• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Popravak kucanskih aparata

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Moja topla preporuka, ne rastavljaj sam bojler. Neznam kakva je voda kod tebe,ali za te godine imaš sigurno kamenca ko u priči. Pozovi servisera da ti to očisti i poservisira jer mora promjeniti sve do jedne brtve. Tak da to nije baš za uradi sam princip. Ja obavezno svake 2 godine zovem servisera. Bojler je star 30 godina i šljaka ko i prvi dan

Samo obavijest da je u međuvremenu bil serviser. Zamijenil je dio u kojem je turbinica i senzor protoka. Materijal 227 kn i još toliko rad s dolaskom.
1. ima li smisla staroga pokušati očistiti i na koji način zbog plastike i senzora?
2. s obzirom na to da se taj bojler koristi samo u ljetnom razdoblju (zimi vodu grije centralno), bi li nakupljanje kamenca znatnije usporilo povremeno korištenje zimi?
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,354
Malo mi je to čudni serviser koji nije očistil bojler nakon toliko godina. Preporuka svakog proizvođača je čišćenje svake 2 godine. Problem je kaj se v izmjenjivaću topline nakupi kamenac i on se zgrije i daje informaciju da ima temperaturu i gasi bojler. Moja preporuka je da daš očistiti kamenac iz bojlera i onda si bez brige. Nije loše povremeno ga uključiti i prek zime tek toliko da ispere instalacije . Bez čišćenja možeš očekivati još problema
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Serviser je takav kakav je. Spomenul je čiščenje grijača, ali je rekel da ga, s obzirom da nije za centralno nego samo za toplu vodu, koristim dok ne primijetim da slabo grije vodu, a plamenik dela. Možda bi to napravil ovaj put, ali imal je dogovoren popravak kod drugog korisnika.
Slažem se da bi bilo bolje da je to napravljeno sad (jedan trošak puta i manja potrošnja plina), ali kaj je tu je. Tjedan dana sam čekal drugog servisera, a onda je na kraju rekel da nek pričakam još 3 dana. Pukel mi je film i nazaval sam drugoga koji je došel u roku 3 vure (drugi popravak je imal u istom smjeru.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
Kupio se elektro motor (pumpa za navodnjavanje pedrollo 1.5 kw) sad me zanima koji prekidac mogu da stavim na njega, jer mi je bzv da sve ukljucujem i iskljucujem utikac? Da li moze obicni prekidac, npr kao ovaj
 

Prilozi

  • utikaci-i-prekidaci-001-41-600x450.jpg
    utikaci-i-prekidaci-001-41-600x450.jpg
    6.4 KB · Pregleda: 5

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,338
Grebenasta sklopka ili nešto slično za to, ako se koristi i plovak onda kombinacija sklopnika i sigurno gasi pumpu da ne vrti na prazno.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
imas li predlog neki sem grebenaste jer ju nemam dje zasrafiti... :p
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,985
Funkciju grebenaste može vršiti i automatski osigurač dvopolni
imaš i takvih sklopki 16 amperskih,ali je upitno na startnoj struji kako će izdržati
Evo ti ovdje pa biraj šta ti paše

imas li predlog neki sem grebenaste jer ju nemam dje zasrafiti... :p
Imaš grebenastu sa kućištem,pa može biti i na kabelu
Ili probaj sa ovakvom
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,338
1,5 kw motor treba zaštitu od 6,3-10A tako da baš sa prekidačem za noćnu lampicu nebi išlo, iskreno ili pravu zaštitu ili ništa. Sa strujom se nije za igrati, ti svi prekidači imaju male kontakte i pitanje je da li bi kod uključivanja i isključivanja dolazilo do iskrenja i neželjenih situacija.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Za takvu vrstu trošila (preko utikača) mora biti dvopolno prekidanje.
Kupi dvopolnu sklopku s tinjalicom
https://www.unoelektronika.si/image.ashx?id=C4/7155Z&size=320&fill=1i ugradi ju u kutiju. Zgodno je da ima zaštitnu gumu, ako diraš mokrim rukama.
... ili ugradi utikač sa sklopkom:
https://rs.elmarkstore.eu/data/uploads/moxesImages/192127-wh_crop200x200centermiddle.png

ili pak među-utičnicu sa sklopkom:
Ove tri varijante spomenute varijante su nužno zlo i nisu preporučljive za motore jače od 0,75kW.

Pa taj motorić drži i prekidač od noćne lampice...
Ne, ne drži.
Sklopke za motore imaju definiranu snagu motora, radi velike potezne struje ;)

Ako se ugrađuje MZP na jednofazni motor, mora biti ili dvopolni ili ako je tropolni, moraju se vezati dva pola serijski (tak da su spojena sva tri pola). Za 1-f motor od 1,5kW treba ili 6-10 ili 9-13A
Ovakav motorski zaštitni prekidač je jedino ispravno i dugotrajno rješenje.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,354
ZJ, za kaj onda služi ta zaštitna motorska sklopka od 1,6amp ak za 1,5kw treba 10amp? A ove utićnice s prekidaćem su isto tipa noćne lampice
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,880
Sve ti je to isto........... :p samo naljepnice druge!
Ja bih kupio najjednostavniju!
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,985
Zavisno za šta ti treba,ako je samo hlađenje,onda će poslužiti bilo koja,ali ako ti treba za grijanje obavezno neka japanska(mitsubishi,daikin,fuji i malo lošiji,ali još uvijek dobar panasonic)inače ćeš u kući sjediti u kaputu,pogotovo za vas u unutrašnjosti
 

Najnoviji postovi

Na vrh