• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Kad su ventili na vagi okreneš radilicu za 360 stupnjeva i onda štelaš,tako ja radim traje 5 minuta duže ali je sigurno najtočnije.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,212
Prvo, klip nemože biti na vagi, drugo, na tri cilindra motoru ventili na vagi ne znače skoro ništa, treče postoji propisan način štelanja, a njega sam več nekoliko puta napisal.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ja sam to u ranoj maldosti radi tako sto sam okretao radilicu i kad ventil otpusti, dobije zazor onda jos malo okreceme gledam povecavali se jos i t ga nstelujem na propisani zazor,bregasta je samo na jednom dijelu ispupcena i kad to prdje sve sotalo je isto i bilo gdje da ga stelas je ok, jesma li u pravu,
 
E

Emirr

Guest
ja sam to u ranoj maldosti radi tako sto sam okretao radilicu i kad ventil otpusti, dobije zazor onda jos malo okreceme gledam povecavali se jos i t ga nstelujem na propisani zazor,bregasta je samo na jednom dijelu ispupcena i kad to prdje sve sotalo je isto i bilo gdje da ga stelas je ok, jesma li u pravu,[/QUOT

kod mene pise ovako
1. klip na vagu steluje se 4 i 6 ventil
2.klip na vagu steluje se 2 i 5 ventil
3.klip na vagu steluje se 1 i 3 ventil
zazor usisnog 0.25mm, zazor izduvnog 0.3 mm
pa gdje ima objasnjenjo to stelovanje pa da pogledam
 
B

Bobo

Guest
Aj ti plati majstoru da ti to napravi prvi put. gledaj sta i kako radi i naucit ces se.

Muhanicar, kako prvi klip na moze biti na vagi? Ocito imamo jedan izraz za dvije stvari... Ja uvijek stelam cilindar po cilindar u taktu kompresije na GMT i koliko znam da je to takodjer ispravan (univerzalan) nacin stelanja vantila.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,212
Aj ti plati majstoru da ti to napravi prvi put. gledaj sta i kako radi i naucit ces se.

Muhanicar, kako prvi klip na moze biti na vagi? Ocito imamo jedan izraz za dvije stvari... Ja uvijek stelam cilindar po cilindar u taktu kompresije na GMT i koliko znam da je to takodjer ispravan (univerzalan) nacin stelanja vantila.
Klip se nalazi u GMT ili DMT, bar je takav izraz kod nas, a bregasta na vagi.

Sjeti se dok sam ti napisal postupak kak se štela, rekel si da si moraš to nekam pospremiti jer si počel zaboravljati, mada je i tvoj sistem ok (ustvari to je isto) ;)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Znam ali ne da mi se objašnjavati . objašnjeno je več 100 put ..
Ako se štela prvi usisni od drugog i ispušni od trečeg su na vagi itd .
Ti izgleda ne razumiješ kaj znači " na vaga "
Ne na vagi nego idu u otvaranje 8):scratch
jebo te forum kad moraš sam sebe citirati
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Ma daj, ispušni stisnut, naštelaš usisni i obratno. Ako znaš osnove rada motora nije problem dovest ni bregastu u položaj za štelanje, nije bitno kolko je cilindara, ventila, cincilatora, redosljeda, vtecha.

Sve ostalo zna google, i naravno master card..
 
Posljednje uređivanje:

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Klip se nalazi u GMT ili DMT, bar je takav izraz kod nas, a bregasta na vagi.

Sjeti se dok sam ti napisal postupak kak se štela, rekel si da si moraš to nekam pospremiti jer si počel zaboravljati, mada je i tvoj sistem ok (ustvari to je isto) ;)
Možda se Bobo nije dobro izrazio ali ako štelaš ventile kad su na vagi onda je to najpogrešnije objašnjenje do sad napisano.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
kad je bregasta na vagi ako ga tad uspijes nastelati, neces taj motor tako nikada upaliti, heheh
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,308
Stelam ventile svake druge godine, sto mi dodje nakih 1000 radnih sati i nemam problema ni sa jednim traktorom.
Jel' zaista potrebno štelati ventile tako često?...:madmana:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
vjerujem da kod kvalitetnijih strojeva nije, jer se stelaju zbog povecanja zazora koje nastaje uslijed trosenja habajucig dijelova,
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
vjerujem da kod kvalitetnijih strojeva nije, jer se stelaju zbog povecanja zazora koje nastaje uslijed trosenja habajucig dijelova,
kod normalnog i očekivanog habanja zazor ventila se smanjuje a ne povečava .
I glavni razlog kontrole je frka da ne ostane bez zazora a ne da ima pretjerani
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Mislim da se ovdje malo brkaju pojmovi, naročito ''vaga'', što je za mene prijelaz s ispuha na takt usisa, i tad se neradi štelanje na tome cilindru.

A neko misli i obratno, vjerovatno GMT ali prijelaz stlačivanje-ekspanzija ili ti paljenje, a tad se i da nešto naštelat. A sad kak se zove, bmk..

2 power:smanjuje se sjedanjem ventila u sic (habanjem sica i ventila), te se ventil pomiče višlje i time se smanjuje zazor. A ako si mislio da se možda bregasta potroši do te mjere pa da neotvara dovoljno ventil, e onda bi od špene već odavno sve stalo.
 
Posljednje uređivanje:

salyn

Aktivni član
Tu od
25 Lip 2011
Poruka
348
može mi netko reći kakvi bi španeri bili najbolji za 533????
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Kupi od malog ursusa jer su puno jeftiniji od imt originalnih,a jednako služe. Mi smo imali godinama one obične španere za kojekakve kabele,žice ili ograde,pa sam ih par uspio i posijat,jer se drže samo na kukama,tako da bježi od toga.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
Kolektor potokariš,to je ono mjesto di četkice dodiruju rotor.Tek toliko da se malo poravna.


Hvala, dobro razložil.

Našel sam krivca. alternator slabo puni...

Pred mnogo godia sam menjal iz diname na alternator. Stavljen je neki rabljen.
B+ sam vezal na akku.+ a d+ na ključavnicu na broj 15. Nisam stavljaj žarulje.:scratch

Sad me interesira ak stavim nov alternator od 539, dali se vrti u pravom smjeru i kak da vežem žarulju.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Hvala, dobro razložil.

Našel sam krivca. alternator slabo puni...

Pred mnogo godia sam menjal iz diname na alternator. Stavljen je neki rabljen.
B+ sam vezal na akku.+ a d+ na ključavnicu na broj 15. Nisam stavljaj žarulje.:scratch

Sad me interesira ak stavim nov alternator od 539, dali se vrti u pravom smjeru i kak da vežem žarulju.

a zašto bi stavljao novi?
stavi lampicu pa reci kako se ponaša , pa češ čuti što dalje
 

Najnoviji postovi

Na vrh