• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priključci (tvornički i homemade)

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Mislim da ne bi bilo u redu jer bi bio premali učinak kočenja.Za mene je najbolje kad mi prikolica ili voz nizbrdo koči i Tva a to sa naletnom nije moguče.A svejedno bi trebal i ručnu za svaki slučaj kad je voz odkačen od TVa da ga mogu zakočit.U šumi su svakakvi tereni a kod natovaranja je voz obično odkačen od traktora i zato mora bit zakočen i podklocan.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Moj prijatelj ima original dvoosovinsku prikolicu sa naletnom i kaze da dobro koci ali nisam probao osobno pa neznam kakve su performanse.

Poslano sa mog VOYAGER2_DG310 koristeći Tapatalk
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Kako nisam shvatio? Samo sam htio reći da bi naletna kočila automatski. Ovo je isto dobra stvar. Tehnostroj prikolice su to imale original.

nemojte me shvatiti doslovno;)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zoki, nemoj se ljutiti.
Naletna dobro funkcionira ako traktor ima ispravne kočnice, a abartha izgleda muče upravo kočnice na traktoru i tu naletna, za razliku od ručne, ne pomaže. Barem sam je tako shvatil njegovo pisanje.

Abarth, jel kočiš samo zadnji štel na gumenjaku (vozu) ili oba. Ako si povezal na oba štela, onda se možeš spustiti s Triglava. :icon_super:
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Šuma mi je od kuče oko 5km i na povratku iz šume je jedna nizbrdica od 2km u komadu i to je za tomine kočnice puna kapa.Zato mora imat voz ili prikolica 100% kočenje i da na vozu su prednje i zadnje povezane tako da sva četiri točka koče.Naletna da bi kočila mora gurat traktor a to se meni i za moje potrebe ne sviđa tak da sam sigurniji preko ručne gde mogu sam određivat silu kočenja.Mogo bi umjesto ručne na TVeu stavit hidro cilindar i preko kiper ventila kočit ali to bi bilo več preseravanje na jednom običnom gumenjaku.:drink:
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
948
Ne bih se složio s tim da prikolica (ili gumenjak) gura traktor. Ja sam sebi napravio poluprikolicu s naletnom kočnicom i super sam zadovoljan s kočenjem. Bez obzira koliko ju natovarim i po kakvom terenu vozim ona funkcionira savršeno i uopće se ne osjeti da bi gurala traktor. Dovoljno je da traktor koči s motorom, naletna obavi ostalo.
 
Posljednje uređivanje:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Da naletna je ok ako masa na gumenjaku nije teza od samog traktora i kad su u pravcu,,,
kad se mora skretati na nizbrdici vrlo lako se moze zavrsiti na boku i u jarku,,,:icon_confused:
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Po meni naletna koči toliko koliko je jaka opruga na rudi koja dozvoljava koliko će prikokica gurati traktor.
Znam da nije tema ali radio sam na jednom tv418 kočnice i sve smo zamijenili ali te kočnice djeluju kao da jedva mogu zaustaviti traktor.

nemojte me shvatiti doslovno;)
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Pa naletna nikako ne może zaustaviti traktor kao takva ali može odrediti silu kojom će ga prikolica gurati.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Zaboravljate da se tu priča o gumenjaku koji nema fiksno rudo,več ono šeta gore dole tamo gde je vezana za voz, tako da po mome mišljenju naletna za voz nije nikako.Na običnoj jednoosovinski prikolici je rudo fiksno i tamo može nekak zadovoljivo kočit.A postoji i šansa da na traktoru odkažu kočnice pa da ga još izbaci iz brzine tad si je.o ježa.:mur:
 
E

el pibe

Guest
Najbolje na zadnjem štelu gumenjaka zablokirati kotače,ak niš drugo zbušiti rupe sa krunom 50mm.kroz srca felgi da se more prevleči lanac(žlajdra) kroz njih i sve skupa zavezati za svoru.Tak da kad ideš pod breg koji ima nagib prek nekih 30%moraš uključiti šperu ili pogon na sva četiri da bi mogo povuči voz pod breg:icon_lol:pod uvjetom da ima tereta na vozu bar prek tonu i pol inače je prelagan i samo se skliže.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zadnji šlajdraju i pod velikim teretom v jakom dolu. Zato za velike dole treba imati bremze na prvim kotačima. Kad zabremzaš sve četiri traktor stane bez da si taknul bremzu na traktoru.

Tomeki, barem oni stariji imaju takve bremze na koje moreš pozabiti. Ni prazni traktor nemreju v jakom dolu zaustaviti.

Jedanput sam imal slučaj kad sam se natovaren spuštal u dovoljno sporoj bruini da je motor bremzal, a problem mi se dogodil kad je prema meni došla vozačica koja nije mogla pogoditi u rikverc da se makne. Na sreću ipak je uspjela neposredno prije nek smo se kušnuli jer ja nisam imal kam. S obzirom na stanje traktora, trebal sam barem poslati nekoga napred da "čisti" cestu. Mladost, ludost i treba puuuuno sreće.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kod spuštanja sa gumenjakom imel sem uvjetnu ali efikasnu kočnicu odrezal sem kompletno stablo i vukel ga sa gumenjakom još ga je trebalo vuči u največi dol . Spuštal sam se niz Kalnik po kamenu koji je još bil i mokar nema kočnice koja bi tak radila išlo ko po ledu .
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ne može se primerat prikolica i gumi voz.Prednji štel od prikolice je konstrukcijski sasvim drugčije uradjen i KPL od železa a voz je kombinacija drva i železnih poveznih delova.Prikolica i nema onog graničnika pozadi prvog štela za suru jer ga netreba jer je štel i sve od železa.Gumenjak je nekak elastičan a prikolica je kruta-fiksnija od voza pa može na njoj i naletna radit.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Koliko tereta ti podnese gumenjak? Ja imam sličan drveni voz ali original sa drvenim kotačima i jednom prilikom je na njemu bilo oko tri tone za pogurati ravno na betonu oko 20m naprijed pa natrag.

Poslano sa mog MG481 koristeći Tapatalk
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Sutra idem po još jednog koji ima 16 cola točkove i kak sam danas vidio stanje bit če ok.Ovaj če bit djabe pa možda ga sredim preko zime a onda če jedan bit viška.:icon_pidu::cool2:
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,060
Najbolje da dodes sad malo kod mene na ljetovanje pa usput i moju prikolicu malo sredis hehe lezajevi kocnice sama baja je u kurcu hehe treba treba a ja nikako da krenem heh
 

Najnoviji postovi

Na vrh