• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Popravak kućanskih aparata

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,938
Iz motora idu 3 žice! Bez mjerenja otpora namotaja imat ćeš puno pogađanja i....iskrenja!
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Dilema.
Kao što sam prije izvjesnog vremena rekla, nabavila sam aparatić za mjerenje potrošnje struje kućanskih aparata.
Stara škrinja radi dobro, izmjerila sam joj potrošnju u 10 dana - rezultat je 1,4 kw za deset dana, dakle, po danu 1,4 kw.
Što je puno.
Uh, sada sam ja u dilemi.
To znači da ona u godinu dana potroši oko 510 kw.
Nova ima deklariranu potrošnju oko 280, a jedna marka čak 240.
Razlika je oko 150 kw ili oko 150 kuna na godinu dana.
Za 10 godina platiti ću 1500 - 1700 kuna više za struju nego za ledenicu koja troši oko 240 - 280 kw.
Ili ugrubo za 15 godina oko 2500 kuna.
Nova ledenica košta oko 3000 kuna.
I gdje sam sada?
oko 15 godina po ovome treba da uštedim na razlici količine struje koju stara ledenica troši da mi se isplati staru baciti i novu kupiti.
A za 15 godina ova nova koju ću sada kupiti biti će stara i trošiti struje više nego u tom trenutku novokomponirani tip..
Hm, tko zna dokle će ova stara raditi, nekada su radile i 25 godina......
Uglavnom, poanta je u činjenici - koliko mi vrijedi kupiti novu ledenicu kojoj treba 15 - 17 godina da isplati svoju cijenu sa manjom potrošnjom struje od stare koja troši skoro duplo više.
Koja bedastoća - baci staru, potroši 3000 kn da u 17 godina uštediš tih 3000 kuna, a možda nova odmah nakon garancije rikne, pa.....
Kaj da radim - da kupim ili ne kupim novu?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dokle god si sa starom zadovoljna (osim potrošnje), koristi je. Barem bih ja tak. Kad bi se isplatila dok traje jamstvo (obično je 5 godina) ili za godinu, dvije više, ne bih se dvoumil oko zamjene.
Imaš kakav link za taj aparatić kojim mjeriš struju? :unsure:
Ak ti nije teško podijeli informaciju. ;)
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,938
A da te rashladne škrinje/frižidere dodatno izolirate?
Ovi novi imaju samo deblju izolaciju, škicni malo!
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,918
Pravilo kod ispravne ledenice je da, kad postigne željenu temperaturu,bez otvaranja, mora jednu trećinu vremena hladiti(raditi), a dvije trećine mirovati. Kad dolazi do odnosa u vremenu rada na koliko radi toliko i stoji,više nije isplativo. Stare ledenice su imale u rashladnom prostoru temp oko-21 pa do -23 Celzijusa. Kompresori su bili za 400 litara ledenici snage 190 w. Današnje ledenice hlade na približno -18 Celzijusa i kompresor od oko 100 w. Što se tiče debljine izolacije to je zbog toga jer "kondenzator" ( ona crna rešetka )nije više straga,već na prvoj strani,na vanjskom limu kućišta. Kolika je ušteda kod kupnje nove morate procjeniti sami. Mislim da je kolegica dobro proračunala.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Dokle god si sa starom zadovoljna (osim potrošnje), koristi je. Barem bih ja tak. Kad bi se isplatila dok traje jamstvo (obično je 5 godina) ili za godinu, dvije više, ne bih se dvoumil oko zamjene.
Imaš kakav link za taj aparatić kojim mjeriš struju? :unsure:
Ak ti nije teško podijeli informaciju. ;)
Moj je ko ovaj prvi na slici otprilike:

Mjerač potrošnje električne energije pevex - Google pretraživanje

kinez kupljen tu u dućanu za 120 kuna.
Možda ima i još jeftinijih, ali bio mi je dućan usput pa sam, da ne trošim vrijeme i noge, samo uzela.
Ali uštedjela sam na aparatiću za skidanje mucica - umjesto filipsovog za 130 kuna uzela sam elektroluksa za 85 na akciji i sa baterijama.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
989
Johabica, ne bacaj lovu na novu jer se ne isplati. To se isplati raditi sa uredjajima koji gutaju par 1000 kW na godinu, a ledenice dok rade, rade...
Dobro si izracunala.
Tvoja ledenica dok je bila nova je trosila manje struje. Tak i ova koju budes kupila od pocetka trosi manje a za par godina bu gutala ko stara.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
Moze li mi neko reci sta moze biti problem. Sa punjacem akum. Einhell 12v 10ah odjednom ne daje vise od 5-6 v punjenja. Sta mu moze biti?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Ako je transformatorski, a šalter (koji je @Lee spomenul) je u redu, onda je najvjerojatnije neispravan ispravljački most (dioda ili graetz).
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
Koji dio je otkazao? Pokazuje 5-6 v trenutno
 

Prilozi

  • IMG_20221214_171947.jpg
    IMG_20221214_171947.jpg
    34.2 KB · Pregleda: 28

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,775
OK, kako ti to mjeriš i opiši kako si mjerio prije da znaš koliki je napon imao?
Pitam te ovo iz nekoliko razloga.
Dok odgovoriš na moje pitanje, sve ti objasnim zašto te ovo pitam, može tako?

@ZJ, vrag te dal, od kad je jedna dioda "most"! 🙃 :hahah: :ppozdrav:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
@plus, ti mene lagano... nije bilo slike, pa ne znam ima li most "u komadu" (očito ima) ili napravljen od dioda.
...A ovaj ima i tiristor...
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
OK, kako ti to mjeriš i opiši kako si mjerio prije da znaš koliki je napon imao?
Pitam te ovo iz nekoliko razloga.
Dok odgovoriš na moje pitanje, sve ti objasnim zašto te ovo pitam, može tako?

@ZJ, vrag te dal, od kad je jedna dioda "most"! 🙃 :hahah: :ppozdrav:
Na stipaljke mjerim , a mjerio sam i na ovaj kockasti dio dje ima 4 izlaza
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,775
Kockasti s 4 izlaza @ZJ, vidiš ti njega ;).

A dok je priključen na akumulator koji puniš, koliki mu je onda napon a kolika mu je struja punjenja?
Daj to molim te isto izmjeri. I daj fotografiraj i iz nekog drugog kuta da svi to malo bolje u nutra vidimo, te žice i ostale drangulije.
Da li je bio možda obrnuto spojenih klema / polariteta na akumulator?
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,775
Vidim da još nema odgovora. Tražio sam na svojem kompu slike, ali ne mogi ih naći, ima toga previše. Dok sam takvo čudo slagao jednom poznaniku, ja sam ga preradio. Trafo je bio dobar ostalo je shebao kratkim spojem. Ubacio sam novi most, @ZJ je ispravno sugerirao ja sam ga malo cimnuo, kak i on mene puno put poteže za rep 🙃.
Dakle ako je ovdje trafo još dobar ubaciti novi ispravljački most, kockicu i spreman za nove akcije.
Mjeriti otpojeni trafo sekundar izmjenično, ako je OK kockica (grecov spoj / ispravljač je par kuna). To što su švabe ugrađivali i tiristore i ostalo nije baš za sve naše šupe i garaže. Meni je susjed vratio grudu ugljena od mojeg posuđenog mu punjača da napuni golf 3... Prije puno zima 🙃👋.
 

Najnoviji postovi

Na vrh