• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
MIG/MAG-om se zavaruju limovi debljine 40 ili 50 mm pa ne vidim razloga zašto nebi i prikolicu zavarili tak... Mislite da u Tehnostroju vare prikolicu elektrodom?
I veterinar je doktor, pa dal bi vi osobno išli kod veterinara na tretman? J..i ga nemogu prešutit.
Nisam rekao i nije ni Kupljenec rekao, da se ne može ovo gore navedeno zavariti sa MIG/MAG načinom zavarivanja-naravno da se može.
Pitanje je bilo , koji je postupak bolji, a moj odgovor je da je bolji REL, pa i autogeno-acetilenom je bolji od MIG/MAG u ovom slučaju.
A kako ste vi naveli gore
MIG/MAG-om se zavaruju limovi debljine 40 ili 50 mm pa ne vidim razloga zašto nebi i prikolicu zavarili tak... Mislite da u Tehnostroju vare prikolicu elektrodom?
za takvu debljinu limova 40-50 mm pa i veće debljine-pogotovo je bolji REL.
Kod automatskog zavarivanja priča je drugačija, a REL je ručno elektrolučno zavarivanje.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Po čemu je elektrolučno zavarivanje bolje, pogotovo za prikolicu? Limovi debljine 40-50 mm se ne stavljaju bezveze. To podrazumijeva da je i dio koji je napravljen od tog lima izuzetno opterećen, puno više od prikolice. Prikolica se radi od cijevi sa stijenkom 4,5,6 mm. Ja ne govorim kaj je bolje ili lošije, jer kad čovjek zna kaj radi i jedan i drugi postupci su dobri... A MIG/MAG je siguno brži. Kamionske šlepe kao i sve poljoprivredne prikolice ozbiljnih proizvođača se sigurno ne zavaruju elektrodom...
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,554
Koju bi ti tehniku koristil varenja da imaš cijevi 100x100x5mm? Korijen, bez,?

Korijenom se vare cijevi za zračnu i parnu instalaciju u industrijskim postrojenjima.
Da ne biste pomislili da sam ja to radio, ne nisam. Ali sam pripremao cijevi za takve zavare i vidio kako se to radi.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,937
More se z co2. Al ne z onim z lidla. 👍
I co2 ti je puno bolji za vertikale, pa ne budeš moral puno put okretat šasiju.
ide vertikala z elektrodom, npr evb50, al za to treba bit ruka i iskustvo.
Jer dok @Kupljenec natovari 18 tona na prikolicu, smije puknut samo oko na rudu koje bu kupil v dućanu. Ostalo mora držat 💪💪🔧😎
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Problem je i to kaj sa co2 svako švaša, a sa elektrodom baš i ne, malo je ekipa kaj vari elektro dobro.Ja imam sreće kaj znam, mada nikad nisam švasal elektro. Ali znam, to je lutrija.
U velkim brodogradilištima, npr u Hamburgu sve švasaju elektro, i jako je malo odstupanja, ak govorimo o brodu cca 200m dužine pa i više.
Dečki svi mi znamo švasat kak znamo, ali budimo realni to je sve za po doma, struka je nekaj drugo. Tam se nebi išli blefirat.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Zanimljiva tema. Šta je bolje, koje varenje, dali je potreban korijen ili ne. Po meni ja gledam šta se traži, dali je potrebna neka čvrstoća vara ili samo spajanje. CO2 uerdu brz, za čiste i pripremljene profile Ok, za spajanje i varenje matala trgovačke kvalitete Ok. Koja debljina sa ili bez korijena to zavisi od jačine aparata i stručnosti radnika. Naravno treba imat u vidu temparature koje postižu koji aparati prilikom varenja ( CO i REL), i kako mijašaju žici (elektrodu ) sa okolnim matrijalom, tako da se prilikom presijecanja ne uočava razlika između vara i okolnog matrijala, a takav zavar je sa smanjenim naponima u sebi. CO2 ima manji prodor u matrijal i nižu tačku topljenja, zato je i osjetljiviji u radu, i traži manju zaštitu ( zaštitnih stakala). REL - elektro luk više temparatura topljanja ima bolji prodor u matrijal i bolje miješa elektrodu sa okolnim matrijalom ( kvalitetan var), ako se traži određena tvrdoća i varenje nekih vrsta čelika , tu je REL u prednosti jer postoji mnogo kombinacija elekrtoda, recimo u više prolaza a svaki prolaz drugom vrstom elektrode što se brzo postiže. Mnogi će reći da postaoje i vrste žica za CO2 , da postoje ali to nije ni blizu izbora elektroda i tvrdoća elektrovarova. Naprimjer elektroda Abradur 65 ima plaš oko sebe ( Cr, Ni, Mg) prilikom varenja na varu nema šljake, sav plašt se miješa u var a takav ver je skoro nemoguće brusit. Rel je pogodan za reparacije dijelova , navara i sl, gdje se traži određena tvrdoća , netreba mnogo pripreme, REL topi koroziju, lakove, beton na matrijalu i sve nečistoće podiže u šljaku. E šta kome treba, šta se traži od vara i čemu taj var služi ja krećem sa izborom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh