• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Što se tiče radnih sati živi bili pa se dopisivali.

A klipove je onda radio PDM a danas ko zna. A ko zna i od čega.
 
B

Bobo

Guest
Bio danas u posjeti "pacijentu". Motor rastavljen na sastavne djelove. Imam nekih slika, al bit ce kasnije, sad nemam vremena. Uglavnom, na njemu su klipovi s 5 kanala bili, ali obicne uljne karike iz komada. Jedan je klip poceo progorjevati, tako da smo ga dovezli "5 do 12" majstoru ;)

Majstoru su klipnjace cudne, lezajevi se u pesnicama "luftaju". Dok ne obavi mjerenja, ne zeli nista reci.

Puz volana u zesce losem stanju, ali se da reparirati, jos nije kriticno. Prednji trap je u rasulu, piksiranje svega i svacega se mora raditi. Lamele jos dobre, ali ih treba mjenjati, posto je traktor pod sijacicom u rikverc poskakivao kao koza.

Traktor kad je bio jos nov, ostavili jedne zimske noci vodu u njemu te blok i glava pukli. Glava je bila mjenjana a blok samo "zaljepljen" s nekim sivim bogom. Ja sam za glavu znao, al za blok tek danas saznao ;) To sivo gov*o smo oribali i bit ce varenja.

Kad sam ga vidio onako jadnog, doslo mi ga zao. Kad se sredi, bit ce to nesto sasvim drugacije...

Rekao sam mu da zelim u traktoru termostat, i on je to odlucno odbio. rekao je da ja kupim termostat i da ce me zvat kad ga bude sastavljao da ga ja sam ugradim, jer on ne zeli nikakvu odgovornost u vezi toga. Covjek mu jedan nije vjerovao i ugradio je termostat. Zaribao mu traktor koji nije bio pravo ni razradjen. kad su izvadili termostat, i kuhali ga, voda kljuca, a on ne otvara...

GDJE da nabavim neki kvalitetan termostat, jer od kako imam 549 vidim kako je to jako jako dobra stvar. Ne znam koliko je pametno tjerat traktor bez termostata, da motor stalno radi u hladnom rezimu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Jedva čekam slike.
Puž volana ti nije preskup ali nikako nemoj uzimati turski jer buš požalil a i sam vidiš koji je posel da bi se do toga došlo. Ako puž nije oštečen i kuglice dobre a ima lufta na segmentima metni ekscentrične čahure.
Za termostat nemam komentara. Sve si sam odgovoril a i nije ga nitko u svaki ali baš svaki bilo dizel ili benzinski motor ugradil.
Ako nije ugrađen termostat uvijek strada zadnji cilindar jer se nikad ne hladi dovoljno i to je provijereno i niko me nikada nebude uvjeril u suprotno.
 
A

apizent

Guest
imt 539

bok svima i SRETAN USKRS ! imam jedan problem imam imt 539 bez instalacije skoro nema nista tako sam kupio
( dobio ) pa ako netko ima ili zna semu instalacije pa bi si to ugradio jer nemogu na tehnicki vec se mucim sa tim problemom svijetla sam slozio i rade ali automat za zmigavce i brave neznam kako da spojim bojim se da mi nesto ne izgori
pa unaprijed hvala ako neko moze pomoci e-mail alojz.pizent@bj.t-com.hr pozdrav! :scratch
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Imaš negdje pod temom IMT dvije slike sheme elektro instalacije za IMT 539. Ukucaj gore u pretragu, za brži pronalazak.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
muhanicar kaže:
Ako nije ugrađen termostat uvijek strada zadnji cilindar jer se nikad ne hladi dovoljno i to je provijereno i niko me nikada nebude uvjeril u suprotno.

znači termostat je bolje imat?
ja sam ga stavil i traktor mi lepše radi a čini mi se da i manje troši.
temperatura nikad ne prelazi 85°c. u oranju ili tanjuranju stoji 75-80°c
.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
daniels kaže:
znači termostat je bolje imat?
ja sam ga stavil i traktor mi lepše radi a čini mi se da i manje troši.
temperatura nikad ne prelazi 85°c. u oranju ili tanjuranju stoji 75-80°c
.

Normalno da ti manje troši kad se motor prije zagrije na radnu temperaturu.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Nažalost moj 539 je dugi niz godina radio bez termostata. Kad je originalni zaštekal, moj stari ga je jednostavno izvadil i nikad nije stavil novoga. Ja sam nedavno kupil novi made in india, jer u dućanu su mi rekli da original srpske više nije moguće nabaviti budući da je z IMT-om zišlo tak kak je zišlo.
Kaj se tiće pregrijavanja mislim da je važno imati ispravni termometar pa onda imaš nadzor nad kretanjem temperature. Zato sam ja i ugradil novi. Temperatura se digla do 60 i onda stala, jer je traktor radil samo na dvorištu bez opterećenja budući da je došlo do onoga kaj sam opisal pod temom pumpa&dizne. Na koliko termostat mora otvarati inače :?: ?
 
B

Bobo

Guest
Kod mene je situacija takva da se slijepo mora vjerovati majstoru, posto se ovaj lako uvrijedi. Kad sam ga pitao za termostat, naljutio se covjek da ovo da ono, da imaju kalibrirani prstenovi utisnuti u glavu koji reguliraju protok rashladne tekucine i da se to jednako hladi i s termostatom i bez njega .Termostat je visak djelova, termostat je zlo nad zlima, termostat je vrazjuh ruku djelo...


Dakle, primam preporuke za dobar termostat, jer ovome popustiti NECU. Za PDM sam mu popustio, ali da je termostat u traktoru glupost, preko toga preci ne mogu NIKAKO. Ako treba, idem ga sam kod njega ugraditi, jer ovaj to odlucno odbija. Pa ako i zasteka, nisam konj da ne gledam temperaturu, kad vec imam pokazivac iste koji radi. Pratim cak i pritisak ulja, koji je po "majstorima" nebitan podatak, i nije im jasno zasto su to uopce i stavljali...


Drugo.

Covjek koji je rekao da ce mi prodati malu bocu za zrak je danas odustao od prodaje, jer "sta ako on nekad kupi prikolicu s kocnicama". Pricamo o starom djedu koji zivi od socijale. Treba mi procjena koliko boca za zrak s pripadajucim nosacem moze vrijediti, da ju ne preplatim lokalnim svercerima, tj. ako doticnu i pronadjem da netko ima za prodati?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Nemoj brinut zbog PDM-a. Nisi ništ pogrešil.
Kad se traktor razradi ti ubaci termostat i šuti.

Gde su slike?
 
B

Bobo

Guest
Slike su i dalje na mobitelu i NIKAKO mi komp ne zeli prepoznati mobitel... cistio sve moguce komtakte i na kartici i na kablovima a kurva i dalje nece...

Ma, ne kajem se ja previse zbog PDM, od kako sam ga u zivo vidio da ima 5 kanala. U kojem god katalogu sam gledao, 4 kanala i to me plasilo...

Za termostat je i moj stari protivnik. Cim je 549 dosao u dvoriste je rekao da ga moramo izvaditi van, da ne pravi probleme kad po zimi bude trebalo sipati vodu... Jedva sam ga odgovorio od takvih akrobacija... Samo mi je zelja elektricni pokazivac zamjeniti analognim, posto 549 ima neke svoje probleme sa strujom, kao i bratov SKIP...

Na 539 je pokazivac analogni sa jako lijepom skalom. Uostalom, ne moram ga ni opisivati, znamo svi o cemu pricam... Ako na njemu ne vidim temperaturu, onda bolje da se objesim na prvu banderu.

Majstor se opravdava na slijedeci nacin: Ugradio je covjeku nedavno na njegovo inzistiranje termostat i covjeku je traktor zaribao, pa je ovaj opet morao sarafat po frisko sredjenom traktoru. Ne zeli majstor tu odgovornost na sebi, sezona radova krece, pa kad moj termostat zasteka, pa zariba 539, do zime ga nece moci uzeti da mu ponovno radi generalku... Pa pobogu, ako vec toliko sumnja u termostat, sta ga ne ubaci prije ugradnje u lonac na pec i kuhanje s termometrom, pa da vidimo jel radi il ne radi.

Opravdanja tog tipa da ce meni traktor zbog termostata zaribati ne prihvacam...

Dakle, citam po srpskom forumu da je dobar termostat "domace" proizvodnje naci ravno dobitku na lotu, i da lako zastekavaju. U nedostatku boljih termsotata, buse na njemu rupu da voda ipak malo cirkulira iako je termostat zatvoren. Dal da trazim kakav poljski, francuski, ruski, engleski... Koji uopce pase na 539, a da se moze reci da je pouzdan, bar do neke mjere...

Sitgle slike:









Puknuce bloka:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Ja sam uzimal u auto dijelovima talijanski i nema frke.
Neki imaju na sebi rupicu i to nije loše baš radi odzračivanja sistema. Videl sam i one sa kuglicom koji kad se sistem odzrači voda digne kuglicu i protok je opet zatvoren dok se motor ne ugrije. Ta kuglica služi samo radi odzračivanja.
Ako kiler ima dobar protok tj ako nije pun kamenca nebu kuhal sigurno.
 
B

Bobo

Guest
Znaci, trazim termostat za sto, kad odem u trgovinu s auto dijelovima? Ne mogu sigurno traziti za IMT traktor...

Hladnjak ce ici novi gore, jer je na starom zablindirano previse celija i previse je puta busen. Kad traktor bude gotov, vadim antifriz van i sipam otopinu limunske kiseline unutra da DOBRO izgriza sav kamenac u unutrasnjosti motora, jer ovo sto sam vidio je po meni kriminalno. Antifriz UOPCE nije skupa stavka kako su me u to ubjedjivali. Starom dan danas nije jasno zasato u 539 sipam antifriz...

Ako nisi vidio, uspio sam skinuti slike s mobitela. Malo su losije kvalitete, al sta se moze...


Inace, od klipova pravim pepeljare ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Uzmeš uzorak ako imaš i tražiš za zastavu ili fiata.
Ako budeš varil blok pola kamenca ti bude otpalo ali tu bude veselo. Ko ga bude varil?
 
B

Bobo

Guest
Varit ce ga ovaj majstor. Vidio sam kako je povario poklopac hidraulika na 560 i nakon bojanja se nije ni poznalo da je poklopac varen. Zna covjek variti i za ovo se ne bojim niti najmanje...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Samo variti poklopac hidraulika i blok motora nije isto. Pazi da ti ga nebude poslije varenja premazal sa tekučim metalom jer onda nisi ništ napravil.
 
B

Bobo

Guest
Cuj, vario je on blokova i blokova. Znam za vise slucajeva, i tu mu dajem full povjerenje da radi sto god zeli. Ako je 30 godina durala ona "srebrna krema" onda da zavari ne znam kako i ne znam cime, ne moze pogorsati stvar.

Ne razumijem, kakve veze ima ako se var i premaze tekucim metalom?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Ako nije dobro zavareno antifriz s vremenom nagrize tekuči metal i on kroz kratko vrijeme otpadne.
 
B

Bobo

Guest
Nas dvojica se negdje moramo naci na pijaci i jelu, jer si mi do sada pomogao jako jako puno. Svaka cast!

Jos samo da bocu za zrak negdje iskopam...
 

Najnoviji postovi

Na vrh