• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Re: prikolice iz kucne radinosti

Ronin kaže:
Glupani pišu i glasaju za zakone koje nisu na djelu ni vidjeli ni probali provest. Ak me zaustavi i počne zaj... zbog gluposti ostavit ću mu i traktor i što je zakačeno za njega na sred ceste i nek me vozi u stanicu sigurno ga ni jedan od tih policajaca neće znat pokrenut i vozit nek hvataju kriminalce i lopove a ne ljude koji rade.
A hebi ga, od ovih je najlakše naplatiti.
Lopovi nemaju plaću, pa im nemaju kaj uzeti. Osim toga, njihovi šefovi imaju veze s kriminalcima, a nemaju s rajom.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: prikolice iz kucne radinosti

@ZJ a kakvo ja pak to "dvocjevno kocenje"?
 
B

Bobo

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

Dvocjevno kocenje ti je sistem koji je stalno pod tlakom i mozes beskonacno puta stisnuti kocnicu, i zrak se nece potrositi (kako sam ja to skuzio), dok kod jednocjevnog kocenja, stisnes kocnicu, zrak ode u prikolicu, i koci, kad pustis kocnicu, zrak iz prikolice ne ide nazad u traktor, vec van...

ZJ: Je, majevica nema dvocjevno kocenje, al nema ni traktor, znaci ni on ne valja :blackeye ?

Sto se naletne kocnice tice, moze i bez nje, jer traktor i prikolica pod teretom staju vrlo vrlo brzo, tak da se ne bojim po svojim bregima vuci jos jednu iza...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: prikolice iz kucne radinosti

Aha ..... :scratch
Znaci nakon slijedeceg rebalansa proracuna ce traziti i dvocjevno kocenje na traktorima tako da jos vise novaca priskrbe. A ni trgovcima novih ne-IMT traktora takva odluka nebi bila losa ...
Ne mogu vjerovati ....

Nego, bas me zanima kako naletna kocnica radi uzbrdo ? Kad hoces stati prikolica te fino puvuce unazad i zasutavis se tamo gdje naletis pa se zato zove naletna?
Za nizbrdo pretpostavljam da fino cuka po traktoru .....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Re: prikolice iz kucne radinosti

Nevalja Bobo, nevalja. Ništa nevalja pri nama.
Ovi pišu zakone ko da smo Rockfelleri, a ne gledaju realno stanje stvari. Izgleda da smo samo felleri.

Jednocjevno zračno kočenje: dok traktor radi, tj dok kompresor radi, kočni vod je pod tlakom i puni spremnik na traktoru i prikolici. Kad pritisneš kočnicu, prekine se veza kompresora i spremnika na prikolici i iz tlačnog voda se ispušta zrak. Taj pad tlaka aktivira ventil koji stlačeni zrak iz spremnika na prikolici preusmjeri na kočni cilindar te na taj način koči prikolicu. Isto se događa kad pukne crijevo između traktora i prikolice. Pri tome prikolica automatski koči.
Glavni je nedostatak ograničena mogućnost kočenja (sve dok ima zraka pod tlakom u spremniku na prikolici).

Dvocjevno kočenje djeluje na jednak način kao i jednocjevno, s tom razlikom da se kroz jedan tlačni vod puni spremnik, a drugi služi za upravljanje kočnim ventilom na prikolicu.
Razlika je u tome da se spremnik na prikolici nadopunjava i dok kočiš prikolicu, te je veća sigurnost kočenja.
 
B

Bobo

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

Naletna kocnica je za po ravnom dobra stvar, al po brdima bas i ne pije vodu... Kolega iz srednje skole imao neku jednoosovinku s lanetnom kocnicom, kaze kad je puna s povisenjima zita, toliko se nasadi na traktor, da ju i nizbrdo moras vuci, kocnice se stalno griju, uzas nad uzasima. Kad ides u rikverc, moras kocnicu zabraviti, dakle, manevarske sposobnosti=NULA.

Kad ides uz brdo i trebas stati, imas rucnu kocnicu i s njom kocis prikolicu, al ne bih se ja bas u taj sistem pouzdavao samo tako...

Kamp kucice imaju naletnu kocnicu sve, al je to relativno laka prikolica i tamo taj sistem jos donekle i radi, al u poljoprivredi je to dvosjekli mac.
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Re: prikolice iz kucne radinosti

puknuti kaže:
bole kaže:
o ljepo ,ljepo kolika je nosivot prikolice......... :D :D :D
...ne brzajte , ovih dana ide u centar za vozila pa ce na vaganje i tak to ...
Ako stigne možda će joj udahnuti i sportski duh izolirtrakom


Što je pjesnik htio reči ovime s vaganjem i izolirkom :?: :?: :?: :?:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: prikolice iz kucne radinosti

Ronin kaže:
puknuti kaže:
bole kaže:
o ljepo ,ljepo kolika je nosivot prikolice......... :D :D :D
...ne brzajte , ovih dana ide u centar za vozila pa ce na vaganje i tak to ...
Ako stigne možda će joj udahnuti i sportski duh izolirtrakom


Što je pjesnik htio reči ovime s vaganjem i izolirkom :?: :?: :?: :?:

ma serenda..
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: prikolice iz kucne radinosti

naletna kocnica je mozda i dobra za neke prikolice koje nemaju pritiska na kuku za kacanje
jer kada se ruda optereti tada i onaj radni dio teze ide naprijed nazad


dok su kamp prikolice u "VAGI' pa mogu da rade valjano

nisam pristalica naletnih kocnica na traktoru , ali i to moze da funkcionise
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Re: prikolice iz kucne radinosti

savoris kaže:
naletna kocnica je mozda i dobra za neke prikolice koje nemaju pritiska na kuku za kacanje
jer kada se ruda optereti tada i onaj radni dio teze ide naprijed nazad


dok su kamp prikolice u "VAGI' pa mogu da rade valjano

nisam pristalica naletnih kocnica na traktoru , ali i to moze da funkcionise
Može, samo ne za dugo. Vrlo se brzo raštelaju i/ili potroše pakne. Da ne govorimo da se onaj pomični dio na rudu potroši još i brže.
 

nparat

Novi član
Tu od
16 Stu 2008
Poruka
25
Re: prikolice iz kucne radinosti

Odlučio sam jednog dana završiti prikolicu .
U ovoj fazi sam naišao na 2 problema pa ako tko ima nekakav savjet uvjek je dobrodošao.
Čini mi se da cilindar nediže koš pod dovoljnim kutem postoje li za kupit duži cilindri ili bi ga trebao izmještati što nije lako je su elementi već povareni navodno da je ovo cilindar od originalne TV prikolice ali ja to neznam po čemu zaključiti.

Druga stvar malo smo falili širinu osovine tako da je trag kotača dosta uzak ima mjesta za izvući kotače po 10 cm s svake strane može li se felga kako smanjiti ili raširiti te tko to može napraviti u Splitskoj županiji ,kad okrenem felge naopako onda mi vire za 5cm





[/ur
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: prikolice iz kucne radinosti

@NPARAT problem kod nedovoljnog dizanja sanduka ti je u tome sto su ti zadnje sarke za podizenje kipe previse pomjerene unazad , trebao si sasiju ostaviti kracu za 20tak cm i onda bi bilo OK
ovako ili pomijeraj klip nazad ili skracuj sasiju

a sto se tice felni to mozes i ti sam sebi da sredis
autogenim aparatom izsijeci srca felni i samo ih okreni za 180'' centriraj i ponovo zavari
ja mislim da ces sjeci negdje tacno po onim rupama koje sluze za hladjenje kocionog sistema

centriraj tako sto ces montirati odsjeceno srce na glavcinu a vanjski dio privariti malo okreteti i kredom biljeziti kuda da pomjeris , malo je to pipavo ali je najjeftinije ;) a moze da se uradi kvalitetno ja sam to vec radio :)

evo da i ja osvjezim malo ovu temu i ja sam malo radio po pitanju prikolice

diferencijal LADA niva gume 6.5X16
sasija ''U" profil 140X65mm defljina stjenke 5mm
sanduk ce biti dimenzije 240X160 za dubinu vidjecu vjerovatno oko 45 cm
naravno predvidjen je i pogon na nju vjerovatno hidro dok jos proracunam neke stvari :scratch
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: prikolice iz kucne radinosti

evo malo je uljudjeno sada sanduk je skoro sastavljen ostalo par sitnica



@NPARAT
vidis na drugoj slici kako sam izbjegao potrebu za dugim klipom za kipanje , sarke su pomjerene naprijed i dole
jedini veci nedostatak ovoga sistema ti je to sto pri kipanju zadnja stranica pridje previse zemlji pa oke si zapao i treba da se oslobodis tereta kipanjem onda moze biti problema
i naravno jos jedan nedostatak je to sto kipa samo nazad ali to mi ni najmanje ne smeta posto ja sve kipam nazad , sa velikom prikolicom samo sam nekoliko puta iskipao na stranu sve ide nazad ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Re: prikolice iz kucne radinosti

Savo, koliko misliš teretiti tu prikolicu? Ta osovina ti je dosta slaba (vanjski ležaj 30mm na osovini). Trebala je biti od nekog kombija.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: prikolice iz kucne radinosti

ZJ kaže:
Savo, koliko misliš teretiti tu prikolicu? Ta osovina ti je dosta slaba (vanjski ležaj 30mm na osovini). Trebala je biti od nekog kombija.
dok ne pukne :lol: znam da je 30mm , a ***** li ga :scratch 1,5-2T :scratch mora izdrzati ima jedan diferencijal i u rezervi tako da cu vjerovatno ispitivati i krajnje granice opterecenja ;) :lol:

inace kupio sam jos jedan kompletan diferencijal od mercedes kombija tako da sad imam 2 komada :roll: to ide vjerovatno za one predhodno napravljene prikolice :D
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: prikolice iz kucne radinosti

P: koliko mislis opterecivati prikolicu
O: dok ne pukne

:finga: :gitarist: :rolfer:

Ne znam ovako procijeniti, ali ako Niva ima najvecu dopustenu nosivost 1870Kg, a sama je teska oko 1370kg, ovakva konstrukcija prikolice bi morala izdrzati debelo preko 1.5T , ali to ce nam Savo ovom gore metodom najpouzdanije moci potvrditi :)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: prikolice iz kucne radinosti

taj metod ti je pouzdan u kilogram :lol:

pazi ovako kad sam imao prvog vladimirca imao sam neku prikolicu koju sam prepravio ja mislim da je bila od neke freze
sanduk je bio 200X150 i diferencijal je bio od obicne lade na tome sam picio 2T i sve preko toga bilo je previse za gume koje su bile 14ke od auta cak nisu imale ni oznaku "C" na sebi
ovdje imam gume 16ke isto koje nisu "C" ali ipak su 16 cola
 
Tu od
17 Lip 2009
Poruka
174
Re: prikolice iz kucne radinosti

aferim savoris

ti nas uvjek iznenadzujes.ti ujutro dok popijes kafu :drinkers: do podne isplaniro i naparavio :roll:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: prikolice iz kucne radinosti

kafu ne pijem , odmah krecem sa izradom :lol:
 

Najnoviji postovi

Na vrh