• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za kupnju motokultivatora

  • Temu pokrenuo igor266
  • Datum prvog posta

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
Bok svima,

Morat ću kupit novu motornu kopacicu, benzinsku, sa malim frezama širine do 40cm. Ima more toga koliko vidim, al molim preporuku koji je sistem kvalitetniji, da li je bolje da pogon freze bude na puž osovinu ili na remenicu?
Motori su svi 4taktni, od 130-170ccm..
Hvala
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,707
Bar da ima pogon osovine lančanikom, ako već nema zupčasti pogon.
Pužni prijenos ti ne savjetujem (bar ne ove današnje).
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
587
Pozdrav svima!
Molim vas pomoc i savjet oko kupovine motokultivatora koji bi prvenstveno služio za košnju brdovitog terena čiji je nagib cca 25% (izmjereni nagib na 4m je cca 80 do 100cm)...Napomena da je ciji teren od cca 4500m2 pod nagibom i skoro da nema ravnih dijelova osim oko kuce...Pročitao sam i pogledao dosta tema i videa ali nigdje nisam mogao naći konkretno nekoga sa slicnom situacijom...Dilema je kakav motokultivator uzeti radi sigurnosti, manevriranja, okretanja i slično... - da li jači i teži ili lakši i slabiji...BSC, Muta, Labin..sa kočnicama ili bez....Dilema s obzirom da nikad nisam radio s motokultivatorom da li koji ima da se puštanjem ručke automatski zaustavlja i blokira da ne krene nizbrdo (kao npr AS kosilice)... Čitao sam i da je dizel must have na brdu radi podmazivanja....Obični kotači ili dvostruki ili su metalni obavezni...Gledam da vani imaju gusjenice ali kod nas nigdje nisam vidio za kupiti....Molim one koji imaju iskustva sa slicnom situacijom da mi pomognu...Svaki savjet je dobrodošao...Hvala svima!


Mislim da bi za neki "pametan" odgovor trebali imati još ulaznih podataka.
-
dali bi kosio strižnom kosilicom ili to zapravo treba malčirati
-koliko novaca misliš dati/ možeš dati

Za tvoj problem postoje razna riješenja, od roto kosilica (manjih) za nagnute terene, strižnih kosilica (kao BCS ili SEP), strižnih planinskih kosilica (Rapid)
ili širokih planinskih traktorića.
Za odlikaše:

A ako baš nemaš novaca, vjer bi i IMT 507/507 /Muta sa strižnom kosom bilo brže i bolje od trimera
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,567
Bok svima,

Morat ću kupit novu motornu kopacicu, benzinsku, sa malim frezama širine do 40cm. Ima more toga koliko vidim, al molim preporuku koji je sistem kvalitetniji, da li je bolje da pogon freze bude na puž osovinu ili na remenicu?
Motori su svi 4taktni, od 130-170ccm..
Hvala
Nove kopačice koje su momentalno u ponudi (sa tako uskim radnim zahvatom) su sa pužnim pogonom. Ako se želiš usrećiti sa takvom kopačicom a mora biti nova, onda je to veselje kratkog daha.
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
Nove kopačice koje su momentalno u ponudi (sa tako uskim radnim zahvatom) su sa pužnim pogonom. Ako se želiš usrećiti sa takvom kopačicom a mora biti nova, onda je to veselje kratkog daha.
ove dvije kopačice su jedine sa remenicom, jel to može proći?
(navijam za Efco, to je sestrinska firma OleoMac)

za ovu piše "ingranaggi a bagno d'olio" (zupčanici) al mislim da je to sve isto pužni pogon
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,567
Ukratko ove tri kopačice (sve zajedno ) ne vrijede te cijene koja je istaknuta za jednu (bilo koju od navedenih). Posebno je zanimljiva za ovu treću "ingranai in olio", to znači da ove dva prethodna primjerka nemaju nikakvo podmazivanje transmisije.
Ovo je jedan primjer pužnog prijenosa za kopačicu Marko Made in Slovenija. Sam pužni prijenos i nije neki bauk. nego je bitna njegova izvedba isto kao i materijali od kojih ja napravljen, poglavito pužno kolo. Konkretno kod ovog prijenosa ima nekoliko problema, gornji ležaj ( nije zaštićen) i na njega dolazi prašina i ide u rondanje, dalje donji ležaj je kruti jedno redni (bolje bi bilo da je igličasti), i upitna kvaliteta pužnog kola? I po ovom linku može se kupiti kpl. prijenos (za istaknutu cijenu).

Baš danas sam nešto servisirao na jednoj Marko kopačici, pogon bez ulja i ruži ko neka stara krama, i nije se nešto naradila. Kopačica je izrazito loša, loš balans, pogon isto tako isto loše konstrukcijski riješen, jedino je motor nešto bolji. Ali kopačicu treba gledati kompletnu i kao takvu opisati. Evo nekoliko slika Marko kopačice.

IMG_20230221_130907~2.jpg
IMG_20230221_130922~2.jpg
IMG_20230221_130932~2.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
sve 5, ali dajte mi onda preporuku za neku malu kopačicu širine freza 40, max 45cm... koliko vidim sve su na sličan princip napravljene...
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,567
Od ovih novih , sa tako malim radnim zahvatom ne bi preporučio niti jednu od novih .
Od starijih modela mogla bi doći u obzir Tomosica ili Mio 200.
download.jpg IMG_20220901_142010[1].jpg
IMG_20210208_155822[1].jpg
Ah, ove električne što su u ponudi nove , to su prave male igrače.
Naći jednu Mio 250 ili Mio 300 i na nju montirati motor (recimo ) od mješalice i eto ti električne kopačice. 🤩
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Tomosica ima kaj ?lanac

Kad se zna da je puž u problemima,kaj se ne može održavanjem preduhitriti problem prašnjavag ležaja?
Puž ide direkt na radilicu?koji je omjer?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,567
Kod ove Marko kopačice nije problem (sam pužni ) prijenos, nego kpl prenosi od ferciona do pogonske osovine.😡
 

Viper_cro

Novi član
Tu od
5 Ožu 2023
Poruka
1
Treba mi mala,ne pretjerano skupa kopačica za cca 40m2,ova mio stand f-150 mi se čini da bi mi odgovarala,ali s obzirom da se ne kužim baš mehanički u sve to molio bih ako mi netko može pomoć sa savjetom,znam da ne mogu puno očekivati za 400E,ali da li se više isplati uzeti taj mio,Einhell Benzinska kopačica GC-MT 2560 LD ili ADK WR-6915 za nekih 100E jeftinije.
Mio -Motor Pubert R80, 79ccSnaga motora 1.9KS / 1.4kW,broj okretaja 3600,Preporučena površina do 200 m2Max širina 46cmRadna dubina do 24 cmBrzina 1 napredTežina 30kg
ADK- Motor: OHV, 4-taktni benzinski, zracno hladenje,Vrsta motora : ADK,Snaga motora : 3,0 kW / 4,1 KS,Obujam motora: 176 cm3,Okretaji: 3000 rpm/min,Težina : 35 kg
Einhell benzinska kopačica GC-MT 2560 LD 2,5kw,150ccm3,broj okretaja 3400 Jednocilindrični četverotaktni motor s radilicom s dvostranim ležajevima
Hvala
 

Corto

Novi član
Tu od
20 Velj 2023
Poruka
9
Pozdrav,
ovdje sam novi i molio bih za savjet, pogotovo jer se ne kužim puno.....
Treba mi kopačica za manje radove u voćnjaku i malo vrta.
Imam voćnjak cca 100-tinjak voćaka, neobrađivan i sa nasumično posađenim voćkama, uglavnom šljive, ravni teren. Sad bih htio malo im nagnojiti i kružno pofrezati .....
Također bi se radilo i nešto malo vrta.
Koliko sam skužio, za to bi mi naj bolje odgovarala neka kopačica, a ne kultivator.....planiram u dogledno vrijeme nabaviti i mali traktor za transport,....
Preferiram novo, cijena je manje bitna, ne mora biti nešto za profesionalce ali bitno mi je da je stroj pouzdan i da ga ne moram svako malo voziti na popravke....
Toga ima toliko u ponudi da se jednostavno izgubim kad počnem gledati okolo..... da li uopće gledati u Pevexu, Bauhausu,....?
Ovdje, koliko vidim, ima znalaca koji se razumiju a i profesionalno bave takvim strojevima, pa bih bio jako zahvalan ako bi mi mogli dati preporuku za neki stroj.
Što bi vi uzeli sebi za ovakvu namjenu?
Zahvaljujem,
Corto
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Obožavamo kad pare nisu problem..ali zašto onda kupijemo u pevecu ili bauhausu?

Profi strojevi se kupuju u specijaliziranim trgovinama
 

Corto

Novi član
Tu od
20 Velj 2023
Poruka
9
Obožavamo kad pare nisu problem..ali zašto onda kupijemo u pevecu ili bauhausu?

Profi strojevi se kupuju u specijaliziranim trgovinama
Upravo to i pitam da li uopće gledati u Pevexu, Bauhausu,.... i sličnim dućanima.....
Po tvom komentaru zaključujem da ne.

Ne treba mi profi stroj, nego kvalitetni hobi....

Koje su to marke i gdje se mogu naći?

Hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh