• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za kupnju motokultivatora

  • Temu pokrenuo igor266
  • Datum prvog posta

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,683
Mondial je prvenstveno za frezu. Drugi priključci, poput kose, su mu nužno zlo.
Zakaj?
Maestral ima brži kardan, odlično za strižnu kosu.
Ima invertor smjera: tri radne brzine imaju rikverc na jednoj ručici. To je naročito zgodno za roto kosu, jer ne treba isključivati kardan pri promjeni smjera niti pri šaltanju brzina (ne stane rotor roto kose); na Mondialu treba.
Ima diferencijal, šperu i razdvojene kočnice, pa se može okrenuti na mjestu: zgodno za manevriranje oko stabala.
Mondialova originalna strižna kosa loše kosi, jer je prespor kardan. Bolja je situacija s IMT-ovom kosom.
Mondialova originalna roto kosa je živo s...nje, jer nema frajlaufa, pa kad stisneš kuplung MTK ne stane dok ne stane kosa. To je i opasno, ak se ne snajdeš u trenu.
Maestral ima 4., transportnu brzinu, koja ide samo naprijed, 12...15km/h.

Mondial ima bolju i širju frezu, koja se sporije vrti, ima gušće i bolje postavljene L motike (ukupno 20 za 70cm zahvata), odnosno 4 više od Maestralove (ukupno 16 C motika za 60cm zahvata) i ima veći zahvat s istom snagom motora.
Jednostavnija je za suziti, ima manju glavu reduktora i manji nož ispod, pa se teže nakuplja trava ispod nje.

Sporost Mondiala je ponekad i prednost: ima samokočni puž i kad se stisne kuplung, MTK stane i ne trebaju mu kočnice.
S druge strane, Mondial je manji i lakši od Maestrala, pa je prikladniji za utovar u auto, npr., motor mu je više naprijed pa je bolje balansiran s laganim motorom poput LA300.

Dakle, svaki ima svojih vrlina i mana, pa si odaberi ono kaj ti je važnije.
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
216
Ne slažem se.
I Mondial ima inverter smjera, ovisi o godištu.
Imam strižnu kosu od Labina, ali onu noviju crnu sa zelenom plastikom i kosi odlično.
Roto kosu imam od Zanona i radi savršeno i ima frajlauf, stanem u mjestu sa njom.
U trečoj brzini sa 8" kotačima na punom gasu moraš jako brzo hodati za njim.
Sa 12" kotačima moraš trčati.
OKretanje je stvar prakse, ja ga nagnem na jedan kotač i okrenem u mjestu.
Sigurno da je lakše sa blokadama.
LA300 motori znaju biti hiroviti.
Na mojem je dizelaš 6LD360 i to je moja preporuka.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,683
Ne slažem se.
I Mondial ima inverter smjera, ovisi o godištu.
To nije invertor mjenjača, već samo invertor smjera.
I dalje imaš 3 brzine i rikverc, samo u drugom smjeru.
I dalje kosa ne radi u rikvercu.

Imam strižnu kosu od Labina, ali onu noviju crnu sa zelenom plastikom i kosi odlično.
Ak si ti zadovoljan, i ja sam :)
Probaj negdje IMT-ovu ;)

Roto kosu imam od Zanona i radi savršeno i ima frajlauf, stanem u mjestu sa njom.
Rekoh za originalnu.
Zanon RK su odlične, samo baš nema rabljenih u ponudi.

LA300 motori znaju biti hiroviti.
Na mojem je dizelaš 6LD360 i to je moja preporuka.
Stvar ukusa. Motori su univerzalni.
Više volim benzince na tak malim MTK. Lakši su, tiši i manje tresu.
 
Posljednje uređivanje:

MR47

Novi član
Tu od
6 Tra 2024
Poruka
12
ZJ,koliko je Mondial sporiji od Maestrala u transportu,neću voziti F1,ali čisto me zanima,ima li znatne razlike ako mu stavim 12" umjesto 8" gume?
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
216
MR47
Imaš pun yubitou dobrih videa od svih vrsta motokultivatora.
Pogledaj kako ljudi rade sa njima i u kojim uvjetima, pa usporedi sa svojim potrebama.
 

MR47

Novi član
Tu od
6 Tra 2024
Poruka
12
Zahvaljujem se na prijedlozima i iskustvima.Sad imam barem neke smjernice pa ćemo vidjeti kako se bude kretala ponuda.U uži plan sam dakle stavio Mondiala i Maestrala pa koji se nađe u boljem stanju.Vidio sam da postoji i model Kosor,to je neka posebna izvedenica Maestrala ili nešto drugo?
 

kolerius

Novi član
Tu od
1 Tra 2024
Poruka
11
Ekipa,

sklopio ruris 731k u radi jako lijepo.

Imam pitanje. Da li maknuti ovu ušćicu u vijku diferencijala ili da ostane . Ne znam čemu služi.
Hvala
 

Prilozi

  • Rur.jpg
    Rur.jpg
    32 KB · Pregleda: 29

kolerius

Novi član
Tu od
1 Tra 2024
Poruka
11
D izvadim tu šplentricu ? Probao sam lagano mi isla van.

Ne znam sto bi tu radila osim zbog transporta i skladišata ( da nešto ne uđe unutra prije ulja ).
 

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
61
Pozdrav Ekipa! Ako može preporuka za motokultivator. Dvoumim se između Stihl MH 700 benzin od 7 KS i Betolini 218 dizel isto 7 KS. Riječ je o održavanju voćnjaka od nekih 2000 metara kvadratnih. Cijena Stihla MH 700 je 1200 €, a Bertolinija 1600 €.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
A što ti smeta šplenta osim da te bode u oči? Kroz šplentu transmisija diše, a šplenta sprječava ulet krupnijih čestica koje nisu poželjne u transmisiji.
Da li si pročitao i proučio manual od tog strojčeka?
 

kolerius

Novi član
Tu od
1 Tra 2024
Poruka
11
Nema ništa na tu temu. Ostaviti ću tako i neću zavrćati vijak. Vidim da je 8.8. tvrdoće i probao malo zategnuto je to. Ostavljam sve tako i idemo raditi u baštu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,683
Ja bi tu ugradili odušak za hidraulične cilindre, da ne ulazi prašina.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
To ulje što je ispustio iz transmisije na videu, nekako dosta mutno kao da ima dosta primjesa u njemu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh