• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
ma frflja on i kad se ugrije,ali samo na većem gasu, evo jutros upali na zub, i ima u početku puno dima bijelog koji kasnije prestane ali nekad nekad opet onako baci dim iz auspuha, moja pretpostavka je da diza ne drži pritisak pa onda dok miruje pusti naftu u cilindar i otuda taj dim na početku, probaću kupiti nove pa onda vidjeti
Trebao sam odmah staviti nove jer ove stare su ipak 23 godine na njemu

Elementi dizni obavezno novi.Pozeljno je i elementi PVP.
 
B

Bobo

Guest
Kolega je kupio u 11. mjesecu motor skinut s vilicara koji je stajao dugo... Pri kupovini su ga upalili na 20-30 sekundi i uhvatio je na zub iako je vani stajao... kad smo ga ugradili u traktor, nasuli vodu i osli na probnu voznju, culi smo frfljanje na jednom cilindru i rijesili smo ga tako ostaviti bar neko vrijeme do prve zamjene ulja... i malo po malo dodje kolega kod mene posuditi plug da poore baki bascu i kaze u sred oranja traktor od jednom prestao frfljati, proradio kako treba i sad radi kao svicarski sat. fino i precizno...


Sto je najgore u cijeloj prici, motor kad su ga isli gledati je upaljen i radio je super koliko su ga mogli cuti u tom kratkom vremenu. i kad smo ga prepravljali na traktorski, jedva nagovorim kolegu da skinemo poklopac klackalice i da prestelamo ventile... zazor najveci je bio 0.6mm koji smo nasli a i drugi su se kretali oko 0.4-0.5mm i motor tako radio... Kad smo prestelali na 0.25 sve redom malo smo cekickom izlupkali klackalice na ventili malo "prorade" jer su sbog povecanog zazora imali premalo hoda. I svi se vratili na mjesto, zazori prekontrolirani sve 5 da bi u prvim bvoznjama pokazao frfljanje, moguce da i neki ventil nije dobro zatvarao.

Prije farbanja traktora, cemo opet pregledati ventila kako se zazori krecu, pa cemo tocno znati na cemu je.


Zato, moja preporuka, ostavi ga malo da radi i mozda sve sjedne na svoje mjesto, a ako ne tek onda i dizne i PVP skidaj i nosi majstoru na pregled.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Bobo nije problem kad je 0.6mm, problem je kad zazora nema uopće i tad nezatvara ventil.
 
B

Bobo

Guest
Problem je kad je 0.6 pa ventil malo "zivi" tj nema pun hod koliki bi trebao imati i mi mu od jednom damo jos skoro pol mm da se cima... moguce da je taj nekoristeni dio ventila pun garezi ili je manje potrosen pa da je ventil tu malo stekao dok se nije uradio kako treba...

kako sam rekao, prije farbanja na proljece, cemo svakako opet otvoriti klackalicu i pregledati zazore da vidimo kako zazori izgledaju jer je tako bilo i na mom 539. ventili nisu gledani 20 godina i onda kad sam ga otvorio, na 3 ventila uopce nema zazora, stalno utegnuti. kad sam ga prestalao, takodjer malo izlupkao ventila da malo "sjednu" i tako je traktor radio mjesec dana i kad sam ga opet otvorio, zazori su bili svi do reda sareni, ni jedan nije bio 0.25 kak osam ga namjestio... Od tog dana je traktor radio puuuuuuno bolje i bio je dosta zivlji.

Stari se nije bunio sto to radim prvi put bez da me itko nadgleda ili mi pokazuje ali je zato cjelo selo negodovalo kad su vidjeli sta radim... Stari mi samo rekao "Ako se vec ucis, uci se na starom krsu, ako ga napravis, generalku odgadjamo, a ako zajxxxs nesto, ide na generalku i to je to... Ipak sam odgodio generalku 4 godine, sto znaci dosta u kucnom budzetu. Sad pokusavam svake druge godine prestelati ventile na traktorima, jer ipak to spada pod redovno odrzavanje koje 539 nije vidio dok se nesto nije potrgalo.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
kaj če ti mehaničar ovdje smo več raspravljali kak se štelaju.
al eto mislim da nebi smio više od 200kn.
 
B

Bobo

Guest
Ako ces mu ti skinuti haubu i rezervoar, ne bi trebalo biti ni 200kn, a ako ce ga on rastavljati i sastavljati... tako negdje 200kn, ne bi smjelo biti vise.

Kod nas ako sam rastavis traktor i dodjes po njega i vratis ga kuci, popit ce sok, malo kolaca i nece uzeti nista...
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Ako ces mu ti skinuti haubu i rezervoar, ne bi trebalo biti ni 200kn, a ako ce ga on rastavljati i sastavljati... tako negdje 200kn, ne bi smjelo biti vise.

Kod nas ako sam rastavis traktor i dodjes po njega i vratis ga kuci, popit ce sok, malo kolaca i nece uzeti nista...

Tacno tako @Bobo.Mislim da je vecini majstora mrze skidati oklope nego sav drugi dio posla.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,310
Radim puno kompliciranije stvari na poslu i doma, tako da ću sam štelati ventile. Da bi pozvao mehaničara, svejedno bi i ja sprljao ruke.
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
Je li tko ima imt-a s jos jednim loncem auspuha...kada sam posudio kalac onda sam dobio jos jedan lonac da ne ide dim u oci i mogu reci da je zvuk predobar, bas bi bilo dobro ugraditi ga:D
 
B

Bobo

Guest
Dva lonca? Hmm, dakle, imas jedan dolje i sad imas jedan koji se "steka" na taj dolje i okrece dim u zrak?

Cemu, ne kuzim? nije 539 pre glasan...

A mozes probati ugraditi, zasto ne? jedan do drugog komotno, malo "raspaljot-zavarot" i eto ga ;)

AKo su neki pre komplicirani lonci, da nece praviti pre velik otpor ispusnim plinovima i da nece traktor gubiti snagu?
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
ovaj je bio bas onakav za imt...ma sve je dobro kad se stavi, plinovi normalno izlaze, ali zvuk..zvuk mi se bas svida:Dnije vise onak iritantan (barem meni) nego je bolje tupi, priguseni
drugi tj cu ga kupiti i staviti:partyman:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Problem je kad je 0.6 pa ventil malo "zivi" tj nema pun hod koliki bi trebao imati i mi mu od jednom damo jos skoro pol mm da se cima... moguce da je taj nekoristeni dio ventila pun garezi ili je manje potrosen pa da je ventil tu malo stekao dok se nije uradio kako treba...

Pun gareži nije sigurno, jer taj dio koji ''nije bio korišten'' tih 0.6 je pod pokolopcom ventila, a ne u ispušnom kanalu.

Ako bi šteklao priikom otvaranja, slomio ili savio bi klackalicu.

Opet ponavljam, da tih 0.6 prije možeš čut na poklopcu ventila, nego osjetit po snagi.

Kad je ventil kako kažeš '' utegnut'' ili ti otvoren, e tad se osjeti na snagi, vidi po dimu...


Prevelik zazor igra ulogu kod motora s automatskim dekompresorom, npr. neki Farymannovi motori to imaju, zazor veći od 0.1mm i neotvara dekompresor te ga nemoš upalit.
 

Nosonja

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
70
Zato, moja preporuka, ostavi ga malo da radi i mozda sve sjedne na svoje mjesto, a ako ne tek onda i dizne i PVP skidaj i nosi majstoru na pregled.

Frfljao je on meni i prije generalke i isto tako bacao plavo bijeli dim s vremena na vrijeme, sada polako sumnjam u bošistu koji mi je uzeo 600 kn i rekao da je pregledao i ispitao pumpu, promijenio sve brtve na njoj i konstatirao da je pumpa u dobrom stanju, sve si mislim da sam žrtva svekolikog hrvatskog ekonomskog zaokreta
 
B

Bobo

Guest
Ako su brizgaljke u redu, nosi mu pumpu nazad... Valjda ti je dao neku garanciju na rad? ovdje daju 6 mjeseci.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Ti bositi i hidraulicari imaju najjace cijene, a vecina od njih, bar bositi imaju praisatorijske strojeve, a za pola sata sto stave pumpu na stol i ispitaju dizne uzmu 50 tak EURA, nikakva mudrost.
 
Posljednje uređivanje:

Nosonja

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
70
Pitanje za muhaničara

Pošto moj traktor ima stanovitih problema još od kupnje i sada kad sam ga bio rastavio i sastavio sam primijetio jednu čudnu stvar na zupčanicima razvoda nešto me stalno kopka da on nije još u tvornici krivo podešen.
Naime oznake na zupčaniku radilice i prvog međuzupčanika su obilježene na zubima a trebale bi biti na jednom zupčaniku na zubu a na drugom na utoru tako da se mogu sa sigurnošću poklopiti. Ja sam ih vratio onako kako su bile postavljene i sada me zanima što se događa ako se razvod uzubi krivo za jedan zub. Na cesti sam uvijek bio sporiji od svih 539 traktora i nikako nisam otkrio zašto, sat je uvijek pokazivao 1200 obrtaja maksimum i sutra kupujem novi sat pa ćemo vidjeti. Opet mislim da sat nije dobar jer ne vjerujem da bi mogao orati s tim obrtajima a i motor na uho pri punom gasu djeluje da vrti oko 2000
Jbg poludjet ću već
Zvao sam bošistu i on mi kaže da je možda uzrok povremenom bacanju plavog dima puknuta opruga na dizni pa ćemo i to provjeriti:madmana:
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Koliko ja znam kad bi bilo pomaknuto za jedan zub teze bi palio traktor i dimio bi, nikako bas nikako ne bi bio sporiji na cesti jer to nema veze s tim, to moze sat krivo pokazivati. A da su u tvornici krivo obiljezili to ne vjerujem nikad to nisam cuo ni vidio. zato ako traktor super pali razvod je dobro sastavljen
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,231
Koliko ja znam kad bi bilo pomaknuto za jedan zub teze bi palio traktor i dimio bi, nikako bas nikako ne bi bio sporiji na cesti jer to nema veze s tim, to moze sat krivo pokazivati. A da su u tvornici krivo obiljezili to ne vjerujem nikad to nisam cuo ni vidio. zato ako traktor super pali razvod je dobro sastavljen
Eto sad i to čuješ, a ima i gdje uopče oznaka nema.
Zato su valjda u radioničkom i objasnili postupak provjere podešenosti razvoda :scratch, a bregastu i radilicu zna malo bolji šofer ubaciti na mjesto ;) Međuzupčanici su tu ionak samo usput i uopče je nebitno dali se poklapaju sa oznakama ili ne.

@ Nosonja
Ako se nepravilan rad i povremeno izbacivanje dima pojavljuje i na toplo provjeri uloške dizi. To frfljanje se najvjerojatnije pojavljuje samo onda kad motor radi na jednom gasu, a pri ubrzavanju ili dodavanju gasa toga nema?
 

Nosonja

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
70
Eto sad i to čuješ, a ima i gdje uopče oznaka nema.
Zato su valjda u radioničkom i objasnili postupak provjere podešenosti razvoda :scratch, a bregastu i radilicu zna malo bolji šofer ubaciti na mjesto ;) Međuzupčanici su tu ionak samo usput i uopče je nebitno dali se poklapaju sa oznakama ili ne.

@ Nosonja
Ako se nepravilan rad i povremeno izbacivanje dima pojavljuje i na toplo provjeri uloške dizi. To frfljanje se najvjerojatnije pojavljuje samo onda kad motor radi na jednom gasu, a pri ubrzavanju ili dodavanju gasa toga nema?

Upravo tako, pri dodavanju gasa toga nema, samo kad mu dam gas i ostavim da radi na tim obrtajima ,a imam dojam da malo sporo prima gas pa sam zato i postavio pitanje o oznakama na zupčanicima razvoda jer nisam radio provjeru podešenosti već sam vjerovao da je to dobro podešeno
 

Najnoviji postovi

Na vrh