• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

Nosonja

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
70
Evo danas našao jednu, čovjek imao na tavanu, malo bila hrđava, očistio, oprao sad je kao nova, osovina nema nikakvih poderotina:gitarist:, jedino me zanima kakva je razlika između 533 i 539
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,231
Evo danas našao jednu, čovjek imao na tavanu, malo bila hrđava, očistio, oprao sad je kao nova, osovina nema nikakvih poderotina:gitarist:, jedino me zanima kakva je razlika između 533 i 539
U cijevi za podmazivanje.
 

Nosonja

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
70
Evo prvo pa muško, ne znam koliko sam sjebo stvar, ali vidjeti ćemo kada upalim traktor. Sve sam ja to lijepo pripremio, postavio karter, zadnju brtvu (azbestnu), međuploču i zamašnjak i onda :madmana: Krenem montirati kućište razvoda i shvatim da ga ne mogu namontirati pošto je karter gore, otpustim karter i malo ga podignem i tako ga nekako uspijem montirati. Koliko sam to dobro namontirao to ćemo tek vidjeti. ***** ti IMT-a i onog tko ga je projektirao. U radioničkom priručniku piše i za azbestnu brtvu da ne smiju krajevi viriti više od 0,5 mm van kućišta. E pa volio bih ga vidjeti tko može staviti tu istu brtvu a da ne odreže bar par milimetara.
Uglavnom to je to za sada, pošto mi je prvi put da to radim nadam se da će mi se ove greške isplatiti kada opet za jedno 60 godina budem radio generalku.
Kada b dobijem na lotu selim se na neki drugi traktorski forum Fendt po prilici.
Pozz
 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Nosonja jesili skraćivao tu azbesnu brtvu, ako jesi, curiće ti ulje opet i biće džaba rad, ako si je skratio i nisi namestio motor kupi drugu i nađi ovde na forumu ima upustvo kako se namešta ta brtva. Poz.
 

Nosonja

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
70
Nosonja jesili skraćivao tu azbesnu brtvu, ako jesi, curiće ti ulje opet i biće džaba rad, ako si je skratio i nisi namestio motor kupi drugu i nađi ovde na forumu ima upustvo kako se namešta ta brtva. Poz.

Normalno da sam je skraćivao jer je ne možeš montirati prema uputstvu, viri van bar 4 mm sa svake strane i ako stegneš kućište onda ti vrhovi zađu između kućišta i tu curi ulje. Kućište mora biti spojeno tako da vrhovi moraju biti poravnati. Ja sam probao bez skraćivanja i onda ne možeš radilicu okrenuti jer je previše upreša.
Možda krivo radim, dajte mi detaljna uputstva, radio sam onako kako je muhaničar napisao.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,231
Normalno da sam je skraćivao jer je ne možeš montirati prema uputstvu, viri van bar 4 mm sa svake strane i ako stegneš kućište onda ti vrhovi zađu između kućišta i tu curi ulje. Kućište mora biti spojeno tako da vrhovi moraju biti poravnati. Ja sam probao bez skraćivanja i onda ne možeš radilicu okrenuti jer je previše upreša.
Možda krivo radim, dajte mi detaljna uputstva, radio sam onako kako je muhaničar napisao.
To je upitno jel je bilo baš tak, a kriv mogu biti jedino da sam ju ja montiral gore ..............

Ako je špaga prizvođača Cobest onda ju netreba skračivati jer obično paše, a ako je neka zamjenska onda il je kratka ili dugačka.
Tam ti najvjerojatnije nisam napisal da treba motor tu i tam malo okrenuti kod montaže iste :oops:
 

Nosonja

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
70
To je upitno jel je bilo baš tak, a kriv mogu biti jedino da sam ju ja montiral gore ..............

Ako je špaga prizvođača Cobest onda ju netreba skračivati jer obično paše, a ako je neka zamjenska onda il je kratka ili dugačka.
Tam ti najvjerojatnije nisam napisal da treba motor tu i tam malo okrenuti kod montaže iste :oops:

Špaga je zamjenska i bila je duža, presvučena grafitnim premazom, uglavnom sam odlučio sutra motor ponovo rastaviti i ispočetka sve spojiti jer mi i ona avantura sa kućištem razvoda baš ne djeluje pouzdano a žali bože truda ako mi poslije procuri

ne mislim da si ti kriv, jedina krivica može biti moja i znam da je ovako preko foruma teško objasniti neke finese, ali naučit ću se kada par puta fulam, što se tiče Cobesta i oni svašta prodaju, jedna garnitura brtvi je kartonska dok nisam vidio da imaju i onu koja vuče na klingerit
Da li da mažem silikonom i plutene brtve kartera?
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,231
Špaga je zamjenska i bila je duža, presvučena grafitnim premazom, uglavnom sam odlučio sutra motor ponovo rastaviti i ispočetka sve spojiti jer mi i ona avantura sa kućištem razvoda baš ne djeluje pouzdano a žali bože truda ako mi poslije procuri

ne mislim da si ti kriv, jedina krivica može biti moja i znam da je ovako preko foruma teško objasniti neke finese, ali naučit ću se kada par puta fulam, što se tiče Cobesta i oni svašta prodaju, jedna garnitura brtvi je kartonska dok nisam vidio da imaju i onu koja vuče na klingerit
Da li da mažem silikonom i plutene brtve kartera?
Ja mažem. Pripazi kod postavljanja kartera da ti ih ne izgura (drži jezik ravno ili koristi vodilice) i da ti karter bude ravan sa onom (nazovimo ju međupločom)
 
N

Nedzo

Guest
Drugari imam jedan problem sa imt539 kad radim sa frezom na kardan cuese neki zvuk od menjaca kao da cuka,samo pri rad sa frezom a sa drugi priklucaka nema ali ti su lesni priklucaka,fala i pozz.
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
To koliko sam skuzio to je kod njih normalno i meni vec tako godinama i nista se nije desilo do sada kao i kad je dignes hidraulik do kraja pod opterecenjem isto tako lupka i godinama isto tako. to je valjda njihova mana
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
To koliko sam skuzio to je kod njih normalno i meni vec tako godinama i nista se nije desilo do sada kao i kad je dignes hidraulik do kraja pod opterecenjem isto tako lupka i godinama isto tako. to je valjda njihova mana

a da tebi to nije krivo hidraulik podešen pa se čuje pumpa kako lupka:scratch
(dok neizbije poklopac:mrgreen:)

a tebi nedžo(iako te nisam sve razumio) izgleda neki zub u mjenjaču oštečen ili polomljen, a kako je freza "teži " priključak pa se to više i osjeti
 
B

Bobo

Guest
Ne mora biti... "lupkanje" se pojavljuje kad pumpa ima lufta na nosacila "trnovima" i onda se ona klacka kako nabija pritisak... Nekad i zupcanik zna praviti zvuk kao da nesto lupka...

Jedno je lupkanje od nepostelanog hidraulika pa kad upre u poklopac, i zvuk traktora se promijeni i sve, dok kod ovog slucaja trnova ili pumpe uvijek ujednaceno lupka i zvuk se ne mjenja.

U mom selu jedan 539 od prvog dana kad je kupljen lupka u prazno i u voznji i to je tako kod njega, tako i moj 549 s normalnim prikljuccima suti, kad mu sjetvospremac zakopcam ili tanjurace, onda pocinju zvukovi dopiprati iz kucista...


Svakako poslusaj sto ti ilegalac pise i provjeri gornji granicnik rucke s "kuglicom" da nije previse pomaknut prema nazad, da ne bi bilo loma poklopca ili tako nesto...
 
N

Nedzo

Guest
Kolegi mnogu fala na odgovori,a rucica(kuglica) od hidraulika e stelana dobro da ne ide do kraj za da ne polomi poklopac,ali cim to nije strasno onda neka ide taka.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
Na imt 533 sam stavil alternator od ax-a. Sad je gore lampa od 1.2w i rabi cc 1000 o/min da vgasne. Kad smanjim obrate počne se palit pri 500 o/min. Dal bi pomoglo da stavim lamu od 2 w?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,310
Žarulja je samo pobuda. Tako je i normalno da radi. Ako nečeš da ti gori lampica, stavi manju remenicu na alternator.
 

Nosonja

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
70
IMT 539 proradio

Evo napokon sam skompletirao 539 i upalio ga, pritisak ulja na leru 4 pri punom gasu 5, pali na zub, ali imam jedan problem.
Malo mi frflja motor te katkad baci plavkasti dim, pitanje je sad: da mi možda onaj što mi je radio strojnu obradu nije dobro ošlajfao ventile, dizne sam stavio stare poštelane, boš pumpa pregledana i ispitana - stanje OK. U cijevi auspuha mi nešto zvecka kao da se ona cijev unutra odvojila.
Kada motor radi određeno vrijeme stanje se normalizira, kada malo odstoji te ga onda upalim, opet baci malo bijelo-plavkastog dima i nastavi s frfljanjem. Pumpu sam podesio prema tvorničkim postavkama.
Pitam ja sad vas u čemu je problem.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,231
Evo napokon sam skompletirao 539 i upalio ga, pritisak ulja na leru 4 pri punom gasu 5, pali na zub, ali imam jedan problem.
Malo mi frflja motor te katkad baci plavkasti dim, pitanje je sad: da mi možda onaj što mi je radio strojnu obradu nije dobro ošlajfao ventile, dizne sam stavio stare poštelane, boš pumpa pregledana i ispitana - stanje OK. U cijevi auspuha mi nešto zvecka kao da se ona cijev unutra odvojila.
Kada motor radi određeno vrijeme stanje se normalizira, kada malo odstoji te ga onda upalim, opet baci malo bijelo-plavkastog dima i nastavi s frfljanjem. Pumpu sam podesio prema tvorničkim postavkama.
Pitam ja sad vas u čemu je problem.
Frflja na hladno, a kad se ugrije onda je ok?
 

Nosonja

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
70
Frflja na hladno, a kad se ugrije onda je ok?
ma frflja on i kad se ugrije,ali samo na većem gasu, evo jutros upali na zub, i ima u početku puno dima bijelog koji kasnije prestane ali nekad nekad opet onako baci dim iz auspuha, moja pretpostavka je da diza ne drži pritisak pa onda dok miruje pusti naftu u cilindar i otuda taj dim na početku, probaću kupiti nove pa onda vidjeti
Trebao sam odmah staviti nove jer ove stare su ipak 23 godine na njemu
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ma frflja on i kad se ugrije,ali samo na većem gasu, evo jutros upali na zub, i ima u početku puno dima bijelog koji kasnije prestane ali nekad nekad opet onako baci dim iz auspuha, moja pretpostavka je da diza ne drži pritisak pa onda dok miruje pusti naftu u cilindar i otuda taj dim na početku, probaću kupiti nove pa onda vidjeti
Trebao sam odmah staviti nove jer ove stare su ipak 23 godine na njemu
Nekad su stare bolje nego nove
 

Najnoviji postovi

Na vrh