• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,160
Danas skinul vodenu pumpu i kod jednog majstora ju rastavili pomocu prese i nametali nove lezajeve, pakung, dihtung, e da, i obradili peraju na tokarskom stroju i sve je to sjelo na svoje mjesto, ali kad sam ju prisarafil na traktor ne okrece se lako s rukom.. dal se ona mora okretati skroz lagano, znaci dok ju zavrtis da se sama jos vrti ili to mora ici malo teze? cini mi se da vrh peraje zapinje, tj struze po onom poklopcu pumpe?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
okrece se lagano ali ne da se vrti. ako se cuje da kaci negde nije dobro.ako je jedva primetno teraj pa dok sluzi sluzi
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,061
Ivan KC, niste ju dosta duboko naprešali i taj traktor bu u najgorem slučaju kuhal jer je peraja najvjerojatnije predaleko od kučišta pumpe.

Ja sam lepo rekel da se to doma ne isplati popravljati ali vi slušate Oficira.
Sad si računaj kolko te bu koštalo to kaj ju moraš ponovo skidati i doprešavati, ako nebu pukla peraja ili pakubg, a onda opšet ispočetka.
Ali ovaj put po novu
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,160
Znam, nikad vise pumpu nebudem repariral, samo nova dolazi u obzir, a i bez prese to je gotovo nemoguce.. nebude to dobro jer struze po poklopcu, a napresali smo ju prvi puta malo i previse pa se nije dala okretati onda smo ju malo otpustili ali cini se prejako.. sad sam spusil bezveze 80 kn koje sam dal za lezajeve i pakung, a izgleda da bude morala nova pumpa doci..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,061
Ajde da nebum naš zloćest.
Jel znaš gdje treba i kolko treba biti razmak između peraje i kučišta pumpe?
Ako on zadovoljava donekle, svoj problem riješi ugradnjom dvije brtve ispod pumpe i redovito provjeravaj za peraju da nije dobila lufta.
Pa dok traje
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,424
Crko mi 539 :=:)
U subotu brao kukuruz i stalno je malo kao ''nabijao'' gas sam od sebe, u redu dok bere se to toliko ne osjeti nego kad izađe iz red i stao usred reda da kipam bunker, pustio gas i kardan isključio i on se ugasio i više upaliti neće, vrti i sve, al neće da upali, dok vrti nije bilo ni trunke dima.. Prošle godine se odšarafilo ono što vrti boš pumpu i onda je nabijao gas da kada bi išao cestom bi išao 50km/h koliko je bio gas velik..tako i sada sumnjam da se opet to odšarafilo.. El bi se to moglo zašarafiti ako bi skinuo kompresor i onaj poklopac!?

Muhaničar, čudiš se što on nije mjenjao dizne u 5000 sati rada, pa nisam ni ja na svome u 6200, a pali u bilo koje doba na zub, jedini traktor u dovrištu koji preko zime pali kako hoću i da napomenem pali bez grijača, ima grijač ali nije spojen.. samo što sad ne pali nikako.. :=:)
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Rezervar nije potrebno skidati, dovoljno ga je odiči ali je puno lakše kad se skine.
Povrate sa diza nije potrebno skidati.

5000 rs :(whew): ako nisu dize dugo pregledavane možeš probati, ali i to je jako blizu kraja

Da znam celi je blizu kraja,:icon_blackeye:,

Kaj sam gledal je barva na šrafima od dizni još original. l.77.
Kaj je ok od uložka dizni da mi stavi da izdrži barem 1000 vur.

Crko mi 539 :=:)
U subotu brao kukuruz i stalno je malo kao ''nabijao'' gas sam od sebe, u redu dok bere se to toliko ne osjeti nego kad izađe iz red i stao usred reda da kipam bunker, pustio gas i kardan isključio i on se ugasio i više upaliti neće, vrti i sve, al neće da upali, dok vrti nije bilo ni trunke dima.. Prošle godine se odšarafilo ono što vrti boš pumpu i onda je nabijao gas da kada bi išao cestom bi išao 50km/h koliko je bio gas velik..tako i sada sumnjam da se opet to odšarafilo.. El bi se to moglo zašarafiti ako bi skinuo kompresor i onaj poklopac!?

Muhaničar, čudiš se što on nije mjenjao dizne u 5000 sati rada, pa nisam ni ja na svome u 6200, a pali u bilo koje doba na zub, jedini traktor u dovrištu koji preko zime pali kako hoću i da napomenem pali bez grijača, ima grijač ali nije spojen.. samo što sad ne pali nikako.. :=:)

Da nije ac pumpa?:(:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,061
Ne, ja se ne čudim, meni je to više nego normalno.
Između tvog koji je do prije par sati palil ko metak i njegovog koji nikad nije pošteno palil je velika razlika. Njegov je 533, a tvoj 539

Ako se odšarafil pogon boš pumpe na zučaniku onda se to da stegnuti kroz taj poklopac.
Ali je pitanje gde su završili šarafi ili matica (ovisno koja je pumpa gore i kakav je prihvat)?
Ako mislimio na isto
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,160
Ajde da nebum naš zloćest.
Jel znaš gdje treba i kolko treba biti razmak između peraje i kučišta pumpe?
Ako on zadovoljava donekle, svoj problem riješi ugradnjom dvije brtve ispod pumpe i redovito provjeravaj za peraju da nije dobila lufta.
Pa dok traje

Sad sam prvi put videl pumpu iznutra, pa neznam bas o tome puno.. ovo za jos jednu brtvu je dobra ideja.. budem isprobal to.. koliko je taj razmak i gdje mora biti?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
539 najviše linijske pvp matica pločica i kajla su sigurno niže od pvp :mur:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,061
@ Dejan
Teško ti je reči kaj da metneš, a da bu trajalo.
U zadnje vrijeme Češke nisu loše.

@ Ivan



@ Željko
ne kužim
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,424
Moja greška, ne čitam pažljivo :mur:

A rotaciona pumpa je, ovako izgleda to, već sam bio označavao to!
dsc04393od.jpg
Znači dalo bi se to steći, a da se pumpa ne skida!? I zašto se to sada odpušta eto drugi puta u 100 sati rada, a nikada nije eto do prošle godine!?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,061
Moralo bi se dati stegnuti jer kolko se sječam zupčanik na sredini ima rupu, ali možda se i varam.

Ionak ti je svejedno jer pumpu nemožeš izvaditi van a da taj poklopac ne skidaš i ne otpustiš ova tri vijka M8

Kod stezanja koristi nekaj za navoje pa možda nebude
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,424
Znam da mora dolje, ali ako ide i pumpa dolje onda ima više posla, a ako ima više posla treba čekati onda više slobodnoga vremena da bi se upustio u taj posao.. Kada se skida pumpa, dali se mora paziti na šta striktno!?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,061
A ti lepo kreni večeras, do polnoči si gotov.

Pumpa bi trebala imati oznaku na sebi i oznaku na kučištu razvoda i trebalo bi samo nazad na oznake staviti.
Ako oznake nema, sjekačić u ruke i složi svoju za sva vremena.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,424
Pa moram malo i odmoriti, treba ujutro rano u berbu kukuruza :D:
Do sjetve ću ga uspostaviti da radi, sad neka spava :icon_pai:
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Znam, nikad vise pumpu nebudem repariral, samo nova dolazi u obzir, a i bez prese to je gotovo nemoguce.. nebude to dobro jer struze po poklopcu, a napresali smo ju prvi puta malo i previse pa se nije dala okretati onda smo ju malo otpustili ali cini se prejako.. sad sam spusil bezveze 80 kn koje sam dal za lezajeve i pakung, a izgleda da bude morala nova pumpa doci..

Za remont IMT,-ove pumpe ne treba presa .Dovoljno je imati malo bolje mengele(sraftuk,skrip).Na tokarskom stroju ne treba nista raditi .Ravnanje se odrađuje uz pomoc smirgla i malo debljeg ravnog stakla(npr staklo od auta).
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Znam da mora dolje, ali ako ide i pumpa dolje onda ima više posla, a ako ima više posla treba čekati onda više slobodnoga vremena da bi se upustio u taj posao.. Kada se skida pumpa, dali se mora paziti na šta striktno!?

Prvo provjeri filtere,zatim sito u PVP.Tek onda idi na remont PVP.Pumpa visokog pritiska (rotaciona) nikad ne crkaje od jednom osim u slucaju kad hidro-glava pukne.To je rijeđi slucaj al zna se desiti.Kad skidas roto pumpu nemas na sta sritktno paziti.Nju drzi tri vijka.Odvrce se dolaz i povrat goriva.Odvrnes lajtunge visokog pritiska.Skines ako ima kompresor ili glavu i stublinu kompresora.Skines limeni poklopac koji drze 6 vijaka m10 kljuc.Zatim skines tri vijka 13 kljuc..Tad pumpa ide van.Na rotoru pumpe imas stift bolcn a na rotoru pumpe imas utor.Znaci da ne mozes pogrijesiti kad budes vreacao pumpu nazad ako se imalo razumijes u mehaniku.
 
Posljednje uređivanje:

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Kad smo več kod vodnih pumpi, kolko mora bit našponan jemren. ak zagrabim sa rukom propelere na vodnoj pumpi vrtim i glavnu gred pola obrata dok ne zagrabi kompresija.jel to previše?
 

Najnoviji postovi

Na vrh