• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priključci (tvornički i homemade)

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Pa nije 30 baš puno, ali na rijetko kojem gumenjaku je više. Takva kola su bila kostruirana za zaprežnu vuču i teret od kakve 2...3 tone. Kad se to podijeli na 4 kotača, te osovine su i predimenzionirane :)

Samo ti njega složi i dobro namaži nabe. Razumnim korištenjem još bu služil i tvoje unuke.

Za usporedbu, na Štoreu su prednji rukavci fi30/20, s kugličnim lagerima, pa se prije zvinula osovina neg rukavci.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Nabe-mislim da je kod nas pesto.Zadnji veči ležaj sad nije imo nikakve zaštite da ne bi mast mogla doč na anker platu i posle na obloge,zato ču sad stavit semeringe i dobro podmazat.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Budi oprezan sa semeringima, jer znaju zarezati osovinu, a onda tu počinje trajni lom.
Bar skini federe s njih.

Naba (njemački: die Nabe)=glavčina
 
E

el pibe

Guest
Pa nije 30 baš puno, ali na rijetko kojem gumenjaku je više. Takva kola su bila kostruirana za zaprežnu vuču i teret od kakve 2...3 tone. Kad se to podijeli na 4 kotača, te osovine su i predimenzionirane :)

Samo ti njega složi i dobro namaži nabe. Razumnim korištenjem još bu služil i tvoje unuke.

Služio je on i djeda sigurno pedesetak godina i to bez lagera.Kovane akse,bokula i kolomast.Tu nije imalo kaj zacvikati.Ja doma još uvijek imam akse od voza,bogami su "žmehke":(whew):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ak sem skužil te akse kod mene zovu puške (unutarnji dio kotača koji vozi po osovini) kolomaz=šmir, . Bilo zanimljivo kad je milicija imala premetačinu i tražila pušku a mali klinac ih vodil gdje je puška i pokazal pušku u kotaču. Posramljeni drugovi odustali a bili 1 metar do prave puške .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Osovine su osovine, a puške su bile u drvenoj glavčini kotača.
 
E

el pibe

Guest
Kod nas se nekad koristio naziv za osovinu aksa.Ove konusne čahure(puške)njih više mislim da nemam,možda je jedna ostala negdje.Malo smo se udaljili sa kotačima.Bitno da kolega Abarth napreduje sa obnovom voza i nadam se da bude još fotografija da vidimo kako napreduju radovi:icon_thumright:pošto se i sam bavim raznim restauracijama pa mi je lijepo vidjeti kad netko voli podijeliti i pokazati svoj rad.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Je, lijepo je kad ima dobar materijal za restauraciju.
Pri nama su svi takvi propali od kiše, a nitko ih nebi dal za obnovu. Rajši neg propadaju :(
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ak niš drugo barem sam saznao da moj voz i nema tako slabašne osovine.Mali ležaj rupa 25mm a veliki 30mm.:cool2:

Kod mene je osovina 35x35, ali je povezana s gornjim poprečnim nosačem u nepravilnu rešetku (sličnije Firandelovom nosaču)

 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Danas još jedan nanos farbe na drveni dio jer je prvi sloj na nekim mestima dobro upilo drvo.Pa farbanje malih delova kojih nikak da nestane a i pečenje farbe u pečici.Pranje ležajeva,pa pravljenje večih i udubljenih rupa u železnim okovima koji če sad bit prišrafljeni -prije bili zakucani sa čavlima.Takve manje stvari ali vreme leti da je tik tak noč.Sutra verovatno polako slaganje zadnjeg kraja voza.Ponestalo mi čeličnih četka ova željezarija jih jede,5kom več otišlo a ostale su još felge za očistit stare farbe i rđe.:icon_jook:
print screen windows 7
image hosting sites
free image uploading
 
Tu od
27 Sij 2014
Poruka
395
Kad zavrsis, mozes ih u muzej staviti. Bit ce nova :D

Danas sam ocu napravio sjediste na prikolici, koje se moze preklopit. Nije lose ispalo.

6jGfOMB.jpg
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Dobra stvar.Dali je i kod vas isto tak da se može na praznoj prikolici vozit 5 ljudi koji moraju da sede i drže se u kasonu,kod nas po zakonu može.:icon_thumright:
 
Tu od
27 Sij 2014
Poruka
395
Kod nas rijetko ko postuje zakone za traktore, a ni policija ne obraca paznju. Danas sam isao na otvoreni put i prosao kraj dvije patrole i nista nisu uradili. Ni jedan traktor nije tehnicki ispravan, a pogotovo da je registrovan. To koliko ljudi moze biti stvarno ne znam, ali vidjao sam i po 10tak osoba na prikolici.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Sad kad ti je još širom, deni cilindre za hidraulično kočenje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Mislim ozbiljno. Kad već ima troml-bremze, zakaj ne ugraditi cilindre, tak da može bremzati z Tomekom?
 
E

el pibe

Guest
Kolega abarth,zdaj ti še potrebuje dobr' furman,dva sirca in banda da igrajo:icon_winkle:Kakšna "sora"pa gre na voz?
 

Najnoviji postovi

Na vrh