• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pomoć potrebitim na Banovini

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,815
Sinoć gledam na fejsu snimak gdje čovjek traži pomoć u hrani za stoku. Ima kao 10 krava, bika, i par svinja. Mislim da sam pročitao u komentarima da se skupilo oko 28 tona stočne hrane. Javio se u komentare jedan baš član i kaže ne šaljite ništa, ima svega. Istrpavao je crijep kod tog, i iz njegovog je sela. Šta reći na sve to. Zbog takvih lakomica i muljatora oni kojima stvarno nešta treba budu ostali bez svega.
Identično i ja razmišljam o toj katastrofičnoj situaciji.

Potres samo razobličuje i neke druge stvari, nije potres za sve kriv, kriva je tu i ljudska "lakomost", nemar i čekanje da drugi rješavaju njihove osobne probleme, itd.

Ako netko ozbiljan ima toliko stoke u vlasništvu, realno je da je taj za tu svoju stoku pripremio i dovoljnu količinu hrane. Potres je mogao tu hranu zatrpati, OK, ali zar baš svugdje?

(Neprimjereno je od novinara i pojedinaca pisati da netko ima šestero djece, ali da nema hrane jer donacije u hrani slabo stižu, te da on cijele dane sjedi na ulici i čeka, pa da na kraju prosinca on nema drva. OK novinaru, školovan si, da li si svjestan što pišeš, da li ti je jasno da si raskrinkao nekakvu drugu životnu situaciju, ako nisi toga svjestan slab si intelektualac. Ako jesi svjestan da ovakva priča ne drži vodu, a ti ju guraš kao svoju senzaciju onda tebi treba dati do znanja da širiš netočne informacije, skrečeš pažnju s pravih problema te umanjuješ mogućnost pružanja pomoči stvarno potrebitima. Ovaj "stradali" gospodin ne smije sjediti cijele dane, ni sad dok ih je zadesio potres, a niti u normalno vrijeme. Ima šestero djece, mora znati da su njegova, ne naša, mora svojski zapeti da im uvijek osigura hranu, ne čekati da mu ju mi dostavljamo kroz donacije, mora osigurati drva u toku ljeta, a ne čekati da mu ih radi potresa sad u siječnju netko dopremi. Ako su mu namirnice sad zatrpane, dati mu koliko je god potrebno, a onda mora pljunuti u šake i sam se aktivno uključiti u borbu za opstanak njegove obitelji. OK srušen im je stambeni prostor, treba se odmah reagirati i adekvatno pomagati, ali nipošto ne prihvačati tuđe polu istine, ili nebuloze zdravo za gotovo.)

Vidljivo je "u medijskom prostoru" kako neki novinari trebaju senzaciju, drugdje nekakve medijske pažnje željne "osobe" sebe namjerno, ili nenamjerno, promoviraju "vrištanjem" u prvom planu, a pritom šire histeriju i panične izjave. Kome to treba, kome to pomaže? Smirimo se malo, samo takvi budemo bolje, brže i kvalitetnije funkcionirali.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,765
Ljudi su voljni pomoći tu nema rasprave. Kako i vi kažete treba malo stati na loptu. Tim ljudima bude trebalo pomoći i kroz koji mjesec. Pitanje kad će se moći opet normalno funkcionirati u nekim dijelovima stradalih u potresu. Dok ovo pišem opet se svako malo zatrese. Koliko vidim hrane i kućnih potrepština ima za sada dovoljno samo pitanje da li se dijele onima kojima je stvarno i potrebno. Ima ih dosta koji sjede i samo čekaju. Kod mene isto dijele hranu i svašta nešta. Volonteri stalno obilaze. 99% kućanstava ima aute. Pekare rade i trgovine. Jebate pa idi si kupi a ne čekati da ti donesu na noge. Koda smo blokirani. Nebuloze se događaju da je to strašno. Cigići, odnosno Romi, koriste ovu situaciju da nije normalno. Ne svi ali veliki broj. Neku večer neki dečki oko pola noći obilaze dvorišta i svijetle sa baterijama oko pola noći. Skužili su me da ih gledam sa terase pa su otišli. Iduću noć za novu godinu u 3 sata ujutro staje auto pred kućom. Ja na poslu ali bili su dečki čekali novu pa su izašli iz garaže van. Ovi se pokupili u auto i pobjegli. Ima svega i svačega a nije sve ni za pričati.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,254
Ja sam kontaktirao 3 broja, i za divno čudo , sva tri su mi rekli ne krećite trenutno ima svega, jedino jedan čovjek mi reče i zamoli me, da ga nazovem za mjesec i pol do dva,kad euforija padne, i obećao sam i sebi i njemu da hoću, i to za tri tjedna.
Slučajno sam sreo jedno mog sumještanina, ide okolo i hvali se kako je bio gore kako je to ko hirošima, upitao sam ga jeli spreman ići sa mnom za 3-4 tjedna, reče mi neću onda moći završit će mi godišnji.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Ljudima odma treba ići pomoći sa novcima, od kuće do kuće, kolko ko novaca treba da mu se odma da, odma na licu mjesta. A ne čekat neznam kakve zakone i papire.
Keš lovu ljudima dat da mogu krenut u obnovu odma. Ljudi ima za pomoći sigurno, ak se bu čekala država da da novce pitanje jel buju to kad dočekali, i ako budu nebuju dobili za vreću cementa.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,765
Prvo treba raskrčiti ruševine da bi se moglo graditi. Ljudi budu ovu zimu preživjeli u bilo kakvim objektima. Tek na proljeće će im trebati prava pomoć u novcu i gradnji. A tada pitanje tko bude imao volje i vremena za otići tamo na npr tjedan dana. To je samo moje mišljenje. Ne znači da je ispravno. Vidjet ćemo šta bude od sve te pomoći za par mjeseci i koliko od te sve donacije bude završilo gdje stvarno treba a koliko bude završilo kod preprodavača.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@plus ni najmanje me ne zanima ta tvoja Jna koju malo malo uzdižeš. Iskreno mi se za nju. Ja sam 13 godina u novinarstvu i medijima, al ne pišem o tome. Ja sam svoj mali poljoprivrednik i to me veseli, i veselilo me bude kad bum mogel iz izolacije da mogu kupiti za 2 do 3 tisuće kuna pomoći i otpeljat nekome kome to treba tam.
Ljudima odma treba ići pomoći sa novcima, od kuće do kuće, kolko ko novaca treba da mu se odma da, odma na licu mjesta. A ne čekat neznam kakve zakone i papire.
Keš lovu ljudima dat da mogu krenut u obnovu odma. Ljudi ima za pomoći sigurno, ak se bu čekala država da da novce pitanje jel buju to kad dočekali, i ako budu nebuju dobili za vreću cementa.

Drago mi je da si shvatil da je korisnije donirati novce nego za te iste novce kupovati ono kaj možda ne bu iskorišteno. Svatko najbolje zna kaj je njemu prioritet za riješiti.

Ne znam kak funkcionira karitas. Jel ljudima prosljeđuju novčanu pomoć od onog kaj se prikupi na računu ili kupuju robu i nju poklanjaju? Koliko je sigurnije donirati prek karitasa u odnosu na crveni križ?
Kaj se država ne bi mogla odreči pdv-a na humanitarni poziv nego otmu 1/5 uplaćenog na taj način?
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Kak misliš drago ti je da sam shvatil? Pa ja to stalno govorim. Meni isto jel bum kome kupil mljeka, konzerve, čokolina, pelene ili dal peneze. Ja to mislim dati direktno ljudima a ne karitasu ni crvenom križu. Od takvih udruga sve teško dolazi do ljudi kojima pomoć treba.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Davati novce se meni ne sviđa. Izaziva ovisnost, a i može se potrošiti na alkohol, kladionice...a donacijom se lakše manipulira.

Ne treba "davati ribu, već naučiti kak se riba lovi".
Ne sumnjam u Caritasove dobre namjere. Tam ipak nema uhljeba u hijerarhiji, i uvijek radije dam novce njima nego CK-u.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,254
Na miruju sebe i svoje, nažalost je tako svugdje i uvijek protekcije.
Našu pomoć što smo dali je išla kupiti sestra, i ona po svojoj prirodi je kupila sve nazovi nekakvu brendiranu robu(zvijezda, podravka,belje, kraš.... itd.). Ja sam rekao da se nadam da će baš to doći potrebiti ma u ruke, ali................
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

Viduka OPG,​

slažem se u potpunosti, ali dosta nas je koji nismo u mogućnosti pomoći na taj način. Od mene je slaba vajda za pomoć nekim radom. Najjednostavnije bi mi bilo uplatiti pomoć na nečiji račun kome je ta pomoć potrebna. Tu bi mogli pomoći članovi foruma s tog područja objavom IBAN-ova za uplatu. Sigurno bolje od nas udaljenih poznaju kome je potrebnije i tko bu dobivena sredstva pametno iskoristil, a ne za alkohol ili kladionicu.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,254
Točno Iwanho, zato sam se uspio čuti s dado6340, još prvu večer, a nadam se da to neće biti zadnji naš razgovor već uvertira u neke konstruktivne kolegijalne odnose, kako po pitanju pomoći na ovu temu, tako i na još puno drugih tema.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,815
Ja budem opet za neke zločest. Da li bi svi ti ljudi ove dani bili gladni da nije bilo potresa? Da li je baš svim tim ljudima sve namirnice hrane potres zatrpao ruševinama? Ja sam uvjeren da nije.
Ja sam uvjeren da se u ovim nekim stvarima zaista pretjeruje.

Ljudske živote koje je potres odnio ne možemo vratiti, možemo ih spominjati s dužnim pijetetom i sućuti.

Oni koji su živi, moraju i dalje funkcionirati. Moraju izači iz (porušenih) dvorišta i uvidjeti da se s druge strane njihove kuće kuha jelo, za stotine stradalnika, samo si ga moraju htjeti uzeti, nemaju nikakvo pravo samo čekati da im ga recimo na primjer naš kolega forumaš Hotela iz Međimurja donese, ili naši ljudi iz okolice VŽ, ili dečki iz ZG...
Pa stavimo se mi sami u poziciju dobrih ljudi iz HGSS-a, došao je tamo u namjeri da pomogne, na katastrofičan teren, na nepoznat teren, nema pojma gdje se što nalazi, gdje je koji zaselak ili usamljena kuća. I mi bi sad mlatili i prašili po njemu, s kojim pravom?

TAMO zaista fali prave koordinacije od tamošnjih za vođenje u kriznim situacijama sposobnih stanovnika, tamo se sad uviđa da su mnogi od glavnih domačih nesposobni voditi ljude u ovakvim katastrofičnim stanjima.
Badava da dođe još stotine šlepera sa građevinskim materijalom ako tamo nitko od domačih ne stane na cestu i usmjeri, prva 3 šlepera s crijepom u ovo selo, ova dva šlepera sa ciglom u onu ulicu, dok to ne profunkcionira na takav način, mastili budu brkove zločesti novinari, samodopadni i zločesti pojedinci da se slikaju za fb, brojni prevaranti, romi i slični. Tko može stati tome na kraj, samo sposobni domači organizatori, samo pošteni i dobronamjerni ljudi, koji se budu morali othrvati nasrtajima ovih "pirana" sa strane i nastojati što kvalitetnije stjecati svakodnevni uvid u "potrebe i stanje na terenu" i stanje sa raspoloživim resursima.

je*eš slanje 100 tona graha i sijena, ako ljudima treba crijep za krov i cigla za dimnjake. je*eš 30 milijuna kuna prikupljenog novca, ako nemaš uvid kome treba cijela nova kuća, kome sanacija. Do tih je momenata potrebno "ukrotiti" ovu stihiju, ove nalete dobrih ljudi bez poimanja što tamo stvarno treba. Odlazi na teren rečeno je ekipa dobrih ljudi, 20 krovopokrivača, samo da li tamo ima crijep kojeg budu oni upotrijebili? To su samo neka od životno važnih i organizacijskih pitanja, na koje treba tamo domači znalac i znalci da odgovaraju, da vode i funkcioniraju.
Pa i kolega Hotela je razotkrio da su njegovi prolazili po selima, nisu sve mogli podijeliti, na kraju su dio ostavili u skladištu. Mora se tamo sad jako brzo učiti, jako brzo, ovo nije šala!

I ne paničariti, ne širiti laži, ne krasti dugima u nevolji, biti i ostati samo ljudi. Za sad bi i to bilo više nego dovoljno.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,254
Kolega plus, nije ni vrijeme ni mjesto, ali ja opetujem pitanje ko bira takve da nas vode i upravljaju. :unsure:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,815
Bravo za KŽ (y) 👏

Kolega plus, nije ni vrijeme ni mjesto, ali ja opetujem pitanje ko bira takve da nas vode i upravljaju. :unsure:
Kolega UVIJEK je i vrijeme i mjesto da se ispravlja krivu rijeku, da se korigiraju biračke pogreške, propusti i eliminiraju nesposobni. Dajmo napokon mjesta sposobnima i znalcima, a ne podobnima. Ništa drugo.

PS Ja osobno nemam pojma tko je tamo sposoban ili nesposoban, to moraju otkriti i uspostaviti domači ljudi.
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Decki iz oldtimer kluba Garesnica su na staru godinu vozili namirnica sto se skupilo i kak oni to znaju ne ide se glavnim putom za Glinu nego popreko i zalutaju izmedju Petrinje i Gline. Krivo su skrenuli jer nema ni jedne table. Dolaze do kraja puta ljudima pravo u dvoriste. Kuca srusena, dvoje djece spavaju u autu jedino stagalj i dio dvorisne zgrade uredu donekle. Dvoje starijih ljudi, muz i zena i dvoje djece, nece nikud, imaju ovce. Ostavili su im nesto hrane i otisli. Znaci od potresa do stare godine nitko nije bio. Danas su natrpali pun kombi hrane za zivotinje i nesto narezaka, kruha i ostalog i otisli direktno k njima. Dogovor je da ce se pomoc tim ljudima koliko se bude moglo.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Kolega plus,mislim da si pogodio u sridu,ljudi neznaju poput utopljenika pruziti ruku,kako da im onda pomognemo.
Gubi se silna energija i vrijeme onih koji su spremni pomoci,ne snalaze se na terenu,takodjer sam razocaran i clanovima foruma slabo se javljaju da nam tamo dole budu na pomoci.
Ima na iljadu problema,sve ce se to rijesiti,ima sredstva i volje,ali sudjelujte aktivno ,javljajte se,govorite sta treba ,na koji nacin,mislite na starije i nemocne pa nam pomozite da dospijemo do njih.
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,140
Danas je jedan poginuo pao s krova.
Problem je svako hoće pomoć ali treba biti realan.
Tko može pomoć penjat se na krov bez iskustva.
 

Najnoviji postovi

Na vrh