• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

POLJObirtija

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Koliko sam ja informiran, tzv. zeleni vodik neusporedivo manje zagađuje u fazi proizvodnje nego baterije, ali za sada je proizvodnja još preskupa. Kad bi se osiguralo dovoljno jeftine struje, baterije nemaju šanse. Mislim da bu razvoj i upotreba išel u smjeru da se prvo kamionski i autobusni prijevoz mogu preorijentirati na pogon vodikom.

Ono s čim ja nisam načisto je voda koja curi iz "auspuha". Znam da je štos uvijek u količini, a ona mi je nepoznata. Ako je količina koja bi mogla stvarati probleme, postoji i rješenje da se ona skuplja u tanku te se na pumpnim stanicama za vodik prilikom punjenja vodikom, istovremeni prazni rezervoar vode u autu.

Baterije ne volim, a jedan od razloga je taj kaj smatram da bi bilo bolje da su moduli baterija standardiziranih dimenzija te da se nakon potrošene energije baterije zamijene. Već ima takvih načina automatske zamjene i ona traje oko 5 min. Na taj način bi se dobilamogućnost da se baterije pune u vrijeme viška energije u mreži i na taj način balansira učinak obnovljivih izvora energije.

No, to ja samo malo prodelala moja mašta. ;)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,809
Dobra je takva mašta, ispravna.
Ja bi se nadovezao s pitanjem o vlasništvu nad takvim brzo zamjenjivim baterijama. Ako ja dam praznu novu bateriju iz svojeg novog auta, a dobijem staru izraubanu, na jedva 80% kapaciteta, to mi se ne dopada. To bude dosta teško "osmisliti" da ne budu pušione za nas male smrtnike, a štelaone za one neke jako podobne korisnike, itd. Ja vidim tu dosta problema, makar tko zna, možda su samo meni u mojem strahu od nepoštenja prevelike oči... Tko zna, tko zna, za sad neznam ja...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Slično kao plinske boce. Predaš praznu, a dobiš punu, a platiš energiju. Kod baterije bi trebalo definirati namanji postotak kapaciteta koji može ići u promet, npr. 80%, a cijena prema isporučenom kapacitetu/energiji. Takva s 80% kapaciteta ima za korisnika samo jednu nepoželjnu posljedicu, treba je prije zamijeniti nego onu 100% punu. Baterija rikne, zamijeniš za drugu ispravnu i dopunjenu. Kod takvog načina baterija nema značajni utjecaj na cijenu rabljenog vozila.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,809
Znal sam da bude netko zel plinsku bocu za usporedbu, a nije to niti malo slično. Zakaj bi ja kupil i platil samo 8 kg plina u staroj boci, ak sam imel svoju za 10 kg i 200 km dulju vožnju. S tim da je dotrajala boca / baterija i potencijalno vekša opasnost, itd. Ja se z takvim načinom ne slažem. Novo za novo, staro za staro, a ne da neki mutikaša za svoj stari kramp dobi moju novu bateriju, a meni da utrpaju njegovu u polu raspadanju, v tom grmu leži prvi zajec, a ima ih i više...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,051
Kaj misliš da tak mjenjaš svoju mladu curu i daju ti neku rabljenu babu..... ili nedaj Bože obrnuto :unsure:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,757
@iwanho, cilj današnjih vladara svijeta je: "ne bute imali ništa i budete sretni", tak da tu bu moje-tvoje. Ionak nebu naše. ;)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Pa kad bi se uspostavio sustav zamjena baterija a ne punjenja bilo bi logično da vlasnik auta ne posjeduje bateriju,kaj ne ?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,051
Nema dugo se na forumu pisalo da je vlasništvo auta glupost i da je najam riješenje, onda ti ne treba ni baterija niti treba o njoj razmišljati.... i tako to krene, od malog, u pravcu kojeg ZJ spominje :ppozdrav:
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
728
Upravo kako je velecasni napisao. Nikad ne kupis bateriju. Kupis praznu skoljku. Samo skoljku. Naravno da to nikom nije u interesu i moralo bi se puno zakona promjenit jer to tehnicki vise nije funkcionalni proizvod nakon sto side sa trake.Takoder bi trebalo iznimki, danas jako puno proizvodaca trpa clanke u podvozje i baterija je dio nosive konstrukcije automobila. To je kod sportski orjentiranih. Sad si zamisli da ti tu prdne koji clanak. Ja sam najvise protiv jer se goruci litij ne moze ugasit. Cak i kad ga stavis u vodu, vakum, SF6... Cim ga izvadis na kisik, proces gorenja pocinje. Nije isto kao "obican" auto. Nakon pozara, ne ostane ti bas nista. Zapali se u garazi, ode cijela kuca u dim. Naravno, ako se zapali i "obican", medutim strah me nakon sto vidim karakteristike litija i kako gori. Sve je to zabavno, ali zasad, previse posla za posjedovat takav automobil. Pogotovo mi, kad pocnu nasi ljudi kupovat 15 godina stare Tesle...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Znal sam da bude netko zel plinsku bocu za usporedbu, a nije to niti malo slično. Zakaj bi ja kupil i platil samo 8 kg plina u staroj boci, ak sam imel svoju za 10 kg i 200 km dulju vožnju. S tim da je dotrajala boca / baterija i potencijalno vekša opasnost, itd. Ja se z takvim načinom ne slažem. Novo za novo, staro za staro, a ne da neki mutikaša za svoj stari kramp dobi moju novu bateriju, a meni da utrpaju njegovu u polu raspadanju, v tom grmu leži prvi zajec, a ima ih i više...

Kaj se tiče brže potrebe za kupnjom energije to sam napisal kao nedostatak, ali po meni zanemariv. A da bu baterija s 20% većim kapacitetom prešla 200 km više ,bumo se još malo strpeli. Na koncu i sada nije ekonomično puniti baterije na 100% nego na 80% jer za preostalih 20% treba puno vremena. Plinske boce se periodično pregledavaju i nejdu na punjenje ako nisu ispravne, neovisno o datumu proizvodnje. Dakle, itekak se more povući paralela.
Problem je u nečem drugom. Naš mentalitet je takav da sve moramo imati svoje i po mogućnosti bolje i veće nek je susedovo, neovisno jel to isplativo ili nije. Nisam niti ja iznimka. Kupil sam dosta toga kaj sam mogel platiti uslugu. Unatoč tome, meni je sistem zamjene baterija prihvatljiviji. S baterijom, osim zamjene kad se isprazni, nikakve brige.

Nema dugo se na forumu pisalo da je vlasništvo auta glupost i da je najam riješenje, onda ti ne treba ni baterija niti treba o njoj razmišljati.... i tako to krene, od malog, u pravcu kojeg ZJ spominje :ppozdrav:

Ne zmislim se da je netko pisal da je imati auto glupost, ali ja i dalje mislim da bu dugoročni najam prevladal. Svaka novost neminovno izaziva otpor kod dijela korisnika prijašnjeg. Zar su bili mali otpori kad su konje zamijenili auti?

Bil je sin nedugo tjedan dana u Španjolskoj. Tam je trebal auto, ali nije išel svojim, niti tam nije kupil drugi. Unajmil ga je na tjedan dana. Čak ga nije vraćal tamo gdje ga je unajmil, nego u zadnjem mjestu do kojeg ga je trebal. Do Španjolske je putoval avionom. Netko bu rekel da to nema veze s dugotrajnim najmom auta. Direktno nema, ali ima u razlogu zakaj je korištena ta opcija i zakaj očekujem da bu u budućnosti sve više korišten dugoročni njam. Zato jer je avion + rentanje auta u tom slučaju bilo povoljnije od bilo koje druge varijante.
Kad bu dugoročni najam postal ekonomski opravdan, oni kojima auto služi za prijevoz od točke A do točke B više ne buju kupovali aute. Oni drugi, kojima auto nije samo sredstvo za prijevoz, buju aute i dalje kupovali.

Ne, ne očekujem da se svi složite z menom, čak ne bi bilo dobro.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,051
Ne zmislim se da je netko pisal da je imati auto glupost, ali ja i dalje mislim da bu dugoročni najam prevladal. Svaka novost neminovno izaziva otpor kod dijela korisnika prijašnjeg. Zar su bili mali otpori kad su konje zamijenili auti?
Tu smo se, pa i ti, dotaknuli najma dugoročnog....

 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zmislim se tih postova, ali ne da je netko tvrdil da je imati auto glupost. Možda je netko mislil, ali pozabil napisati. U svakom slučaju u današnje vrijeme je jako teško ako nemaš auto, a kaj nosi budućnost buju vidli oni koji buju tada živi.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,809
I tak, čekali smo i dočekali ovogodišnji blagoslov kuća. Ovaj put je s nama i bila naša najmlađa unučica. Na blagoslov nam je došao gostujuči, mladi svečenik, Poljak, kao ispomoć našem župniku, svaki obilaze jednu stranu ulice. Par minuta smo proveli s njim, u ugodnom razgovoru, jer prilično dobro govori Hrvatski. Jedno lijepo i zanimljivo iskustvo 👌.
...
I fletno sam vlovil šansu da se naluknem v ovu našu poljo birtiju i vidim al ima kaj novoga. Par dani sam imel nekakve gorične obaveze, pa nisam imel priliku.
Čitam po malem i sportske napise i skužil sam da vezdašnji Dinamo nema mladoga, lijevoga beka, nema ga čitam denes niti Hajduk (njima je bil dober i naš stareši zeljar Melnjak) , nema ga niti Varaždin 🤔? Istovremeno si oni imaju omladinske škole, pogone, juniore, kadete, a vu prvim postavama igraju "stranjske vedete". Ne pamtim da su vu meni najbližemu Varaždinu na igralištu igrali domači igrači, Trnovčanci, Srakari, Kučenci, Varaždinci. I onda se čudimo kaj nam vu reprezentacije mlade, stare i tak dale, jemleju one "z dijaspore". Ak i slučajno v prvu postavu zaluta kakvi domači dečko, toga odma prodaju, za kikiriki, a pri nam igraju bezvezni i beskorisni "belosvetski lopto ritači", koji tiraju publiku z stadioni, domaču decu z ekipi i malo po malo se to ide ne v krivomu smeru neg k vragu... Hebeš takvu sportsku politiku u HR.

Idem, skuhati još jenu kavu...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,809
Ma nemoj tak, to je prijateljska razmjena radi upoznavanja drugih naroda, krajeva, običaja i država. Gledaj na to s lijepe strane. Nije sve baš tak ružno, meni je ovo sasvim prihvatljivo i čak simpatično.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,809
Ma daj naj u krivo, tu je več jedno vrijeme, služi i sv misu i surađuje i sudjeluje u svemu. Lijepo ga ljudi doživljavaju. (Prije više godina je bio i jedan mladi crni svečenik na proštenju i on je bio pravo osvježenje.)
Nemoj biti zločest jer je ovo doista kvalitetan mladi svečenik, posvećen svojem pozivu. Ovdje je sad kao ispomoć, razmjena i upoznaje nove ljude i običaje. Lova nije u pitanju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh