• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Jes , malo pripomaganja bi dobro došlo ipak se dosta tovari.
Samo nisam još smislio čime ću da pogonim čeljusti , zrak ili hidro izvodom za kipanje.
Zrak mi slab a hidro prejako , dok vidim u realnim uslovima koliki bi stisak bio potreban.
Imao sam u planu i sam da odradim takvo kocenje na prikolici, ali sam odustao kad sam odradio kocenje prednje vuce na traktor.
Ne znam bas koliki je prenosni odnos u ovom diferencijalu kod tebe i koliki je disk i kakva klesta planiras. Uglavnom kod mene na traktoru to radi bolje nego sto sam ocekivao i nije potrebna velika sila za potezanje. Ja sam iso na cistu mehaniku, sajla od rucne kocnice do kocionih klesta. To mi nekako delovalo najpouzdanije, a dobro zavrsava poso.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Pojavio se problem , nema šanse da se namontiraju originalna kliješta , jednostavno nemogu da stanu smeta im mjenjač.
Tako da se improvizacija povećava a inspiracija je nađena u malim claas kombajnima.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Trebao si prvo da vidis kako se klesta uklapaju pa po njima da radis disk. Ja sam prvo uklopio klesta i posle sam morao da pravim disk jer fabricki nije odgovarao za taj polozaj. Od cega su ti klesta i ovaj disk?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
...ili ga postavi na početku kardana...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Disk neću da pravim jer sam sebi zacrtao da mora biti samoventilirajući.
Ovaj je lijepo legao i u dobrim je položaju što se tiče sila djelovanja i položaja da ne smeta ničemu.

Lakše mi je kliješta smisliti , vidjećete..
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Mislim da samoventilirajuci ne dolazi do izrazaja pri malim brzinama, ali dobro. Bice to dobro kad ga kompletiras. Dobre su to kocnice.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Normalno da pri malim brzinama nema puno efekta ali opet sigurno više od običnog. :ppozdrav:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
Ventilirajuči disk osim kaj (kod večih brzina) ima prednost hlađenja je puno čvršči i manje sklon trešnji kad se jednom pregrije.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,048
Nisac za novu kipu postavljen, danas isprobano sve, kad gume malo legnu je pogon skoro u 0, odnosno 3cm je sporija po okretu kotača, naravno kotače sam okrenuo, ostaju još kočnice i ručka za paljenje pogona, i naravno dupli kardan radi kuta motanja
VideoCapture_20221202-211920.jpg
 

mariok94

Član
Tu od
4 Pro 2019
Poruka
32
Pozdrav svima u tijeku sam izrade prikolice preko pogona diferencijala imam od zastave turbo zete omjer zubi 45 veliki mali 10 gume bi vjerojatno ostavio 7,50 16 problem je sljedeći sto na traktoru nemam direktan prijenos preko mjenjača kao imt 533,539 nego normalno pto vratilo 540 okretaja u minuti e sad sam ja to mislio nekako uskladit sa zupcanicima i lanac u 1 radnoj ili 4 sporoj brzini koristio bi samo u blatnim uslovima e sad jedan me savjetovo da nebi cak bilo lose stavit gore mjenjac od tamica ili zastave imo bi veci izbor brzina i drugi traktori bi mogli koristiti taj sistem prijenosa dal ima da je netko radio ili ici jednostavnijim putem preko zupcanika
 

Prilozi

  • IMG_20230414_121554.jpg
    IMG_20230414_121554.jpg
    85.1 KB · Pregleda: 17
  • IMG_20230519_080633.jpg
    IMG_20230519_080633.jpg
    141.4 KB · Pregleda: 17

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Lanac ili zupčanici..ovisi koji smjer ti treba.

Mjenjač bi imao smisla kad bi omjeri bili isti kao na tvom traktoru..tako bi mogao voziti s pogonom prikolice u više brzina na traktoru .
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Najbolje ces da uskladis prenos sa zupcanicima ili lancanicima i lancem. Menjac jeste da ima vise mogucnosti, ali tesko da ce negde da ti se uklopi da prenos bude potpuno uskladjen.
Ako ti nije tesko zamolio bih te da mi izmeris sirinu te osovine od turbo zete?
 

mariok94

Član
Tu od
4 Pro 2019
Poruka
32
Ovo je od diferencijala Al mogu kasnije izmjerit debljinu i duzinu jer nisam imao zupcanike pa sam nasao od zastave 30.8 i 50.8 nije odgovaralo pa sam naso oglas koji je prodavao od turbo zete i onda mi reko taj

 

Prilozi

  • IMG_20230518_093638.jpg
    IMG_20230518_093638.jpg
    20.8 KB · Pregleda: 23
  • IMG_20230518_091452.jpg
    IMG_20230518_091452.jpg
    50.8 KB · Pregleda: 14
  • IMG_20230516_194332.jpg
    IMG_20230516_194332.jpg
    59 KB · Pregleda: 13
  • IMG_20230514_164013.jpg
    IMG_20230514_164013.jpg
    119 KB · Pregleda: 13
Posljednje uređivanje od moderatora:

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Mene zanima sirina. Tacnije sirina od dobosa gde naleze felna do drugog dobosa gde naleze felna. Ocu i ja da iskoristim takvu osovinu za neki sledeci projekat.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Pozdrav svima u tijeku sam izrade prikolice preko pogona diferencijala imam od zastave turbo zete omjer zubi 45 veliki mali 10 gume bi vjerojatno ostavio 7,50 16 problem je sljedeći sto na traktoru nemam direktan prijenos preko mjenjača kao imt 533,539 nego normalno pto vratilo 540 okretaja u minuti e sad sam ja to mislio nekako uskladit sa zupcanicima i lanac u 1 radnoj ili 4 sporoj brzini koristio bi samo u blatnim uslovima e sad jedan me savjetovo da nebi cak bilo lose stavit gore mjenjac od tamica ili zastave imo bi veci izbor brzina i drugi traktori bi mogli koristiti taj sistem prijenosa dal ima da je netko radio ili ici jednostavnijim putem preko zupcanika
Koji ti je traktor i kako uključuješ taj kardan ?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,422
Pozdrav svima u tijeku sam izrade prikolice preko pogona diferencijala imam od zastave turbo zete omjer zubi 45 veliki mali 10 gume bi vjerojatno ostavio 7,50 16 problem je sljedeći sto na traktoru nemam direktan prijenos preko mjenjača kao imt 533,539 nego normalno pto vratilo 540 okretaja u minuti e sad sam ja to mislio nekako uskladit sa zupcanicima i lanac u 1 radnoj ili 4 sporoj brzini koristio bi samo u blatnim uslovima e sad jedan me savjetovo da nebi cak bilo lose stavit gore mjenjac od tamica ili zastave imo bi veci izbor brzina i drugi traktori bi mogli koristiti taj sistem prijenosa dal ima da je netko radio ili ici jednostavnijim putem preko zupcanika
Koliko ćeš to često koristiti. Ako nešto ozbiljnije onda prenos mora biti u ulju, a to ti nije lako odraditi.
Ja sam radio prije nekih 20godina za jednog zetora 7245, imali su potrebu za redukovana brzine. Ugrađen je diferencijal od nekom mercedesa sa prenosom 5,5 :1, neznam koje su gume bile ali su bile velike oko 80cm. Postavljen je reduktor sa 2:1 prenos i mjenjač 4b sa prenosom 6,6:1. Ovo je rađeno za potrebu izvoza drveta, korišteni su lanci na prikolici i bila je potreba da je prikolica snažnog prenosa. Nosila je 7m drveta. Način korištenja je izbor brzine da bude sporija, da na velikim zavojima ne nabira. Na reduktoru smo odradili uključivač na jaku oprugu, te kad traktor počne proklizavati uključi se pogon i vozi čim traktor uhvati tvrdu podlogu on povuče brže prikolicu i odmah se isključi. Znači radi isto kao i špera na opterećenje. To se pokazalo dosta dobro, mnogo je godina to funkcionisalo i još je sve ispravno samo taj čovjek je promenio zanimanje.
 

mariok94

Član
Tu od
4 Pro 2019
Poruka
32
Mene zanima sirina. Tacnije sirina od dobosa gde naleze felna do drugog dobosa gde naleze felna. Ocu i ja da iskoristim takvu osovinu za neki sledeci projekat.
1250mm unutra a vanjska glavcine 1800mm to je bez guma

Koliko ćeš to često koristiti. Ako nešto ozbiljnije onda prenos mora biti u ulju, a to ti nije lako odraditi.
Ja sam radio prije nekih 20godina za jednog zetora 7245, imali su potrebu za redukovana brzine. Ugrađen je diferencijal od nekom mercedesa sa prenosom 5,5 :1, neznam koje su gume bile ali su bile velike oko 80cm. Postavljen je reduktor sa 2:1 prenos i mjenjač 4b sa prenosom 6,6:1. Ovo je rađeno za potrebu izvoza drveta, korišteni su lanci na prikolici i bila je potreba da je prikolica snažnog prenosa. Nosila je 7m drveta. Način korištenja je izbor brzine da bude sporija, da na velikim zavojima ne nabira. Na reduktoru smo odradili uključivač na jaku oprugu, te kad traktor počne proklizavati uključi se pogon i vozi čim traktor uhvati tvrdu podlogu on povuče brže prikolicu i odmah se isključi. Znači radi isto kao i špera na opterećenje. To se pokazalo dosta dobro, mnogo je godina to funkcionisalo i još je sve ispravno samo taj čovjek je promenio zanimanje.
Nebi nesta preozbiljno problem je sto sad u mom kraju ima dosta mlade sume to vecinom proreda a vecinom bude zeznuto blato i onda je problem za manji traktor moramo nekad i 2m drva izvozimo na leniju a sa vecim traktorom tj imamo zetora 7340 turbo siroka kabina tesko prolazit uvjek nesta polupamo pa bih slozio na massey ferguson mf240 nema kabinu ima samo zastitni luk pa je odlican za takve stvari a steta sad da neiskoristim kad vec imam mogućnost a mislim da tokaru nebi bio problem nekakvu kutiju da slozimo i unutra zupcanike ili lanac da bude u ulju isto za svaki slucaj

Koji ti je traktor i kako uključuješ taj kardan ?
Massey ferguson mf240 ima 540 okretaja dvostepeno kvacilo ima 4 brzine idealno bi bilo 1 brza ili 4 spora a njegova 1 brzina je sporija od imt 539
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,422
Nađi na otpadu od kamiona mjenjač i ugradi. Veći izbor brzina. Jevtinije varijanta. To kod tokara ti bi bilo preskupo. Nemože ti to napraviti za jedan dan rada. Razmisli.
 

mariok94

Član
Tu od
4 Pro 2019
Poruka
32
Koji bi bio bolji od tamica ili zastave
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh