• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Početnik sam - pitanja i odgovori

L

ladislav

Guest
Živim u Gorskom Kotaru, nemam iskustva u pčelarstvu. Ovdje zime nisu kao što su nekad bile pa su tako i ljeta sve duža. Zanima me mogu li gdje nabaviti i informacije o pčelama i općenito kako početi?
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Sigurno imaš u okolici nekog pčelara,posjeti ga malo porazgovaraj s njime i sigurno če ti pomoći na početku. Na tvom području su također pčelari okupljeni u neku pčelarsku udrugu ,probaj se informirati i učlaniti ,tamo češ upoznati i druge pčelare i razmjeniti iskustva....
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Sad sam se cuo sa nekim od kuce,i uglavnom u obje kosnice nema vise ni jedne jedine pcele.
Na podu ih je mozda 10 uginulih.

Sad fino te kosnice ocistiti,dezinficirati i prebojati ponovno.
A na proljece uzeti roj od nekoga.

Netko ovdje prodaje rojeve proljece?
 

Hrco

Član
Tu od
6 Pro 2011
Poruka
153
pozz
ja bi poćeo sa pčelama malo ali imam problem sam bi izradio košnice pa bi htio ako ko ima neke nacrte ili nešto da mi pošaljete bio bih vam jako zahvalan :)
 

rumster

Član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
47
pozz
ja bi poćeo sa pčelama malo ali imam problem sam bi izradio košnice pa bi htio ako ko ima neke nacrte ili nešto da mi pošaljete bio bih vam jako zahvalan :)

Evo ti slika od kosnica koje sam napravio a nacrte cu pokusat skenirat pa upload tu. Ima jos pomagala za sklapanje i to ubacim .Licno sam kupovao kosnice ali za jednu treba odvojit 50 eura a ovako za taj novac dodju 4 kosnice sa satnim osnovama i malo truda ali ide :) P101211_07.14.jpg
 

Hrco

Član
Tu od
6 Pro 2011
Poruka
153
ma zato bi si i napravio jer imam novac za pčele ali ne i za košnice
hvala puno na trudu veselim se nacrtima ćim dobijem počinjem raditi :)))
 

Hrco

Član
Tu od
6 Pro 2011
Poruka
153
hvala ti, puno mi znaći da imam koga pitat ako mi nešto nebude jasno... :)
 

ARBA

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
43
Pozdrav svim pčeloljupcimai onima koji to namjervaju postati!
Planiram se pomalo početi baviti pčerarstvom, ništa veliko, par košnica u konačnici, na svojoj okućnici, stacionirano, paša livada,šuma crnogorica i malo voćaka, kadulje. lavende E sad pitanje..
Kad je optimalno vrijeme za useljavanje prvog roja u košnicu,u kojom mjesecu mogu očekivati da se prirodno roje pa da odem žicat nekog pčelara jedan mali roj za početak.
Drugo pitanje pošto za sad posjedujem jednu LR košnicu (kompletnu-sa 3 standardna nastavka) za koliko vremena bi mi ta mogla učiniti s obzirom na njihovo množenje dok ne nabavim još košnica praznih?? mislim pitat dali će mi ta jedna biti dovoljna za prvu godinu-sezonu pčelarenja s obzirom na prirodno rojenje pčela?
Nemam nikakvog iskustva sa pčelama ali spreman sam se maksimalno posvetiti istima i učiti.
Unaprijed zahvaljujem svim dobronamjernim na njihovim odgovorima.
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Razmišljam napraviti košnicu, dvije i postaviti u voćnjak sada kad cvatu voćke, jel ima šansi da uleti koji roj, vidim da se prodaju neki mamci za rojeve, možda nešto prirodno, kakva su iskustva?

http://www.cva.hr/sredstvo-za-pcele.htm

Ovo ne izgleda loše, ali još nisam čuo nekoga da je to koristio kod mene. Mislim da nije problem da ti neki susjed sada u vrijeme rojenja pokloni dva roja. Kod mene je neki običaj da se budućim početnim pčelarima na poklon daju jedan-dva roja. Tako sam i ja započeo. LP
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Ovo ne izgleda loše, ali još nisam čuo nekoga da je to koristio kod mene. Mislim da nije problem da ti neki susjed sada u vrijeme rojenja pokloni dva roja. Kod mene je neki običaj da se budućim početnim pčelarima na poklon daju jedan-dva roja. Tako sam i ja započeo. LP

Mislim da ovaj moj susjed što ima pčele meni sigurno ništa neće poklonit, jedino da postavim košnicu pa možda uleti koji roj. Složit ću jednu KTBH košnicu pa da vidimo, ako se ne ulovi potražit ću kod nekog kakav roj :)

http://www.fao.org/docrep/t0104e/T0104E02.GIF
 
Posljednje uređivanje:

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Gustavo Susjed ima puno košnica i pčele dolaze na moj voćnjak samo nisam siguran jel ih namjerno zatvara dok mi jabuke cvatu :)[/QUOTE kaže:
Ništa, onda ti nabavi onaj preparat za hvatanje rojeva kako se već zove, naredaj košnica i neboj se, doći će one same.
Neka susjed dolazi tebi da vidi gdje su mu pčele :icon_scratch: pozz.
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Re: Pèelarstvo

Evo da i ja postavim jedno pitanje....imam priliku dobiti od susjeda sve što se tiče pčela -košnice,okvire,odijela,masku,dimilicu,vrcaljku..općenito sve što treba za početak....no imam problem....alergičan sam na ubod ose jer sam jednom prilikom završio na hitnoj i skoro prdnuo na rosu....no u pitanju je bilo negdje oko 20-30 uboda osa jer sam prešao kosilicom preko osinjaka. E sad, koliko je meni pametno baviti se time s obzirom na ove navedene probleme? A volio bi se baviti time, jer svi u kući obožavamo med....Hvala na svim dobronamjernim odgovorima
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Re: Pèelarstvo

Evo da i ja postavim jedno pitanje....imam priliku dobiti od susjeda sve što se tiče pčela -košnice,okvire,odijela,masku,dimilicu,vrcaljku..općenito sve što treba za početak....no imam problem....alergičan sam na ubod ose jer sam jednom prilikom završio na hitnoj i skoro prdnuo na rosu....no u pitanju je bilo negdje oko 20-30 uboda osa jer sam prešao kosilicom preko osinjaka. E sad, koliko je meni pametno baviti se time s obzirom na ove navedene probleme? A volio bi se baviti time, jer svi u kući obožavamo med....Hvala na svim dobronamjernim odgovorima

Pozdrav, prijatelju tomo 420, moje mišljenje, ako si zaista elergičan na ubode osa, onda je bolje ne baviti se nečim od čega možeš stradati. Ali sada je pitanje i kakva je je to bila elergija jer 20-30 uboda nije malo, i da li je isto ubod ose i pčele. A možeš doći u situaciju da te toliki broj i pčela ujede. Možda je najbolje ispitati situaciju probaj svjesno da te ujede 1-2 pčele pa ćeš vidjeti reakciju. Na svaki ujed postoiji reakcija u vidu blage otekline i svrbeži, ali to je podnošljivo, a ako zaista moraš na hitnu onda je situacija ozbiljna. Kod mene je susjed starosti od oko 25 godina smrtno stradao od ujeda (jedne) pčele. Nije znao da je elergičan, i nije držao pčele već neka tuđa. Zato dobro skontaj. Ja se pčelarstvom bavim iz hobija i ljubavi prema pčelama, a svakako da se nešto i meda izvrca. Sretno i LP:icon_pidu:
 
Na vrh