• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
svojevremeno je na PIKu bio oglas da se prodaje diferencijal od neke freze , ja sam išao i gledao taj diferencijal , meni nije odgovarao jer je baš imao neki veći prenosni odnos nego što je meni trebalo
ne sjećam se tačno prenosnog odnosa ali je bio veći nego 4:1

to je sve kod jednog čovjeka u Kalesiji što tebi i nije daleko , ako te zanima kako da kontaktiraš vlasnika javi mi se na pp
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246

Ovo nije CNC strug već petoosna CNC mašina koja je ujedno i glodalica i strug i mnogo šta drugo. Pokušaj da razumiješ, izrada hipoidnih zupčanika nije tako jednostavna kao što misliš. Čak i kad imaš pristup ovakvoj mašini potrebno je napisati CNC kod po kojem će ona raditi tj. program gdje su navedene koordinate svih tačaka, trajektorije, parametei obrade itd itd itd. Kod za hipoidni zupčanik praktično nije moguće napisati ručno jer je geomtrije zupčanika previše složena za ručno proračunavanje pa je jedini isplativ i realan način da se kod dobije direktno generisanje istog iz 3D modela. To se radi tako što se u 3D model nacrta u programu kao što je CATIA a potom ona sama generiše CNC kod, no to zahtijeva prilično veliko poznavanje rada sa CATIA ili sličnim softverima. To je dakle način da se zupčanik dobije na CNC mašini ali isključivo petoosnoj jer mašine sa manje osa nisu u stanju izraditi geometriju hipoinog ozubljenja.

Kod obrade na klasičnim, ručnim mašinama proces je jako sličan. Neko treba da ti proračuna zupčanik a i to je prilično složen postupak koji zahtijeva poznavanje proračuna i odlično vladanje matematikom, mašinskim elementima i konstruisanjem. Kada proračun bude gotov, rezultati se nose majstoru koji potom podešava klasičnu "Klingerberg" mašinu prema parametrima dobijenim u proračunu, a to traje i po 6 sati. Nakon toga počinje izrada koja traje obično 2-3 dana za oba zupčanika, potom slijedi brušenje (koje je poželjno), lepovanje (ono mora jer se radi o diferencijalu) i na kraju termička obrada.

Nemam namjeru da se raspravljam sa tobom ali treba da razumiješ da su čak i obični konični zupčanici sa pravim ili kosim ozubljenjem problematični za proračun i izradu a o hipoidnim, koji spadaju u krivolinijske, da i ne govorim. Kod takvih zupčanika nema "može ovo a i može i ono", tu nema povuci-potegni.

Kod cilindričnih zupčanika sa ravnim zubima može svašta da se radi i budži, čak i da se navaruju zubi i udešavaju brusilicom kao što je Savoris jednom uradio i funkcionisalo je pravo dobro ali kod ovih to ne ide.

Kao ilustracija, pogledaj kako izgleda dio proračuna sila na zupčanicima. Pazi, to je samo dio proračuna sila, što je tek jedan od lakših dijelova proračuna

http://ti.mb.fh-osnabrueck.de/adams...e_based/driveline/components/hypoid_gear.html

Ovdje kreni od strane 26 kako bi ti bio jasan materijal o koničnim zupčanicima od strane 131.

http://www.scribd.com/doc/33159142/Masinski-Elementi-III-Vitas
 
Posljednje uređivanje:
K

kmica

Guest
pa ja bi rekao da imam malo iskustva jer sam imao prikolicu sa duplim gumama ;)
n asvakoj gumi ima napisana nosivost , samo je malo razlika u standardima jer ''cestovne,putne'' gume su atestirane za druge uslove (bezbjednost,brzina)
dok ove poljoprivredne gume nisu po tim standardima i onda se može desiti da neka putna guma može nositi više od ove poljoprivredne a na njima piše ista ili slična nosivost


@kmica
teško je napraviti kardanku za vladimirca , moguće je i ja ću uskoro da probam neku kombinaciju pa ću prenijeti rezultate ovdje
radio je jedan moj drugar i veoma je teško to uskladiti pošto vlatko nema sinhroni izlaz mjenjača , onda se ide samo na jednu brzinu , prvu da bi mogao napraviti vuču i u rikverc , što je najteži dio posla

Nadam se da je ta tvoja kombinacija je ostvariva s diferencijalom i duplim gumama Tamića. Bit će mi drago vidjeti kako si to riješio. pozdrav
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
a sto nebi rijesio, ako ima samo prijenos vratila preko okretaja motora, onda ne nekom optimalnm gasu vidi koliko ima okretaja na vratilu, dalje racuna prijenos preko diferncijala, pa broje okretaj tockova pa x 2rx 3,14, dobije rpedjeni put tocka prikolice, zatim usporedi sa predjenim putem traktor, ako se velika neslaganja ubaciti jos jedan medju reduktor, ako su nijanse to se rjesava sa manjim ili vecim gumamama, za traktore koji imaju puno brzina kao neki 24 i vise, to je lako, pogomn na prikolici ostaje kako je, a trazis odgovarajucu brzinu na traktoru da pase. A nemora se ni sloziti bas potpuno, traktor ima odvojeni kuplung za vratilo pa kad traktorski tockovi podju klizati onda ukljucis pogon prikolice, nisam rekao da je bolje da je pogon rpiklice sporiji d vice traktora, tako da prvo traktor proklize pa tek onda prikolica gura.
 
Posljednje uređivanje:
I

ihorzic

Guest
mali ferđo u 2 sporoj i poklapa se sa diferencijalom u nekih 90 % da gume 650 - 16
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
e asd je pitanj ako se poklapa na 1000 okretaja poklapa li se i na 1800npr, znam da seu u korelaciji sa okretajima motora i vratilo i okretaji tockova traktora, ali pitanj za razmisliti
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
...pitanje za zamisliti se je kako uskladiti omjere na tamićevom diferencijalu sa okretajima vratila na traktoru...laik sam za takve stvari, nije neizvedivo ali mislim da to nije rješenje kao pomoć traktoru nego samo improvizacija...
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
etno moram se ne složiti sa tobom u vezi improvizacije, nekad ti taman to malo treba d prođeš a s obzirom da bi bili dupli kotači onda bi to bila prava zvijer
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
dobro, kako onda uskladiti omjere diferencijala prikolice i vratila traktora? da je to jednostavno onda bi svaka druga kuća imala takvu prikolicu...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Pisao sam o tome gore, a uz to vozac ne smije biti grubijan, treba to znati koristit, pa ljudi polome i original prednji pogon na traktoru, a prije toga im godinu dana ostavlja crn trag kotaca na asfaltu, a ne zapitaju se zasto.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
power je fino i detaljno opisao kako to uskladiti ali po meni je dovoljno da se to uskladi u samo jednoj i to jakoj brzini da se motor ne uguši- kako je to netko več i napisao, a da to ne zna svatko to je istina ali tko si da truda....sve je moguče
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
power je fino i detaljno opisao kako to uskladiti ali po meni je dovoljno da se to uskladi u samo jednoj i to jakoj brzini da se motor ne uguši- kako je to netko več i napisao, a da to ne zna svatko to je istina ali tko si da truda....sve je moguče

e upravo to sam htjeo reći ali mi je ponestalo riječi :prayer:

problem (ne)usklađenja može da se riješi (ublaži) upotrebom frajlauf kardana ali onda nebi bilo vuče u rikverc
 

strojnik

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
174
zanima me dali pase prenos s ursusa c335 na prikolicu s diferecijalom od mercedesa 508 gume 6,5 r16 i u kojoj brzini
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
teško se to može izračubati , zakači pa probaj
znači samo primitivno prikači za poluge cijeli diferencijal i uporedi okrete kardana diferencijala i traktora

a za 335 bi odgovarao u SVAKOJ brzini jer on ima sinhroni izlaz kardana

ja sam onu moju malu kardankicu koja odgovara za IMT kačao na 335 i prednos nije isti , za 335 bi trebala malo veća redukcija nego za fergu
 

kolekcionar

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
34
Ostao sam dužan za priču o diferencijalu na prikolici za motokultivator. Prvo, nije se radilo o ladinom diferencijalu koji je ugrađen na prikolicu kako mi je rekao bivši vlasnik freze već o nekom drugom sa odnosom 15:8. Ne znam čiji je to diferencijal, ali od automobila nije. Javio sam se u TTU u Tuzli da mi izrade uparene zubčanike za diferencijal i to je preskupo. Po meni nerazumno skupo jer za čitav postupak ne treba više od tri sata rada mašine a norma sat je 30km najskuplji, ali nema veze, odustao sam od takvog rješenja iako se i inžinjer u TTU složio da je to najlakše, najelegantnije i najbrže. Tako je kad svuda ekonomisti imaju zadnju rječ i kada nam ne daju prići sredstvima za proizvodnju.
Dalje tragajući sada za majstorom koji će mi napraviti reduktor naišao sam na jednog kod kojeg je bila ova Agria i ubjeđivao me je da nije moguće napraviti kardanski prenos jer ona ima veliki odnos izlazni od 14:1. Međutim u njenoj tehničkoj dokumentaciji je navedeno da postoji opcija odnosa 7:1. Ali stvarno na samoj frezi to nije bilo moguće postići. Greška je bila u tome što je neko vario rezervoar i nije ostavio dovoljno prostora za ručicu mjenjača. To sam rješio. Izračunao sam da je razlika u odnosu identična sa petom brzinom zastavinog mjenjača i kada se ugradi mjenjač kao reduktor prednji i zadnji točkovi će se okretati sinhronizovano. Osalo je da to odradim kada nađem sve što mi treba.
Sama Agria 2800D ima nekih 400 kubika i 9 konja, što nije dovoljno za freziranje majevičke zemlje. Mada daje mi crn dim na svakom naprezanju pa je možda to razlog. Čim je spustim u zemlju ona se guši i frezovanje se svodi na držanje na rukama. Ne znam da li je kod ostalih tako. Što se tiče oranja, plug joj je preveliki za ovu našu zemlju pa proklizava. Vjerujem da bi u najjačem prenosu mogla da ore ali samo sa metalnim točkovima.
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Evidencije radi pošto sam danas otvarao diferencijal od MERCEDES kombija 207-307 da kažem i prenosni odnos
Tanjirasti ima 44 zuba a konusni 9 što dođe redukcija 1:4,88888889
Jedina zezancija je što ima više vrsta prenosa istog diferencijala :finga:

Eto za one koji vole da računaju neka imaju bilo kakav osnovni podatak

1001623r.jpg
 

Ivica12

Novi član
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
20
Pozdrav!
Imam traktor mtz 82 koji ima mogučnost sinhronog kardan, pa me zanima dali je kod izrade pogonske prikolice za njega potrebno stavljati getribu il se može kardan spojiti direktno na diferencijal.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Sve ti zavisi od redukcije diferencijala i veličine guma na prikolici , ako ideš neke realne dijelove (mislim na dijelove koje relativno lako možeš da nabaviš) najvjerovatnije da će ti trebati još redukcije između prikolice i traktora
Opet naglašavam , jako je bitno koji diferencijal i koje gume ćeš imati ali po mom mišljenju u svakom slučaje će ti trebati dodatni prenos , samo je pitanje koji

Ja imam diferencijal kojem je prenos 1:4.8 i gume na prikolici su 11X20 (prednje od rusa) i morao asm dodati još jednu redukciju 1:2 , čak da sam imao redukciju 1:2.2 bilo bi idealno ali nisam mogao da nađem ništa sa tim odnosom
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Nemogu biti za toliko manje , nefunkcionalno totalno , zamisli da gume od 92cm treba da budu 2 puta manje , to dođe nekih 40ak cm , znači poluprečnik 20cm , ako uračunammo debljinu diferencijala dobijemo klirens od 15ak cm , totalno neupotrebljivo
 

Najnoviji postovi

Na vrh