• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za gnojenje vočnjaka?

M

m123

Guest
ti si se baš trudio oko toga
najveći posao koji sam ja radio oko toga je razblaživanje stajnjaka, u kadu sipam kokošiji i neki drugi koji imam, razblažim vodom i ponekad promješsam, i sa tim sam zaljevao, to nije lože ni za povrće.
ali ću nekad kad uhvatim vremena i ovja tvoj recept isprobati
 
M

m123

Guest
to znam, ali nemam baš toliko vremena da se posvetim baš takvim detaljima, s obzirom da radim puno radno vrijeme i da živim cca 20 kilometara od imanja, tako da je dobro i ovo što stignem uraditi.
evo ni na ovom forumu me nije bilo dugo, nikako ne stignem pratiti sve vaše teme, pa mi se onda i ne doalzi na forum, ponekad uhvatim vremena da pročitam šta pišete, ali neću da ulijećem u teme i kvarim vam koncepciju :)
 

Pespa

Novi član
Tu od
12 Stu 2012
Poruka
10
Mogu li koristiti pepeo od peletima da bi gnoio vocnak - jabuka
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Mogu li koristiti pepeo od peletima da bi gnoio vocnak - jabuka

Negdje sam čitao je pepel ok, ali da se ne treba pretjerivati jer da će velika koncentracija biti pogubna za biljke.
Da se može previše zakiselit zemlju ?!?!

Bobo sigurno zna bolje
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Nisam sigura ali mislim da pepeo popravlja samo strukturu zemljišta, a đubri slabo.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Negdje sam čitao je pepel ok, ali da se ne treba pretjerivati jer da će velika koncentracija biti pogubna za biljke.
Da se može previše zakiselit zemlju ?!?!

Bobo sigurno zna bolje

Pepeo je dobar (dijeluje aklalno, poput vapna i sadrži nešto kalija), ali samo listopadnog drveća (bukva, hrast, grab i sl.).
Pepeo crnogorice je već problematičan, a sada po novome pepeo peleta, nemam pojma.
Ako su peleti napravljeni 100% od piljevine i to listopadnog drveća (a nekako se najčešće pili smreka, koja je crnogorica) i ako unutra nema raznih aditiva (ljepila i sl.), mogao bi biti dobar.
Ali čisto sumnjam da je tu priča samo o piljevini; pogotovo kod ovih jeftinijih peleta.

p.s. Jedan od razloga zašto se većina ruskih i ukrajnskih gnojiva ne smije prodavati u EU je zbog problema (čistoće) punila za granule
 

Pespa

Novi član
Tu od
12 Stu 2012
Poruka
10
Pepeo je dobar (dijeluje aklalno, poput vapna i sadrži nešto kalija), ali samo listopadnog drveća (bukva, hrast, grab i sl.).
Pepeo crnogorice je već problematičan, a sada po novome pepeo peleta, nemam pojma.
Ako su peleti napravljeni 100% od piljevine i to listopadnog drveća (a nekako se najčešće pili smreka, koja je crnogorica) i ako unutra nema raznih aditiva (ljepila i sl.), mogao bi biti dobar.
Ali čisto sumnjam da je tu priča samo o piljevini; pogotovo kod ovih jeftinijih peleta.

p.s. Jedan od razloga zašto se većina ruskih i ukrajnskih gnojiva ne smije prodavati u EU je zbog problema (čistoće) punila za granule

Puno ti hvala BOBO:prayer:
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
gnojivo koje se koristi za duhan PK(MgS) 5-30-(4-15) zB , može li se koristiti za voće?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
gnojivo koje se koristi za duhan PK(MgS) 5-30-(4-15) zB , može li se koristiti za voće?
Može; zašto ne; pa nije to samo za duhan.
Po sastavu se vidi da je magnezij i kalij u sulfatnom obliku (kiselo) pa pazi da ne dodaješ to u kiselo tlo (ova formulacija više odgovara za neutralna i karbonatna tla).
;)
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Može; zašto ne; pa nije to samo za duhan.
Po sastavu se vidi da je magnezij i kalij u sulfatnom obliku (kiselo) pa pazi da ne dodaješ to u kiselo tlo (ova formulacija više odgovara za neutralna i karbonatna tla).
;)
Hvala Bobo, a sad :) kada i koliko toga gnoiva po stablu?
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
pitanje za sve

kakva su vam iskustva u gnojenju sa gnojnicom ( osoka - tekučina od kravljeg stajnjaka )zanima me jel ima kakvih skrivenih opasnosti s obzirom da u njoj ima puno dušika. stabla su 7g i dosta su velika. recimo išao bih sa 10tak l po stablu malo dalje od njega !
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
u jesenskoj i proljetnoj gnojidbi na svoj mali voćnjak od 1000 kvadrata bacio sam
N = 15,7 kg
P = 8,5 kg
K = 18,5 kg

zanima dali je to približno dovoljno ? e da, tu je još pripremljenih 50 kg KAN-a koje planiram baciti u dva navrata... nešto malo više na breskve i šljive nego na kruške i jabuke...
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
u jesenskoj i proljetnoj gnojidbi na svoj mali voćnjak od 1000 kvadrata bacio sam
N = 15,7 kg
P = 8,5 kg
K = 18,5 kg

zanima dali je to približno dovoljno ? e da, tu je još pripremljenih 50 kg KAN-a koje planiram baciti u dva navrata... nešto malo više na breskve i šljive nego na kruške i jabuke...

Možeš ti baciti i više ali to ti je dovoljno,KAN kako si rekao nemoj sve odjednom.
I obavezno radi 2-3 folijarne prihrane da daš i nekih mikroelemenata koji voćkama trebaju tjekom cijele godine.
Ja sada prvo pred cvatnju idem bor-om,nakon cvatnje cinkom (zintrac) i onda drinovima,protifertima FE i LMW, kristalonima idr.
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
koristim folifertil T i kristalone, no kako kod breskve riješiti bor kad ona prije cvate nego lista?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
koristim folifertil T i kristalone, no kako kod breskve riješiti bor kad ona prije cvate nego lista?

Jesensko prskanje prije opadanja lista da pohrani u korijen bor
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Jesensko prskanje prije opadanja lista da pohrani u korijen bor
to znači da sam zakasnio... ništa, sad znam da postoji mogućnost akumuliranja mikro elemenata pa to mogu koristiti na jesen...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
to znači da sam zakasnio... ništa, sad znam da postoji mogućnost akumuliranja mikro elemenata pa to mogu koristiti na jesen...
Pa nisi skroz zakasnio; možeš bor dodati i preko tla. Ukoliko je kraj zime topli i vlažan, korijen će i dalje raditi, tako da će usvojiti i bor.
Naravno, treba i veća količina, jer ide preko tla, tako da tu igra samo neki "jeftiniji" bor; ne onaj folijarni (bor etanol amin), već nekakvi Na-borat, ili ako je tlo alkalno/karbonatno onda borna kiselina (u praškastoj formi).
:(y):
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Pa nisi skroz zakasnio; možeš bor dodati i preko tla. Ukoliko je kraj zime topli i vlažan, korijen će i dalje raditi, tako da će usvojiti i bor.
Naravno, treba i veća količina, jer ide preko tla, tako da tu igra samo neki "jeftiniji" bor; ne onaj folijarni (bor etanol amin), već nekakvi Na-borat, ili ako je tlo alkalno/karbonatno onda borna kiselina (u praškastoj formi).
:(y):
već imam folifertil B tako da ću sačekati vegetaciju... za tih par stabala ne može biti velika šteta... hvala za savjete, takvih informacija nikad previše...:(y):
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
već imam folifertil B tako da ću sačekati vegetaciju... za tih par stabala ne može biti velika šteta... hvala za savjete, takvih informacija nikad previše...:(y):
Nije nužno čekati početak vegetacije (koštićavo voće prije cvjeta, pa tek onda lista, tako da se prije cvatnje nema kamo foliajrno gnojiti). Ako je tlo toplo (tu mislim na bar 10 C) možeš i zaliti voćke.
Uzmi Folifertil B, kantu od 15-tak lit. vode i dodaj unutra 1 dcl. Folifertila i zalij voćke. I na to zalij još 15-tak litara čiste vode. I stablo će usvojiti bor i preko tla.
:icon_cool:
 

Najnoviji postovi

Na vrh