• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PREDNJA HIDRAULIKA

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,425
Treba ti hod od 20-ak cm. Kad budeš imao dva identična ispravna cilindra kod sebe onda ćeš dalje nabavljati materijal; prije toga ti ništa ne treba, to ti je moj savjet; a recimo da znam o čemu pričam.
S obzirom na cilindre i visinu traktora i štošta drugo se počinje raditi na NACRTU za prednju hidrauliku. Tek kad imaš SVE NA PAPIRU u detalj i u mjerilu, onda ideš nabavljati metal i rezati ga i sve ostalo. Vjeruj mi.
Pogotovo ako ćeš stavljati stvar na Fendt...
 
N

neno2

Guest
da na fendta 615 za to sam i pito jer je dosta visok to izgleda dosta jednostavno al nije
hvala
 
I

iblagaj

Guest
jedno pitanje koje mislim da nije bilo u temi.. Ti PH kaj ste sami radili su crijevom spojeni iza na kiper izvod i dizete ko da se kipa? Kak to imaju rijesena originalna PH, isto kao rucica kipera ili bas kao rucica hidraulika-znaci s nivelacijom?

Zjocko
Od kakvog materijala su ti ruke, i kak si ih frkao?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
iblagaj kaže:
jedno pitanje koje mislim da nije bilo u temi.. Ti PH kaj ste sami radili su crijevom spojeni iza na kiper izvod i dizete ko da se kipa? Kak to imaju rijesena originalna PH, isto kao rucica kipera ili bas kao rucica hidraulika-znaci s nivelacijom?

Zjocko
Od kakvog materijala su ti ruke, i kak si ih frkao?

Je, svi ju traktori spajaju na izvod kipera (obično postoji ručica za preklop PH-zatvoreno-kiper priključak). Poželjno je da razvodnik ima plivajući položaj.
Neki traktori imaju regulaciju položaja PH, no to je EHR (nisam videl mehaničku regulaciju položaja), baš kak na zadnjoj hidrauliki. Ovo ti većinom nije nužno, a za neke priključke (kosilica npr.) ti se koriste lanci za ograničenje dubine spuštanja (naravno s federima koji amortiziraju spuštanje do kraja).
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,425
iblagaj kaže:
jedno pitanje koje mislim da nije bilo u temi.. Ti PH kaj ste sami radili su crijevom spojeni iza na kiper izvod i dizete ko da se kipa? Kak to imaju rijesena originalna PH, isto kao rucica kipera ili bas kao rucica hidraulika-znaci s nivelacijom?

Zjocko
Od kakvog materijala su ti ruke, i kak si ih frkao?

Ruke su bile od legiranog čelika, ne sjećam se točne oznake, no nije bilo obično željezo. Takav materijal ima u Vž, tvrtka Hiržin Commerce. Jedan kovač mi ih je savijao, a inače bi bilo najbolje da možeš sa hidrauličnom prešom.
 
I

iblagaj

Guest
ZJ kaže:
iblagaj kaže:
jedno pitanje koje mislim da nije bilo u temi.. Ti PH kaj ste sami radili su crijevom spojeni iza na kiper izvod i dizete ko da se kipa? Kak to imaju rijesena originalna PH, isto kao rucica kipera ili bas kao rucica hidraulika-znaci s nivelacijom?

Zjocko
Od kakvog materijala su ti ruke, i kak si ih frkao?

Je, svi ju traktori spajaju na izvod kipera (obično postoji ručica za preklop PH-zatvoreno-kiper priključak). Poželjno je da razvodnik ima plivajući položaj.
Neki traktori imaju regulaciju položaja PH, no to je EHR (nisam videl mehaničku regulaciju položaja), baš kak na zadnjoj hidrauliki. Ovo ti većinom nije nužno, a za neke priključke (kosilica npr.) ti se koriste lanci za ograničenje dubine spuštanja (naravno s federima koji amortiziraju spuštanje do kraja).

Pa načelno meni treba plivajući položaj..za ralicu ili eventualno za neki drugi stroj, a ostalo za nošenje. Mislim neznam npr. kak se to baš da fino regulirati na ručici kipera npr. dok se gura silaža u silos i ravna..? To treba dosta stalno gore dolje..

A u vezi razvodnika..pa i da nema plivajući položaj treba samo nešto skombinirati da drži rućicu u položaju za spuštanje i to je isto..a i kad se digne tj razvuku cilindri do neke točke npr na sredini klirensa oni daju otpor tj drže samo da nemože prema dolje a u slučaju da se stroj naprijed popne na nešto PH se može normalno dizat prema gore..!!???
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Nisi rekel za koji ti traktor treba?
Inače, možeš kupiti novu, atestiranu, od firme Lešnik.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,425
Za cijenu neznam, to se često mijenja, pitaj u tu firmu.
Što se tiče plivajućeg položaja, to nije potrebno. Poluge treba napraviti nanačin da se moglu sklopiti prema traktoru, znači, trebaju se pričvršćivati na podiznu koljevku sa dva debela vijka. onog što je bliže traktoru skineš dolje, a iznad njega napraviš naslon za polugi i eto ti plivajući položaj. Mnogo bolje i efikasnije po mom mišljenju.
Radio sam jako puno sa ralicom na planiranju zemlje, tvrdih puteva, raspoređivanju kamionskih hrpa zemlje, ali i sa premještanjem piljevine (najsličnije silaži) i za sve od navedenog plivajući položaj NE TREBA, već samo smeta i izrazito kvari posao. Plivajući položaj ti treba samo za prednje valjke, kultivatore, drljače i slično i to samo za upotrebu na zemlji, dakle na parceli kod obrade za sjetvu i sličnih poslova kod kojih priključak treba pratiti konture terena.
Također, trebaš dvoradne komande i dvoradne cilindre za podizanje i spuštanje jer s jednoradnim nema posla, vjeruj mi, kad ti možeš pritisnuti ralicu o tlo onda možeš nešto i napraviti, u svakom drugom slučaju ona poskakuje ili se naginje i nemožeš napraviti ništa, čak ni na rahlom tlu. Sve što sam napisao je iz iskustva u radu s navedenim strojevima.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
zjockoo kaže:
Također, trebaš dvoradne komande i dvoradne cilindre za podizanje i spuštanje jer s jednoradnim nema posla, vjeruj mi, kad ti možeš pritisnuti ralicu o tlo onda možeš nešto i napraviti, u svakom drugom slučaju ona poskakuje ili se naginje i nemožeš napraviti ništa, čak ni na rahlom tlu. Sve što sam napisao je iz iskustva u radu s navedenim strojevima.

tacno tacno , zjocko sjedi 5 ;)
 
V

VTZ

Guest
zjockoo kaže:
Također, trebaš dvoradne komande i dvoradne cilindre za podizanje i spuštanje jer s jednoradnim nema posla, vjeruj mi, kad ti možeš pritisnuti ralicu o tlo onda možeš nešto i napraviti, u svakom drugom slučaju ona poskakuje ili se naginje i nemožeš napraviti ništa, čak ni na rahlom tlu. Sve što sam napisao je iz iskustva u radu s navedenim strojevima.

Dvoradne komande obavezno, a plivajući položaj može biti opcija u tim komandanma, koja se ne koristi dok se radi sa daskom za planiranje zemlje ili čišćenje snijega. Ja na Vladimircu ne moram koristiti plivajući položaj, ako to ne trebam. Mogu čak i "napeti" cilindar prema dolje, tako da dobijem puno jači pritisak prema zemlji, od same težine priključka. Mogu "napeti" i toliko da se traktor digne od tla, a plivajući položaj je samo dodatna opcija, koja pak dobro dođe za neke druge stvari...
 
V

VTZ

Guest
Ako tak "napinješ" kak i pišeš, onda je mila majka... izgleda da ti pisanje ipak puno bolje ide od "napinjanja".. :roll: :lol:
Plivajuće-opadajuća hidraulika u svim smjerovima.
 
I

iblagaj

Guest
da, ali kako dobiti plivajuci polozaj na dvoradnoj komandi i s dvoradnim cilindrima? Kad je komanda u sredini to je fixni polozaj, odnosno cilindar drzi napeto u oba smjera.. A za ciscenje ceste-ralicenje mislim da je bolji plivajuci polozaj..
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,425
Pa rekao sam ti, mehanički. Napraviš "prazan hod" na polugama i to je to. Inače, ako čistiš bar malo ugaženi snijeg, treba ti pritisak prema dolje; u ovom zadnjem sniježnom valu kod nas imao sam prilike 3 dana čistiti ugažene ulice; bez stiskanja ralice o tlo nema ništa...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
iblagaj kaže:
da, ali kako dobiti plivajuci polozaj na dvoradnoj komandi i s dvoradnim cilindrima? Kad je komanda u sredini to je fixni polozaj, odnosno cilindar drzi napeto u oba smjera.. A za ciscenje ceste-ralicenje mislim da je bolji plivajuci polozaj..
Jednostavno. Ugradi jednu slavinu na T između razvodnika i cilindra ili pak nemoj spojiti ono crijevo koje ti služi za pritiskanje prema dolje.
Najbolje je imati razvodnik s 4 položaja (plivajući-dolje-neutral-gore).
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
@ZJ nece da moze T ventil , tu treba najobicniji ventil koji treba da otvori liniju koja ide za spustanje prema rezervoru

ako stavis T onda nemozes odjednom prespojiti i dolaz sa razvodnika i jednu stranu klipa
ovako sa obicnim ventilom oni su uvijek spojeni zajedno i kada otvoris taj ventil i kada das komandu spustanje dobijes plivajucu

mada nema potrebe ovako komplikovati , prihvaljivije mi je nesto kao sto zjocko kaze , jednostavnije je
 
I

iblagaj

Guest
zjockoo
Na onoj PH kaj si sebi radio za rusa, koliki hod ti imaju cilindri? Nasao sam neke cilindre od kamionske hidro trepe, ali je hod oko 30cm..
 

Najnoviji postovi

Na vrh