• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Pričate o nečemu kaj je konstruirano da bude na suhom
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa ako je jela na mojim kolima izdrzala 40god naravno farbana svakih 10god onda bu i hrast duze a sigurno je tvdi i cvsci.
A i hrast se moze ofarbat i trajat ce jako jako dugo.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Nije sigurno stara 400 godina vidi se da je nadozidano iznak nje,ostalom pogledaj okolne kuće fali joj kameni nadvoj od vrata ;) tako da tvoja teorija o gredi stroj 400 godina ne drži vodu, a koliko vidim i skele su nutra znači da se sad uređuje

E sad mi bas nikako nije jasno cime mozes podkrijepiti tvrdnju da lazem . To sto umjesto drva nije kamen znaci da vlasnik koji je zidao kucu vise vjerovao hrastu nego kamenu.
Kuca je sazidana 1637 godine i od tada niji je rusena a gornji dio koji se vidi da je dozidan , nadogradjen je 1911 godine tako stoji u arhivi katastra , to sto se preuređuje ne govori nista drugo doli da je kuca ostarila i da treba popravak .
Pogledas li malo bolje kucu desno vidjeces da je kamen iznad vrata pukao i nebih se kladio da ce izdrzati jos sto godina na tom mjestu dok sam za ovaj hrast siguran da ce u ovim uvjetima trajati jos pola milenija .
Sto se tice teme tko moze nabaviti suh ariš po pristojnoj cijeni da popodi prikolicu nece nimalo pogriijesiti, uz minimalno odrzavanje to drvo moze dugo trajati a ne uvija se recimo kao hrast !
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kaj se tice arisa,dobar je al mislim da grijesis,fora je da je to elasticno drvo i uvija se al to je dobro za gumenjak jer mu treba uvijanje,a kaj se uvija je zilavo i ne puca tako lako.
Hrast se manje uvija i zato se ne koristi za cjelu konstrukciju nego samo za duzne glavne i poprecne glavne.
I ostatak se kod nas radi od jele jer je savitljiva i lagana.
Kuma mi ima gumenjak od zeljeza,uvija se i nikad nije puko jedine mane su mu kaj je tezak i dosta lupa po rupama kad se vozi.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Kaj se tice arisa,dobar je al mislim da grijesis,fora je da je to elasticno drvo i uvija se al to je dobro za gumenjak jer mu treba uvijanje,a kaj se uvija je zilavo i ne puca tako lako.
Hrast se manje uvija i zato se ne koristi za cjelu konstrukciju nego samo za duzne glavne i poprecne glavne.
I ostatak se kod nas radi od jele jer je savitljiva i lagana.
Kuma mi ima gumenjak od zeljeza,uvija se i nikad nije puko jedine mane su mu kaj je tezak i dosta lupa po rupama kad se vozi.

Djelomicno jesi u pravu ! medjutim ako stavis 35 mm dasku umjesto colarice nema uvijanja ! ne kazem da je aris lagan mislim da je nesto malo laksi od hrasta ali je zato daleko stabilniji i manje se uvrce .
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,066
Djelomicno jesi u pravu ! medjutim ako stavis 35 mm dasku umjesto colarice nema uvijanja ! ne kazem da je aris lagan mislim da je nesto malo laksi od hrasta ali je zato daleko stabilniji i manje se uvrce .

Da je drvo tako kvalitetno čvrsto i dugotrajno riješe ko sta ga ti zagovaraš sve velike konstrukcije i građevine bi bile od drva u ostlom doba drvenih kuća je odavno završilo...drvo je pomalo primitivno...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kad smo kod kuca potres nebu srusil drvenu al od cigle i betona bude,al nejdemo u off....

Kod gumenjaka je potrebno uvijanje dasaka i cjele konstrukcije jer nema ovjes ko na autu nego dvije krute osovine.
Pa je svako savitljivo i zilavo drvo dobrodoslo.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Ajde mi pokaži našu staru kuču koja se srušila kod potresa. Možda ima ali ja ju nisam vidio i ne ljuti se jer svako ima pravo na svoje mišljenje iako možda nije u pravu
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Da je drvo tako kvalitetno čvrsto i dugotrajno riješe ko sta ga ti zagovaraš sve velike konstrukcije i građevine bi bile od drva u ostlom doba drvenih kuća je odavno završilo...drvo je pomalo primitivno...

Ocito se mi ne razumijemo !
Prvo ja nista ne zagovaram samo sam komentirao , tko zeli imati lim na podu neka stavi lim tko hoce drvo niti to nije nedostupno , ja sam sebi privremeno ubacio dvije panel ploce i na njima vozikam tonu vode , stoga mozes raditi sto zelis !

Drugo sto ti hocu reci je to da drvene kuce sigurno mogu duze trajati i biti daleko udobnije nego recimo kuca zidana s blokovima , ali nesto mi se cini da se opet neces sloziti samnom .

Doba drvenih kuca je zavrsilo onda kad je drvo postalo skuplje od betona ali je cinjenica da drveni most traje duze bez farbanja od celicnog , odi malo do venecije pa se raspitaj koliko dugo stoje oni stupovi od bagrema pobijeni u more za koje se vezu gondole mislim da ce ti onda neke stvari biti malo jasnije !
 
B

bosniahos

Guest
Čujte pa čovik je jednostavno pitanje postavil,radi se o tzv.gumenjaku a ne o prikolici za prijevoz suhog zlata.I još to,ovako,malo treba pročitat ponekad i neka gradiva iz naše potrujene prošlosti.Venecija je podignuta na hrastovima iz Dalmacije i otoka,i nekad je bilo tog u izobilju a sad ni za lik i samo nekih kržljavih izroda tog roda.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
nekad je taj hrast ( dobro ne baš taj ) ostajao kod nas i sa njim su gradili i radili naši majstori ali već dugo taj hrast odlazi jeftino van a vračaju se skupe kuhinje nazad i malo smo skrenuli sa puta u ovoj temi
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
E , malo više ste skrenuli sa teme , ajde malo i o prikolicama
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Evo moje prikolice koju smo napravili prije 3god,i do sad je dopeljala preko 120m drva i nigdje nije pukla ili se spigala a uvjek je na njoj oko 4m drva,max ide 4.5m.
Zetor ju vuce bez problema na ravnom i u dubokom blatu,na brdu neznam kak bi se pokazala jer ju jos nisam vukel punu ubrda po blatu,ili spustal niz brdo.















screen shot tool
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
i mi smo napravili jednu jednoosovinku manju za tak "lakše" poslove,u stranice ide oko 2 cm3 dimenzija 210 x125,nema slika jer je stalno u upotrebi i vrlo je koristna..slike budu dok bude vremena za slikanje...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Takve su najkorisnije,i bitno da je lagana za prikopcat i otkopcat,ja imam takvu za sve zivo 210x110cm i visina stranica 50cm i niska i lagana za sve poslove super,skupljanje grana,krumpir,gnoj,sljunak,drva,kukuruz....


 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Evo moje prikolice koju smo napravili prije 3god,i do sad je dopeljala preko 120m drva i nigdje nije pukla ili se spigala a uvjek je na njoj oko 4m drva,max ide 4.5m.
Zetor ju vuce bez problema na ravnom i u dubokom blatu,na brdu neznam kak bi se pokazala jer ju jos nisam vukel punu ubrda po blatu,ili spustal niz brdo.

Dal može koja slika od ispod da se vidi kako je izveden spoj rudo-šasija-osovina.
Ima kakvu bremzu to?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nema bremzu samo kande koj sluze ako bi ju otkopcal na brijegu pa zablokiras kotace kod glavcine.
Rudo je vrlo jednostavno i funkcionalno,spojena dva u profila 5x10x5cm od pomocne sasije kamiona 5mm mesa u komadu 4m.
Rudo ide kroz cjelu prikolicu od kopcanja do kraja i drzi cjelu prikolicu kompaktnom i nema piganja.
Na rudo su vareni isti celicni U profili.
Osovina odnosno dvije glavcine od vojnog topa su spojene sa zeljeznim U profilom na sirinu od gume do gume 120cm.
Osovina je varena direktno na konstrukciju na 3mjesta i jos su ubaceni dva U profila iznad osovine za dodatno ojacanje tog djela.
Niska je i super je za tovarenje nema dizanja visoko,i tovarim drva do 1.4m u visinu,gume su 6.50/16cola.
Utovarni prostor je 3m duzine a samo rudo 1m.
Nemam slika iz blizu odozdola.

Evo nasel sam neku mozda se vidi.

screen shot on a pc
 
Posljednje uređivanje:

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
imam jedno pitanje, radio bi prikolicu za drva, metrice, duzina 3 metra, za malog zetora 2511 ali meme zanima druga stvar

od cega napraviti duzne komade od U profila 100 ili od cijevi 100x50x5 mm mesa, sta je jace
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako ima 5mm mesa onda ta cjev.
Al mozes i dva Uprofila dpojit i dobijes jaku cjev 100×100mm tak sam ja rudo rjesil i jako je ko beton.
Profili su od kamionske sasije znaci celik(zilavo).
 

Najnoviji postovi

Na vrh