• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
585
Problem je i to kaj sa co2 svako švaša, a sa elektrodom baš i ne, malo je ekipa kaj vari elektro dobro.Ja imam sreće kaj znam, mada nikad nisam švasal elektro. Ali znam, to je lutrija.
U velkim brodogradilištima, npr u Hamburgu sve švasaju elektro, i jako je malo odstupanja, ak govorimo o brodu cca 200m dužine pa i više.
Dečki svi mi znamo švasat kak znamo, ali budimo realni to je sve za po doma, struka je nekaj drugo. Tam se nebi išli blefirat.


Vidim da forumariš u 15:50
da ti je stalo do prikolice, u to vrijeme bi skidao onu nepotrebnu boju i prljavštinu sa cijevi a prije zavarivanja a ne pričao priče :p
Korijenom se vare cijevi za zračnu i parnu instalaciju u industrijskim postrojenjima.
Da ne biste pomislili da sam ja to radio, ne nisam. Ali sam pripremao cijevi za takve zavare i vidio kako se to radi.
Neki dan sam gledao profesionalce di zavaruju cijevi za sistem grijanja i hlađenja trgovačkog centra.
Cijevi promjera 350mm, stijenka 8mmm.
Jedan je vario elektrodom, mislim EVB50, aparat marke STEL (neki model 3u1) a drugi je zavarivao TIG metodom.
Najprije jedan prolaz elektrodom pa brušenje i onda još jedan prolaz, popunjavanje.
Radilo se na ravnom krovu tako da je i vjetar pomalo ometao posao.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Po čemu je elektrolučno zavarivanje bolje, pogotovo za prikolicu? Limovi debljine 40-50 mm se ne stavljaju bezveze. To podrazumijeva da je i dio koji je napravljen od tog lima izuzetno opterećen, puno više od prikolice. Prikolica se radi od cijevi sa stijenkom 4,5,6 mm. Ja ne govorim kaj je bolje ili lošije, jer kad čovjek zna kaj radi i jedan i drugi postupci su dobri... A MIG/MAG je siguno brži. Kamionske šlepe kao i sve poljoprivredne prikolice ozbiljnih proizvođača se sigurno ne zavaruju elektrodom...
Pa i kamionske šlepe kao i sve poljoprivredne prikolice sigurno se zavaruju elektrodom, postupak MIG/MAG ima pomičnu elektrodu u pištolji - elektrodu koja je pokretna i namotana na kolut - punjenu šuplju žicu - koja ima u sebi prah koji napravi zaštitnu trosku, a druga varijanta ima punu žicu koja nema tog praha u sebi i nema troske-a to je lošija varijanta jer zavar ostaje utoliko nezaštićen od zračne atmosfere bez obzira što imaš zaštitnu atmosferu CO2.
I TIG postupak ima elektrodu- wolframovu-koja je fiksna i nepomična u pištolji - kojoj je funkcija da radi el.luk, a drugom rukom dodaješ žicu - dodatni materijal za zavar osnovnog materijala( kao kod autogenog-acetilena dodaješ žicu).
Autogeno zavarivanje - izgaranjem plina acetilena u pištolji napraviš žižak koji rastali mjesto zavara , a drugom rukom dodaješ dodatni materijal u naravi puna žica kojom popunjuješ mjesto zavara-zavar. Dobivanje plina acetilena na starijim aparatima dobivalo se raspadom kalcij karbida (karabita) sa vodom, a danas se kupuje gotov plin acetilen u boci.

Dajte slobodno Tommy, pitajte ponekad Čika Googlu, neće ništa da vam bude.....Ovako pišeš sve i svašta.:hahah:
MIG/MAG je brži od REL-a, ali je to nebitno brže u odnosu na veći kvalitet REL zavara, tj, nebitno je dal češ zavariti tu prikolicu za 1 dan ili za 2 dana, a po meni je bitnije da kad je natrpaš teretom da se ona zavarena CO2 ne odljepi na zavaru:ROFLMAO:
Tko shvaća-shvaća, tko ne shvaća neka ući na vlastitim pogreškama. Je li tako kolega Smilane;)
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Hrva, bez ljutnje, al si ga nadrobil...
Da MAG ne valja, ne bi ga koristili...(i u brodogradnji).
S druge strane, većina tih zavara na šasijama ima veliki presjek i nemaju pojedinačno veliko opterećenje. Kritična se mjesta ionak dodatno ukrućuju, pa čak i da je koji zavar loš, ne bude loma.

Pogledaj samo čime ovaj zavaruje kritične zavare:
Od 18-te minute na dalje: MAG-om s punjenom žicom, a ne MMA (REL).

Na kraju, pitam se samo kak to priučeni majstori s iskustvom znaju bolje od ljudi iz struke?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nisam primijetil da netko spori činjenicu da je REL kvalitetniji od CO2.
Način zavarivanja se određuje prema zahtjevima koje zavar mora ispuniti. Prikolica sigurno nije proizvod koji se mora zavarivati elektrodama. No, kad bi delal na otvorenom, vjerojatno bi REL bil prihvatljiviji nego punjena žica umjesto CO2 zaštite.
Na sreću, mene ti problemi ne muče. Stari dobri REL, a kaj zašvasam ionak je slabije nek MAG. :hahah:
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
ZJ bez ljutnje, ja sam radio u brodogradnji dijelove kormila za tankere za Brodosplit, Uljanik, Brodotrogir, dijelove brodskih motora za 3.Maj, kvrge čelika od 1-5 tona a statvene cijevi još teže. Dijelove okretnih postolja za vagone i tramvaje za TŽV Janko gredelj. Visololegirani manganski čelik za mlinove, drobilice u rudnicima kamenolomima.
Kompletnu tehnologiju pripreme za izradu kalupa, izradu čelične legure, lijevanje, čišščenje, toplinsku obradu, zavarivanje, ponovo toplinsku obradu, strojnu obradu na predmjeru,,,,,,,,Nemam sad vremena u detalje, moram djetetu kupiti tenisice:)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Zanimljivo, sve su te firme propale...da to nije dijelom i tvoja zasluga? :unsure::ROFLMAO:

Ovo je bila šala!

Ako hoćeš, onda pomozi nekome konkretnim savjetom, a ne mudrovanjem s visoka.
Na ovom Forumu ima hrpa obrazovanih ljudi s iskustvom, kojim se javno ne razmeću, pa ni ne znamo tko su, tak da bi se trebalo ipak malo opreznije ophoditi prema članovima koje osobno ne poznajemo ;)
 
Posljednje uređivanje:

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Pa i kamionske šlepe kao i sve poljoprivredne prikolice sigurno se zavaruju elektrodom, postupak MIG/MAG ima pomičnu elektrodu u pištolji - elektrodu koja je pokretna i namotana na kolut - punjenu šuplju žicu - koja ima u sebi prah koji napravi zaštitnu trosku, a druga varijanta ima punu žicu koja nema tog praha u sebi i nema troske-a to je lošija varijanta jer zavar ostaje utoliko nezaštićen od zračne atmosfere bez obzira što imaš zaštitnu atmosferu CO2.
I TIG postupak ima elektrodu- wolframovu-koja je fiksna i nepomična u pištolji - kojoj je funkcija da radi el.luk, a drugom rukom dodaješ žicu - dodatni materijal za zavar osnovnog materijala( kao kod autogenog-acetilena dodaješ žicu).
Autogeno zavarivanje - izgaranjem plina acetilena u pištolji napraviš žižak koji rastali mjesto zavara , a drugom rukom dodaješ dodatni materijal u naravi puna žica kojom popunjuješ mjesto zavara-zavar. Dobivanje plina acetilena na starijim aparatima dobivalo se raspadom kalcij karbida (karabita) sa vodom, a danas se kupuje gotov plin acetilen u boci.

Dajte slobodno Tommy, pitajte ponekad Čika Googlu, neće ništa da vam bude.....Ovako pišeš sve i svašta.:hahah:
MIG/MAG je brži od REL-a, ali je to nebitno brže u odnosu na veći kvalitet REL zavara, tj, nebitno je dal češ zavariti tu prikolicu za 1 dan ili za 2 dana, a po meni je bitnije da kad je natrpaš teretom da se ona zavarena CO2 ne odljepi na zavaru:ROFLMAO:
Tko shvaća-shvaća, tko ne shvaća neka ući na vlastitim pogreškama. Je li tako kolega Smilane;)
Pokretna elektroda... 🙄 Pišem sve i svašta? Da, svakodnevno se vide kamionske prikolice zavarene sa “CO2” koje su se odljepile... 😉
Napisali ste svašta i ništa...
Inace, kad se već hvalimo radnim iskustvom i titulama, ja sam magistar strojarstva, radim dokumentacije za atestiranje prikolica, radio sam u firmi koja je radila prikolice, radio sam na razvoju tih prikolica, radim svaki mjesec statičke proračune šasija, a radili smo strojeve od 40-50 tona koji su se izvozili u Francusku, Njemačku, Kinu, po cijeloj Africi... Radili smo komponente za Caterpilar, Liebher, transportne sustave za čeličane, ljevaonice... Nisam ekspert u zavarivanju jer strojarstvo je izuzetno široko podrucje, ali valjda i ja nešt znam a ne samo “čika Google”... 😉
Ali ako već tjeramo mak na konac onda najbolje da se zavari TIG-om. Varovi će biti za izložbu 😂

P.S. Sve firme još uvijek postoje... 😉
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zakovice više nisu u širokoj primjeni, a i zavarivanje bu zamijenjeno novijim tehnologijama. Ne nužno boljim, ali isplativijim.
Ne vjerujete mi. Bute vidli za 50-60 let. Pogotovo vi, moji vršnjaki, kaj bute skup z menom onda uzemljeni. :ROFLMAO:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
...i 3D printeri...
Zamisli, @Kupljenec nacta prikolicu i ona u podrumu gotova zide z 3d printera...
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Hmmm ja upravo gledam cijevi, a gledaju i one mene, odmaram ja odmaraju one 😇kak se ljepo gledamo i kak nam super. Ali i to je jedna vrsta pripreme za posel.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Hrva, bez ljutnje, al si ga nadrobil...
Da MAG ne valja, ne bi ga koristili...(i u brodogradnji).
S druge strane, većina tih zavara na šasijama ima veliki presjek i nemaju pojedinačno veliko opterećenje. Kritična se mjesta ionak dodatno ukrućuju, pa čak i da je koji zavar loš, ne bude loma.

Pogledaj samo čime ovaj zavaruje kritične zavare:
Od 18-te minute na dalje: MAG-om s punjenom žicom, a ne MMA (REL).

Na kraju, pitam se samo kak to priučeni majstori s iskustvom znaju bolje od ljudi iz struke?
Na ovom forumu, koji je mjesto iznošenja svojih stavova, spoznaja, iskustava idr. s punim pravom članovi mogu iznesti svoje stavove.
No međutim , kada stavovi ne odgovaraju činjenicama onda je to iznošenje neistina-da ne kažem drugi termin.
Te činjenice ili u drugom slučaju neistine, proizlaze u većoj mjeri od vlastitog neznanja tih koji ih iznose.

Ovo je bilo pitanje i otvorena diskusija o prednostima i nedostatcima postupaka zavarivanja REL i MIG postupka.
Ovo su citati kolega:
- Znači, kvalitetna priprema zavara se mora napravititi ma kako se ona zvala. A postupak tzv. Co2 je brži od REL
-Brži je, a jel kvalitetniji?
Pa daj malo obrazloži onda, kakva priprema, kaj bi ti napravil?

Obrazložio sam da je REL postupak daleko kvalitetniji postupak od MIG postupka i da je zavar kvalitetniji.
MIG je brži od REL-a ali zavar nije kvalitetniji.

ZJ- tvoja tvrdnja da MAG nije dobar.......u ovom slučaju ipak pričamo o MIG postupku zavarivanja
a o MAG postupku si malo bolje pročitajte kakav je to postupak, pa onda možemo razgovarati i o njemu.

Toliko površno baratate izrazima da je to prežalosno.
Kolega gore Tommy ne raspoznaje osnovne elemente zavarivanja pa brka elektrode........do te mjere da je to prežalosno.
Kolega ZJ, ovo ne govorim copy-paste-jući Google ili Wilipediju, po struci sam dipl.ing.metalurgije , radio sam u ljevaonici čeličnog lijeva, od
Tehnološke pripreme
Do izrade kalupa
Do izrade kvalitete ČL na elektropeći
Do čistionice
Toplinske obrade
Zavarivanja
Brušenja
Toplinske obrade
Čiščenja
Strojne obrade na predmjeru ili na konačnu mjeru
te isporuke
I to baš dijelova za brodograđevnu industriju, dijelova kormila za tankere
List kormila
Rog kormila
Statvene cijevi za Brodosplit, Uljanik, Brodotrogir
Dijelove brodskih motora za 3.Maj
Dijelove okretnih postolja za vagone i tramvaje za TŽV Janko gredelj
Dijelove od visokolegiranog mangana za gusjenice tenkova, za dijelove mlinova u rudnicima i kamenolomima, špiceve korpi za bagere
Ja sam to radio i pričam iz vlastitog iskustva i ne lupetam gluposti kao neki na ovom forumu.....


P.S Ako trebate kakav stručan savjet, voljan sam ga dati, te prenijeti i podijeliti svoje naučeno znanje kome ono treba.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Bravo
Na ovom forumu, koji je mjesto iznošenja svojih stavova, spoznaja, iskustava idr. s punim pravom članovi mogu iznesti svoje stavove.
No međutim , kada stavovi ne odgovaraju činjenicama onda je to iznošenje neistina-da ne kažem drugi termin.
Te činjenice ili u drugom slučaju neistine, proizlaze u većoj mjeri od vlastitog neznanja tih koji ih iznose.

Ovo je bilo pitanje i otvorena diskusija o prednostima i nedostatcima postupaka zavarivanja REL i MIG postupka.
Ovo su citati kolega:
- Znači, kvalitetna priprema zavara se mora napravititi ma kako se ona zvala. A postupak tzv. Co2 je brži od REL
-Brži je, a jel kvalitetniji?
Pa daj malo obrazloži onda, kakva priprema, kaj bi ti napravil?

Obrazložio sam da je REL postupak daleko kvalitetniji postupak od MIG postupka i da je zavar kvalitetniji.
MIG je brži od REL-a ali zavar nije kvalitetniji.

ZJ- tvoja tvrdnja da MAG nije dobar.......u ovom slučaju ipak pričamo o MIG postupku zavarivanja
a o MAG postupku si malo bolje pročitajte kakav je to postupak, pa onda možemo razgovarati i o njemu.

Toliko površno baratate izrazima da je to prežalosno.
Kolega gore Tommy ne raspoznaje osnovne elemente zavarivanja pa brka elektrode........do te mjere da je to prežalosno.
Kolega ZJ, ovo ne govorim copy-paste-jući Google ili Wilipediju, po struci sam dipl.ing.metalurgije , radio sam u ljevaonici čeličnog lijeva, od
Tehnološke pripreme
Do izrade kalupa
Do izrade kvalitete ČL na elektropeći
Do čistionice
Toplinske obrade
Zavarivanja
Brušenja
Toplinske obrade
Čiščenja
Strojne obrade na predmjeru ili na konačnu mjeru
te isporuke
I to baš dijelova za brodograđevnu industriju, dijelova kormila za tankere
List kormila
Rog kormila
Statvene cijevi za Brodosplit, Uljanik, Brodotrogir
Dijelove brodskih motora za 3.Maj
Dijelove okretnih postolja za vagone i tramvaje za TŽV Janko gredelj
Dijelove od visokolegiranog mangana za gusjenice tenkova, za dijelove mlinova u rudnicima i kamenolomima, špiceve korpi za bagere
Ja sam to radio i pričam iz vlastitog iskustva i ne lupetam gluposti kao neki na ovom forumu.....


P.S Ako trebate kakav stručan savjet, voljan sam ga dati, te prenijeti i podijeliti svoje naučeno znanje kome ono treba.
Slažem se stobom, ja sam odavno skužil kad neko nekaj zna i kad napiše točno i u pravu je, ostali koji neznaju ga pokopaju sa svojim replikama, odgovorima, uprono se piše i prepisuje sa ostalih portala, i nailaze kojekakve tvrdnje, ja ak nekaj znam napišem iz glave, ak neznam ne čitam kaj su drugi pisali pa prepišem tu ili napišem,kao da znam, a upravo o tome pročital na drugom forumu, zato sam odlučil sve na zajebanciju okrenut.
Kak bilo da bilo tak je najbolje.
Ali stvarno si rekel stvarno stanje.
Ja bi kolko toga napisal al neću jer bu x ljudi se našlo uvrjeđeno. 🍺🍺🍺
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Pokretna elektroda... 🙄 Pišem sve i svašta? Da, svakodnevno se vide kamionske prikolice zavarene sa “CO2” koje su se odljepile... 😉
Napisali ste svašta i ništa...
Inace, kad se već hvalimo radnim iskustvom i titulama, ja sam magistar strojarstva, radim dokumentacije za atestiranje prikolica, radio sam u firmi koja je radila prikolice, radio sam na razvoju tih prikolica, radim svaki mjesec statičke proračune šasija, a radili smo strojeve od 40-50 tona koji su se izvozili u Francusku, Njemačku, Kinu, po cijeloj Africi... Radili smo komponente za Caterpilar, Liebher, transportne sustave za čeličane, ljevaonice... Nisam ekspert u zavarivanju jer strojarstvo je izuzetno široko podrucje, ali valjda i ja nešt znam a ne samo “čika Google”... 😉
Ali ako već tjeramo mak na konac onda najbolje da se zavari TIG-om. Varovi će biti za izložbu 😂

P.S. Sve firme još uvijek postoje... 😉
Kolega iz vašeg se izričaja vidi koliko baratate zavarivanjem , a o iskustvu ne mogu znati što ste radili .......Znam da je na Strojarskom fakultetu u odnosu na Metalurški fakultet područje zavarivanja obrađeno šturo na razini matematike na pedagoškom fakultetu, općenito opisujete postupke ali ne ulazite dublje u materiju i problematiku.:hahah: I vi znate da je to tako a ne znate zašto je to tako. Zašto je REL bolji od MIG-a. Pa objasnio vam je Smilan i to je istina što je Smilan iznio.
A iz iznesenog će svatko ponaosob zaključiti tko je u pravu.
Kolega ZJ, ja sam od tada promjenio još dva radna mjesta, najviše zbog financijskih ali i drugih težih životno-zdravstvenih situacija koje neću iznositi na ovom mjestu niti nemam potrebu obrazlagati gdje i što sada radim. No , za primjetiti je tvoje nekorektno komuniciranje tipa radio si u firmi koja je propala.......i pritome opet ne iznosiš istinu- jer ta firma radi.

Bravo

Slažem se stobom, ja sam odavno skužil kad neko nekaj zna i kad napiše točno i u pravu je, ostali koji neznaju ga pokopaju sa svojim replikama, odgovorima, uprono se piše i prepisuje sa ostalih portala, i nailaze kojekakve tvrdnje, ja ak nekaj znam napišem iz glave, ak neznam ne čitam kaj su drugi pisali pa prepišem tu ili napišem,kao da znam, a upravo o tome pročital na drugom forumu, zato sam odlučil sve na zajebanciju okrenut.
Kak bilo da bilo tak je najbolje.
Ali stvarno si rekel stvarno stanje.
Ja bi kolko toga napisal al neću jer bu x ljudi se našlo uvrjeđeno. 🍺🍺🍺
A kolega Kupljenec , šta da ti rečem....:).... čovjek jesi i čovjek budeš:ppozdrav:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Kolega @hrva, dozvoljava se iznošenje mišljenja, ali ne i vrijeđanje.
Reći "al si ga nadrobil" nije isto ko i "ne lupetaj" ;)

I MIG i MAG su "brzi postupci" zavarivanja, kak i manje rašireni PPE...da ne idemo u širinu...a o tomu bi nam g. @plus imal kaj reći.
Slučajno, radil sam u J. Gredelju i još sam vezan s tom firmom, pa znam neke stvati iz prve ruke... ;)

Ovdje govorimo o zavarivanju i samogradnji nekih primitivnih proizvoda, poput prikolice a ne konstriuramo vlakove...pa bi bilo dobro zadržati komunikaciju na toj tehnološkoj razini.
Odgovorno tvrdim da bude prosječni kućni majstor bolje napravil kvalitetniji okomiti zavar s CO2 nego elektrodom.
Nemam atest zavarivača, samouk sam ali ni jedan zavar mi nije pukel, jer su opterećenja bila predviđena. A oni koji ne znaju adekvatno izračunati, mogu adekvatno predimenzionirati ili bar kopirati nečije rješenje.
Na jednom komadu se ne treba pretjerano štedjeti, jer to je ionak prototip, a on dozvoljava veće troškove ;)

Ajd da budemo konstruktivni:
Prikolica kolege @Kupljenec-a je dimenzionirana prema raspoloživom materijalu. Kutni spojevi su predviđeni kao zatvoreni okvir, zavaren pod 45°.
To je sigurno i konstrukcijski i torzijski jače od zavarivanja cijevi pod T na jednu stjenku. Zavari u nekolikp prolaza, čime god bili izvedeni i kakvi god bili, sigurno ne budu pukli.
Mislim da se možemo složiti s tim.

@MUHA, za neka kritična zavarivanja uvijek mogu pozvati tvog rođu, ali mi je to rijetko do sad trebalo. Čovjek ima ruku i iskustvo (y)
 

Najnoviji postovi

Na vrh