• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Imam ti ja negdje slike od 533 kojega sam ja radil lani isto od prvog do zadnjeg klina pa ih sutra stavim.
Možda te ipak nagovorim da ga pofarbaš.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
kada si vec tolike novce ulupao u njega, bilo bi bezveze ne dat jos tih par kn pa ga pofarbat i staviti mu novo sjedalo ako je staro poderano. ugl, malo ga dotjerati izvana..
 
B

Bobo

Guest
Nema sanse... Ovaj majstor inace nabavlja original IMT boju iz srbije, samo sto nema sad vremena jos da boja traktor. Stari ga je htio farbat, al ja nisam dao.

Problem je slijedeci, taj traktor malcira po vocnjacima dobar dio ljeta, prvi posao imam cim se razradi kositi 3ha vocnjak kod tetka stare sorte jabuka koje se ne orezuju, to su krosnje skoro do zemlje. Sad zamisli da ja frisko ofarban traktor ganjam ispod grana na sto bi to licilo samo nakon jednog prolaza, a vocnjak mu kosim 4-5 puta godisnje i to uzduz i poprijeko svaki puta... na kraju ljeta bi imao jako jako izgreban traktor, jer kvaliteta bojanja u tvornici i u necijoj garazi nije ni blizu iste.

Mislim da u IMT-u cak peku boju, dok ovaj samo oboja u 2 "ruke" i poljepi naljepnice.

Neka, hvala, ja ga bojati necu, jer on radi po vocnjacima i sumi. tako da to ne bi licilo na nista...

Inace, danas sam bas majstora pitao za uloske dizni i rekao je da je razliak u rupicama i da imas posebne uloske za rotacionu, a posebne za linijsku pumpu, IAKO mozes staviti bilo koje uloske na bilo koju pumpu, al ako vec ima onda se uvijek gleda staviti originalan dio.
 
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
eto meni na IMT-533 kaplje ulje, pred 2,5 godine promijenio semeringe, prednji i zadnji radilice i opet kaplje, sva hauba pošpricana, i to samo kod oranja i tanjuranja kad se zagrije....
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Misliš kad mu je teško.
Onda najvjerojatnije ide van na odušak Kad veliš da je hauba masna.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Bobo evo obečanih slika.
Malo su lošije kvalitete ali možda te nagovore.




Ja znam da sad nema vremena i zato sam i napisal na jesen.
Poslušaj staroga bar jedanput u životu ;)
Možda danas i peku boju ali prije 30 god. :?:
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
pa kaplje i zadnji semering radilice kad se ugrije, a pred 2,5 godine stavio sam nove semering, i to majstor neke polumjesece ugradio, i opet ništa, morat ću nove semeringe stavit opet.....i uredit traktor da bude ko ovaj od muhanicara.....inače je super, imam taj 533 i 539 kod dede sa 1100 radnih sati, a '87 godište.....
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Bobo kaže:
Inace, danas sam bas majstora pitao za uloske dizni i rekao je da je razliak u rupicama i da imas posebne uloske za rotacionu, a posebne za linijsku pumpu, IAKO mozes staviti bilo koje uloske na bilo koju pumpu, al ako vec ima onda se uvijek gleda staviti originalan dio.

To nisam znal ali u knjizi piše da su isti broj jedne i druge a razlika je samo u pritisku.
Ali moguče jer su motori sa klipnim pumpa obično življi barem tak vele vlasnici.
Svejedno hvala za informaciju.
 
B

Bobo

Guest
Dobro je sredjen 533, ali stos je sto sam ih uzivo vidio obojanih koliko hoces, pa me to opet ne privlaci...

Ima tako sredjenih i obojanih traktora ovdje cjelo cudo. Kolega ima 539 sredjen od A do Ž s novim gumama i obojan, sve original na njemu. Koliko znam da ga ne koristi za nista, eventualno za sumu...

Ja mislim da se boja pekla, jer ovoliko postojana ne bi bila da je samo obojana hauba i da boja nije pecena. Bojali smo vespu u najkvalitetniju crvenu boju koju sam mogao pronaci, stoji mi pod supom vec par godina i svejedno je izbljedila. Motor je vozen dvije ili 3 sezone...

Neka ovaj moj bude "ziv i zdrav" a boja mi ne znaci nista u zivotu, pa valjda ne znaci ni njemu.


Inace, na ovo danas naidjem na poljoinfu:







 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Videl sam to.
Možda se nekad ipad nagovoriš ;)
Ne zaboravi da se prije boja miješala skoro pola pola sa razređivačom kad je bila jednokomponentna i imala u sebi laka radi sjaja a danas u dvokomponentnu jedva da možeš herter dodati koliko je rijetka a razređivač koristiš samo za špricu oprati.
Zato su danas svi auti u bazi i gore ide lak čak i na ove vodene boje.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
MatijaKrizanicMF35 kaže:
pa kaplje i zadnji semering radilice kad se ugrije, a pred 2,5 godine stavio sam nove semering, i to majstor neke polumjesece ugradio, i opet ništa, morat ću nove semeringe stavit opet.....i uredit traktor da bude ko ovaj od muhanicara.....inače je super, imam taj 533 i 539 kod dede sa 1100 radnih sati, a '87 godište.....

A koliko sati ti ima taj 533?
To nije moj traktor nego sam ga ja radil.
 
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
IMT 533 je 1973.godište, ima 2607 sati na sebi i već jednu generalku, a razlog tome je kaj su ga pokojni deda i stari skurili na tanjuranju, pukao je remen i s tim sve ostalo dihtung glave, oštetila se glava, izgubio kompresiju, pa sam nakon dugo krpanja, popravaka, petljanja ovog onog dao majstoru da to sredi.....jer je uz to i lamela kvačila otišla....
Generalka je izvršena u studenom i prosincu 1998.....
 

BIBI

Novi član
Tu od
12 Lis 2009
Poruka
28
Bobo molim te broj telefona / mobitela od tog majstora jer bi ga hito nešto pitati - ako nije problem / naravno i ime
Jer koliko sam mogao skužiti čovjek se razumije u IMT ... i ima znanja o tim cakama
Moj forum je prije bio različite bosch pumpe za IMT 539 i vezano uz to snaga traktora - i dalje tvrdim da nije ista
I sam sam kroz raznu dokumentaciju uspio doči do podatka da različite bosch pumpe daju različite pritiske i da im se zbog toga različito štelaju dizne - dakle ni dizne "nisu iste" - što je tvoj mastor indirektno i potvrdio
Inače ako netko može ponoći - tražim radioničke crteže za IMT 539 - pa ako se negdje mogu skinuti bio bih zahvalan
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Dize su iste 100 posto.
Ti najvjerojatnije misliš da ulošci nisu isti ali moje pitanje je zašto nebi bili isti?
 

BIBI

Novi član
Tu od
12 Lis 2009
Poruka
28
Piše u radioničkom priručniku za 540-549 - poglavlje 4 ... da
Rotacijska pumpa daje pritisak od 125 bara, a Linijsaka 160 bara
Ako je gore navedeno točno - a nema razloga da sumnjam u tehničku dokumentaciju
Meni logika kaže da onda i dizne moraju imati ili drugačije elemente ili moraju biti drugačije štelane jer inače isti motor nebi radio isto jer bi uz veći pritisak od 35 bara u sustavu u istom taktu ( vremenu ) u cilindar ušlo više goriva, drugačije sagorjevanje, potrošnja, maglica brizganja, bio bi i drugačiji tlak u cilindru ...

Dali netko ima ili zna gdje se može skinuti radionički priručnik za IMT 539 !?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,030
BIBI kaže:
Piše u radioničkom priručniku za 540-549 - poglavlje 4 ... da
Rotacijska pumpa daje pritisak od 125 bara, a Linijsaka 160 bara
Ako je gore navedeno točno - a nema razloga da sumnjam u tehničku dokumentaciju
Meni logika kaže da onda i dizne moraju imati ili drugačije elemente ili moraju biti drugačije štelane jer inače isti motor nebi radio isto jer bi uz veći pritisak od 35 bara u sustavu u istom taktu ( vremenu ) u cilindar ušlo više goriva, drugačije sagorjevanje, potrošnja, maglica brizganja, bio bi i drugačiji tlak u cilindru ...

Dali netko ima ili zna gdje se može skinuti radionički priručnik za IMT 539 !?
Napisal si hrpu bedastoća...
Količina goriva koja bi ušla je manja, a ne veća.
Izgaranje bi bilo bolje, jer je gorivo finije raspršeno.
Potrošnja bi bila manja, ali i manja snaga (malo kasnije ubrizgavanje).
Tlak u cilindru ovisi o konstrukciji motora (stupnju kompresije), a efektivno radni tlak o količini ubrizganog goriva, dakle manji nego na nižem tlaku.
 

BIBI

Novi član
Tu od
12 Lis 2009
Poruka
28
Inace, danas sam bas majstora pitao za uloske dizni i rekao je da je razliak u rupicama i da imas posebne uloske za rotacionu, a posebne za linijsku pumpu, IAKO mozes staviti bilo koje uloske na bilo koju pumpu, al ako vec ima onda se uvijek gleda staviti originalan dio.
Ne treba odmah vrijeđati - čovjek može i pogriješiti i ne znati i i ...
Gore je citat Bobe i riječi njegova majstora - koji je napravio generalku na 539
Kao što se vidi postoje POSEBNI ulošci dizni ( rupice - broj, veličina ) za rotacionu i linijsku pumpu i ne vjerujem da postoje dvije vrste bez veze i da je to sve jedno jer bi inače bila samo jedna vrsta i da čovjek koji od toga živi priča bez veze
Ali
Kada se Bobo uključi molim ga broj telefona tog majstora.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,030
BIBI kaže:
...
Ne treba odmah vrijeđati - čovjek može i pogriješiti i ne znati i i ...
Gore je citat Bobe i riječi njegova majstora - koji je napravio generalku na 539
Kao što se vidi postoje POSEBNI ulošci dizni ( rupice - broj, veličina ) za rotacionu i linijsku pumpu i ne vjerujem da postoje dvije vrste bez veze i da je to sve jedno jer bi inače bila samo jedna vrsta i da čovjek koji od toga živi priča bez veze
Ali
Kada se Bobo uključi molim ga broj telefona tog majstora.
Ne vrijeđam te, već sam ti ukazal na gluposti koje si napisal u neznanju.
 

BIBI

Novi član
Tu od
12 Lis 2009
Poruka
28
Hidraulika IMT 539 - iber
Kada dižem bilo što sa hidraulikom događa se da hidraulika prijeđe u "iber" visinu - ruke čak dodirnu sjedalo i onda se vrate ( padnu - cocnu ) za nekolko cm natrag do maximalno postavljene visine.
Ako zanemarimo taj "iber" na ručici sam poštelao najveću visinu nekoliko centimetara ispod maximuma. Ako maximum još spustim čak do skoro pola događa se isto ruke idu u iber - onda doslovno padnu na zadanu visinu maximuma koju sam naštelao.
Pokušao sam se igrati i sa finim štelanjem ( mala poluga ) ali bez obzira u kojem je ona položaju srednjem ili najdoljnjem događa se isto tako da nisam uspio kroz bilo koju varinatu riještiti problem.
Kod dizanja hidraulika lagano pulsira -podrhtava - diže se kao da ide po mikro pokretima - kao da fali ulja pa ga skupnja ali ulja je dovoljno
Znači nema onog glatkog dizanja "kao po ulju" več podrhtrava-pulsira čitavim putem
Što se snage dizanja tiče nisam primijetio da bi bilo problema - diže npr. tanjurače normalnom brzinom u svim položajima traktora ako on visi lijevo ili desno, gore ili dolje pod bilo kojim kutem.
Hidraulika kad padne poslije tog IBERA je stabilna i više ne pada tako da nema problema u transportu i nošenju oruđa. Kada ugasim traktor preba nekoliko minuta da se hidraulika pod teretom spusti.
U čemu je caka ??
 

Najnoviji postovi

Na vrh