• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PREDNJI TRAKTORSKI UTOVARIVAČI i priključni alati

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: prednji traktorski utovarivaci i priključni alati

Nekak slabi povez ima tvoja SIGMA :scratch :blackeye
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: prednji traktorski utovarivaci i priključni alati

meni se nekako bolje ovo sviđa na sigmi, nego na strojomaetalu, al pitanje je koje je bolje izvedeno i koje je jače :scratch
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: prednji traktorski utovarivaci i priključni alati

Ako se traktor misli slomit na pola,nikakav povez ga neče spriječit da ne pukne :mrgreen: :mrgreen: :)
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: prednji traktorski utovarivaci i priključni alati

Koliko vidim i markov hurli ima sličan povez. Bitna je kvalitete materijala,a ne bebljina iz kojeg je napravljeno. Isto kaj on veli, nikakav povez ga ne može spriječit da ne pukne po pola ako ga preopterećuješ. Za takve stvari su izmislili kombinirke ;)
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
Re: prednji traktorski utovarivaci i priključni alati

Mislim da ste malo pogrešno shvatili taj povez sa zadnjim krajem ispod traktora...
Neće traktor puknut, dovoljno je jak povez u oba slučaja. Ako malo bolje razmislite, vidjet ćete da na povez djeluju isključivo vlačne i tlačne sile; nema savijanja. Taj povez ustvari pruža kontra potporu nosećim konzolama jer se na njima javlja dosta velik krak sile, pogotovo kod težeg tereta. Time se ustvari minimalizira sila fleksije na zvono traktora ili na neki drugi slabiji dio šasije koji ne obuhvaćaju bočne ploče utovarivača. Sve je to ok i dovoljno jako i vjerujte mi, nije to napamet rađeno, svaka prava tvrtka će proračunati statička opterećenja prije same izrade stroja, osobito takvog kojeg se ne može proizvodit "napamet" i bez atesta...
:idea: ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: prednji traktorski utovarivaci i priključni alati

zjockoo kaže:
Mislim da ste malo pogrešno shvatili taj povez sa zadnjim krajem ispod traktora...
Neće traktor puknut, dovoljno je jak povez u oba slučaja. Ako malo bolje razmislite, vidjet ćete da na povez djeluju isključivo vlačne i tlačne sile; nema savijanja. Taj povez ustvari pruža kontra potporu nosećim konzolama jer se na njima javlja dosta velik krak sile, pogotovo kod težeg tereta. Time se ustvari minimalizira sila fleksije na zvono traktora ili na neki drugi slabiji dio šasije koji ne obuhvaćaju bočne ploče utovarivača. Sve je to ok i dovoljno jako i vjerujte mi, nije to napamet rađeno, svaka prava tvrtka će proračunati statička opterećenja prije same izrade stroja, osobito takvog kojeg se ne može proizvodit "napamet" i bez atesta...
:idea: ;)

e to sam čekal, jedno kvalitetno i stručno objašnjenje :!: :D
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Re: prednji traktorski utovarivaci i priključni alati

Ovakva izvedba donje poprečne gredena Sigmi je ono o čemu sam govoril prije. Jedino bi radije da su dva upora koja idu prema zadnjim trubama.
Rama utovarivača je prava ako ju u osnovi uopće netreba vezati na zvonu, već samo naprijed i otraga.
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Re: prednji traktorski utovarivaci i priključni alati

opa Marko! odličan stoj!
idealan za tvoj Hurli...!svaka čast za izbor! :D
samo pametno s njim,čuvaj ko' "joko v glavi"...

kolika mu je težina,znači cijeli utovarivač+nosači i povezi!?
 

goran.faic

Član
Tu od
6 Lis 2008
Poruka
182
Re: prednji traktorski utovarivaci i priključni alati

Malo osvježenja!

Mario, pitao si me kak bi to izgledalo na tvome, vidi.













U fazi ispitivanja, paleta teži 1430 kg !


Donje dvije slike prikazuju zadnju fazu ispitivanja, paleta teži 1680 kg !!!


 

TOMICA7340

Član
Tu od
1 Pro 2008
Poruka
118
Re: prednji traktorski utovarivaci i priključni alati

prava stvar... i dosta može podignut....
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
Re: prednji traktorski utovarivaci i priključni alati

Pretpostavljam da je ovakvo kopčanje sad postalo standard i da više nema onog otprije? Zanimljivo...koje su još inovacije implementirane?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: prednji traktorski utovarivaci i priključni alati

Super 8)
Več vidim promjene na nosaču :p
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: prednji traktorski utovarivaci i priključni alati

Super slike. Hvala kaj si stavil.
Zbilja mu lijepo stoji utovarivač.

Da li je trebalo smanjivati zaokret kotača??
 

goran.faic

Član
Tu od
6 Lis 2008
Poruka
182
Re: prednji traktorski utovarivaci i priključni alati

zjockoo kaže:
Pretpostavljam da je ovakvo kopčanje sad postalo standard i da više nema onog otprije? Zanimljivo...koje su još inovacije implementirane?

Staro će kopčanje biti još jedno vrijeme u proizvodnji, trebat će jedno vrijeme da se staro u potpunosti zamijeni novim.

Što se tiče novih inovacija, mi uvijek idemo korak po korak, ima dosta toga pripremljenoga ( počevši od samih krakova, nogica, preciznosti paralelograma...) ali kako sam rekao korak po korak.
 

goran.faic

Član
Tu od
6 Lis 2008
Poruka
182
Re: prednji traktorski utovarivaci i priključni alati

mario kaže:
Super slike. Hvala kaj si stavil.
Zbilja mu lijepo stoji utovarivač.

Da li je trebalo smanjivati zaokret kotača??

Nema na čemu.
Nije bilo potrebno smanjivati zaokret kotača.
 

KnjazMilos

Član
Tu od
13 Pro 2009
Poruka
166
Re: prednji traktorski utovarivaci i priključni alati

Gospodine Faicu zato je deo koji sam zokruzio na slici na vasim utovarivacima onoliko podignut u odnosu na konstrukciju samog utovarivaca? Interesovalo me je jer kod drugih proizvodjaca je nizi ili skoro da naleze na ram utovarivaca.

8efae0f7450886499feecd0.jpg
 

KnjazMilos

Član
Tu od
13 Pro 2009
Poruka
166
Re: prednji traktorski utovarivaci i priključni alati

I ako moze malo objasnjenje sta su paralelgoram, kraci, nozice , .... .Ako je vec objsanjeno a ja nisam zapazio onda izvinjenje za ponoavljanje pitanja .
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
Re: prednji traktorski utovarivaci i priključni alati

Evo pošto znam odgovor, ja ću odgovorit... Paralelogram je takav zato jer mora pratiti donje "škare" dakle poluge koje prenose gibanje na korpu. Inače nebi radio dobro... Krakovi su najveći nosivi dijelovi utovarivača na koje se sve montira, znači ove "ruke" koje nose korpu i sve ostalo.
 

goran.faic

Član
Tu od
6 Lis 2008
Poruka
182
Re: prednji traktorski utovarivaci i priključni alati



Evo da malo dopunim zjockoov odgovor.

Postoji masa faktora koji određuju dimenzije i nagib trokuta, a to je dali je trokut istokračan, istostraničan, kut krakova trokuta i krakova opčenito, razmak rupa na kopčanju, na škarama, dužine cilindara i krakova...
Pošto se paralelogram razrađuje zadnji prilikom konstrukcije utovarivača, tj., on ne smije utjecati na konstrukciju krakova, već obrnuto, to je ujedno i najveći razlog njegova izgleda.
Kroz kratko vrijeme ću Vam predstaviti jednu novu liniju utovarivača, kod koje je preciznost paralelograma na ukupnu visinu podizanja, gdje su i trokuti su drugačijeg oblika.
 

KnjazMilos

Član
Tu od
13 Pro 2009
Poruka
166
Re: prednji traktorski utovarivaci i priključni alati

Hvala zjocko i gorane na objasnjenu.Nisam imao pojma koji je deo paralelogram a pretpostavljao sam daje ram na koji se kaci kasika .
 

Najnoviji postovi

Na vrh