• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Početnik sam - pitanja i odgovori

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Ispričavam se što ovdje postavljam početnička pitanja ali nemam izbora pošto sam se na pčelarski forum registrirao prije mjesec dana i još uvijek nema administratora da me prihvati.
Imam nekoliko pitanja.
Dakle, uzeo sam 3 košnice i sad uskoro ću uzeti 3 roja za njih.
1. pitanje: u vrtu imam izbetonirane dvije kocke preko kojih planiram staviti hrastove planjke koje imam i na njih košnice. Da li je potrebno napraviti neki krov za njih? Riječ je o LR košnicama. Vidio sam da ih neki ljudi drže na livadi dok neki tvrde da mora biti krov iznad njih pa nisam siguran.
2. Sa kakvom bojom je najbolje obojati košnice u svrhu zaštite?
3. Košnice koje sam uzeo su sa 3 nastavka. Kada uzmem novi roj, da li da odma stavim sva 3 nastavka ili da krenem sa jednim pa stavim 2. i 3. nastavak kako se pčele razvijaju?

Što se tiče mojih planova sa pčelama, cilj mi je da prežive sljedeću zimu, med mi uopće nije bitan ove godine, htio bi da se zajednice što više razviju pa ću sljedeće godine se brinuti o vrcanju. Bilo kakav savjet u tom pravcu bi mi bio jako koristan. Čitam knjige o pčelarstvu zadnjih mjeseci ali sve informacije su dobro došle.
Hvala unaprijed na pomoći!
 

Buba

Član
Tu od
29 Tra 2015
Poruka
43
Trebao bi imati krov za kosnicu, cuva i kosnicu i pcele unutra.
Nastavke dodajes pojedinacno, kako ti se pcele razvijaju, nikako sve od jednom a sto se boje tice, najbolje su ekoloske boje na bazi vode, ali ljudi koriste ono sto imaju zbog cijene...


Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Ispričavam se što ovdje postavljam početnička pitanja ali nemam izbora pošto sam se na pčelarski forum registrirao prije mjesec dana i još uvijek nema administratora da me prihvati.
Imam nekoliko pitanja.
Dakle, uzeo sam 3 košnice i sad uskoro ću uzeti 3 roja za njih.
1. pitanje: u vrtu imam izbetonirane dvije kocke preko kojih planiram staviti hrastove planjke koje imam i na njih košnice. Da li je potrebno napraviti neki krov za njih? Riječ je o LR košnicama. Vidio sam da ih neki ljudi drže na livadi dok neki tvrde da mora biti krov iznad njih pa nisam siguran.
2. Sa kakvom bojom je najbolje obojati košnice u svrhu zaštite?
3. Košnice koje sam uzeo su sa 3 nastavka. Kada uzmem novi roj, da li da odma stavim sva 3 nastavka ili da krenem sa jednim pa stavim 2. i 3. nastavak kako se pčele razvijaju?

Što se tiče mojih planova sa pčelama, cilj mi je da prežive sljedeću zimu, med mi uopće nije bitan ove godine, htio bi da se zajednice što više razviju pa ću sljedeće godine se brinuti o vrcanju. Bilo kakav savjet u tom pravcu bi mi bio jako koristan. Čitam knjige o pčelarstvu zadnjih mjeseci ali sve informacije su dobro došle.
Hvala unaprijed na pomoći!

Misliš na nadstrešnicu, netreba ali kad postavljaš košnice gledaj da leta gledaju na jug, jugoistok ukoliko je moguče a da ti pritom nebudu smetale... Dakle računaj da ispred leta nebi trebalo biti puno šetanja i slično...Isto tako bilo bi dobro da recimo imaju i malo hlada recimo u popodnevnim satima...

Farba za beton....

Staviš u jednom nastavku ali drugi imaš u pripremi jer več sad je obilna paša i svi masovno proširujemo jer su se več pojavili rojevni matičnjaci....treči nastavak ti treba samo kad su jake paše a to s ovogodišnjim rojem nebuš postignuo...
nema glupih i prejednostavnih pitanja.....
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Eto toga sam se i bojao, jedan kaže da nadstrešnicu a drugi da ne treba hehe

Hvala na savjetima dečki, nadam se da će uskoro biti rojenja pa da si uzmem napokon te rojeve. Voćnjak cvate već 2 tjedna da nema pčela da pasu, grdo mi je to za gledati.

Još ću razmisliti da li ću raditi nadstrešnicu. Htio bi ju napraviti ali sam kratak s novcima, 3 košnice sa rojevima će me izaći više od 2000 kn a pošto sam student to mi je pravo bogatstvo...
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
645
Nadstresnica netreba uopste...pa sta bi trebali ovi sto imaju po sto kosnica.
A nastavak ti treba jedan posto ti najvjerovatnije niko nece prodat pcelu do bagrema,a bagrem kad prode vec je slabij unos.....Ovo pisem kako je u mom kraju zato sto je bagrem okosnica a poslije unesu malo livadskog i od kupine al u daleko manjim kolicinama.

Ja nemam pcele al kolegi pomazem kad god treba pa imam nekog iskustva ...
Ima posla oko pcela a treba i dobrog znanja
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nadstrešnica čuva same košnice,nastavke.
Ako želiš olakšat pčelama postavi im bokobrane od sunca,znači neko zelenilo ili ploče sa juga i jugozapada.
I obavezno poilice sa friškom vodom u blizini košnica oko 3-5m od kosnice,inače ako ti se nauče na jedno poilište uvijek idu tamo i kad je voda ustajala i prljava.
I provjetravanje je bitno za hlađenje i sušenje košnica,a napriviš tako da ima male rupice na vrhu nastavka najgornjeg ili poklopac malo odigneš letvicama 5mm.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Eto toga sam se i bojao, jedan kaže da nadstrešnicu a drugi da ne treba hehe

Hvala na savjetima dečki, nadam se da će uskoro biti rojenja pa da si uzmem napokon te rojeve. Voćnjak cvate već 2 tjedna da nema pčela da pasu, grdo mi je to za gledati.

Još ću razmisliti da li ću raditi nadstrešnicu. Htio bi ju napraviti ali sam kratak s novcima, 3 košnice sa rojevima će me izaći više od 2000 kn a pošto sam student to mi je pravo bogatstvo...

Neko te oče oženiti, tri roja ti nebi smjela biti skuplja od 1000-1200 kn pogotovo ako bu rojevi nakon bagrema...Bilo bi bolje da si sad u rano prolječe kupio proizvodnu zajednicu (700-1000 kn) i od nje sam napraviš još dva tri društva...
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Ma nisam još kupio pčele, čekam da krenu na njuškalu za 250-300 kn pa ću uzeti. Ali 3 košnice sam platio 900, 3 roja ću platiti oko 900, satne osnove još moram kupit i eto ti 2500 kn.
Na svu sreću imam od dede vrcalicu, dimilicu i taj osnovni pribor pa to ne moram kupovati.

Ma imate pravo, neću raditi nadstrešnicu. Imam neke hrastove grede, na to ću ih staviti i super. To je pozicija u voćnjaku na južnoj strani, ima i topline i hlada. Pojilicu ću im napraviti.

Nemam iskustva dovoljno da bi sam radio društva. Znam neke osnove iz knjiga ali me strah sve to raditi sam i bez iskustva.

Ovo mi je dobra vijest da ne moram odmah 3 nastavka stavljat, dosta ću uštedjeti na boji i satnim osnovama.
Kupit ću 3 ovaj mjesec, htio bi prije bagrema idealno pošto ga imam jako puno u blizini. Samo si jednostavno ne mogu priuštit više od 300 kn po roju, tako da čekam da cijene padnu!
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
645
Ciene ti nece pasti dok bagrem ne krene...tad se pcele najvise i roje.

Ti si trebao naci pcelara u blizini koji ce ti prodat rojeve,ako treba platis i malo vise al da te malo uputi u pcelarstvo i koi put obide da vidi u kakvom su stanju.
Literatura je dobra al ako imas osnovno znanje o pcelarenju......praksa je u svakom poslu sila
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Ma našao sam čovjeka koji će mi prodati za 250, iako mi je 65 km daleko ali nema veze. Imam iza vrta šumarak sa dosta bagrema, lipe i pitomog kestena pa bi ih htio dopremiti tu prije nego to krene. Meni uopće nije do meda ove godine, samo bi htio da si one stvore dobru zalihu za prezimiti.

Hvala svima na savjetima, pošaljem slike kada sredim pčele, valjda više neće biti komplikacija...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Jel se smije radit sa traktorom na pripremi njive, a košnice su odmah pokraj ?
Nekih 10m od njive...?
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
zašto ne ?????
Nisu pčele baš tako opasne, to kaj mi izgledamo ko austronauti kad idemo k njima je više preventiva nego stvarna potreba. U 80% slučajeva može se raditi s njima i bez zaštite....
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Može se, al napadaju...
1 ubod dobio, al ajd to nije ništ, ali to što su me udarile u glavu 300x, to mi malo sumljivo :D
 

Kukuruz9

Član
Tu od
2 Srp 2014
Poruka
32
Bok ekipa!
Planiram ovaj projekt pcelarstva ostvariti vec duze vrijeme i nov sam u ovom svemu.
Jednu kosnicu imam,ali trenutno nemam novca za povecati broj kosnica.
Zanima me dali se mogu raditi kosnice kod kuce i da li se to isplati?
Ima li ko kakve nacrte po forumu da netrazim sada 50 stranica po forumu.
Hvala pozz
 

Kukuruz9

Član
Tu od
2 Srp 2014
Poruka
32
Hvala na odgovoru!
Imam tu neku "zicu" za rad s drvom tako da to mozda nece biti problem.
Kosnice se rade od lipe ako se nevaram
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Okviri se rade od lipe, košnice od jelovine pretežno ali mora biti dobro suha da ne puca i da se ne vitoperi....
Ali ako nemaš dasku i sav potreban alat i strojeve neisplativo....
nemojte kupovati kompletne košnice. dovoljna je podnica, nastavak s okvirima, poklopna daska i krov i to sve dođe oko 150 kn
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Uzmeš jednokatnicu i kad trebaš kupiš još jedan nastavak (40-50 kn)... Lakše je tako kupovati nego odmah kupiti tri nastavka , hranilice i ostale kerefeke koje na kraju netrebaš.....
Pčele bu ti jako rijetko u tri nastavka jer ovo vrijeme ubija pa teško da bu skoro zamedilo da bu se trebalo slagati nebodere....
I da ako ti netreba račun imaš jeftinije drvenarije nego po dučanima i još ako si blizu bosne to još spušta cjenu...
Samo nemojte kupovati bosanski vosak, nevalja....

I
 
Tu od
24 Svi 2015
Poruka
49
Pozdrav,

Htio bih si nabaviti jednu košnicu, čitao sam o pčelarstvu. Ali i dalje imam par pitanja.
1.Nabavka košnice, neki govore LR,AŽ , pa bih htio savjet, koja bi bila najbolja za početnika. Gledao sam košnice po Njuškalu i još se uz njih nude podnice i svašta nešto. Mene zanima koji su osnovni dijelovi i da li je još šta potrebno? Šta mi je potrebno od osnovnog pribora(dimilica,kliješta za okvire,dlijeto)? I na šta bih trebao obratiti pažnju kod kupnje košnice?
2. Kad nabavim košnicu onda bih trebao nabaviti satnu osnovu da privučem jedan roj? To nisam shvatio. I još ovo oko hranjenja, nešta sam pročitao da njima se treba u vodu dodati, sirup?
Unaprijed hvala na odgovorima.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Na vrh