• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priključci (tvornički i homemade)

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Di bi moc nabavit ovakvu felgu za prikolicu ujaku na njegovoj sve popucalo oko sarafa pa ako bi se dalo di nabavit bilo bi bolje nego ju varit jer to sigurno nebi bilo dugog vijeka!!
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Prikolica dobila nove gume posle 28 godina:icon_keel:

Okreni felge ( ono što je prema nutra stavi van ) na prikolici da dobiješ veću stabilnost , manje ljuljane , a ništa ne gubiš ,,:(nod):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Ne gubi nikaj, već dobiva veće opterećenje lagera kotača.
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Eh, Darko itak ne bu išel u polje, :icon_razz:na tisuću metara ga i nema.:icon_scratch:
A Darko koliko vozi može na jednom kotaču i polugi.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ako sem ja dobro shvatil on je napisal da su kod tebe samo proplanci i nema obradivih povrsina te da to malo sijena (tereta) mozes voziti i na jednom kotacu uz malu balansnu polugu,,,:eek::
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Kako loše napisao, nismo ovdje da pišemo slabo jedni o drugima-kod mene i Bobića ima polje, upadnemo sa traktorom? TV-om do ušiju u blato što kod tebe nije moguće. A ovo za opterećenje-.... koliko vozimo skinemo jedan kotač i podbacimo polugu i piči po ljivadiiiiiiiiiiiiii. A ova dva gore što imaju 200m ili ispod nadmorske nek se sele u brege.:icon_razz:(Bobić i Sucur)
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
27 Sij 2014
Poruka
395
Evo napravio sam prikljucak za koji se kaci drvo :D

b8C0yMb.jpg


OT9NRe8.jpg


5abDMa2.jpg
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Još malo čiščenja i farbanja preostalih delova pa ču verovatno kroz vikend počeo več sastavljat voz nazad.TV 420 kad sam več sve rasturio se moram potrudit da če bit i konačni izgled OK.
adult photo sharing:tractor::icon_thumright:
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Mnogi ljudi o tome uopće ne ramišljaju.

Ne gubi nikaj, već dobiva veće opterećenje lagera kotača.

Ovi komentari mi ne liče kao dobronamjerni , očito ne znate koliko je izbočaja na tominoj prikolici kod okretanja kotača , isto bi bilo da ste takav komentar dali kod traktora sa proširivačem ili kod okretanja felgi , da ne govorimo o traktorima koji su montiralo duple točkove , ali to nisam primjetio , točkovi na tominoj prikolici stoje tako samo da bi pokrio trag traktora , a o opterečenju ležala tu sigurno nema ni govora ali koliko jstabilnost veća to sigurn ne znate jer niste ni probali ,,, ja je vozim tako več dvadesetak godina i znam što je opterečenje a bome i znam koliko je veća stabilnost a za usporedbu ležaji i poddvoz je isti i na prikolici nosivosti 2,5 tone kao i ove od 1,5 t , i dalje tvrdim da okretanje u redu , a sigurnost od prekretanja je daleko veća ,,,,, koliko se sjećam , a i ako se još neko sjeća forumaša GROF-a i on je to napravio na svojoj 2, 5 tonskoj TV prikolici :(rofl):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Krivo Arno. Moj komentar je bil malo ironičan, ali nije netočan.

Unutarnji (veći) lager bi trebal biti oko centra felge (jer bi on trebal nosi gotovo sav teret), a vanjski (manji) izvan (bliže rubu) felge. Koliko vidim, ovaj rukavac na tominoj prikolici nije takve konstrukcije, već su lageri s unutarnje strane felge.
Kad se felga okrene, onda savijanje osovine još više dolazi do izražaja, bez obzira koliki je taj izbačaj.
Ja bi radije postavil novu felgu sa širjom gumom. Na svojoj prikolici za gnoj sam radi povećanja stabilnosti proširil osovinu, a ne okretal felge.

Glede onoga s proširivačima ili okretanja felgi...u uputama svakoga traktora piše koliko se pri širenju umanjuje nosivost mosta. To kaj se na to nitko ne osvrće nije moj problem.
Radi tih proširivača i pucaju poluosovine (rukavci) na tomeku, ali nitko ih zbog toga ne krivi.
Samo za usporedbu, tomek jednocilindraš ima poluosovinu debelu skoro kak na traktoru od 70-80ks, pa na njemu poluosovine ipak ne pucaju.

Glede udvojenih kotača: vrijedi isto pravilo kao i za rukavce prikolica: s vanjske strane idu manji (poderani i manje napumpani) kotači od onih prvih, unutarnjih.

I neznam zakaj uvijek moje sugestije smatraš zlonamjernima.
Iskustvo mi dozvoljava da rečem kaj mislim i iza čega stojim. Radije kritiziram loše nego da hvalim lijepu farbu. Onih koji samo hvale ima dosta, a istinu rijetko tko želi reći.
Hoće li me netko poslušati ili neće, ostavljam njemu na volju.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Arno, griješiš.

1. komentar napisan u najboljoj namjeri,
2. potvrđeno teorijom i vlastitim iskustvom,
3. veču stabilnost nitko ne spori,
4. na traktorima i original prikolicama s duplim kotačima su ležajevi dimenzionirani za najnepovoljniju varijantu.

To što je nekome izdržalo, ne znači da se uvijek može primijeniti. Sve ovisi o dimenzioniranju ležajeva. Ako su predimenzionirani za određeni teret, onda bu izdržalo, u protivnom buju se ležajevi vrlo brzo potrošili.

Kad spominjem vlastito iskustvo, evo što se dogodilo. Na prikolici koja je složena od zadnjeg dijela gumenjaka (voza) sam okrenul kotače i dobil fantastičnu stabilnost u odnosu na prije. Pri tome sam bil svjestan da su ležajevi jače opterećeni. U početku sam tovaril puno manje nego prije, ali s vremenom me dobra stabilnost povukla pa sam se malo zaboravil i tovari su uskoro postali jednaki kao prije. Nije trebalo prevesti puno tereta prije nego su "otišli" ležajevi.
Nakon zamjene ležajeva, proširio sam osovinu za cca 13 cm (toliko sam otprilike dobio i s okretanjem kotača). Sad znam da su mi slaba mjesta rukavci jer je unutarnji ležaj s rupom 25, a vanjski s rupom 20 mm. Na sreću gume su obične automobilske 195-15 pa one upozore na preopterećenje.
Nadam se da sam dobro i na razumljiv način argumentiral svoje razmišljanje, a svatko ima izbor jer obično sam snosi eventualne posljedice svojega načina rada.
 
E

el pibe

Guest
Pozitivna stvar u svemu tome je ako prikolica ima dobro izvedeno rudo,malo važno je ako ima ili nema kotače:(y):ide ona:(nod):
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
ZJ ,IWANHO ,

OK , shvatio sam , da sam u krivu , ležai na tominoj prikolici se troše kao pekmez , a općenito i na svim ostalim prikolicama ( iako u životu a ni na forumu nisam vidio previše slika sa polomljenim ležaima , a i ono što je bilo , večinom je bilo zbog nikada izmjenjenih ni podmazanih - prekontroliranih ) pridružujem se Vašem savjetu , zbog kvalitete i sigurnosti ipak je kvalitetnije razrezati osovinu te je produžiti jer ipak mi se čini da je to pre veliko opterečenje za ove ležaje :(whew):
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Gospodo, Vi to pokusavate oziviti temu ili terate jebu?:^):

Mislim da nema potrebe za dizanjem tenzija,,, :(shake): :(emo):
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
948
Unatoč početnim tenzijama, mislim da je rasprava konstruktivna i argumentirana.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ak niš drugo barem sam saznao da moj voz i nema tako slabašne osovine.Mali ležaj rupa 25mm a veliki 30mm.:cool2:
 

Najnoviji postovi

Na vrh