• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Caka je u polužju, 98% .
ispod poklopca hid. je usljed kondenzacija zahrđalo polužje koje određuje visinu dizanja . :roll: ne vidim drugi razlog :scratch
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Mislim da je caka u onih 2 % ali.... Neka proba prvo to pa onda idemo dalje ;)
 

BIBI

Novi član
Tu od
12 Lis 2009
Poruka
28
Dali to znači da moram skinuti sjedlo i onda onaj poklopac čitavog diferencijala ( gornja kapa ) ili
da skinen polugice hidraulike i sve do bloka kučišta ?? i da ako je nešto zahrđalo da to razradim i podmažem ??
Malo se kužim u šrafljenje ali iako imam IMT već 15 godina i ovaj je drugi na starom nisam nikad ništa ni mijenjao ni dirao tako bolje da pitam i da budem siguran što mi želite reći da trebam napraviti
Hvala
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
BIBI kaže:
Dali to znači da moram skinuti sjedlo i onda onaj poklopac čitavog diferencijala ( gornja kapa ) ili
da skinen polugice hidraulike i sve do bloka kučišta ?? i da ako je nešto zahrđalo da to razradim i podmažem ??
Malo se kužim u šrafljenje ali iako imam IMT već 15 godina i ovaj je drugi na starom nisam nikad ništa ni mijenjao ni dirao tako bolje da pitam i da budem siguran što mi želite reći da trebam napraviti
Hvala

i ja sam mislio da se kužim dok nisam zajebo na sitnici zbog koje mi sad ne radi fina hidraulika... :twisted:
Najbolje, ako imaš nekoga tko zna šta radi, zovi da ti to sredi, jer kao što muhaničar kaže, možda je baš caka u onih 2%..
 

BIBI

Novi član
Tu od
12 Lis 2009
Poruka
28
Razlika klipna - rotaciona pumpa - snaga IMT 539
Došao ja do sina gospodina Đ. iz Požege - neznam dali je to taj koji je radio generalku Bobi ali bavi se time i veli ovako:
Veli da oni imaju iste IMT traktore sa različitim pumpama i da sam bio u pravu što se tiče utjecaja bosch pumpa na performanse traktora jer
Kaže da i on sa traktorom koji ima klipnu pumpu ore u prvoj a tanjura prvoj i drugoj - sve kako što sam i ja prije rekao
Sa traktorom koji ima rotacionu pumpu kaže da je brži i da oranje i ostalo mora raditi u trećoj sporoj, ali kada u trečoj brzoj uzbrdo vuzi pšenicu kaže da sa rotacionim pumpom može uzbrdo proći bez šaltanja u drugu - da proguta brdo - dok sa klipnom pumpom mora stavit u nižu brzinu - drugu na istoj uzbrdici
Znači svaka pumpa ima svojih prednosti i mana i ovisi o tome za što čovjek traktor koristi i što mu je bitno
Rekao je da su oni na svom drugom IMT-u promijenili rotacionu pumpu klipnom ( nije Rikarad Benčić ) nego nekom drugom za koju čak ne treba AC pumpa ?!? da su to blindirali te da je potrebno promijeniti zupčanik na razvodu paljenja jer je priključak pumpe drugačiji, cijevi i kao što sam to prije rekao potrebno je promijeniti elemente na diznama ( 100 kn / kom ) jer pumpe rade sa različitim tlakovima - ko si sam to zna napraviti nešto preko 3000 kn - 500 EUR-a.
Pokušat ću doći i do gospodina Đ da malo i s njime popričam ( on je otac ) da čujem i njegovu priču možda i ja napravim isto ?!
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
decki postoju dvije serije IMT-a 539

sa razlikom u bosh pumpi
ali i razlikom u difrencijalu (pinjon i korona)
onaj imt sa rotacionom pumpom ide puno brze nego onaj sa klipnom na istim okretaima
probali ima susjed dva
 

BIBI

Novi član
Tu od
12 Lis 2009
Poruka
28
Objasni koje su to dvije vrste i po čenu se to može skužit ( osim pumpa ) - dali i gdje što piše na traktoru
Zašto bi bila dva diferencijala - ??
Koja je razlika u diferencijalu - dali je razlika u broju zubaca - već du mi neki rekli da bi to moglo biti i da se može provjetrit jedino ako otvorim poklopac i izbrojim broj zubaca ??
Upravo sam danas tanjurao i traktor je OK radi ko sat, vuće - milina - tanjuram uzbrdo - nizbrdo
Jedino zašto me to uopće mući je to što sve radim uzbrdo - nizbrdo - orem uzbrdo i vraćam se rikverc onda opet uzbrdo i tako to ( kratke njive pa mi se neda okretat budući da je nagib znatan ) pa onda stalno petljam brza spora - rikverc - treća i to me živcira a prije sa starim sam samo mijenjao prva - rikverc i bilo je brže i lakše.
Samo pokušavam preko foruma od onih koji znaju iz iskustva ili znaju znanje dobiri informaciju zašto su dva ista traktora različita ?? čisto da mi bude lakše pri duši.
Sa prvim sam radio 15 godina i kad sam kupio ovog drugog ( 200 RS ) odmah sam skužio da to nisu dva ista traktora.
Budući da su bosch pumpe različite očito je da je to jedna od razlika. Sumnje su i na diferencijal ali mi se on ne otvara samo da tako bez veze.
Ako ti znaš - a očito znaš pošto si naveo dva tipa molim te da mi napišeš dali se i po čemu može izvana znati da je razlika u difernecijala i koji je koji diferencijal - dali se to može čenđat iz jednog u drugi ....
 

haris

Član
Tu od
25 Ožu 2010
Poruka
119
imam imt 539 a neznam zasto mi sluzi rucica koja stoji kod rucice za hidrauliku nikada je ne koristim a neznam zbog cega je a mora necemu da sluzi poz
 
B

Bobo

Guest
BIBI, tako je, oni su mi radili generalku. I kod njih na 539 JE Rikard Bencic pumpa. Kazu da se mali preporodio od kako su ju stavili... Imaju jos 2 558 koliko znam i ne znam kakve pumpe imaju, al bit ce da su razlicite, cim su ti pricali da se brzine razlikuju.

Mene brine jedna druga stvar. Ovdje je trenutno 558 "na tapeti" a oni su pravljeni u "brzoj" i "sporoj" varijanti. Dakle, razlike u mjenjacu (diferencijalu) izmedju razlicitih godista IMT 558 postoje, pa je moguce da su i kod njih bas takva dva razlicita traktora, cim jedan ore u 3. sporoj, a drugi u 1. direktnoj da im se brzine poklope, a voznja prikolice ista stvar. Dakle, ne moze biti u pumpi razlika tolika koliko ti je covjek opisao.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
BIBI kaže:
Objasni koje su to dvije vrste i po čenu se to može skužit ( osim pumpa ) - dali i gdje što piše na traktoru
Zašto bi bila dva diferencijala - ??
Koja je razlika u diferencijalu - dali je razlika u broju zubaca - već du mi neki rekli da bi to moglo biti i da se može provjetrit jedino ako otvorim poklopac i izbrojim broj zubaca ??
Upravo sam danas tanjurao i traktor je OK radi ko sat, vuće - milina - tanjuram uzbrdo - nizbrdo
Jedino zašto me to uopće mući je to što sve radim uzbrdo - nizbrdo - orem uzbrdo i vraćam se rikverc onda opet uzbrdo i tako to ( kratke njive pa mi se neda okretat budući da je nagib znatan ) pa onda stalno petljam brza spora - rikverc - treća i to me živcira a prije sa starim sam samo mijenjao prva - rikverc i bilo je brže i lakše.
Samo pokušavam preko foruma od onih koji znaju iz iskustva ili znaju znanje dobiri informaciju zašto su dva ista traktora različita ?? čisto da mi bude lakše pri duši.
Sa prvim sam radio 15 godina i kad sam kupio ovog drugog ( 200 RS ) odmah sam skužio da to nisu dva ista traktora.
Budući da su bosch pumpe različite očito je da je to jedna od razlika. Sumnje su i na diferencijal ali mi se on ne otvara samo da tako bez veze.
Ako ti znaš - a očito znaš pošto si naveo dva tipa molim te da mi napišeš dali se i po čemu može izvana znati da je razlika u difernecijala i koji je koji diferencijal - dali se to može čenđat iz jednog u drugi ....


e sad nisam ti ja mehanicar ali znam
da susjed ima dva imt 539
jednog starijeg i jednog novijeg
ovaj novi ima roto pumpu i ide puno brze od starijeg koi ima klipnu
pa smo i mi mislili da je u pitanju pumpa ali smo probali na ravnome i razlika je u okretaima znaci da je u pitanju difrencijal (mislim da nitko nije isao prckati po brzinama)

PS: znaj da roto pumpa isporucuje manje okretnog momenta (imao sam MF133) sa istim motorom ko 539 (generalka) vidi se odmah da mu ubrdo padaju okretai treba puno prije saltati jedino sto izgleda da ima brzi start
navodno se roto pumpa moze stelovati ispod poklopca, opruga i neka letvica mozda bi se moglo tamo malo otvoiti naftu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Bobo kaže:
Mene brine jedna druga stvar. Ovdje je trenutno 558 "na tapeti" a oni su pravljeni u "brzoj" i "sporoj" varijanti. Dakle, razlike u mjenjacu (diferencijalu) izmedju razlicitih godista IMT 558 postoje, pa je moguce da su i kod njih bas takva dva razlicita traktora, cim jedan ore u 3. sporoj, a drugi u 1. direktnoj da im se brzine poklope, a voznja prikolice ista stvar. Dakle, ne moze biti u pumpi razlika tolika koliko ti je covjek opisao.

Razlika je najvjerojatnije u reduktoru u mijenjaču.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
maiky kaže:
e sad nisam ti ja mehanicar ali znam
da susjed ima dva imt 539
jednog starijeg i jednog novijeg
ovaj novi ima roto pumpu i ide puno brze od starijeg koi ima klipnu
pa smo i mi mislili da je u pitanju pumpa ali smo probali na ravnome i razlika je u okretaima znaci da je u pitanju difrencijal (mislim da nitko nije isao prckati po brzinama)

PS: znaj da roto pumpa isporucuje manje okretnog momenta (imao sam MF133) sa istim motorom ko 539 (generalka) vidi se odmah da mu ubrdo padaju okretai treba puno prije saltati jedino sto izgleda da ima brzi start
navodno se roto pumpa moze stelovati ispod poklopca, opruga i neka letvica mozda bi se moglo tamo malo otvoiti naftu.

Ja nikad nisam naletel na dvije vrste diferencijala na 539.
Neznam samo kaj vam znači razlika u okretajima tj sa čim ste ju mijerili ?
Možda se ravnate prema satu starom 30 godina :scratch

PS: znajte da postoje dvije vrste roto pumpi za M 33 motore ;)
Ispod poklopca se da svašta raditi ali na pumpi je pločica na kojoj piše koji je tip pumpe i kak mora biti zakopčano a to ovisi o tome za kaj je motor namijenjen i nebi preporučil dase u to upuštaš ako neznaš.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
muhanicar kaže:
maiky kaže:
e sad nisam ti ja mehanicar ali znam
da susjed ima dva imt 539
jednog starijeg i jednog novijeg
ovaj novi ima roto pumpu i ide puno brze od starijeg koi ima klipnu
pa smo i mi mislili da je u pitanju pumpa ali smo probali na ravnome i razlika je u okretaima znaci da je u pitanju difrencijal (mislim da nitko nije isao prckati po brzinama)

PS: znaj da roto pumpa isporucuje manje okretnog momenta (imao sam MF133) sa istim motorom ko 539 (generalka) vidi se odmah da mu ubrdo padaju okretai treba puno prije saltati jedino sto izgleda da ima brzi start
navodno se roto pumpa moze stelovati ispod poklopca, opruga i neka letvica mozda bi se moglo tamo malo otvoiti naftu.

Ja nikad nisam naletel na dvije vrste diferencijala na 539.
Neznam samo kaj vam znači razlika u okretajima tj sa čim ste ju mijerili ?
Možda se ravnate prema satu starom 30 godina :scratch

PS: znajte da postoje dvije vrste roto pumpi za M 33 motore ;)
Ispod poklopca se da svašta raditi ali na pumpi je pločica na kojoj piše koji je tip pumpe i kak mora biti zakopčano a to ovisi o tome za kaj je motor namijenjen i nebi preporučil dase u to upuštaš ako neznaš.


OK
mozda nije u difrencijalu
ali jednostavno ovaj novi je puno brzi i točka! (sa roto pumpom)
 
B

Bobo

Guest
Cekajte malo? Nije svejedno gdje je onaj federcic zakopcan u poklopcu roto pumpe?

Moram onda pumpu s kombajna skidati i nositi majstoru, druge nema...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Bobo pročitaj mi broj sa pumpe i reči ču ti gdje treba biti zakopčano.
 
B

Bobo

Guest
OK, jer sam skidao poklopac s pumpe, i otkopcao se prije nego sam uspio vidjeti gdje je bio...

Sutra sam planirao paliti kombajn, ali je ocito da necu, dok ovo s pumpom ne rijesim.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Na pumpi je pločica i na njoj imaš oznake.
CAV
strelica sa smijerom vrtnje
DPA..............
SET.............. taj broj me zanima
SER..............
 
B

Bobo

Guest
Kaze 'vako:

SS64/800/5/196x

x oznacava broj koji MISLIM da je 1, ali moze biti i 7, ili mozda polovica nule... Sve mi na jedinicu vuce, al ne mogu biti siguran...

Eto, vjecno zahvalan...
 
Na vrh