• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,033
Trebam jedan savjet:

Na 539 prilikom većeg opterećenja (oranje, tanjuranje) pritisak ulja mi padne skoro na nulu na ler gasu. Na većim okretajima pritisak se poveća, ali kazaljka ne prelazi na zelenu boju na satu.
Kada se motor ohladi, sve je opet ok. Što je razlog, i smijem li u oranje dok ne riješim taj problem?
Očito je motor pri kraju (ako je manometar ispravan).
Problem možeš privremeno riješiti ulijevanjem gušćeg ulja, jer će ono manje curiti kroz ležaje.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Trebam jedan savjet:

Na 539 prilikom većeg opterećenja (oranje, tanjuranje) pritisak ulja mi padne skoro na nulu na ler gasu. Na većim okretajima pritisak se poveća, ali kazaljka ne prelazi na zelenu boju na satu.
Kada se motor ohladi, sve je opet ok. Što je razlog, i smijem li u oranje dok ne riješim taj problem?

A da zamjeniš ulje, i staviš gušće s više viskoziteta, to ti može privremeno pomoć, u oranje tek kad zamjeniš ulje, a onda buš vidio dal ima snage i jel opet isto, ak ne onda znaš kaj te čeka.
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Eh da, znači štediti polako za remont. A ništa, još ćemo izorati 2-3 rali a onda tražiti majstora.
Važno mi je bilo znati da li ga uopće smijem još uvijek upregnuti malo žešće. Čini mi se da još uvijek solidno zna povući, iako sam i zaboravio kako je to bilo dok je bio novi (proizveden 1985. i svake godine obrađivao cca 8 jutara - što i nije baš previše za njega, ali godine se skupile).
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Da da lagano lagano ne napreži previše , kak smo rekli kolega stavi gušće ulje i lagano polagano
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Trebam jedan savjet:

?
Ako mu je to došlo na naglo , preko noći onda je problem i teba majstora .
A ako je pritisak polako padao prema nuli onda ti je to kao i kod nas muških, jel. -nema spasa .
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
A jesu vam i savjeti neki stvarno, nema tu malo ili puno opterećenja ako nema dobar pritisak ulja odnosno podmazivanje motora zaribat će i da stoji na mjestu! Kod nas na 539 isti problem već godinama a nije traktor da je razvaljen (ima 2000 RH) čini mi se kao i u ovom slučaju ako čovijek kaže da je radio 8 jutara zemlje godisnje! Promjenili smo nekoliko satova i uvijek isto, a što se tiče toga da kad se zagrije gubi pritisak to je logično jer se ulje razrijedi pa je normalno da nije isti pritisak kao kad je motor hladan! Samo treba paziti da ima dosta ulja i to je to, po gasu, a ove šeme sa gušćim ili sta ja znam kakvim uljem nepale baš to samo rade šverceri kad hoće nekome prodat drlog od traktora, sa takvim akcijama se samo može još dodatno uništit motor, a neće mu biti ništa bolje, barem ja tako mislim!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Trebam jedan savjet:

Na 539 prilikom većeg opterećenja (oranje, tanjuranje) pritisak ulja mi padne skoro na nulu na ler gasu. Na većim okretajima pritisak se poveća, ali kazaljka ne prelazi na zelenu boju na satu.
Kada se motor ohladi, sve je opet ok. Što je razlog, i smijem li u oranje dok ne riješim taj problem?
Koliko taj traktor uopče ima sati?
Nemora on raspišavati ulje samo na radilici. Ima tu i drugih mjesta gdje može gubiti pritisak.
Prvo zamjena ulja (ako nije dugo mijenjano) onda proba sa drugim manometrom, a onda dalje redom.
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Što se tiće radnih sati - ne znam jer sat već duže vrijeme ne radi, nisam ga mijenjao. Problem oko pritiska ulja se javio prije 2-3 godine. Međutim danas se to uoči jako brzo jer nakon jednog prohoda tanjuračama pritisak padne. Inače ulje mijenjamo redovito i tu stvarno nije bilo propusta. Motor ima nešto ulja na sebi, i to još od vremena prije 15-ak godina kada nam je puknuo blok, a majstor vjerojatno nije do kraja napravio posao kako treba, pa uvijek negdje malo curi. Inače kod radova drljanja, špricanja, košnje i sl. pritisak je više manje ok. Za svog radnog vijeka motor je dobro služio, nikad otvaran (osim kod slučaja puknuća bloka), tako da sam stvarno bio zadovoljan.
 

haris

Član
Tu od
25 Ožu 2010
Poruka
119
i kod mene je tako kao kod tebe i to vec dugo vremena i ne smatram to nekim problmom znas ono dok radi ne diraj
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Što se tiće radnih sati - ne znam jer sat već duže vrijeme ne radi, nisam ga mijenjao. Problem oko pritiska ulja se javio prije 2-3 godine. Međutim danas se to uoči jako brzo jer nakon jednog prohoda tanjuračama pritisak padne. Inače ulje mijenjamo redovito i tu stvarno nije bilo propusta. Motor ima nešto ulja na sebi, i to još od vremena prije 15-ak godina kada nam je puknuo blok, a majstor vjerojatno nije do kraja napravio posao kako treba, pa uvijek negdje malo curi. Inače kod radova drljanja, špricanja, košnje i sl. pritisak je više manje ok. Za svog radnog vijeka motor je dobro služio, nikad otvaran (osim kod slučaja puknuća bloka), tako da sam stvarno bio zadovoljan.

ja već dvije sezone radim s takvim traktorom, evo danas sam tanjurao i sijao jednu ral, i nakon prvog prohoda, na ler gasu mi se pali lampica od ulja, a kad dam gas, ništ...
bez odmora sam napravio drugi trag, bacio sjeme s rasipačem, i opet prešao tanjuračama i ništa se nije dogodilo, jer na većim okretajima ima dovoljan pritisak ulja i nema problema s tim...
samo gas i vozi..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
ja već dvije sezone radim s takvim traktorom, evo danas sam tanjurao i sijao jednu ral, i nakon prvog prohoda, na ler gasu mi se pali lampica od ulja, a kad dam gas, ništ...
bez odmora sam napravio drugi trag, bacio sjeme s rasipačem, i opet prešao tanjuračama i ništa se nije dogodilo, jer na većim okretajima ima dovoljan pritisak ulja i nema problema s tim...
samo gas i vozi..
Mrki sad samo gas, a za godinu dvije :madmana:
Kak se poderalo i ovo, pa kak sad treba i ono ;)
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Mrki sad samo gas, a za godinu dvije :madmana:
Kak se poderalo i ovo, pa kak sad treba i ono ;)

a gle, ja neradim tak puno s njim, tek to malo zemlje šta imam i obrađujem, možda malo šume i ostale pizdarijice, a tak i tak sam planirao ga kompletno generalno urediti za jedno 2-3 godine, a nadam se da će toliko izdržati...
ako ne naleti kakv ursus 360 jeftino( a sve su prilike da bude;) ) sa 1800rh...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
a gle, ja neradim tak puno s njim, tek to malo zemlje šta imam i obrađujem, možda malo šume i ostale pizdarijice, a tak i tak sam planirao ga kompletno generalno urediti za jedno 2-3 godine, a nadam se da će toliko izdržati...
ako ne naleti kakv ursus 360 jeftino( a sve su prilike da bude;) ) sa 1800rh...
Jebo te Ursus. Ni da ti ga daju badava. onda bude :madmana: :axe:
Več sam jednom prilikom pisal da je to najbolji traktor za trgovce dijelovima i one koji to smeče ugrađuju.
Setil se buš mojih riječi kad tad ;) (naravno ako se na to odlučiš)
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Jebo te Ursus. Ni da ti ga daju badava. onda bude :madmana: :axe:
Več sam jednom prilikom pisal da je to najbolji traktor za trgovce dijelovima i one koji to smeče ugrađuju.
Setil se buš mojih riječi kad tad ;) (naravno ako se na to odlučiš)

ma, uvjerio sam se u to i sam...
naime, ovu njivu koju sam danas sijao orao sam sa tim ursusom, i najebao sam mu se majčice za cijeli život!!
svaka čast za snagu i težinu, može povuć pun *****, ali je za oranje totalni kreten, lakše mi je naučiti morseovu abecedu, nego orati s ursusom...
bio bi to dobar traktor da ima IMT-ovu hidrauliku...
e sad, glede kvarova, neznam ništa, ti više znaš jer se baviš s tim, a ja sam ga tek probao kak treba, i nisam nešto pretjerano zadovoljan...
ipak, ako bude išao za male novce, bit će moj...:)
znaš ono, deda više nemre, a deca neće blizu njive i tak... ;)
al opet i ak dođe, 542 neide iz dvorišta.. ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Snage da, koliko hočeš, ali samo snage.
Sreča je samo kaj su dijelovi jeftini, ali imaju manu kaj su jednogodišnji.
Svejedno ak su male, ali stvarno malo pare u pitanju uzmi ga pa buš videl ;)
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Snage da, koliko hočeš, ali samo snage.
Sreča je samo kaj su dijelovi jeftini, ali imaju manu kaj su jednogodišnji.
Svejedno ak su male, ali stvarno malo pare u pitanju uzmi ga pa buš videl ;)

a čuj, bude bolji za šumu i tanjuranje, ali za oranje nebu služil, makar orao 5cm manje sa 542, bit će meni lakše...
vidjet ćemo, ako budu mali novci u pitanju, moj je, pa ako mi se ne svidi, bit će u oglasniku... ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,033
Mrki, ugradiš dubinski kotač i netreba ti hidraulika. On je dovoljno težak, pa mu netreba transfer sile priključka na zadnju osovinu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Mrki, ugradiš dubinski kotač i netreba ti hidraulika. On je dovoljno težak, pa mu netreba transfer sile priključka na zadnju osovinu.
Netreba njemu ni kotač kad je dobar hidraulik ;)
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
A za kolko love bi išel taj ursus? Koja godina?

nemrem ti reć... ;)
ne znam još, još nije na prodaju, jer naravno, gazda traktora, deda, neda prodati, a on više nemre delat, a nitko od djece ne želi se vratit na selo, tako da se čeka da se deda predomisli ili ono drugo...

@muhaničar
na ovom je hidraulika bolesna, i treba doktora..
izgleda da ju je netko presilio pa nemre dići plug višlje od 10cm od poda...
 

Najnoviji postovi

Na vrh