• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Početnik sam - pitanja i odgovori

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Re: Pèelarstvo

Pozdrav, prijatelju tomo 420, moje mišljenje, ako si zaista elergičan na ubode osa, onda je bolje ne baviti se nečim od čega možeš stradati. Ali sada je pitanje i kakva je je to bila elergija jer 20-30 uboda nije malo, i da li je isto ubod ose i pčele. A možeš doći u situaciju da te toliki broj i pčela ujede. Možda je najbolje ispitati situaciju probaj svjesno da te ujede 1-2 pčele pa ćeš vidjeti reakciju. Na svaki ujed postoiji reakcija u vidu blage otekline i svrbeži, ali to je podnošljivo, a ako zaista moraš na hitnu onda je situacija ozbiljna. Kod mene je susjed starosti od oko 25 godina smrtno stradao od ujeda (jedne) pčele. Nije znao da je elergičan, i nije držao pčele već neka tuđa. Zato dobro skontaj. Ja se pčelarstvom bavim iz hobija i ljubavi prema pčelama, a svakako da se nešto i meda izvrca. Sretno i LP:icon_pidu:

Hvala na odgovoru....morat ću onda kod nekog na "pikanje" pa da vidim reakciju...
Alergija je bila takva da su me na hitnoj dva sata pokušavali stabilizirati, jedva sam disao jer mi je oteklo grlo i jezik,gušilo me, treslo...užas....dobio sam jedno 5 ili 6 injekcija u infuziju, i koliko mi je doktor rekao kasnije, da sam uspio izbjeći onu zadnju opciju adrenalinsku injekciju koja ide direkt u srce....:(sweat):
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Re: Pèelarstvo

Hvala na odgovoru....morat ću onda kod nekog na "pikanje" pa da vidim reakciju...
Alergija je bila takva da su me na hitnoj dva sata pokušavali stabilizirati, jedva sam disao jer mi je oteklo grlo i jezik,gušilo me, treslo...užas....dobio sam jedno 5 ili 6 injekcija u infuziju, i koliko mi je doktor rekao kasnije, da sam uspio izbjeći onu zadnju opciju adrenalinsku injekciju koja ide direkt u srce....:(sweat):

Prijatelju onda kod tebe nije bezazlena reakcija, ako si tako prošao, onda ti je moj savjet "netraži belaja kad ga nema" ne nabavljaj pčele. Lakše ti je kupiti kilogram meda, nego riskirati život. Rekao sam ti za mog susjeda , to je bilo nekada pred ovaj rat, nije ni znao da je elergičan, a nije bio blizu hitne i čovjek stradao. A i ta reakcija kod tebe nije za šaliti. Ništa ne probavaj. LP
 

Ä‘ovani

Član
Tu od
13 Ožu 2012
Poruka
251
Re: Pèelarstvo

molim nekoga iskusnijega da mi da savjet............
kupio sam jedno imanje i prilikom čišćenja naišao na košnicu sa pčelama....
šta sa njima
 
Å

Željko106

Guest
Re: Pèelarstvo

prvo nam morate napisati kako izgleda košnica
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Pozz svima,malo se interesiram oko pcela Te Mislim Nabaviti 3lr Kosnice Za Pocetak.
Kako Imam livadu Povrsine 1600m2,tamo Sam Mislio Smjestiti Te Kosnice.
Najblizi Vinograd mi Je Na Oko 80m,pa Me Zanima Da Li Je Moguce Na Toj Udalhenosti smjestiti Kosnice?
Okolica Je Bogata Bagremom I Lipom,a,mogu I Posijati Neke Biljke Koje Bi odgovarale pcelama.
Ono Sto Neznam Je kako Znati Kada je Zajednica jaka Ili Slaba?
Kada Se Med vrca,kada Se Stavlja nastavak Na Kosnicu,imam Jos pitanja Ali za pocetak Je Ovo Dovoljno.
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Pozz svima,malo se interesiram oko pcela Te Mislim Nabaviti 3lr Kosnice Za Pocetak.
Kako Imam livadu Povrsine 1600m2,tamo Sam Mislio Smjestiti Te Kosnice.
Najblizi Vinograd mi Je Na Oko 80m,pa Me Zanima Da Li Je Moguce Na Toj Udalhenosti smjestiti Kosnice?
Okolica Je Bogata Bagremom I Lipom,a,mogu I Posijati Neke Biljke Koje Bi odgovarale pcelama.
Ono Sto Neznam Je kako Znati Kada je Zajednica jaka Ili Slaba?
Kada Se Med vrca,kada Se Stavlja nastavak Na Kosnicu,imam Jos pitanja Ali za pocetak Je Ovo Dovoljno.

Pozz. komer. Vidim da se javlja, dosta novih ljubitelja pčela, što mi je jako drago, jer je pčela zaista jedan plemenit insekt. Kako si početnik, a s pčelama nikada neznaš sve, to još nitko nije usavršio niti može reći da zna sve. Znam da imaš 1000-ću Zašto, a treba ti 1000-zato. Moj ti savjet, da odeš na neki pravi pčelarski forum, imah zaista, i dobro pročitaš, imaš sve postove za početnike. Možeš pronaći baš sve. A dalje ćemo se podpomagati ovdje. Nabavi prvo pčele, pa javi koliko ti je taj roj zauzeo početnica-ramova. Novi mladi roj se smatra dobrim ili jakim ako je zauzeo 6, 7, ili 8 ramova.
Ali s stimulansom (šećernim sirupom) može se svako društvo koje je na vrijeme nabavljeno do zime jako dobro razviti. Za sada toliko, nemam nešto puno vremena. Samo naprijed, samo volja i ljubav ostalo se nauči. LP
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Pozz. komer. Vidim da se javlja, dosta novih ljubitelja pčela, što mi je jako drago, jer je pčela zaista jedan plemenit insekt. Kako si početnik, a s pčelama nikada neznaš sve, to još nitko nije usavršio niti može reći da zna sve. Znam da imaš 1000-ću Zašto, a treba ti 1000-zato. Moj ti savjet, da odeš na neki pravi pčelarski forum, imah zaista, i dobro pročitaš, imaš sve postove za početnike. Možeš pronaći baš sve. A dalje ćemo se podpomagati ovdje. Nabavi prvo pčele, pa javi koliko ti je taj roj zauzeo početnica-ramova. Novi mladi roj se smatra dobrim ili jakim ako je zauzeo 6, 7, ili 8 ramova.
Ali s stimulansom (šećernim sirupom) može se svako društvo koje je na vrijeme nabavljeno do zime jako dobro razviti. Za sada toliko, nemam nešto puno vremena. Samo naprijed, samo volja i ljubav ostalo se nauči. LP

hvala Na Odgovoru,u Dolasku Mi Je Knjiga O suvremenom Pcelarstvu,pa Se bacam Na citanje,forume Citam I Prikupljam Informacije,kao I Sredstva Za kupnju kosnica.
Nadam se Da Ce To Biti Uskoro.
 

ctx80

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
76
Pozdrav.Htio bih se pocet bavit pcelarstvom za svoje potrebe za pocetak 1-2kosnice koje bi drzo na livadi u blizini kuce,ali je problem sta neznam bas nista o pcelama i pcelarstvu dal neko moze objasnit znaci koje kosnice uzet za pocetak di nabavit pcele cemu sluze one pletene kosnice? I tako dalje
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
nabavi si nešto od literature,pregledavaj forume i do proljeca ces steci teoretsko iskustvo,na proljece kupis pcele i kosnice jer sad pcele zimuju i u proljece kupis pcele,najbolja kosnica je ona s kojom ti je najlakse pcelariti,a ovisi o tebi samome...kreni sa 3-5 kosnica,jedna ti je premalo a vise od 5 za pocetnika previse...uglavnom,to ti je to
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da prije proljeca nista,u proljece uzmi kosnice sa jacim drustvom.
Ja imam LR kosnice i one se slazu na nastavke ili polunastavke ovisi kak ti je drustvo jako i koliko se brzo razvija.
Trebat ce ti dosta novaca za start.
Ja imam 4 kosnice i dosta mi je za moje potrebe.
Dobro prouci sve prije nego krenes u to jer ima puno caka koje utjecu na zdravlje i opstanak i zazimljavanje drustva pcela!
Pletene kosnice nitko ne koristi za cuvanje ili zivot pcela.
Vidio sam da s njim skupe roj kad se izroje pa ih presele u drvene kosnice.
Ima dosta caka o hranjenju pcela i kad poceti itd.
Najbolje kupi knjigu i proucavaj.
Ja imam 4knjige i najbolje je objasnjeno u jednoj od srpskog pcelara al sad neznam ime.
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Planiram se baviti pčelarstvom, planiram uzeti za početak 3-4 košnice, zanima me kad ih je najbolje kupiti, znam nekad u proljeće samo u kojem mjesecu. kakve se košnice najviše isplati uzeti i najbolje za uzeti , znam da ih ima nekoliko vrsta!
Nešto več znam o pčelarstvu, a di je najbolje za savjetovat se nek na forumu.
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Planiram se baviti pčelarstvom, planiram uzeti za početak 3-4 košnice, zanima me kad ih je najbolje kupiti, znam nekad u proljeće samo u kojem mjesecu. kakve se košnice najviše isplati uzeti i najbolje za uzeti , znam da ih ima nekoliko vrsta!
Nešto več znam o pčelarstvu, a di je najbolje za savjetovat se nek na forumu.

Pozz. IMT 555, koliko vidiš, nas ovdje pčelara je većina amateri. Ali sigurno svak zna ponešto. Samo čitaj. Ako nešto znaš još i bolje. Najbolje je pčele nabaviti u proljeće znači, nekad u 5. mjesecu, kada se roje. Tada traži, na poklon ili kupi. Kod mene je običaj da se mladom pčelaru prvi roj ili dva daje na poklon. U mom kraju većina pčelara koristi LR košnice, tako i ja, i mislim da su dosta jednostavne i praktične. Znači pčelarimo, bez selidbe na jednom mjestu, većinom s dva nastavka, odnosno: plodište+nastavak i ponekad + polunastavak. A zazimljujem u jednom nastavku znači plodištu. Za sada toliko, ostalo pitaj, što te interesuje LP i sretno:icon_winkle:
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Također najprije nađi nekoga tko ima košnice i pitaj da li bi ti htio biti mentor,znači da ideš sa njime kod pčela i da ga gledaš kako radi i pomažeš mu,vjerujem da ćeš nekoga naći ,možda već i poznaješ nekoga.
Raspitaj se za udrugu kod tebe u okolici pa stupi isto s nekim u kontakt.

Pčele kupuj isključivo od pouzdanog prodavača tako da znaš da je pčela zdrava a ne da ti netko uvali nešto bezveze!
 

sused joža

Član
Tu od
11 Kol 2008
Poruka
36
Evo i ja sam odlučil početi s pčelama samo za svoje potrebe za sad.Vidim da većina koristi LR košnice.Ja sam se nekak odlučil da bi probal s DB košnicama.Jel ima neko kakav savjet u vezi tog?Isto tak me zanima kad se mogu kupiti prvi rojevi i gde?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
o Db-u ti neznam nikaj,ali najbolje da si nađeš nekoga iz tvoje okolice i provedes s njim nekoliko sati da vidis o cemu se radi,citaj sve moguce forume i knjige koje mozes i informiraj se,ako si za DB zainteresiran probaj naći nekoga tko njome pčelari pa ćeš znati sto i kako trebas.
prvi rojevi ti se kupuju ja mislim u 4 mjesecu i onda su dosta skupi,a najjeftiniji su poslije bagremove paše,ali ako uzmeš roj,te godine ne vrcaš med..
zato probaj uzeti pčele na okvirima,čim prije na proljeće pa da razviješ društva do bagrema ako ga imaš i onda si vratiš početnu investiciju vrlo vjerovatno u količini meda, ako naravno bude dobra godina..
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Pozdrav! Postoje poticaji za kupnju opreme?

nemaš lokaciju pa neznam od kuda si...
naravno da postoje,država daje 60% od iznosa za opremu bez PDV-a,a moja zupanija daje 30% na cjelokupan iznos računa,ali sitna oprema i potrošni materijal ne igraju...

pčelari su za ovu godinu dobili poticaj od države,tako da ipak to nekako funkcionira..
kod nas LR košnica košta od 360kn pa nadalje...ovisi kod koga se kupuje i mozes dobiti i račun na povrat sredstava...

kod mene je situacija ovakva

360kn košnica( 270kn + pdv 90 kn)
drzava daje 60% na ovih 270kn to je 162kn povrata
zupanija kod mene daje 30 % od iznosa znaci 360kn = 108kn
suma sumarum ukupan povrat 270kn,znači nakraju platim košnicu 90kn
je da trebam čekat pare,ali kad dodju dobro dođu,nemoram se zezat sa strojevima,kupnjom dasaka,ljepljenjem,itd..
po meni se ne isplati sam raditi košnicu dok god postoji povrat sredstava..

@ rumster nisi jos obračunao utrošeno vrijeme na ozradu košnice,koliko sati ti treba da to napraviš i onda vidiš na čemu si..

svakako ako imas strojeve,onda mozes racunicu slozit da sam radis,ali inace nama koji nismo stolari i nemamo alat,nema sanse da se isplati..
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Ja osobno nemam nikakvog poticaja od države, neki veći pčelari ,, koiji su bliži Bogu,, imaju sve, a mi ovi sitniji i koiji neznamo tražiti nemamo ništa. Ali koga j...be, guram sam kako mogu i koliko mogu, nemoram nikoga nizašto moliti. Neznam ni koliko se dobija točno po košnici u nas ti je udrobljen sistem, ovisi koiji si entitet, pa županija sve je to previše komplikovano, da bih se zamarao, jako je teško to izganjati, barem za mene jer je sustav u k...rcu. :(punch):
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh