• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

D

DF-germany

Guest
to je služilo za zavarit sajlu koja treba za APB jedna šinja je povratni vod druga za APB automatski pružni blok tj kontrola gdje je vlak rade li putni prelazi itd .

Gledao sam kako otac vari posebnom vrstom zemlje (tzv. pržina), tako se varilo nekad u kovačkom zanatu kad nije bilo elektrike. Znači kao aparat, možda i bolje.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Gledao sam kako otac vari posebnom vrstom zemlje (tzv. pržina), tako se varilo nekad u kovačkom zanatu kad nije bilo elektrike. Znači kao aparat, možda i bolje.

Dobro staro kovačko varenje zagrij da ZAHICA zatuci i gotovo jedan var jedan sat danas nezamislivo !!!:finga:
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Dobro staro kovačko varenje zagrij da ZAHICA zatuci i gotovo jedan var jedan sat danas nezamislivo !!!:finga:

to sam i ja videl dok su bila predstavljanja starih kovačkih zanata.jako zagrije pa iztuče z čekičom i eto ti vara kad ohladi ali dosta je dugo radil
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
to sam i ja videl dok su bila predstavljanja starih kovačkih zanata.jako zagrije pa iztuče z čekičom i eto ti vara kad ohladi ali dosta je dugo radil

Tad je bilo tak polako čvrsto i vječno kovanje ili plastična obrada ostaje samo kvalitetni dio materijala ostalo izgori i zato traje ima kovani ograda starih 3oo godina i više !:madmana:
 
B

bosniahos

Guest
,

Možda malo nevezano ali da usporedim, taj stari oblik spajanja metala nije bil za sadašnja i recimo terenska varenja-spajanja.Igrom slučaja sam došal kolegi u posijetu a on u strci nešto je polomio kod izvlačenja ugljena na crno kod okna.Hajde hajde idemo to povarit,reko dobro idemo a dal ima tamo struja.Kaže imam ja čime.Usput stali kod njegove kljeti i on počea izvlačit neku skalameriju,reko hoče li to,kaže garant hoče.To što je imal je bio neki tri faze elektromotor koji je imal spoj na kardan.A s tim je on imal i svitlo i struju u kljeti,e jeba te život kad je to uključi na terenu i spojil klasični švas aparat koji je uzal od kuče,na tri faze je varil sa 5 mm elektrodom ko da je kraj trafostanice.Ponekad mi padne na pamet da isam napravim takovo nešto da se ima nedaj bože,samo nisam baš siguran kako se spajadu izvodi u elektromotoru.
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Možda malo nevezano ali da usporedim, taj stari oblik spajanja metala nije bil za sadašnja i recimo terenska varenja-spajanja.Igrom slučaja sam došal kolegi u posijetu a on u strci nešto je polomio kod izvlačenja ugljena na crno kod okna.Hajde hajde idemo to povarit,reko dobro idemo a dal ima tamo struja.Kaže imam ja čime.Usput stali kod njegove kljeti i on počea izvlačit neku skalameriju,reko hoče li to,kaže garant hoče.To što je imal je bio neki tri faze elektromotor koji je imal spoj na kardan.A s tim je on imal i svitlo i struju u kljeti,e jeba te život kad je to uključi na terenu i spojil klasični švas aparat koji je uzal od kuče,na tri faze je varil sa 5 mm elektrodom ko da je kraj trafostanice.Ponekad mi padne na pamet da isam napravim takovo nešto da se ima nedaj bože,samo nisam baš siguran kako se spajadu izvodi u elektromotoru.
to se vjerovatno radi o rotacionom aparatu za varenje
 
D

DF-germany

Guest
Dobro staro kovačko varenje zagrij da ZAHICA zatuci i gotovo jedan var jedan sat danas nezamislivo !!!:finga:

Jest nezamislivo ali nikad ne znaš kad može zatrebati a malo ko da zna, ali ne paše svaka vrsta zemlje. Evo neki dan lik donio ocu lemeše (noževe) za plug, kaže ne idu u zemlju. Kako bi išli kad su deblji nego s druge strane, a bez vatre nema priče. Ja sam i sa berača noževe termički obrađivao a o plugu da ne govorimo. Naravno aparat je neuporediv.
 
B

Bobo

Guest
... Kaže imam ja čime.Usput stali kod njegove kljeti i on počea izvlačit neku skalameriju,reko hoče li to,kaže garant hoče.To što je imal je bio neki tri faze elektromotor koji je imal spoj na kardan.A s tim je on imal i svitlo i struju u kljeti,e jeba te život kad je to uključi na terenu i spojil klasični švas aparat koji je uzal od kuče,na tri faze je varil sa 5 mm elektrodom ko da je kraj trafostanice...

Dane, ne pratis na satu...

Inace, dobra ideja ;)
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Možda malo nevezano ali da usporedim, taj stari oblik spajanja metala nije bil za sadašnja i recimo terenska varenja-spajanja.Igrom slučaja sam došal kolegi u posijetu a on u strci nešto je polomio kod izvlačenja ugljena na crno kod okna.Hajde hajde idemo to povarit,reko dobro idemo a dal ima tamo struja.Kaže imam ja čime.Usput stali kod njegove kljeti i on počea izvlačit neku skalameriju,reko hoče li to,kaže garant hoče.To što je imal je bio neki tri faze elektromotor koji je imal spoj na kardan.A s tim je on imal i svitlo i struju u kljeti,e jeba te život kad je to uključi na terenu i spojil klasični švas aparat koji je uzal od kuče,na tri faze je varil sa 5 mm elektrodom ko da je kraj trafostanice.Ponekad mi padne na pamet da isam napravim takovo nešto da se ima nedaj bože,samo nisam baš siguran kako se spajadu izvodi u elektromotoru.
pa mislim da je to obični elektromotor koji pogonjen nečim daje struju.tak imam na sušari veliki elektromotor koji se pokreće kardanom i taj el.motor proizvodi struju za sušaru..
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Rotacioni elektroaparati u sebi imaju agregat koji im daje dodatnu snagu

vjerovatno si u pravu,imam i ja uljanikov agregat koji je ujedno i aparat za varenje,pokreće ga deutz dva cilindra ali on je rekao da su prikočali elektroaparat što su uzeli od kuće i varili sa njime,znači ipak je rječ o običnom agregatu.al nema veze..aj pozdrav dane..živ mi bio:partyman:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Skoro svaki elektro motor može da bude i generator (nepouzdan ali može da radi) , znači dodaju mu se kondezatori i dođe do samouzbude i onda on postaje agregat , nepouzdan ali daje napon , a pošto je aparat obični transformator i njemu mnogo ne smeta promjena napona i frekvencije to je vjerovatno radilo
Inače i sam sam se nekada malo zezao sa tim stvarima ali od kako sam nabavio ''pravi'' agregat to sam davno potisnuo iz sjećanja

Kolega mi ima benzinski aparat za varenje hukvarnin i to sasvim lijepo radi , uz njega ima i pretvarač na 220v koji je ako se dobro sjećam snage oko 1kw i može da posluži sa bušilicu i malu brusilicu , inače jako dobra svar za intervencije na terenu

A u duhu teme , danas mi je otpao desni točak sa moje kardanske prikolice , stradao je ležaj i poluosovina se počela da izvlači iz svoje trube , normalno ja to nisam primijetio i onda je pukla poluosovina :mad: prikolica je pala na zemlju sa preko 3 tone tereta u sebi , sreća nije bilo nikakve havarije a moglo je da bude pošto su mi i ljudi bili na prikolici
 
B

bosniahos

Guest
Nisam vidil nikakvih kondenzatora a stvarno bi htel napravit takvo nešta.Usput ima na jubito kako varidu sa alternatorom sa terenca,ide dosta dobro.Kondenzatori služe samo za peglanje frekvencije a to kod varenja i nema na terenu veliki utijecaj,mislim elektrolučnom aparatu.Možda netko zna neke parametre.Hvala.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Pazi , ja sam pričao o motoru-generatoru na 220v pa onda da se skopča klasniči trafo-aparat
One profesionalnije verzije imaju direktni izlaz napona za varenje

Inače u prodaji sam vidio i fabričke generatore koji su priključak na traktor u tri tačke a pogonjene su kardanom , jako praktično za nekoga sa tim potrebama
 
D

DF-germany

Guest
Skoro svaki elektro motor može da bude i generator (nepouzdan ali može da radi) , znači dodaju mu se kondezatori i dođe do samouzbude i onda on postaje agregat , nepouzdan ali daje napon , a pošto je aparat obični transformator i njemu mnogo ne smeta promjena napona i frekvencije to je vjerovatno radilo
Inače i sam sam se nekada malo zezao sa tim stvarima ali od kako sam nabavio ''pravi'' agregat to sam davno potisnuo iz sjećanja

Kolega mi ima benzinski aparat za varenje hukvarnin i to sasvim lijepo radi , uz njega ima i pretvarač na 220v koji je ako se dobro sjećam snage oko 1kw i može da posluži sa bušilicu i malu brusilicu , inače jako dobra svar za intervencije na terenu

A u duhu teme , danas mi je otpao desni točak sa moje kardanske prikolice , stradao je ležaj i poluosovina se počela da izvlači iz svoje trube , normalno ja to nisam primijetio i onda je pukla poluosovina :mad: prikolica je pala na zemlju sa preko 3 tone tereta u sebi , sreća nije bilo nikakve havarije a moglo je da bude pošto su mi i ljudi bili na prikolici

Sigurno si je pretovario, od čega je to, kultivatora ili?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Ona moja prikolica sa kardanskim pogonom za traktor , pa , bila je pretovarena a pretovarana je i prije :blackeye
 

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
Kako videste sinu na mojoj prikolici raspaliste par stranica o varenju sina:rolfer:
svaka cast ovom forumu sto vas niko ne majmunise zbog pisanja o drugoj temi inaci na nasem srpskom ima par seratora koji samo banuju i zakeraju :axe:

Sve je ovo korisno i trebace nekom bez obzira na temu,al svaka cast urednicima bas su korektni naspram nasih.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kako videste sinu na mojoj prikolici raspaliste par stranica o varenju sina:rolfer:
svaka cast ovom forumu sto vas niko ne majmunise zbog pisanja o drugoj temi inaci na nasem srpskom ima par seratora koji samo banuju i zakeraju :axe:

Sve je ovo korisno i trebace nekom bez obzira na temu,al svaka cast urednicima bas su korektni naspram nasih.

Ja sam jedno vrijeme koristio el motor od veš mašine motor ima četkice i kad ga se vrti daje napon 220 v dosta za svjetlo nakon 50 sati rada je potrošio četkice kupio sam agregat 7,9 kw može varit sa CO2 trofazni je i trši 20 litara benzina za 8 sati pod opterečenjem pali na anlaser .:finga:
 

Najnoviji postovi

Na vrh