• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,107
Ne koristi cekic za montazu vec presu i nece pakung pucati.Ja se i nesjecam da je na IMT-u kad bila sje... osovina pumpe.
Zato je vrlo bitno rozetnu zadnju stavljati na pumpu.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
prešam ja prešam, nego šta. Ma nisam nosio osovine na drejanje nego rotore, propelere ili kako već to zovemo na ravnanje dosjeda.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
to je radio majstor tokar. nosio sam mu sve skupa sa osovinom a on je to poravnao. Kako, nisam gledao jer mi je to radio u firmi gdje nisam smio ulazit u radionu.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,107
Pitam zato sto rozetna(rotor,peraja itd.) treba biti prilikom ravnanja napresana na osovinu.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Kak svi pa dva su metalna a dva kartonska uloska?




na jednom su oba papirna-grubi i fini

a na drugom je jedan metalni, drugi papirni

i filter ulja je na oba papirni, jer ima i sa metalnim
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Reparacija pumpe je jedino dobra zbog lezajeva.U novim pumpama lezajevi nisu nizasto.Prilikom svake reparacije obavezno je poravnati dosjed pakunga na rozetni.Ja inace to radim samo za kolege i kad bas imam dovoljno vremena da se zabavljam.


to je i najbitnije da pumpa nedobije vode, al treba i znati poravnati......ako se nenamjesti dobro u stroj, bit će još gore nego je bilo prije "ravnanja"......
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Vodenih pumpi sam nekoliko reparirao (pokusao) i mogu reci da svi pisete kako je to jednostavno. Nije ili pukne propeler ili kad sve sastavite skuzite da ona opet curi itd. Tako da za spas zivaca i vremena pa cak i novca UVIJEK stavim novu pumpu i traju po 6-7 godina a radim dosta s traktorom. Tako da ta reparirana sigurno mu nece toliko trajati neka proba ali uvjeriti ce se i sam. Cak na novu dobijem i garanciju 2 godine.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
- koliki je pritisak ulja na vašim 539-vetkama i koliko sati imaju,,
- ovaj je nov svega nekoliko godina i 1500 sati a pritisak ulja je na leru na granici bjelog i zelenog t.j. oko 2 bara dok sa podizanjem obrtaja dolatzi na 3-3,5 bara, tj. u zeleno polje, dok konkretno na Rakovici 65 čim ju upališ pritisak se digne na 3,5 i tu stoji i nema neko veliko odstupanje sa povečanjem obrataja tek do 4-4,5 bara
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
traktor je nov i ništa težeg od prskanja, saddnje kuruza, zgrtanje sjena, laganog transporta nije radio ali mi je taj pritisak malo sumnjiv, inače to je več 4 ili 5 539 u obitelji i nikada problema sa njima a ovom je već u tih 1500 sati mjenjana brtva glave dok na predhodnima osim tu i tamo kojeg crijeva i AC pumpe nije dirano, a niti ja jednog nisu kupovane gume, uvijek kada bi se došlo do 4000 - 5000 sati isti bi se prodavao i kupovao novi
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Sad ces reci da oni prijasnji su na leru imali pritisak na 5? Ja nijednog nisam vidio da na leru ima neki jak pritisak ulja tako da kazem ti pusti to
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ima na leru 3bara al kad je ulje hladno,al kad se dobro ugrije bude oko 1.5-2bara max na leru a na turazi mu ide do 5bara vruc nekad i vise,valda ovisi o pumpi i ulju i sigurnosnom ventilu.
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Inace se da pojacati priitsak ulja na njihovim pumpama da se ubaci platna pod feder na ventilu pumpe. Ali mozda samo jednu recimo
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kad je sve u redu to je normalan pritisak. netreba preterivati jer i previse velik nije najbolje . pritisak mora padati kako se i motor haba na lezajevima itd. tad mu nece pomoci nista zivo sem obrade. ako je fabricki mali pritisak nastelovan onda se moze dostelovati. koliko ih ima koji su na leru 0,5-0,7 bar zagrejani na radnoj temperaturi pa rade i dan danas. nije to toliko striktno za podesiti ali po meni preko 4,5 bara da mi je pritisak ja bih ga smanjio.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,770
Meni na 533 sa novim uljem i nakon sat do dva rada na leru(450 okr.) ima jedva 1 bar, hladan na pol gasa 4.5 bara. Sa starim uljem je bilo malo prek 0.5 na leru zagrijan, a pod gasom hladan 4 bara. Motor je tak tak. Uglavnom ako je pritisak prevelik prije će propišat negdje ako su brtve i semerinzi stari.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Uglavnom ako je pritisak prevelik prije će propišat negdje ako su brtve i semerinzi stari.
Ni jedna brtva , niti jedan semering ne trpi pritisak sistema podmazivanja .
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,770
Hm, sad nisam stručan po tom pitanju al mislim da je i kod traktora i kod auta u biti isto. Kažem to jer je kolegi na autu izbijalo semeringe na bregastoj zbog neodgovarajućih semeringa i velikog pritiska pumpe ulja. To je bila dijagnoza mehaničara koji je auto popravljao pa sam na temelju toga zaključio da pritisak ima veze sa stanjem brtvila.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Ne znam dal ima neka tema baš o problematici kuplunga pa bum pital ovde da ne počinjem novu, budući da je ova dosta popularna.
Ako ušaltamo u brzinu, pustimo kuplung i vozilo umjesto da krene samo se malo trzne i ostane na mjestu, o čemu se tu onda radi? Nakon prvog pokušaja više se niti ne trzne, da li je lamela ili druk lager ili?
Vozilo je, treba napomenuti, već dugo u penziji, skoro godinu dana na istom mjestu, danas upaljeno za probu prek kabela, ali eto nije se uspjelo pokrenuti s mjesta.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
koje vozilo je u pitanju. najverovatnije da su popucale nitne na lameli skroz i ferode neprave prenos. druk lezaj nema veze sa time. ili je neko nategnuo kvacilo na sajli ili stanglici za stelovanje pa nemoze da uhvati korpa jer je napeta. ali najverovatnije po meni se lamela raspala 99%
 
Na vrh