• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Početnik sam - pitanja i odgovori

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Kada imaš novca najbolje. Ma nebitno, ali kad budeš kupovao gledaj da je suha, odnosno daska od koje je napravljena da je suha, da manje dođe do pucanja, mada je i to neizostavno, kiša, sunce, razne vremenske prilike učine svoje. Uzmeš sada preko zime i lagano, farbaš, sklapaš ramove, uvlačiš žicu, i etoga dođe proljeće i rojenje i samo ubaciš pčele.
 

zaagy

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
55
Moram naći nekog ko se razumije u to, ja sam totalni početnik što se tiče pčelarstva. Hvala na savjetima.
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Opet ponavljam. Volja i ljubav je najbitnija, ostalo se lako nauči. Samo čitaj, i ako imaš nekog dobrog susjeda pčelara s njim na pčelinjak, i brzo se to skonta. A i mi smo tu što možemo pomoći samo pitaj. Pri izboru košnica kupiš one koje su najviše zastupljene kod drugih pčelara oko tebe, i koih najviše ima na trištu u blizini. Pozz.
 

pimorje40

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
154
Pčele kupuj na proljeće, Lr košnice su najzastupljenije tako da je i većina literature o njima i radu snjima.
 

zaagy

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
55
Evo zapelo je a nisam ni krenuo. Znači, moj susjed ima 9 kosnica. On je vikendaš i dolazi svaka dva tjedna. Počeo se time baviti prije 2 godine i ne vjerujem da ima te košnice prijavljene. Njegov pčelinjak od mog budućeg bi bio udaljen 30 metara. Zakon kaže minimalno 200 metara. No pustimo zakon. Hoće li smetati pčelama blizina drugog pčelinjaka?
 

pimorje40

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
154
Ima pcelinjaka sa po 50, 100 i vise kosnica na jednom mjestu i sve ok, sve ovisi o dobrosusjednim odnosima, pcelama to nije prob. ali ljudima.
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
košnice kupiš kad hočeš, najbolje sad u zimu da ih pofarbaš i pripremiš za prolječe...
ne kupovati kompletne košnice!!
Potrebno ti je podnica (obična, antivarozna podnica je porez na budale), dva nastavka s okvirima, poklopna daska ili žičani zbjeg i krov (LR košnica bolja za početnike)...Ne kupuj hranilice i slične kerefeke...
Uz to ti treba i 2 kg satnih osnova, žica za užicavanje i to je manje više to...
Kad kupuješ satne osnove nikako ne kupovati bosanske, srbske jer to nije vosak nego parafin...
A sad ono kaj tebe zanima kad kupiti pčele...
Pčele se kupuju u rano prolječe na okvirima i tad kupiš 10 okvira pčela i več prve godine imaš kaj vrcati, cjena od 700-1000 kn..
Kasno proljeće se kupuju rojevi cjena 250-400 kn i onda imaš med tek druge godine.....

To je ugrubo...
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
košnice kupiš kad hočeš, najbolje sad u zimu da ih pofarbaš i pripremiš za prolječe...
ne kupovati kompletne košnice!!
Potrebno ti je podnica (obična, antivarozna podnica je porez na budale), dva nastavka s okvirima, poklopna daska ili žičani zbjeg i krov (LR košnica bolja za početnike)...Ne kupuj hranilice i slične kerefeke...
Uz to ti treba i 2 kg satnih osnova, žica za užicavanje i to je manje više to...
Kad kupuješ satne osnove nikako ne kupovati bosanske, srbske jer to nije vosak nego parafin...
A sad ono kaj tebe zanima kad kupiti pčele...
Pčele se kupuju u rano prolječe na okvirima i tad kupiš 10 okvira pčela i več prve godine imaš kaj vrcati, cjena od 700-1000 kn..
Kasno proljeće se kupuju rojevi cjena 250-400 kn i onda imaš med tek druge godine.....


To je ugrubo...

Svatko pčelari kako mu se najbolje pokazalo ali ja mislim da je antivarozna podnica korisna. Može se lakše promatrati prirodno otpadanje varoje, a posebice kada se vrši tretiranje, tu su i korist ventilacije ljeti, a i mislim da 10kn nije neka velika razlika u cijeni.

A hranilica je važna/potrebna kod prihrane-> nevoisno dali se prihranjuju pčele prije početka sezone ili rojevi u djelu ljeta kada je slaba paša ili za uzimljavanje (kaj će sirup samo izlijati po okvirima). Ima i ona metoda da staviš prazni nastavak u njega malu kanticu i unutra sirup i nekaj da pluta na njemu da se pčele ne utapljaju-> ali to je samo preporučljivo kod jačih zajednica prije uzimljavanja a da nemaju potrebnu količinu meda.
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
sirup u vrečicu za smrzavanje i na okvire... Nit curi, nema grabeža i netraba svaki dan dolaziti na pčelinjak.... U zadnje vrijeme tako su hranilice kvalitetne da em cure em pčele pregrize lesonit.....
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Pozdrav!

Pčelar sam početnik i za sada imam jednu košnicu koja se kod mene našla slučajno. Naime, roj pčela mi je prošle godine došao u neku drvenu kutiju i ja sam ih uz pomoć pčelara prebacio u LR košnicu koju mi je on i dao. Roj dobro napreduje i za sada je sve u redu. Znam vrlo malo o pčelama ali me zanima i spreman sam učiti.

Htio bi zamoliti nekoga tko također ima LR košnicu ako bi mi mogao objasniti kako staviti češalj za leto pravilno? Ako bi mogla biti priložena slika to bi mi puno pomoglo. Ja sam to stavio otprilike, tek toliko da preko zime miš ne može uči ali sam to vjerojatno krivo napravio pa bi htio popraviti prije proljeća.

Hvala unaprijed na bilo kakvom savjetu!
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Sad još malo i češalj više netrebaš...Vjerujem da su ti ovih dana počele unositi pelud.. Za svaki slučaj kupi pogaču i stavi je u košnicu jer krenulo je leglo a pitanje koliko hrane još ima u košnici. Vjerovatno bu još zahladilo pa da ipak ima neke rezerve ako zatreba....
Češalj staviš tako da nepokretni dio učvrstiš na letvicu leta bilo kakvim šerafićima bilo čavličima. Onda ona dva pokretna djela olreneš kako ti paše. Otvori sada po zimi radi miševa i ostalog a potpuno zatvoreno ako trebaš zatvoriti košnicu radi seljenja ili nedaj bože grabeža. kad skroz zatopli (4 mjesec) skineš te pokretne djelove i spremiš do zime...
Pazi plastični češljevi ti baš nisu pouzdani jer plastika na hladnoči lako pukne što je mene prošlu zimu koštalo jednog društva...
Kaj god trebaš pitaj....
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Hvana na brzom odgovoru!

Kao 1., češalj je metalni a ne plastični. Budem ga sutra stavio kako spada, jer su me uplašili da miš može uć u košnicu i napravit štetu.

Pčele još uvijek nisu aktivne potpuno na sreću, iako sam ih jučer kada je bilo 10-ak stupnjeva vidio 20-ak oko košnice.

Pogaču sam već stavio početkom 1. mjeseca.
Najvažnije je da mi roj preživi, jer ako se uspije održat na životu vjerojatno bi uzeo još 2 roja u kasnijem proljeću. Znam neke ljude koji se bave pčelama ali sam ih toliko već gnjavio da mi je naprosto neugodno pa ću radije ovdje pitati ovakve sitnice!
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Nemoj kupovati pa imaš svoje pčele......
Ovako radi i imal buš više meda i manje rojeva na šljivi a to je bit pčelarstva....
Ako zajednica prezimi napravi ovako...
-oko 20.4.-1.5. (ovisi kad ti kreče bagrem ako ga imaš oko pčelinjaka) izvadiš jedan okvir zatvorenog legla, okvir meda i može prazan okvir s pčelama u nukleus ili novi nastavak (nova zajednica).
-ostalo napuniš satnim osnovama
-u tu zajednicu dodaš i staru maticu i dobio si novo društvo

U staroj zajednici bu ti izvukle matičnjake i opet u treču zajednicu prebaciš okvir s matičnjacima ako izvuku matičnjake na više okvira s dva okvira pčela.....

Tako nemaš rojenja, dobio si dva nova društva a ono prvo društvo ti dobije novu frišku maticu. U vrijeme medenja se ne brinu o leglu pa donesu više meda (30% po mojoj računici)....
Ukoliko se nekaj neplanirano dogodi pa ti se dvije nove matice ne oplode uvjek možeš spojiti društva i ponoviti postupak...

Ako ne kužiš šta i kako samo pitaj....
 

Buba

Član
Tu od
29 Tra 2015
Poruka
43
Pozdrav svima!!!
Prosle godine sam uzeo pcele,
Nadam se dobro uzimio,..
Sada ovih dana vidim da masovno izlecu i donose tovare polena, i po cijeli dan su vani.
Koliko je to dobro i kakve posljedice mogu nastati kada zahladi?


Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Naravno da je dobro, leglo je krenulo a za leglo treba polena...
Pčele se nedaju iznenaditi i one znaju šta i kako. Mi u Zagrebu imamo jednu zajednicu koja več 6 godinu prezimljuje na čistoj fasadi....
Bilo bi dobro sad staviti pogaču da slučajno ne ostanu bez hrane kad ponovno zahladi. I ne prčkati i puno otvarati košnicu, pogotovo ne vaditi okvire s leglom da se isto ne prehladi jer još uvjek nije dovoljno toplo...
običi košnice, uživati malo gledajuči kako su vrijedne i to je to do toplijih dana....
 

Buba

Član
Tu od
29 Tra 2015
Poruka
43
Ok, pojasni malo tu "čistu fasadu"?

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Nemoj kupovati pa imaš svoje pčele......
Ovako radi i imal buš više meda i manje rojeva na šljivi a to je bit pčelarstva....
Ako zajednica prezimi napravi ovako...
-oko 20.4.-1.5. (ovisi kad ti kreče bagrem ako ga imaš oko pčelinjaka) izvadiš jedan okvir zatvorenog legla, okvir meda i može prazan okvir s pčelama u nukleus ili novi nastavak (nova zajednica).
-ostalo napuniš satnim osnovama
-u tu zajednicu dodaš i staru maticu i dobio si novo društvo

U staroj zajednici bu ti izvukle matičnjake i opet u treču zajednicu prebaciš okvir s matičnjacima ako izvuku matičnjake na više okvira s dva okvira pčela.....

Tako nemaš rojenja, dobio si dva nova društva a ono prvo društvo ti dobije novu frišku maticu. U vrijeme medenja se ne brinu o leglu pa donesu više meda (30% po mojoj računici)....
Ukoliko se nekaj neplanirano dogodi pa ti se dvije nove matice ne oplode uvjek možeš spojiti društva i ponoviti postupak...

Ako ne kužiš šta i kako samo pitaj....

Hvala na savjetu! Sigurno ću probati tako nešto napraviti jer htio bi doći do 5-6 zajednica pa da imam za obiteljske potrebe. Budem pričekao sad so proljeća pa ću se onda javiti radi detaljnih informacija. Strah me dirati maticu da je ne ozljedim, ali ako mogu dobiti 3 zajednice od jedne to bi mi bilo izvrsno!
 

Najnoviji postovi

Na vrh