• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PREDNJI TRAKTORSKI UTOVARIVAČI i priključni alati

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Pa, pitaj to g. Faića.
Ideja je upora da se napravi kavez oko traktora koji trpi sile savijanja uslijed podizanja tereta, umjesto da to trpi tijelo traktpra.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Ček, jel ja to nevidim dobro ili si stavio čep na razvodnik na onu ručku gdje su ti kvačeni jednoradni cilindri?

To ti tako nemože ako je komanda dvoradna.
Kad spuštaš utovarivač onda ti nabija sve na taj čep, kroz njega nemože pa ide preko prekotlačnog ventila, vjervatno čuješ da i motor mjenja zvuk ako je gas mal, a i pumpa zuji, crijevo se napinje..

I poslušaj ZJ-a što se tiče povrata u ulje. Jednom sam imao problem s tim, puknuti pogodio iz prve o čemu se radilo.

da čep je na razvodniku..može to tako jer je zamjenjena osovinica nutra pa je ona poglodana, neznam kako al je dobro i nikaj ne zuji traktor i pumpa...sad je to jednoradna komanda...:mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Pa, pitaj to g. Faića.
Ideja je upora da se napravi kavez oko traktora koji trpi sile savijanja uslijed podizanja tereta, umjesto da to trpi tijelo traktpra.

Neznam zašto njega pitati,nisam mislio na njegov utovarivač nego opčenito za sve utovarivače..

Ako če več doč do toga da bi traktor puknuo na pola onda mu ni taj povez neče pomoč..,bar je moje mišljenje takvo..:scratch:scratch

Opet valjda ima neku funkciju kad je gore,ali nisam nigdje pronašao nikakav provjeren podatak o tome koliko je dobar povez..
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
ooo marko varaš se itekako.
nije nikakvi trik. ako je on pravilno povezan na zadnji kraj neće puknut,
da ti nemaš poveza na zadnji kraj bi vidio kako se konzole pigaju i samim time je konstrukcija koja nosi utovarivač slaba.
kako je netko već reko, prenosi silu tako da zadnji trup traktora ne trpi opterečenje na koljevki, nego ujedno sila s utovarivača se prenosi na zadnji dio traktora i tako kolko tolko rasterečuje zvono, a ujedno i trpi sile same konstrukcije, inaće bi dosta pucali glani šerafi od utovarivača kod jačih sila, npr, utovaranja gnoja običnom korpom........
imaos am prilike vidjet mf-a kojeg je pretrgo utovarivač, upravo radi tog jer čovjek je bio lijen staviti podupore na zadnji kraj a bile su predviđene i kod maloboljeg trzaja naprezanja, nekoliko puta a otraga je težak radi kabine puca ko čačkalica, jer je zvono gusnato
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
2: Matija Case:
Da li su bili lajtungi dost dugi? Kaj ne bi bilo: "već sam triput rezal i opet je prekratki" ;)
To ti je Pajdo spajal šlafe gori?
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
majstore , ja sam to sve prepasal...lajtunzi dosta dugi, sve smo dobro zmerili, sad čekam da mi napravi drugi majstor šrafe za kocku jer ove ka sam dobil nesu dobri , drugačiji gvint ide...pa budu šerafi gotovi u utorak dopodne pa te onda zvrcnem da baciš to u pogon...može?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
ooo marko varaš se itekako.
nije nikakvi trik. ako je on pravilno povezan na zadnji kraj neće puknut,
da ti nemaš poveza na zadnji kraj bi vidio kako se konzole pigaju i samim time je konstrukcija koja nosi utovarivač slaba.
kako je netko već reko, prenosi silu tako da zadnji trup traktora ne trpi opterečenje na koljevki, nego ujedno sila s utovarivača se prenosi na zadnji dio traktora i tako kolko tolko rasterečuje zvono, a ujedno i trpi sile same konstrukcije, inaće bi dosta pucali glani šerafi od utovarivača kod jačih sila, npr, utovaranja gnoja običnom korpom........
imaos am prilike vidjet mf-a kojeg je pretrgo utovarivač, upravo radi tog jer čovjek je bio lijen staviti podupore na zadnji kraj a bile su predviđene i kod maloboljeg trzaja naprezanja, nekoliko puta a otraga je težak radi kabine puca ko čačkalica, jer je zvono gusnato
A sad je opet pitanje dal je stvarno traktor puknuo zbog toga kaj nema povez ili je koji drugi razlog bio,jer najlakše je sad reč krivo je kaj nije imao povez..


Po meni taj povez bi morao bit složen na nekoj navojnoj šipci i kad se sve zmontira da se on ljepo zategne i onda čvrsto drži,jer kad ide preko šrafa tu uvijek postoje neki mali luftovi...:scratch
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
nekužiš djelovanje sile. zamisli da nemaš od zvona otraga povezan traktor. znači povezan je prednjom koljevkom do kabine ili ti zvona. znači on je tu čvrst. ti zagrabi punu korpu zemlje, i digni kompleni nosač na trakotru če imat silu prema naprijed, i prenji kraj koljevke pritišće prema dolje, a kod zvona napinje prema gore. kompletna rama nema tolku stabilnost i kod večih naprezanja, a to je vožnja, trzanje dok dižeš i spuštaš, to sve na oko vidljivo dosta savija i piga i još dostva veču silu trpe šerafi koji kad jednom zapeknu i pukneju u gusnatom kučištu nije baš lako izvaditi..........
još ako zakapčiš neki teret na poluge,a utovarivač ima veliku silu podizanja. i kaj se događa, ako izdrži rama da se ne savije, znaju popucat šerafi u 90% slučajeva, ili vremenski kod takvih tereta prilikom vožnje po polju, grabama i ostalom puca malo po malo na zvonu. jer nije čvrst.
a kad je rama gore onda ima postolje koje rasterečuje šerafe kod zvona odnosno kod sile naprezanja, taj tvoj luft na šerafima se upinje u zadnji trup trakotra prema getribi tj podiže zadnji kraj i ne trpi koljvka negu ju 50% rasterečuje i ona praktički trpi još manju nego dok sam traktor stoji na zemlji i to je sigurniji. i dok lupi na pod konstatna sila drži truplo. ovak kod nekih lakih tereta ili slabe podizne moći utovarivača nema ga potrebe spajat.
najopasniji teret je teret, kad je zadnji kraj jedva na podu, a prilikom vožnje on poskakiva i puca, jer nema uporišta da drži truplo zadnjeg kraja, a bez tog uporišta, na poskakivanju pretrgava se traktor. kod lakih sila gdi je nemogućepodić zadnji kraj odnosno dobit silu da zadnji kraj lupa po podu nema straha, jer su dovoljni i šerafi i sama knstrukcija. i tu je traktor siguran, ali opet je tu u pitanju sama konstrukcija utovarivača, jer u pravilu je traktor jači kod nekih sila može radi snage traktora puknut šerafili isli pod nekom bočnom silom bacit utovarivač iz centra.

čovjek mi je reko kaj je napravio s traktorm kad je puko.
imal je na njmeu utovarivač bass trima i reko je ko i ti da mu tog netreba nije traktor slab, i na cesti je na utovarivaču vozio zamotanu balu, a otraga je imao zakapčenu roloprešu ili neki priključak i tak dok je išo s polja doma, uzeo je balu usput da ima za hraniti. i kako je cesta i neravna i graba na grabi, on se stalno ljuljao i stalno je pocketalo oko traktora. pa su mu pucali šerafi. on je mislio slaba kvaliteta pa je stvaljo jače, a nije mu ni na kraj pameti bilo da pucaju radi opterečenja. kad na kraju išo opet tako s polja i najdamput je nešto puklo i traktor je stao na sred ceste. on je stao i išo vidit. puko je kod zvona da je mogo ruku pogurnut unutra. onda je spustio balu na cesti i došlepao ga doma.
stvar je bila dobra kad zvono bilo skupo ko sam vrag, pa ga je vario. pukla je spojnička osovina i sjebala srce lamele i strgala korpu, odnosno bacila ju iz centra.
parada je koštala nekoliko tis kuna i reko da poslje toga se nikad više nije ljepo dao mjenajt iz brzina, i ružila je getriba kod malo večag okertaja. poslje je stavio upore i probao dizat balu i rekao da je utovarivač bio puno čvršči i traktor mirniji kod tereta na prednjem kraju. tako ga je i prodao nekud kod križevaca.

ja sam htio kupit utovarivač, ali ga nije htio posebno prodat posebno a i vidlo se gdi je bio pucan, pa je to utovarivač zakrivao.
 
Posljednje uređivanje:

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
evo pušten u rad utovarivač, prezadovoljan sam sa visinom dizanja , brzinom i kako sve to funkcionira..ma odlično...:D sad je korpa na redu da napravim...

diže visoko 2.90 m na spodnoj rupi cilindra ,a na gornoj rupi gdje ide cilindar diže 3,10 m
:supz:

DSC00599-2.jpg

DSC00600-1.jpg

DSC00602-2.jpg

DSC00603-2.jpg

DSC00604-1.jpg

DSC00605-2.jpg

DSC00606.jpg

DSC00608-2.jpg
 
B

BAGERISTA

Guest
marko 93

Dobro ga ti šibaš,,,,u tu prikolicu......:rolleyess:mada je stvarno bomba...i ovaj ča krca a i ova dvoosovinka..

MATIJA CASE

Odlično je ispao,,,,i nadam se da češ bit zadovoljan..sad si i ti u klanu bageriste..:mrgreen::mrgreen:
Ljepo odrađeno..:prayer:
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
da Bagerista sad sam u klanu..ehhe:rolleyess:

danas izrezal od ralice što je bilo kopčanje i navario euro kopčanje gore i potkapčio... moram otiči drugi tjedan po materijal da napravim korpu do kraja...
pa smo odma isprobali kak to bude na prikolici....8) diže sasvim dovoljno još previše...
diže nešto kao i ovaj Zetor što sam sa njime tovario kukuruz...
DSC00611-3.jpg

DSC00612-3.jpg

DSC00610-2.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
da Bagerista sad sam u klanu..ehhe:rolleyess:

danas izrezal od ralice što je bilo kopčanje i navario euro kopčanje gore i potkapčio... moram otiči drugi tjedan po materijal da napravim korpu do kraja...
pa smo odma isprobali kak to bude na prikolici....8) diže sasvim dovoljno još previše...
diže nešto kao i ovaj Zetor što sam sa njime tovario kukuruz...

Sve pohvale kolega, utovarivac je kao nov, ekstra odradjen posao.
A nedize previse, dize na knap ;)
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
ne diže previše sigurno...a ni na knap.....još ga ja mogu dobit ako bude potrebe za 20 cm gore...sam prebacim cilindar na drugu rupu...:mrgreen:
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
ne diže previše sigurno...a ni na knap.....još ga ja mogu dobit ako bude potrebe za 20 cm gore...sam prebacim cilindar na drugu rupu...:mrgreen:

Previse nedize sigurno
Dize dovoljno ako ces paziti, a ako hoces da radis i nemislis, trebaces ga dobiti za jos tih 20cm
jer pogledaj sliku i zamisli na utovarivacu kasiku, koja je oborena na dolje
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
a kaj bi ja mel pamet da radim i da nemislim ? :madmana:

kašika bude duga 50 cm i bude to dobro , još može i naprijed iči traktor malo tak da nema brige... niti nema motanja...i gluparija...:x ak se to radi onda imaš i jako dugo stroj..heh:madmana:
 
B

BAGERISTA

Guest
Odlično,,,,,sad još da se korpa napravi do kraja,,,,,,,,,,i ide u probu,,,,šta mislim da jedva čekaš.....;);)
Za ovaj traktor sasvim odgovarajuča visina,,,,di češ više,,,,samo je gore za prebacit ga....:partyman:

Meni diže više ovaj na traktoru nego ča je dizala konbinirka,,,,,,ali je i puno nestabilniji na visini..8)
 

Najnoviji postovi

Na vrh