• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za traktor

adnan.jusic3

Član
Tu od
11 Lis 2012
Poruka
87
to da neki 6711 inaju razdvojene kocnice to nisan znao,al znam tipa koji je umalo nastradao u sumi zbog tih kocnica.
nemam se namjeru taspravljati,samo sam htio reci nesto o traktorima na osnovu licnog iskustva.
kawboy-ako je iko kralj jeftinih dijelova onda je to IMT a ne zetor.istina da se kvare al su dijelovi tolilo jeftini i pristupacni da se to i ne osjeti.u zetora je drugacija prica(kad kazem zetor mislim prvenstveno na 6245 jer ga najbolje poznajem)djelovi su znatno skuplji.osim toga glupo je porediti deutza i zetora jer nisu na istom levelu.porediti torpeda i zetora je realno,jer su po pitanju cijene i pristupacnosti dijelova tu negdje.ali torpedo je znatno jeftiniji(ko nevjeruje nek malo 'pronjuska')
a dali je bolji?
e to je tesko pitanje.usporedimo 7506A i 7745(ili 7245).u cemu je zetor bolji?ili je bolje pitanje koliko je torpedo bolji?
ovako:
-zetor ima vecu kabinu sto je negdje prednost a negdje mana
-zetor vise trosi(zasto?zato jer torpedo ima deutz motore koji su najstedljiviji)
-brzina:tu negdje(zavisno od serije i godista;torpedo ima dosta brzina,za zetora neznam)
-mjenjac:nije posebno pohvaljen ni u zetora nit u torpeda;konkretno i 7506 i 7745(7245) imaju prilicno dugotrajne i jake mjenjace.(mozda je popravak kod torpeda malo skuplji)
-kocnice Dobre.u torpeda kad je ukljucena prednja vuca koce sva 4tocka
- prednja vuca:bolji torpedo
-hladjenje:torpedo ima zracno sto je bolje
-zvuk:torpedo-nije lose,baca na deutza;zetor-ocajan zvuk
cijena:torpedo 7506 oko 13000km(ima i za 11000 na njuskalu),zetori oko 16000km
dakle,TORPEDO je bolji
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Koja gomila provala na račun Zetora, nevjerovatno...

Odnedavno sam vlasnik 7045 (kupljen od našeg člana Basic) a u selu još ima 5 komada 3320, jedan 6711, jedan 6911, jedan 5911, jedan, 4911, jedan 4711, dva 7745 i jedan 6911 sa motorom od 7711. NIJEDAN od navedenih NIKAD nije prokuhao, dakle NIKAD. Kod ovih bez prednje vuče prednji kraj jeste lagan ali to se vrlo lako riješi punjenjem prednjih guma vodom (najjeftinije rješenje) ili sa tegovima. Moj kraj je jako brdovit ali nikad se niko sa Zetorom nije ni prevrnuo ni poginuo, čak ni povrijedio.

Većini se bukvalno vadi duša u toku cijele sezone - daleko najgore prolaze spomenuti 3320 (dva od ovih 5) i ovaj 4911 koji se ne gase danima (samo se mijenjaju vozači), voze ih i radnici ali te mašine jednostavno ne staju. Spomenuti 4911 (vlasništvo jednog komšije) je ljetos izbalirao bezbroj bala po največim vrelinama (bilo je dana sa 42 stepena u hladu) pa nije prokuhao.

To za kočnice je čista laž i izmišljotina - nijeda Zetor kojeg sam u životu vidio nije imao kočnice koje se ne mogu razdvojiti. Što se oranja tiče, vozio sam gotovo svakog od njih i izbor brzina im je bolji nego kod IMT-a jer ih jednostavno ima više pa uvijek može da se nadje odgovarajuća brzina za trenutne uslove. Što se prednje vuče tiče, još nisam čuo da je neko imao problema sa njom. Prijatelj iz susjednog mjesta ima 7745 već 10 godina, radi sa njim oko 50 hektara zemlje - sve najteže poslove, oranje sa 2x16" i 3x14", roto-drljača, spremač od 3m, mjestimično i na jakim uzbrdicama i nikad nije imao ni najmanjeg problema sa prednjom vučom a praktično je ne gasi (sem kad ide asfaltom).

Dijelovi u mom kraju uopšte nisu skupi niti je održavanje problem, štaviše vrlo je jednostavno. Prije Zetora imao sam Hurlimann H-360 sa prednjom vučom dvije godine i bio sam prezadovoljan sa njim no nije mi odgovarala njegova mala kabina. Jasno je da je Zetor daleko primitivniji traktor od npr Hurlimana kojeg sam imao i da je kvalitet dosta slabiji no mnogo je udobniji za rad i održavanje je jednostavnije.

Vozio sam stvarno mnogo različitih traktora, sa mnogima i radio i što se udobnosti tiče Zetor je medju prvima zbog kabine a John Deere zbog fantastične ergonomije i pristupačnosti svih komandi. Zetori bez prednje vuče imaju odličan ajnšlag dok to ovi sa njom baš i nemaju no to i nije neka posebna mana.

Još nešto, ako nisi znao svi traktori sa prednjom vučom (sem ruskih LTZ traktora) koče i prednjim točkovima kada im je uključena prednja vuča, to nije nešto jedinstveno kod Deutz ili Torpedo.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
to da neki 6711 inaju razdvojene kocnice to nisan znao,al znam tipa koji je umalo nastradao u sumi zbog tih kocnica.
nemam se namjeru taspravljati,samo sam htio reci nesto o traktorima na osnovu licnog iskustva.
kawboy-ako je iko kralj jeftinih dijelova onda je to IMT a ne zetor.istina da se kvare al su dijelovi tolilo jeftini i pristupacni da se to i ne osjeti.u zetora je drugacija prica(kad kazem zetor mislim prvenstveno na 6245 jer ga najbolje poznajem)djelovi su znatno skuplji.osim toga glupo je porediti deutza i zetora jer nisu na istom levelu.porediti torpeda i zetora je realno,jer su po pitanju cijene i pristupacnosti dijelova tu negdje.ali torpedo je znatno jeftiniji(ko nevjeruje nek malo 'pronjuska')
a dali je bolji?
e to je tesko pitanje.usporedimo 7506A i 7745(ili 7245).u cemu je zetor bolji?ili je bolje pitanje koliko je torpedo bolji?
ovako:
-zetor ima vecu kabinu sto je negdje prednost a negdje mana
-zetor vise trosi(zasto?zato jer torpedo ima deutz motore koji su najstedljiviji)
-brzina:tu negdje(zavisno od serije i godista;torpedo ima dosta brzina,za zetora neznam)
-mjenjac:nije posebno pohvaljen ni u zetora nit u torpeda;konkretno i 7506 i 7745(7245) imaju prilicno dugotrajne i jake mjenjace.(mozda je popravak kod torpeda malo skuplji)
-kocnice Dobre.u torpeda kad je ukljucena prednja vuca koce sva 4tocka
- prednja vuca:bolji torpedo
-hladjenje:torpedo ima zracno sto je bolje
-zvuk:torpedo-nije lose,baca na deutza;zetor-ocajan zvuk
cijena:torpedo 7506 oko 13000km(ima i za 11000 na njuskalu),zetori oko 16000km

dakle,TORPEDO je bolji

Dijelovi su Torpedu loše dostupni, jer je propala tvornica
2 laž torpedo nema Deutz motore nego svoje, a ako ima to je stari deutz a ne torpedo
bolje da šutiš, jer zetora nisi očito nikad ni vozio kad neznaš koliko ima brzina, Torpedo ima brzina kao zetora, čak zetor ima više ako ima kalač. i zetor je brži od torpeda, jer 75 ide 27-28 sa 18.4-30 gumama, a zetor preko 30 sa 16.9-30 gumama.
prednja vuča, ja zetora sa upaljenom vučom okrenem u 7-8 metara krugu, a ti ako okreneš torpeda 75-icu sa upaljenom prednjom vučom u krugu 15m ja ti platim gajbu pive.
jedino što priznam je zračno hlađenje kod torpeda što znači i manju potrošnju, i bolje paljenje zimi, to su mu jedine "recimo" 3 prednosti nad zetorom.

i da kabina kod zetora, ona nije za šumu, a nije ni torpedova jer je traktor prevelik za šumu. u zetorovu veliku stane nas 4-5 od 80-90kila
u torpeda 75 ja nemogu pošteno uć, imam 183-4cm i 85 kila, i da još idem u srednju školu. moram se stiskat u nogama i saginjat da bi ušao, a u zetorovu uletim, ali doslovno.

U ovih 5 postova koliko imaš napisao si toliko gluposti da ti savjetujem, pa više ne ideš u nikakve usporedbe. prvo isprobaj susjedovog konja, pa onda usporedi, a ne moj je najbolji, a drugog nisam ni vidio.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
i da kabina kod zetora, ona nije za šumu, a nije ni torpedova jer je traktor prevelik za šumu. u zetorovu veliku stane nas 4-5 od 80-90kila

Jel se bude ovaj novi porez na nekretnine odnosio i na zetorove kabine?
 

danijel983

Član
Tu od
2 Ruj 2010
Poruka
101
kad je u pitanju rasprava o tome koji je bolji uvijek ispadne :rolleyess:
moj tata je jači od tvog tate:mrgreen:
ja savjetujem svakom da uzme nekog kolegu mehaničara i odete pogledate probate i onaj koji bude odgovaral tebi iz nekog tvog razloga tog kupiš i amen
svaki ima mane i prednosti i svaki je dobar toliko koliko ga gazda pazi i održava
 
Posljednje uređivanje:

adnan.jusic3

Član
Tu od
11 Lis 2012
Poruka
87
zombi666-ama covjece sta me briga sto tamo neki zetor u tvom selu nije prokuhao.kakve to veze ima?ja pisem ono sto sa vidio i bassssme brige hocel mi ko povjerovat.
toma3340-bukvalac kad sam napisao da torpedo ima deutz motor nisam mislio BUKVALNO vec da rade motore po deutz mjerama,metodama i standardima A TO SE ZOVE LICENCA
zetora nikad nisam vozio(neracunajuci 10-tak min. u krntiji 6711) I PONOSIM SE TIME
sto se tice tog tvog okretanja u 7 m nije da ti nevjerujem neg me ne zanima.inace traktor moze ici i u rikverc pa ga tako mozes okrenuti u 3 metra,al to zapravo nije ni botno.
sto se tice kapaciteta zetorove kabine i tvoje kilaze to je totalni VISAK INFORMACIJA.znam da u kabinu 99% traktora na svijetu mogu stati 2-3 osobe sto je sasvim dovoljno za sve ostalo tu je minibus,jer traktor nije zamisljen kao prevozno sredstvo
ako nisi primjetio ja imam imt 558,nemam niti torpeda niti deutza tako kad ih hvalim JA NEHVALIM SVOJE vec REALNO govorim o tudjem
i na kraju mogao bi biti nekulturan i odgovorit na provokaciju tipa'napisao si toliko gluposti' al necu jer se koristim samo logikom i cinjenicama.
outlanderzg-hahaha
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,681
e svašte sam videl i čul al ovakve nebuloze rijetko

Ma to tak uvjek biva da se pojavi neko novi nadobudan sa Iemtejom na dvoru, pa ostalo drugo niš ne valja :D A u štaglju 533 i neki stari sklemeraj od susjeda kaj je vozio, i svi sretni i puni doživljaja :p
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
zombi666-ama covjece sta me briga sto tamo neki zetor u tvom selu nije prokuhao.kakve to veze ima?ja pisem ono sto sa vidio i bassssme brige hocel mi ko povjerovat.
toma3340-bukvalac kad sam napisao da torpedo ima deutz motor nisam mislio BUKVALNO vec da rade motore po deutz mjerama,metodama i standardima A TO SE ZOVE LICENCA
zetora nikad nisam vozio(neracunajuci 10-tak min. u krntiji 6711) I PONOSIM SE TIME
Kako možeš na osnovu 10-ak minuta provedenih za volanom donositi sud i pričati o kvaliteti, udobnosti, okretnosti itd. :scratch
sto se tice tog tvog okretanja u 7 m nije da ti nevjerujem neg me ne zanima.inace traktor moze ici i u rikverc pa ga tako mozes okrenuti u 3 metra,al to zapravo nije ni botno.
Pa ako se govori o okretanju onda se obično misli na vožnju u jednom smeru, -naprijed. A ovo si dobro zaključio da traktor ima i rikverc :mrgreen:
sto se tice kapaciteta zetorove kabine i tvoje kilaze to je totalni VISAK INFORMACIJA.znam da u kabinu 99% traktora na svijetu mogu stati 2-3 osobe sto je sasvim dovoljno za sve ostalo tu je minibus,jer traktor nije zamisljen kao prevozno sredstvo
Koji su to traktori proizvedeni kad i taj 6711 a da u njihovu kabinu mogu normalno stati vozač i dvije odrasle osobe? :scratch A grijanje/hlađenje u kabini nećemo ni računati...
ako nisi primjetio ja imam imt 558,nemam niti torpeda niti deutza tako kad ih hvalim JA NEHVALIM SVOJE vec REALNO govorim o tudjem
Možda se varam, ali sam stekao utisak da ti sudiš na osnovu tuđih priča a ne na osnovu svog iskustva. Vozio si Zetora 10-ak min. i odmah si procijenio da ne valja, Torpeda i Deutz-a nisi uopšte vozio a govoriš kako je Deutz najbolji traktor na svijetu. Deutz jest dobar ali daleko od toga da je najbolji, a jel znaš možda pošto su dijelovi za Deutz-a, pokušaj uporediti cijene dijelova za njega i npr. za IMT ili Zetora. Pokušaj tu u svom mjestu ili bližoj okolini potražiti te neke dijelove za Deutz-a, a potraži te iste dijelove za IMT, Zetora ili Torpeda.
Kad ti u sezoni siliranja strada zupčanik u Deutz-ovom mjenjaču a u trgovini ti kažu da moraš čekati "oko 15-ak dana " i još se kao nadaju da će dio stići u tom vremenu... Šta onda!? E to se desilo jednom mom komšiji. A za 15-ak dana kukuruzi su skoro za branje a ne za silažu :madmana:
i na kraju mogao bi biti nekulturan i odgovorit na provokaciju tipa'napisao si toliko gluposti' al necu jer se koristim samo logikom i cinjenicama.
outlanderzg-hahaha

Ja neću reći da pišeš gluposti, svako ima pravo na svoje mišljenje, logika ti je dobra ali nažalost ne raspolažeš sa činjenicama.
A usput krivo si započeo cijelu priču, ne prolazi ti ono: "ovaj traktor je totalno smeće a ovaj je najbolji na svijetu". Svaki ima svojih prednosti i mana a pored toga tu je i cijena. Svi mi znamo koji je traktor najbolji -nov, ali nažalost većina nas nema para za novi traktor, jedva da krpimo i ovo što imamo. Zato su, bar što se mene tiče, bitniji rezervni dijelovi, znači dostupnost i cijena a ne to koji je traktor brži, koji ima bolju kabinu, tiši motor, bolji zvuk (naj gluplje poređenje koje sam ikad pročitao) ili šta ja znam šta se već sve ne poredi... Deutz je dobar za Njemački standard, al bojim se da je to za nas većinu ipak preskupo zadovoljstvo.
 

adnan.jusic3

Član
Tu od
11 Lis 2012
Poruka
87
citiram:
Kako možeš na osnovu 10-ak minuta
provedenih za volanom donositi sud i
pričati o kvaliteti, udobnosti, okretnosti
itd.
pa gdje sam ja napisao da sam expert za 6711 ili za nekog drugog zetora??=?
nigdje,jer me zetor nezanima.
a u 10.min nemoras boti einstein da skontas dali neki tr ima plitak gas i dali prima gas od sale il stenje;dali ima i kakve ima kocnice,gdje mu je mjenjac,kolko ima brzina,kakav ima zvuk...
a o udobnosti i kvaliteti nista nisam ni napisao jer nema potrebe.
citiram:
Koji su to traktori proizvedeni kad i taj
6711 a da u njihovu kabinu mogu
normalno stati vozač i dvije odrasle
osobe? A grijanje/hlađenje u kabini
nećemo ni računati...
dali sam ja spomenuo 6711 u dijelu koji govori o kabinama????????NE.
citiram:
Možda se varam, ali sam stekao utisak da
ti sudiš na osnovu tuđih priča a ne na
osnovu svog iskustva. Vozio si Zetora 10-
ak min. i odmah si procijenio da ne valja,
Torpeda i Deutz-a nisi uopšte vozio a
govoriš kako je Deutz najbolji traktor na
svijetu. Deutz jest dobar ali daleko od
toga da je najbolji, a jel znaš možda pošto
su dijelovi za Deutz-a, pokušaj uporediti
cijene dijelova za njega i npr. za IMT ili
Zetora. Pokušaj tu u svom mjestu ili bližoj
okolini potražiti te neke dijelove za Deutz-
a, a potraži te iste dijelove za IMT, Zetora
ili Torpeda.
Kad ti u sezoni siliranja strada zupčanik u
Deutz-ovom mjenjaču a u trgovini ti kažu
da moraš čekati "oko 15-ak dana " i još se
kao nadaju da će dio stići u tom
vremenu... Šta onda!? E to se desilo
jednom mom komšiji. A za 15-ak dana
kukuruzi su skoro za branje a ne za silažu.
Da,VARAS SE
kako znas da ja nisam vozio nit deutza nit torpeda?????
neznas,jel da.
koliko sam shvatio ti preferiras traktore koji se mogu brzo i jeftino popravit,jel da?
A STA MISLIS ZASTO JA IMAM 558?ZAZTO NEMAM DEUTZA???
pa UPRAVO ZATO DA NEMORAM DIZAT KREDIT KAD OTKAZE NEKI DIO.
ja sa imt-om radim sta hocu i kolko hocu bez staha da ce se nesto pokvariti jer mi max100€ treba godisnje za popravke a deutzu min. 1000€
ja dio kupim za max 2h a za deuza to traje danima.
za torpeda znam samo da se dijelovi mogu naci(i to oni kvalitetniji) a cijenom su nesto skuplji od imt-a.
istina,zetor ima neke prednosti nad imt-om(udobnost,vise brzina i sl) al ima i torpedo koji je jos i jeftiniji,cijenom je blizu imt-a.
tako da ako ti nesmeta neudobnost i mjenjac:3+3 brzine kupi imt i neces se pokajati.
a ako bi udobnost,njenjac sa min 12 brzina,manju potrosnju i tisi rad uzmi torpeda a ne zetora jer ako nista drugo BAR JE JEFTINIJi.
ja imam imt 558 jer mi BAR ZA SADA brzine i udobnost nisu bitni koliko SNAGA i Niska cijena odrzavanja.
 

peteracing

Član
Tu od
31 Sij 2012
Poruka
175
pričal si kak zetor nevalja, da je slab,...a vozil si ga tek 10 min. Pa ako se tebi ne sviđa onda se zadrži komentara. Mogal bi i ja pisat i pljuvat po IMT 560 recimo, kojeg sam isto tak vozil možda pola sata i nikako se mi nije sviđal-Visoka hauba ili prenizko sjedalo, slabo pregledan i još neke sitnice. Imam izkustva i sa 533, 539, 542 i isto bi imal nekoliko zamjerki. Ali to ne znači da traktor nevalja i onaj koji se privikne na njega to može biti odličan traktor. Sve zavisi za kaj ga trebaš, kakav je teren,....

I to što je taj 6911 zakuhal ne znači da svaki kuha. Da sjedneš u 10 takvih zetora istog tipa, videl bi da je svaki različit jer nisu svi jednako održavani i jednako poštelani.
 

adnan.jusic3

Član
Tu od
11 Lis 2012
Poruka
87
to sto 560 ima visu haubu to je detalj koji se nekom svidja a nekom ne.to sto se tebi imt nesvidja nije nista cudno,imaju oni hrpu mana al i puno prednosti.za mene je svaki imt bolji od svakog zetora iz vise razloga a prvi i najbitniji je CIJENA koja je mnogima prvo sto pitaju.takodjer mislim dasu imt traktori dosta kvalitetniji po pitanju izdrzljivosti ne samo od zetora nego i od mnogih drugih.dodajmo tome i lako odrzavanje ,dug vijek motora koji je neunistiv(barem kod 558 i 539).
citiram:
I to što je taj 6911 zakuhal ne znači da svaki kuha.

a ko je napisao da je 6711 prokuhao?
rijec je o zetoru 6245,njemu se to desilo.
prati malo pazljivije...
citiram:
Da sjedneš
u 10 takvih zetora istog tipa, videl bi da je svaki različit jer nisu
svi jednako održavani i jednako poštelani.

da.dosta toga zavisi od godista,vlasnika...nisu svi isti.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
ja neću više ulaziti u rasprave, ovo mi je zadnj post u ovoj raspravi, jer će opet doći do svađe.
Imt nije po ničemu bolji od zetora, jedino mu priznam hidrauliku koja je bolja, IMT za nižu cijenu nudi nižu kvalitetu i udobnost, a zetor je skuplji ali je i bolji, je da je PRECIJENJEN,ali bome i za Imt 539 80 i neko godište je puno 4000-5000E, jer je tad on kupljen za toliko novčića.
Ja se mogu okladit da će zetor uz dobro i redovno održavanje izdržati više od sati od IMT isto koji se dobro održava, imaš puno primjera Zetora koji imaju preko 10 000 a još nije rađena generalka, a kod IMT je to rijetko, skoro i nema takvih, ima kod mene u okolici jedan 577 preko 10 000 sati ali je taj gotov, a o održavanju ne vrijedi spominjat, dobro da ptičjeg mlijeka nije dobio, i orao je sa 2x12, a to ovdje oru traktori od 40ks, neka ga metne pod 2x16, pa ćeš vidit kako će trajat i preko 2m frezu, a ne on radi s priključcima za 542.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
pa gdje sam ja napisao da sam expert za 6711 ili za nekog drugog zetora??=?
nigdje,jer me zetor nezanima.
a u 10.min nemoras boti einstein da skontas dali neki tr ima plitak gas i dali prima gas od sale il stenje;dali ima i kakve ima kocnice,gdje mu je mjenjac,kolko ima brzina,kakav ima zvuk...
a o udobnosti i kvaliteti nista nisam ni napisao jer nema potrebe.
Nisi nigdje napisao da si ekspert ali si tako krenuo u raspravu i, da se tako izrazim, u pljuvanje po Zetoru, pa se dalo zaključiti kako vjerovatno dobro poznaješ taj traktor i kako imaš loša iskustva snjim. Ko bi rekao da sve to pričaš na osnovu samo 10-ak min. provedenih za volanom starog Zetora koji je očigledno loše održavan dok je imao spojene kočnice :madmana: :madmana:
koliko sam shvatio ti preferiras traktore koji se mogu brzo i jeftino popravit,jel da?
upravo tako :finga:
Kad sam radio mjenjač na Zetoru 6945, trebalo je tu: par ležajeva, sinhrona, neka osovina i još neke siće, dihtunga isl.... Uglavnom da ne dužim, majstor je napravio spisak, ja pa tim spiskom odem u jednu trgovinu oko 30 km od mene i sve to kupim!! Kad sam nakon toga par godina radio mjenjač na drugom traktoru bio je to Univerzal 445 trebala je: viljuška od I i R, zupčanik od II, neki ležaj, par semeringa, osigurači sinhrona i još par sitnica. Tad sam zvao osam trgovina i ni u jednoj nije bilo sve, čak šta više nigdje nije bilo zupčanika od II, osigurača sinhrona i jednog semeringa. Osigurače i semering sam naručio na pijaci i to je stiglo za par dana a po zupčanik sam morao ili u Zagreb ili uzeti polovan na otpadu koji košta koliko i novi. Odlučio sam se za polovan jer mi je dosta bliže nego da idem u Sesvete. Tog Univerzala sam radio nekih 8 dana a Zetora sam radio praktično 2 dana i to bez glavobolje, sikirancije, zivkanja trgovina, jurnjave po pijacama i otpadima... Zato je za mene Zetor No1. Da tako mogu naći dijelove za Deutz-a, Valtru, IMT ili bilo koji drugi traktor onda bi sigurno oni bili No1. Ovdje kod mene sve trgovine drže dijelove za IMT ali ni izbliza nisu tako snabdjeveni kao ova trgovina za Zetora. Ako mi treba unutrašnja guma -ima, treba mi čep za rezervoar -ima, bilo koja osovina, zupčanik, čivija, vijak ili semering u mjenjaču -ima, treba mi hauba, naljepnica, kabina, bilo koja šajba, motor za brisač ili bilo šta drugo što mi zatreba ili padne na pamet -
ima
Eto zato je Zetor na cijeni i zato je broj jedan.
A STA MISLIS ZASTO JA IMAM 558?ZAZTO NEMAM DEUTZA???
pa UPRAVO ZATO DA NEMORAM DIZAT KREDIT KAD OTKAZE NEKI DIO.
ja sa imt-om radim sta hocu i kolko hocu bez staha da ce se nesto pokvariti jer mi max100€ treba godisnje za popravke a deutzu min. 1000€
ja dio kupim za max 2h a za deuza to traje danima.
za torpeda znam samo da se dijelovi mogu naci(i to oni kvalitetniji) a cijenom su nesto skuplji od imt-a.
istina,zetor ima neke prednosti nad imt-om(udobnost,vise brzina i sl) al ima i torpedo koji je jos i jeftiniji,cijenom je blizu imt-a.
tako da ako ti nesmeta neudobnost i mjenjac:3+3 brzine kupi imt i neces se pokajati.
a ako bi udobnost,njenjac sa min 12 brzina,manju potrosnju i tisi rad uzmi torpeda a ne zetora jer ako nista drugo BAR JE JEFTINIJi.
ja imam imt 558 jer mi BAR ZA SADA brzine i udobnost nisu bitni koliko SNAGA i Niska cijena odrzavanja.
Dobro, to su tvoji razlozi za: "zašto IMT a ne Zetor ili neki drugi"
Neznam samo na kakve "godišnje popravke" misliš :scratch ja popravljam kad se nešto pokvari, dok je ispravno ne diram, samo podmažem ako je za podmazitanje, eventualno dotegnem i gotovo... Zamjena ulja, filtera, kontrola antifriza isl. ne spada u popravke, ako si na to mislio.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,681
citiram:
Kako možeš na osnovu 10-ak minuta
provedenih za volanom donositi sud i
pričati o kvaliteti, udobnosti, okretnosti
itd.
pa gdje sam ja napisao da sam expert za 6711 ili za nekog drugog zetora??=?
nigdje,jer me zetor nezanima.
a u 10.min nemoras boti einstein da skontas dali neki tr ima plitak gas i dali prima gas od sale il stenje;dali ima i kakve ima kocnice,gdje mu je mjenjac,kolko ima brzina,kakav ima zvuk...
a o udobnosti i kvaliteti nista nisam ni napisao jer nema potrebe.
citiram:
Koji su to traktori proizvedeni kad i taj
6711 a da u njihovu kabinu mogu
normalno stati vozač i dvije odrasle
osobe? A grijanje/hlađenje u kabini
nećemo ni računati...
dali sam ja spomenuo 6711 u dijelu koji govori o kabinama????????NE.
citiram:
Možda se varam, ali sam stekao utisak da
ti sudiš na osnovu tuđih priča a ne na
osnovu svog iskustva. Vozio si Zetora 10-
ak min. i odmah si procijenio da ne valja,
Torpeda i Deutz-a nisi uopšte vozio a
govoriš kako je Deutz najbolji traktor na
svijetu. Deutz jest dobar ali daleko od
toga da je najbolji, a jel znaš možda pošto
su dijelovi za Deutz-a, pokušaj uporediti
cijene dijelova za njega i npr. za IMT ili
Zetora. Pokušaj tu u svom mjestu ili bližoj
okolini potražiti te neke dijelove za Deutz-
a, a potraži te iste dijelove za IMT, Zetora
ili Torpeda.
Kad ti u sezoni siliranja strada zupčanik u
Deutz-ovom mjenjaču a u trgovini ti kažu
da moraš čekati "oko 15-ak dana " i još se
kao nadaju da će dio stići u tom
vremenu... Šta onda!? E to se desilo
jednom mom komšiji. A za 15-ak dana
kukuruzi su skoro za branje a ne za silažu.
Da,VARAS SE
kako znas da ja nisam vozio nit deutza nit torpeda?????
neznas,jel da.
koliko sam shvatio ti preferiras traktore koji se mogu brzo i jeftino popravit,jel da?
A STA MISLIS ZASTO JA IMAM 558?ZAZTO NEMAM DEUTZA???
pa UPRAVO ZATO DA NEMORAM DIZAT KREDIT KAD OTKAZE NEKI DIO.
ja sa imt-om radim sta hocu i kolko hocu bez staha da ce se nesto pokvariti jer mi max100€ treba godisnje za popravke a deutzu min. 1000€
ja dio kupim za max 2h a za deuza to traje danima.
za torpeda znam samo da se dijelovi mogu naci(i to oni kvalitetniji) a cijenom su nesto skuplji od imt-a.
istina,zetor ima neke prednosti nad imt-om(udobnost,vise brzina i sl) al ima i torpedo koji je jos i jeftiniji,cijenom je blizu imt-a.
tako da ako ti nesmeta neudobnost i mjenjac:3+3 brzine kupi imt i neces se pokajati.
a ako bi udobnost,njenjac sa min 12 brzina,manju potrosnju i tisi rad uzmi torpeda a ne zetora jer ako nista drugo BAR JE JEFTINIJi.
ja imam imt 558 jer mi BAR ZA SADA brzine i udobnost nisu bitni koliko SNAGA i Niska cijena odrzavanja.

aj kak kažeš da je torpedo najbolji traktor, kako onda objašnjavaš ono šta se dogodilo krajem 90-tih godina kad su seljaci masovno pokupovali torpede mahom na kredit, skoro su i bez kuća ostajali zbog njih jel su kredit morali vračati, traktori nevaljaju, a novca za popravak i djelove nema???, a nijedan torpedo nije valjo, svi su imali katastrofalne kvarove u prvim radnim satima, masa njih je isporučena bez djelova, sječam se u poljoprivrednoj emisiji da je svako malo tema to bila, čovjek je dobio torpeda u dvorište bez SJEDALA, halooo?? Dobro su prošli oni koji nisu stare traktore prodavali i koji su imali još koji na dvoru.. nadam se da se netko od forumaša sječa tog događaja.. eto ti tvoj torpedo...
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
zombi666-ama covjece sta me briga sto tamo neki zetor u tvom selu nije prokuhao.kakve to veze ima?ja pisem ono sto sa vidio i bassssme brige hocel mi ko povjerovat.

Problem je u tome što NIJEDAN Zetor za kojeg sam čuo nikad nije prokuhao a ti si kategorično tvrdio da je to mana svih Zetora. Nakon što si priznao da si sve svoje "bitne" zaključke o cijeloj jednoj marki donio nakon 10 minuta rada sa JEDNIM traktorom, ne znam šta više reći?

Ja sam npr. imao priliku voziti jedan Steyr 8080, kao model čista fantazija od traktora ali je bio u tako tragičnom stanju da sam jedva živu glavu izvukao iz njeg a radio sam neka 2 sata sa njim. Jesam li se možda trebao ponijeti kao ti i pljuvati po Steyr traktorima jer je taj jedan bio razvaljen dugogišnjim radom u šumi?

Rad sa jednom traktorom u tako kratkom vremenu apsolutno NIŠTA ne govori niti se ikakav zaključak može donijeti o jednom modelu a o cijeloj jednoj marki da i ne govorim.

Sva priča oko toga ko je "najbolji" je čista glupost. Neko kupi nov Fendt 936 Vario i ima strašne probleme sa njim a iskešira preko 200.000 evra, neko kupi JD pa ima probleme sa njim i crkne mu mjenjač. Neko kupi iste takve pa ga služe 10 godina bez ijednog kvara. Neko kupi polovnjaka starog 30 godina i služi ga 10 godina a neko kupi polovnjaka starog 30 godina i motor mu zariba za dva sata (kao gore spomenuti Steyr).

Nema tu nikakvog pravila niti postoji "najbolji" traktor. Sva priča o tome je sasvim suvišno trošenje riječi.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,869
reci kaj oš ali zetori većina njih(skoro svi) imaju problem sa hlađenjem kod težih radova ,ovo će ti potvrdit ako niko drugi nego mehaničar
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
imaju problema jer se ne održavaju dobro, jer je neko škrt kupit koju litru antifriza, pa stave unutra lijepo vodu od koje se stvori kamen i zlađenje zaje.ava.
da se lijepo stavlja ono što treba, to se ne bi događalo, zetor je alergičan na vodu, bar se u mojoj okolici, na par njih pojavio taj problem, ako kad su ti tukci kupili novi hladnjak i u njega nalili antifriz problem je riješen. jednoj je budali čak zimi smrzla ta voda, pa je imao lijepih problema.

baš me zanima što će reć Muhaničar.
 

Najnoviji postovi

Na vrh