• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za kupnju motokultivatora

  • Temu pokrenuo igor266
  • Datum prvog posta

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ja bi od ta tri izabrao labina. 506 je dosta mušičav stroj i u mom kraju se nije baš proslavio. Za ovaj drugi u životu nisam nikad čuo, a svejedno i da je neki poznatiji u pitanju ipak je to staro 60 godina. Može li se naći ijedan rezervni dio u krugu 100 km od tvog kraja, kakva je dostupnost ostalih priključaka?

Za labin ipak u svakom većem gradu imaš dijelova, dosta motora se može ubaciti ako taj la300 bude brljavio ili se pokaže slab. Koliko znam nema baš toliko raznovrsnih priključaka kao muta recimo, ali opet je dobar izbor.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Uzmi ti holdera,to je dosta jak i tezak mtk,a trosi ko upaljac
Jeste on star 60 i kusur godina al je pismeno uradjen ipak je to svapsko,
Jedino sto je to bas glomazan mtk,otprilike ko tomo viknovic,pa nije bas ygodan ya manje baste,de ima dosta da se okrece
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Pred tjedan dana bio u gostima kod nas u bregima i slucajno naidjem da susjed ore sa tim Holderom.
Pijuckam gemist i buljim u njega kao svjetsko cudo. Dedica od 70+ igra se s njim, okrece ga, bez neke muke:icon_eek:....tad mi vrg nije dao mira i pristupim ja njemu. Stane on, gleda u mene, vidi da meni nije jasno. Uglavnom, tim holderom od 400kg bi i neko dijete moglo upravljat. Veli on, stroj mora biti u balansu i nema straha. Zatim mi je pokazao lijevu rucicu, koja ima 3 polozaja(kao trobrzinac, npr.) sa kojom daje komandu. Sredni polozaj, vuku oba kotaca, zatim lijevi, MTK lagano skrece u lijevo, isto tak i desni polozaj, a sve to bez dizanja ruku ili pritskanja kuplunga. Okrece ga kao nekog gusjenicara, a sve u miru, bez nekakvih zvukova, kao da je hidristatik:p:.
Ako sam ga dobro shvatio, te spojke moze ukljuciti i kod spere i kod diff moda.
Jedino nisam shvatio na koji princip to radi. Jesu li samo spojke u pitanju ili i preko kocnica.
Uglavnom ostao sam paff kako je dobro razradjena ta prastara tehnika.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,649
Ručke što su duže lakše se upravlja (veća poluga), i zdravo je za cipele.:icon_rolleyes:
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
343
Uzmi ti holdera,to je dosta jak i tezak mtk,a trosi ko upaljac
Jeste on star 60 i kusur godina al je pismeno uradjen ipak je to svapsko,
Jedino sto je to bas glomazan mtk,otprilike ko tomo viknovic,pa nije bas ygodan ya manje baste,de ima dosta da se okrece
A kako izgleda taj "holder" o kom govorite?
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
343
....Jedino sto je to bas glomazan mtk,otprilike ko tomo viknovic,pa nije bas zgodan za manje baste,de ima dosta da se okrece
Pogledao sam kako izgleda taj mtk "holder".

A što nije zgodan za manje bašte? I ja sa SUPER SPECIJALOM (ne vidim da je nešto mnogo manji po dimenzijama od "holder"-a) koristim mnoštvo puta za manje bašte i plus milion (milijun) puta okrećem i manevrišem i stoga tu ne vidim uopšte neki problem korišćenja "holder" mtk za manje bašte.
 
Posljednje uređivanje:

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
215
Sve ovisi koliko je "basta" velika....jer jedno je basta u slavoniji, a drugo na kamenjaru u istri i dalmaciji...za moj vrt, ss je vec ogroman i tesko se radi dok holder bi bio potpuno neupotrebljiv tj na kraju reda bi se jako tesko bilo okrenut...
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Holder je duplo veci od velikog labina,hauba je ko na tomu vinkovicu,a rucke bar 1,5m,ima on blokade,da moze u mestu da se skrece,al nepomaze kad je dugacak,u svakoj manjoj basti ce zakacinjati
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
343
Holder je duplo veci od velikog labina,hauba je ko na tomu vinkovicu,a rucke bar 1,5m, ima on blokade, da moze u mestu da se skrece, al ne pomaze kad je dugacak, u svakoj manjoj basti ce zakacinjati

http://de.wikibooks.org/wiki/Traktorenlexikon:_Holder_ED_II

HOLDER ED2:

Länge: 2200 mm
Breite: 600–940 mm


SUPER SPECIJAL:

Länge: 1920 mm
Breite: 357–783 mm

Koliko je to mala "manja" bašta? 1 ar?
 
Posljednje uređivanje:

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Nije mi više potrebno sijeno, već mi je potrebno samljeti travu i raslinje kako bi što prije istrunulo. Y noževi tu naprave najbolji posao ravnomjerno rastresući malč...
Na temi o Muta motokultivatorima sam pokazao kupljeni polovni BCS 740 motokultivator sa ACME ACT340 benzinskim motorom 11 KS. Uz njega sam uzeo i strižnu kosu jer prodavač nije htio prodati bez kose.
Sad sam uzeo i novi malčer sa Y-noževima BERTA Shark 65cm. Radi kao na youtube filmićima. Za one koji u budućnosti razmišljaju nešto takvo da kupe, nekoliko utisaka koje sam sad spoznao:
Prije kupnje sam e-mailom kontaktirao vlasnika firme i nekoliko trgovaca u Italiji.
Dvoumio sam se između verzije 65cm i 85cm. Kao za 85cm je dosta 10 do 12 KS motokultivator. Pričano mi je da se može raditi sa 85 cm niža trava i manje zahtjevno malčanje, a ako se treba malčati veći gustiš/trava onda se ne ide punom širinom. No svi su mi ipak savjetovali 65cm jer je to primjerenije.
BCS 740 sa Hondom GX390 ili Yanmar LN100 dizelom po youtube filmićima ili talijanskom forumu rade dobro sa 85cm.
Problem kod malčanja je inercija tj. pokretanje vrtnje malčera. Kad se zavrti onda radi bez problema. Bez gotovo punog gasa se ne može lako pokrenuti malčer. Kvačilo tad jako trpi. Mislim da bih imao zbog toga dosta problema sa 85cm modelom.
Vjerojatno su novi modeli sa hidraulički upravljanim kvačilom PowerSafe malo bolji po tom pitanju, no to ne znam... Oni nemaju transportnu brzinu zbog novih propisa ili zbog kvačila ?!
EasyDrive modeli BCS-a 730 sa dvije spojke su po mom sadašnjem viđenju odlično rješenje za malčanje, ali ne za košnju jer nemaju 3. radnu brzinu (ima kosilica BCS 630 sa 3. radne brzine u izvedbi Easydrive).
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Evo i ja se malo mukice žil, pokošeno oko 1,2 ha u 2 dana. Slike teško mogu dočarati koliko je teren strm ali bez duple vuče traktor ne izlazi na vrh.

IMG_1220_zps1389b21a.jpg


IMG_1208_zps45b08e99.jpg


IMG_1215_zpse7d383a3.jpg


IMG_1206_zps3f210cc7.jpg


IMG_1194_zpsbab80ae5.jpg


IMG_1189_zpsda9b354d.jpg


IMG_1222_zps0e93225b.jpg
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Bok forumasi,imam mtk Gutbrod svapski s 6.5ks dvotaktni benz. uz njega original plug, na kotacima (12 cola)original utezi kao i prednji.No nebrem orati jer proklizava a zemlja lagana a nekad nema snage (zeza ferg.) kaj vi mislite jel se stim strojem da posel obaviti jer sam ja amater.Nagledavam i labinca dizela 14ks i tomeka al mi je tomek prevelki zbog placa a za orati je negdi koli 300 kvadrati pa ce je moj preslab moral bom odluciti med ovim dvema ili nekaj novo?Prosim lepo ,misljenje za moj ili ove dve makine.:confused:
 

Najnoviji postovi

Na vrh