• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Kopčanje donje,ruda na V al ak je ravna bolja može i ravna,širina sanduka bude 165 kak je širina osovine,visina oko 40+- koji cm a dužina ne manja od 260 zbog samog izgleda
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ovak ja bi mozda isel na 3 m utovarnog prostora,al pazi da ti nebu preduga radi garaza supa i uskih prolaza pa moze i malo kraca.
Rudo mozes napravit komotno na ravno ako pes sa onim u profilom kaj si spominjal,ako ti se bude cinilo slabo mozes spojit dva u profila i imas jako rudo.
Rudo je bitno za cvrstocu cjele prikolice i ako ga stavis od pocetka do kraja dobio si nosivu kicmu prikolice,al opet vidi kaj bus mogel nabavit od materijala.
Posto utovarni prostor ide iznad guma morat ces ga necim odignut od osovine,aopet da bude cvrsto,mogao bi to odradit kvadratnim cjevima 6×6cm ili 8×8cm.jedna okomito i dvije u v.
Stranice ako budes dao pigat odi barem sa limom 3mm,ako idu okviri onda i 1.5mm bu ok.
Ja bi prednju napravil fiksnu a ostale tri na otvaranje.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Jel bolje stavit dvije cijevi 140x80x5 u V za rudo il bi bilo dovoljno stavit ravno jednu cijev 160x100x5,takve imam na raspolaganju?

@oficir naravno da ču radit da se otvaraju tri stranice a dužina nebu veća od 290 jer imam cijevi za šasiju te dužine,a 3mm za stranice mi je daleko previše za moje potrebe i samu nosivost kotaća

Iči če vjerojatno prednja stranica i pod od 3mm pošto također mogu doč do konkretne dimenzije po dobroj cijeni a ostale tri stranice il od 1,5 il od 2 debljine,ovisi o stanju u novčaniku
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
Zadrži se sa dužinom na 2.65 kad ti je širina 1.65.
I imt prikolica ti je 2×3m. Moja je kopija od tv 1.4×2.4m samo pojacana, a sta se tiče šasije drži se dvije cijevi u V ako misliš tovariti 2 do 3 tone. A ovo sa jednom cjevi na sredini ti je više za motokulrivatore gdje teret ne prelazi parsto kila i da se uštedi na samoj težini prikolice.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Wja imam ravno rudo duzine 4m,3m tovarnog prostora i vozim do 5m mokrih drva i ne vuce ju motikultivator.
Kod ravnog ruda imas veci ajnslag i mozes krace napravit a time imas veci potisak na traktor i lakse manevriranje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Zac, ako misliš koristiti ove teške cijevi za šasiju, napravi šasiju užom od sanduka.
Inače, kad već imaš takve cijevi, idealno bi bilo napraviti kipericu, barem u nazad. Nema smisla napraviti šasiju preteškom za malu nosivost. Naša prikolica ima nekih 650kg, a nosila je preko 4 tone pijeska, i to na relaciji preko 30km. Šasija je od I profila 100, pojačanog flahom od ispod, ima drvene poprečne tregere, drveni pod i stranice. Sanduk je širine 1600, a duljine 2850mm.

Pogledaj na koji su način napravljene prikolice za gnoj. Na takav način ju možeš napraviti i ti. Okvir poda od U profila 85 ili 100, poprečne prečke na svakih 40cm.
Ak nećeš kipericu, moreš napraviti ili H ili V šasiju, s tim da ti je cijev 100x150 dovoljna za rudo u oba slučaja. Uobičajena duljina ruda ti je 1100mm (od prednje stranice do centra oka).
Ja sam kratil rudo na prikolici za gnoj, no to se pokazalo promašajem.
Ako te zanima, mogu ti izmjeriti dimenzije te domaće prikolice, Tehnostrojke i prikolice za gnoj, pa onda odluči kaj i kak buš.

Glede kotača. Te dimenzije guma su totalni promašaj. Premale su promjerom, pa osjete svaku grabu, lako se zakopaju (radi malog promjera) i teško se vleku. I nije im baš neka nosivost. Prikladnije su za prikolice za male traktore, poput TV ili ovih japanaca, nego za tvoj traktor. Tebi 3 tone i nije neka nosivost, pogotovo ak napraviš prikolicu teškom.
Imal sam takav kotač na beraču, i u malom blatu je delal probleme. Dok sam ga zamijenil kotačem 10/75-15.3, bila je to druga pjesma.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Svakak imam vremena par mjeseci pa cu vrlo vj nabavit jace kotace ak bu moguce.
Pošto me šasija nebu došla više od 1000 kn i dost velike nosivosti bu imam računice kupit jaču osovinu,a sadašnju lako prodam. Idealno bi sad bilo složit kipericu pošto imam dosta jake profile za šesiju a i vrlo vj da bum uspio i rješit 3 mm lim za stranice. Išao bi sa šasijom otprilike 90 širine,po širini raspodjelio 4 prečke i onda rudu u V do predzadnje prečke. Sve mjere,slike i ideje su dobrodošle
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
3 mm za stranice je previše. Preteške budu. 2 mm ti je dosta, ak se dobro spiga. 3mm ti je za pod.
Znači, dolje imaš rub koji zatvara stranicu, pa nekoliko "cik-cakova" za pojačanje stranice, pa gore C rub koji ju ojačava.
Ak već ideš raditi prikolicu "za do života", iskopiraj Tehnostroj ETK 410. Nije prevelika, nije preteška a dost stane u nju. Mi ju vozimo ili sa Štoreom ili s malo većim traktorom. Nijednom nije prevelika, dok ju ne pretovariš. Znali su ljudi imati nadogradnje visine i preko metra (za branje kukuruza ili pak za silažu).
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Rudo se moze izvest i ravno,puno je prakticnije oko nje radit i kod skretanja,manevriranja,evo slika moje pa mozda dobis ideju,sav materijal ssm na otpadu kupoval.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Daj Oficir ne pričaj bedastoće.
Kak more ravno izvesti rudo ak je šasija visoko pod sandukom, a kvači se dolje? Ravno rudo može izvesti na prikolici poput te tvoje ili poput prikolice za gnoj, ak se kvači visoko.

Za takve varijante najlakše i najbolje je izvesti V rudo. Ne mora biti široko ko šasija. Ili, ak ima jednu veću cijev, može biti i jednostruko, no moja je preporuka ipak V, ak stoji ukoso od osnovne šasije. Jel široko 10 ili 30cm ne utječe na skretanje, a omogućuje bolju zaštitu kabela, cijevi kipera, kočnice, smještanje pomoćne noge u sredinu, npr.
Na kraju, i SIP-ova prikolica za gnoj, koja se nisko kvači, ima V rudo.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Ne rudo svakak ide u V ak ništ drugo radi estetike.trojku lim ču onda iskoristit za pod a za stranice kupit dvojku.
@oficir ja kupujem prakticki s otpada matrijal al po cijeni od kunu i pol
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zj i ova moja se moze bez frke slozit na skroz donje kopcanje,to nije problem izvest iako bu njegova konstrukcija poda vislje.

Radil on v ili ravno rudo mora konstrukciju od u profila ili kvadratnih cjevi radit.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Bez kipera je dosta lakše i jeftinije uradit prikolicu.Šasija i profili od sanduka se mogu vezat zajedno i to postaje kompaktno i jako a kod kipera je kao da bi radio dvije šasije i svaka mora bit jaka.Koliko sam vidio sliku od osovine tamo fale sve poluge i osovine od kočnica a to je dodatni poso i trošak.Ja sam stranice pigo od 3mm i nije mi žao nisu pretežke ali jake jesu.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Poluge od kočnisa mi je čovjek dao posebno,doduše porezane su u ravnini sa anker pločama al to mi ne predstavlja nikakav problem jer ču tak sve rastavit potokarit si tromle,naljepit nove obloge pa usput i te poluge složit nanovo,ionak mi se ne dopada kaj su na jednu stranu a ne na sredini pa ču to odma rješit da bude na sredini. Sutra ak bu GLAVA u firmi cijevi idu na vagu i doma a kroz dva tjedna bu se vidjelo kolko če točno bit lima trojke a kolko dvojke pa ču do onda i odlučit od čega idu stranice.Tj ako naletim na veče felge da mi idu na ovu osovinu il kompletnu drugu osovinu onda bi bez razmišljanja išao na stranice 3 mm pa možda i na kiper izvedbu,a ak ču radit na ovu osovinu,tj veličinu kotača onda ču gledat da ju napravim čim lakšu i bez kipera. A kako stvari stoje takvih cijevi i lima če bit skoro pa uvjek po toj cijeni pa nije ni isključena opcija gradnje još koje prikolice,ionak ču u ovoj rundi uzet cijevi za dvije šasije. Ako netko ima osovinu od samoutovarne sa 15 cola kotačima po pristojnoj cijeni slobodno mi se javi
 

Katic7245

Član
Tu od
18 Pro 2013
Poruka
81
Nije dugo potrajalo i več poćeo nabavljat djelove za samogradnju prikolice:(clap):
Danas kupio osovinu od samoutovarne prikolice,barem je čovjek rekao da je od nje,165 vanjska širina,50x50 debljina osovine,kotači 12 cola,marka sip

Bio bi sretniji da je 15 cola al ova je išla po dobroj cijeni naspram drugih s oglasnika pa bude i ta zadovoljila,gume treba nove pa odma da pitam ak netko zna kolko odprilike dođe guma 10.00/75-12

Ovih dana bi trebale doći i cijevi 140x80x5 od kojih ču pravit šasiju i rudu
Kolko je inače debljina lima stranica,ja namjeravam ić sa 2mm i pigat ih i pravit okvir od zpl profila-cijevi 35x35


Kolega te gume kod nas ti dođu 700-750kn a u Bosni ti je ista mitasova 450 tako da pazi di ces uzimat :)
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Našao u sloveniji po 450 kn komad dok kod nas ispod 580 nema,al pošto sam u potrazi za drugom osovinom sa večim kotačima zasad neču kupovat gume za ovu,eventualno ak naletim na neke rabljene po pristojnoj

Stigle su i cijevi za šasiju neki dan,a u subotu bu malo čišćenje i sortiranje u firmi pa ču onda vidjet kaj ču nač od lima za stranice i pod
 

Prilozi

  • DSC_0029.jpg
    DSC_0029.jpg
    66.8 KB · Pregleda: 261
  • DSC_0028.jpg
    DSC_0028.jpg
    66.4 KB · Pregleda: 209
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Kad već imaš tak lijepe profile, napravi kipericu. Šteta je tak jaku šasiju napraviti za običnu.
Kad stignem, bum ti skinul mjere.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Budem,do zime ču naletjet na neku veču osovinu i pribavit ostatak materijala i iči če barem stražnji kiper a ak bu mi se dalo igrat i trostrani. A od ove osovine kaj imam ču s vremenom složit neku slabiju običnu prikolicu ak nabavim još materijala po toj cijeni pa u oglasnik s njom
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
danas sam se sjetio da imam ja osovinu za prikolicu, sa jakim glavčinama, TAM proizvodnja, ima i felge, al bi gume trebalo zamjeniti.......felge su 16 cola, i mogu se rastaviti na 2 djela, mislim da je vanjska širina 160cm, al ako si zainteresiran, mogu detaljno premjeriti.......i poslikati

meni je to bilo na jednoj drvenoj prikolici sa 2 osovine, prikolica se raspala, jer je sve bilo drveno, pa su osovine ostale......to je bila prikolica za konja, pa je prepravljena za traktor
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Hvala na ponudi al ciljam baš na neku osovinu tipa samoutovarne il prikolice za gnoj,tj na gume balonke.Mogao bi za male pare doč do prednjeg ilzadnjeg mosta od tamića al jednostavno mi neidu po žilama dupli kotači il uske gume,a ja tak i tak kaj god da vozim vozim po tvrdom il opče ne vozim tak da mi široka guma nebu nikad predstavljala problem npr u blatu
 

Najnoviji postovi

Na vrh