• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Početnik sam - pitanja i odgovori

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Svima sretna i uspješna 2014.godina


Nađeš nekog pčelara i u proljeće, vidiš s njim negdje u 5. mjesecu ovisno, kada se pčele roje, da ti, da jedan roj. Naj bolje da mu odneseš ti spremnu košnicu s satnom osnovom, i on ti odmah smjesti roj, ti došeš naveče pred mrak, i košnicu s pčelama odneseš sebi na predviđeno mjesto. Ako si početnik tako ti je naj lakše, pčelari uobičajeno po pravilu novim pčelarima daju prvi roj besplatno, znači tvoje je da osiguraš samo košnicu. LP
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
kolega tomotraktor ti je odgovorio,nemas puno kemijanja i to je to,samo bi se nadovezao da nemoj uzimati pčele od nekoga tko ti je par sto metara udaljen od tebe,tj tvog mjesta gdje ce biti kosnica kako se nebi pčele vratile na staro mjesto..
također mozes ti roj u kutiji dovesti do doma i istresti ga u kosnicu..

također sve najbolje u novoj 2014.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
I ja sam totalni početnik i ne namjeravam ovu godinu još ništa kupovati već ću sa jednim starim pčelarom raditi cijelu godinu da skupim znanja i iskustva a onda polako sa par zajednica.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
tako ti je najbolje,ali eto,ja bih ti preporucio,uzmi si 3 kosnice za pocetak,meni je zao sto isto prvu godinu nisam uzeo 3 komada,nego sam cekao sljedecu sezonu,pa poludio cekajuci!
 

huzjak

Novi član
Tu od
3 Stu 2013
Poruka
29
Trebam pomoč ja sam pčelar početnik imam jednu košnicu interesira me kada matica počinje polagati prvo leglo neki pišu več u drugoj polovici prvog mjeseca i da jele se smiju sad okviri sa pčelam pregledati jel prehladno možda??? hvala va unaprijed
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Matica s zalijeganjem jaja počinje kada osjeti, toplije vrijeme, i pojačan unos polena ili neki drugi stimulans. Znači to priroda reguliše. Ova godina je je bila prilično blaga barem kod mene u BiH, tako da sam i ja primjetio prilikom pregleda 21.01. da je bilo par cm2 legla, to je zbog topline, a sada ga ima poprilično, jer kod mene je vrijeme baš toplo, često se desi da temp. ide do 15 stepeni a javljaju još toplije vrijeme. Pčele svakodnevno izlaze i unose polen. Što se tiče legla znači to priroda i matica reguliše ne sekiraj. Samo nemoj dopustiti da ti ostanu bez hrane to je naj bitnije, ostalo će sve biti OK. Slobodno otvori i pregledaj, nemoj na temp. ispod 10 tak stepeni, ali brzinski može i ispod. Samo neka imaju hrane to ti je naj važnije. Pčela neće uginuti od hladnoće ali od gladi naj češće. Pozz.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
do 60% na iznos bez pdv-a
za svu opremu osim za pčele,
racuni ti vrijede do 31.5.2014 koje mozes pravdati za povrat
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Pozdrav ljudi ja bih na proljeće kupio dvije do tri košnice za sebe i svoje potrebe da ne moram kupovat med koji je uvezen .Zanima me kolika je cijena roja s košnicom kao i vaša mišljenja??
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Samo naprijed :(y):, a što se tiče cijena roja pčela i košnica, to neka ti odgovori netko bliže tebi. Jer sigurno postoji razlika u cijeni BiH i RH. pozz
 

zaagy

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
55
Pozdrav, zanima me koliko čovjek uz posao i osmosatno vrijeme može imati košnica, odnosno, o koliko njih može brinuti? 50-70?
 

Talijan

Novi član
Tu od
18 Ruj 2014
Poruka
22
sve zavisi od tog koliko znas o pcelama , ako nista ne znas i 10 ti je puno , a ako znas i 100 ti je malo .
 

pimorje40

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
154
Pozdrav ljudi ja bih na proljeće kupio dvije do tri košnice za sebe i svoje potrebe da ne moram kupovat med koji je uvezen .Zanima me kolika je cijena roja s košnicom kao i vaša mišljenja??
Koliko ja znam cijena se kreće 10EUR po okviru ili nekih 900-1000 kn za košnicu sa dva nastavka, ali trebao bi nešto znati i o pčelama i pčelarstvu ,lječenju pčele o bolestima koje su sve veći problem, moj ti je savjet da nađeš nekog pčelara da naučiš neke stvari prije kupovine.
 

pimorje40

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
154
Pozdrav, zanima me koliko čovjek uz posao i osmosatno vrijeme može imati košnica, odnosno, o koliko njih može brinuti? 50-70?
Sa 50 košnica sam čovijek ima podosta posla (i ako zna pčelariti), uzmi nekoliko košnica za početak a dalje polako.
 

zaagy

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
55
Sa 50 košnica sam čovijek ima podosta posla (i ako zna pčelariti), uzmi nekoliko košnica za početak a dalje polako.[/QU

Naravno, uzimam 3 na proljeće pa kud me odnese.
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Bude išlo to fino. Najvažnija je ljubav prema pčelama. Ostalo se uz malo volje i truda sve da naučiti. A sada Bog dao googlu, tu ima sve, malo na računar pa zaviriš u košnicu da uporediš. :drink::icon_winkle:
 

zaagy

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
55
Znači, slijedi zima čitanja knjiga o pčelarstvu. Još da mi kažete kad je najbolje kupiti košnice?
 

Najnoviji postovi

Na vrh