• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Potrosnja

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Uvijek me je zanimalo,koliko trosite pri oranju,sjetvi,priprepremi,moze jutru,hektaru ili po moto satu.

Zanima me,koje motorno ulje korsitite i na koliko sati je zamjena i cijene po litri ili pakovanjima od 10,60 ili vise litara?
 
R

Ratarko

Guest
Na hektar oranja potrošim od 40 da 66 litara dizela , prva brojka je lagano oranje a druga moja največa izmjerena potrošnja pri oranju .
Za tanjuranje trošim od 8 do 15 litara dizela po hektaru .
Rad sa sjetvospremačem je najšparniji te tu trošim do 12 litara goriva po hektaru , minimalnu potrošnju ne znam.

Ulje za motor koristim od OMV firme , mislim da se zove truck M plus a košta oko 18 kn litra kada se kupuje na bačve od 200 litara.
Ulje u motoru mijenjam na 250 - 300 sati ili sezonski , na kombajnu recimo , jel mi kombajn ne radi puno sati u toku godine.

Prošle godine sam kupio bačvu kvalitetnog motornog ulja iz srbije jer je neki dosadnjakovič nudio i nisam ga se mogao riješiti bez kupnje. To ulje ( iako je jedno od kvalitetnijih ) je puno lošije od ovoga OMV i više ga neču uzimati .
Ne znam napamet kako se zove ali ako nekoga zanima pogledati ču i javiti da i vi ne radite istu grešku kao ja.
 
R

robert

Guest
ne znam cijenu,koristio sam fuchs-ovo,valvoline all feet extra,i sad sam uzo za probu najobicnije ina super 3 motorno ulje.poslje 250 sati pocinje da trosi,pa cu sada vidjeti koliko ce izdrzati inino ulje.inace mjenjam na 300.u oranju od 9-23 litre/jutro,15lit na 25cm,23 lit/30-33cm,u sjetvospremanju oko 5 litara/jutro
 
R

Ratarko

Guest
:?: :?: :?:

Sada si uzeo Ininu tricu na probu , pa što si radio prošlih 30 godina ?
Da si pitao oca on bi ti odmah rekao da je to najlošije ulje što postoji .
To ulje je dobro za podmazivanje štop-blimbovani gefufni a ne motora .
Bježi od toga ulja a ako ga koristiš u nekom motor sa turbo punjačem ... no comment :shock:
 
B

Bobo

Guest
Inina 3-ka je najgore ulje sto se kod nas moze kupiti!

To se toci u manje IMT traktore, i u nista vise! Mozda ako imas 4-taktnu frezu ili neki slican stroj, ali za veliku mehanizaciju to nije...
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Bobo kaže:
Inina 3-ka je najgore ulje sto se kod nas moze kupiti!

To se toci u manje IMT traktore, i u nista vise! Mozda ako imas 4-taktnu frezu ili neki slican stroj, ali za veliku mehanizaciju to nije...

I ja tako mislim,pogotovo neki turbo motor,postoji petica koja je po meni nesto bolja.
 
B

Bobo

Guest
Je, bolja je petica...

Primjer (mozda nije do ulja) ali traktor koji trosi ulje, a u njemu je 3-ka, uspe se 5-ica i nema vise potrosnje ulja.

To mi je jedan samouki mehanicar ispricao i rekao da na dosta traktora taj "trik" radi. Pod dosta traktora, mislm samo na 539 po kojima on sarafa, jer kod njega nitko s vecim traktorom ne ide...
 
K

krx pozega

Guest
A ja sam opet čuo da je inina petica jako dobro ulje s obzirom na cijenu i to od provjerenih mehaničara i da ga uopče nije bed stavit u bilo koji pa čak i novI(BOLJI) traktor..
 
R

Ratarko

Guest
To što ste čuli za peticu je istina .
Može se koristiti u turbo-dizel motorima .
Koristio sam ju skoro deset godina u svojim strojevima.

Petica je nebo i zemlja u odnosu na tricu .
 
R

robert

Guest
torpedo dobro radi na tricu,prije sam sipao valvoline,kad sam uzimao u vecim kolicinama,sad me zapala trica.
evo sto se tice potrosnje goriva.od 8 ujutro do 8 navece torpedo u sjetvi potrosi 33 litre gorive,pa da vidim ko moze bolje,ali ne zaboravite...92ks... 8)
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
robert kaže:
torpedo dobro radi na tricu,prije sam sipao valvoline,kad sam uzimao u vecim kolicinama,sad me zapala trica.
evo sto se tice potrosnje goriva.od 8 ujutro do 8 navece torpedo u sjetvi potrosi 33 litre gorive,pa da vidim ko moze bolje,ali ne zaboravite...92ks... 8)

Zbilja niska potrošnja, na koliko okretaja motora radiš?
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
robert kaže:
torpedo dobro radi na tricu,prije sam sipao valvoline,kad sam uzimao u vecim kolicinama,sad me zapala trica.
evo sto se tice potrosnje goriva.od 8 ujutro do 8 navece torpedo u sjetvi potrosi 33 litre gorive,pa da vidim ko moze bolje,ali ne zaboravite...92ks... 8)

Tomu dodje 2.75 litra po satu.to je nesto puno malo))),Meredesov Actros na leru pokaziva 2,9-3 litra po satu,pa koliko trosi onda neki slabiji sa torpedo od 4 cilidra.

Gledam neke grafike potrosnje ispada da takav motor trosi slicno kao i konkurencija.

To bi trebao biti odprlike ovakav motor.
Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Torpedo 90 ima manji motor od toga Deutz-Fahra 6.11 pa onda vjerojatno i manju potrošnju .

2.75 litara na sat troši moja MTD samohodna kosilica za travu :lol:
 
B

branko

Guest
2.75 litara na sat troši moja MTD samohodna kosilica za travu
jel to onaj traktoric, ili samohodna s 5 ks briggs motorom, ako je ova druga onda ti malo previse trosi ili si taj podatak izbacio ovak od sale. ja imam od briggsa 3,5 ks i neke bezvezne pumpe napravljenu napravljenu pumpu za zalijevanje povrtnjaka , i taj motor mi radi cca sat i pol s 1 litrom benzina, no opterecenje je puno manje nego kad se taj motor koristi na kosilici.

evo da se i ja nadovezem na ovu temu, ja svom malom slobi nikad nisam mjerio koliko pije vec sam ga samo tocio i tjerao ko vrag svoju mater, i spominjao mu sve po spisku kolko trosi jer je zbilja trosio ko sam vrag (onak subjektivno bez mjerenja). sad sam mu prije sezone dao srediti "bosch" pumpu i dize i sad me mali iznenadio. potanjurao sam po prvi puta oko dva hektara, bem ti zimu , zemlja nije nista promrzla i dobro da nemam protezu jer bih je sigurno izgubio kako sam skakao na sicu. na ta dva hektara mi je potrosio nesto manje od 20 litara, sve sam radio u prvoj negdje s pola gasa ovisno o stanju oranice. traktor je star 30 g. i ima original cca 2700 sati, ovo cca jer mi je prosle godine pukla sajla, nakon cega sam promijenio cetiri sajle i sat i na kraju odustao od mjenjanja sajli jer me to stajalo oko 500 kn, (cetiri sajle po 60 kn i sat 250 kn). pumpu je trebalo sredjivati jer je moj tast "motorna smrt" nikad nije naspricao u nju ulje pa mu je dva puta zacvikala.
 
R

Ratarko

Guest
Mislim na onu kosilicu na kojoj se voziš dok kosiš , kao mali traktor izgleda a ona možda troši oko 2 litre na sat , nisam siguran jer nikada nisam točno kontrolirao .
 
B

bajki

Guest
Meni je Rakovica ove godine za pripremu i sjetvu 3,5 ha kukuruza potrošila oko 95 litara lože. Pri tome je svih 3,5 ha zemlje brdo. Inače nemjerim potrošnju ali sam ovaj puta mjerio i mislim da nije puno potrošila.
 
R

Ratarko

Guest
Koje si sve operacije radio u pripremi ?
Teško mi je reči da li je to puno ili malo kada ne znam kako dobro si priredio , opiši malo jer podatak od 95 litara može biti i velik i mal u isto vrijeme .
 
B

bajki

Guest
Dva traga tanjuračom i jedan zubačom. Sijem sa OLT pneumatskom sijačicom sa uređajima za bacanje gnojiva. Imao sam dosta vozanja jer je njiva malo dalje, jedan dan sam pripremio i posadio jedan komad, a drugi dan drugi komad.
 
R

Ratarko

Guest
Kako ti se Rakovica ponaša sa pneumatskom sijačicom ?
Imaš četiri reda sijačicu za kukuruz plus deponatori gnojiva ?

Kako se radi o dva komada zemlje onda i nije potrošila puno goriva .
 
B

bajki

Guest
Meni se ponaša dobro. Kod nas je dosta brdovito pa teba paziti jer se Rakovica hoče propeti. Ja inače imam skinite prednje utege sa traktora, ali kad nosim sadilicu onda dodam jedan. Zbog brdovitog terena mi je dobro kod Rakovice jer visoko diže poluge hidraulika pa mi nigdje nezapnu markiri ili sama sadilica. Inače radim 1. brzinom a kad mi se žuri 2. Rakovica je u ovom slučaju super jer ju okrečem u mjestu, nema na kraju redova da se moram posebno podešavati da stanem na markir.
 
Na vrh