• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
@neško
moraš riješiti nešto jer će ti se otkačivati sama ta prikolica
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
@neško
moraš riješiti nešto jer će ti se otkačivati sama ta prikolica

Znam.
Planirao sam da pravim nešto na kuku da "zabravi" i radi ove prikolice a i radi atomizera, jer i on može da se otkači.
 
B

BAGERISTA

Guest
Ja šta god sam stavlja,,,,vajk smo imali problema,,i iskakala,,,,jedino riješenje je vijeruj mi,,,ovo ča imam na malom traktoru sad,......jednom napraviš,,,i miran za sva vremena........,,,
ovako slično,,,ili bolje,,,samo da je klin,,i nema zime više......
A onda i preradiš i na rudi,,i deri.........



Uploaded with ImageShack.us
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Kod mene nije tako lako.
Ja nikada ne bi mogao ići u drva sa takvom kukom iz razloga VRLO nezgodnih terena gdje sam ove godine vukao po 5-6 m3 drva. Prevrtanjem prikolice je vrlo često (hvala Bogu ne kod mene) i u tom slučaju ako se prikolica ne otkači nastradao si ko niko.
Uvjek postoji razlozi za i protiv ali masu ljudi ovdje ima baš ove traktore još od pre 40 godina i niko nije koristio takvu kuku nikada a dolazile su skoro svima na novim traktorima (one koje se kopčaju na ploču) i ima i kupiti čak i dzaba naći, ali nije to to.
 
B

BAGERISTA

Guest
Kužim te da,,,,samo prikolica treba imat i da se more okretat oko,,,,a ne fiksno bit ko šta je bilo prije i kod mene,,pa sam to jednostavno predela,,,,,a največi problem mi je bio kod kipanja bala,,,di mi je skoro svaki put otkopčalo,,,,pa mi je jednom i razbila i cijevi i kabel,,,,i skoro opalila,,u šajbu zadnju..:mad:zato je to izvedeno ovako..
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Ja kada kipujem nešto a prikolica mi stoji niza stranu stavim neki "panj" na kuku i kada se kipuje prvo se podignu poluge i to drvo "upre" i nema otkačivanja.
Znam ju na šta ti misliš ali kod nas su sve strane i vrleti, i ako se prikolica "omakne" negdje a ne otkači se letiš onda zajedno sa traktorom za prikolicom, a to nije baš poželjno.
Što se tiče otkačivanja ja to riješavam tako, sa tim drvetom, jedino je problem sa atomizerom i ovom malom prikolicom ali to se tako malo koristi da ne bi mjenjao kuku, više sam za neku klapnu na ovoj koja će da zabravi kad ja hoću i koja će se lako micati kad mi ne treba.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
@neško
ove male prikolice kojima je težište u sredini (ili bar blizu sredine) se lako otkačuju pri svakom trzaju tako da moraju imati sistem da se nemože sama otkačiti
slažem se sa obrtnim rudama ali ovako male prikolice jednostavno nemogu traktoru ništa iako se prevrnu , prije će ruda da se sva polomi nego da cimne traktor
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
na Universalu imam skoro identičan način kopčanja prikolice i par puta je došlo do prevrtanja prikolice 3.5-tonke i nikad se nije desilo da je traktor došao u opasnost da se prevrne. Prikolica naprijed na rudi ima dosta veliku rupu i ona u biti kompenzira nedostatak okretne rude ili automatske kuke na koju samo nasjedne prikolica.
 
M

mio-s

Guest
Planiram izraditi manju prikolicu za motokultivator.
Ništa pre veliko, nešto kao prikolica za Goldoni, tip C51. Uglavnom za prijevoz recimo vučne freze, kockastih bala, kotača, čizama, alata i drugih stvari, naravno ne sve od jednom. :lol:
Konstrukcija bi bila od kvadratnih cijevi, stranice od lima, bez otvaranja. A kotači najvjerovatnije od građevinskih tačaka.
 
B

bosniahos

Guest
.

Pa kad več gradiš uzmi na odpadu neku več gotovu konstrukciju i samo prilagodi priključak na Goldoni.Stavi i stranice onako da se natiču i da svaka drži bez obzira na druge.Gume na građevinskim tačkama mogu biti svakakvih dimenzija od onih japanera 10 cola do tački kakve su na gradilištima koje imaju dva kotaća sa uskim gumama od 19 i više cola.Slabe če ti bit ove najmanje što sam spomenija.uzmi one uske od spaćeka zajedno sa tromlama i zavari na osovinu a širinu prilagodi svojim potrebama.Ako češ iči na cestu stavi i katadioptere i žmige,štop.Imam ja u vinogradu neki homemade produkt od quada i građevinskih tačkaka sa dva kotača sve što mi treba mogu prevest oko i po parceli.Pošto nemam papire s tim ne mogu na cestu ali me dobro služi.
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Evo i mene malo sa par pitanja. U skoroj budućnosti imam u planu raditi manju kipericu za Tomo Vinković ( za manje količine pijeska, zemlje...max do 750-1000 kg nosivosti) pa me zanima sljedeće:


  • da li su za podvozje dovoljno jako pravokutne cijevi 60*40*2,5 mm?
  • jesu li dovoljni kotači od auta od 13 cola ili staviti što jače?
  • da li raditi krutu osovinu ili staviti lisnate opruge koje su već na toj osovini koju imam?


Ostalo je manje više sve jednostavno jer je hidraulika spremna, jedino me te stvari koje sam pitao malo brinu da nebi bilo kasnije razočaranja kad je natovarim....
Evo ako netko tko ima vise iskustva s tim može pomoći, bio bih jako zahvalan.
Pozdrav svima!!!:supz:
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
preuređenje platona

Molio bih jedan korisni savjet. Preuređujem platon željezne konstrukcije sa razmakom od kotača do kotača na jednoj osovini od 95 cm. Sa gumama 6.00 to je ukupna širina traga od oko 110-115 cm. Zanima me kolika bi najviše smjela biti širina poda, odnosno napust sa svake strane preko ruba guma. :confused:
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
a po meni da nije šire od traktora,
i kud vozite,na bregu nije dobro da je puno širi od traga.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
  • da li su za podvozje dovoljno jako pravokutne cijevi 60*40*2,5 mm?
  • jesu li dovoljni kotači od auta od 13 cola ili staviti što jače?
  • da li raditi krutu osovinu ili staviti lisnate opruge koje su već na toj osovini koju imam?

1 nisu
2 stavi jače , bar 14 coli
3 zavisno od potrebe ali može kruta
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
1 nisu
2 stavi jače , bar 14 coli
3 zavisno od potrebe ali može kruta

hvala za odgovor....što bi onda bilo najbolje za podvozje....a da opet nije teško nešto, da mi na kraju ne ispadne prikolica teža od tereta.....ova obična autoprikolica koju imam ima 40*40 cijevi za podvozje i 60 cijev okrugla za rudo a prilično sam je do sad tovario i još s drži
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Pa bar 80X60 da su cijevi , ja na takvim cijevima vozim 2 metra drva , nekada i više , to ti je otprilike 1.5-2 tone
a osovina mi je od AUDI 100 samo ojačana sa još jednom cijevi 70X70

ovo je sa starom rudom koja nije izdržala , kasnije sam stavio jaču

scaled.php

scaled.php


recimo mogao bi da radiš sa ovakvom osnovom
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
ok, onda ću nabaviti ipak malo jače za podvozje a sanduk ću napraviti od ovih koje imam...hvala na pomoći
 

Najnoviji postovi

Na vrh