• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
:? sjebeš pumpu? Razmem da ponekad sjebeš remenicu ko kad sam ja skidal s diname :blackeye ali kak bi pumpu sje...:confused:
Lepo, ali o tome drugi put. Kad više nebu novih za tak jeftine novce.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Lepo, ali o tome drugi put. Kad više nebu novih za tak jeftine novce.

Hm kaj nije zajebano šrafiti dok je remenica gore? Ja sam danas skidal staru pumpu i nisam si zel radapciger. kak sam odšrafljival donje dvije matice su došle do remenice i s njima sam onda napinjal (naravno nisam se zmislil prvo skinuti crijeva tak da nebi niš držalo pumpu:oops:
Bez zajebancije sad da li je moguće da sam remenicu lani na proljeće previše stegnul i da je to uzrok ovom struganju i luftu na lageru? Da li je to taj zajeb pumpe koje si spomenul?? Reci barem da li sam na dobrom tragu :scratch
 
A

anel

Guest
znali ko dali ova hidraulicna pumpa ima kakav nepovratni ventil i gdje se nalazi traktor je MF 535 negdje sam na forumu procito da ima ali neznam gdje je stavio bi ja i slika od pumpe al nikako da skontam kako ide od kako je ovaj forum promijnjen
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Hm kaj nije zajebano šrafiti dok je remenica gore? Ja sam danas skidal staru pumpu i nisam si zel radapciger. kak sam odšrafljival donje dvije matice su došle do remenice i s njima sam onda napinjal (naravno nisam se zmislil prvo skinuti crijeva tak da nebi niš držalo pumpu:oops:
Bez zajebancije sad da li je moguće da sam remenicu lani na proljeće previše stegnul i da je to uzrok ovom struganju i luftu na lageru? Da li je to taj zajeb pumpe koje si spomenul?? Reci barem da li sam na dobrom tragu :scratch
Nije moguče.
Nisi na dobrom putu i več sam ti rekel da se nemoj sa tim zamarati. Nije da ti neču pomoči oko popravljanja pumpe nego ti hoču ušparati vrijeme i novac.
Imaš ovdje jedan pokušaj brtvljenja pumpe, pa probaj nekaj poloviti, da ne objašnjavam bezveze ponovo. Ali pročitaj do kraja, kad več imaš takvu volju.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
znali ko dali ova hidraulicna pumpa ima kakav nepovratni ventil i gdje se nalazi traktor je MF 535 negdje sam na forumu procito da ima ali neznam gdje je stavio bi ja i slika od pumpe al nikako da skontam kako ide od kako je ovaj forum promijnjen
Ajde probaj skontati, jer ja ne kontam kakav nepovratni ventil :scratch
 
L

lanjski

Guest
Hm kaj nije zajebano šrafiti dok je remenica gore? Ja sam danas skidal staru pumpu i nisam si zel radapciger. kak sam odšrafljival donje dvije matice su došle do remenice i s njima sam onda napinjal (naravno nisam se zmislil prvo skinuti crijeva tak da nebi niš držalo pumpu:oops:
Bez zajebancije sad da li je moguće da sam remenicu lani na proljeće previše stegnul i da je to uzrok ovom struganju i luftu na lageru? Da li je to taj zajeb pumpe koje si spomenul?? Reci barem da li sam na dobrom tragu :scratch

Nije to razlog propadanja lezajeva.
Oni najcesce propadaju kad voda dopre do njih a dopire onda kada propadne semering ili povrsina na koju on naleze a to je zapravo kolo. To se vidi tako sto voda kaplje na donjoj stani pumpe (tu postoji otvor)
Semering naleze na prosirenje koje se nalazi na osovini pumpe i semering je dosta tesko zameniti jer bi se prethodno moralo skinuti kolo. Tako se ovde zove ona ploca koja pokrece vodu.
Moguce je semering staviti i sa druge strane uz neke "majstorije" jer je vrlo velika verovatnoca da "kolo" pukne prilikom skidanja. Gus koga na osovini drzi konus, dakle bez ikakvih zavrtnjeva.
Ako je kuciste pumpe u redu, moj ti je savet da kupis novu osovinu i novi semering jer jedino ces biti siguran da nece ponovo proci voda i ponovo unistiti lezajeve.

Kad skidas pumpu skini kais i creva pa kad donje matice dodirnu do remenice ti pomeri celu pumpu unapred i tako ces dobiti prostora da ih odvijes do kraja i skines.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Nije to razlog propadanja lezajeva.
Oni najcesce propadaju kad voda dopre do njih a dopire onda kada propadne semering ili povrsina na koju on naleze a to je zapravo kolo. To se vidi tako sto voda kaplje na donjoj stani pumpe (tu postoji otvor)
Semering naleze na prosirenje koje se nalazi na osovini pumpe i semering je dosta tesko zameniti jer bi se prethodno moralo skinuti kolo. Tako se ovde zove ona ploca koja pokrece vodu.
Moguce je semering staviti i sa druge strane uz neke "majstorije" jer je vrlo velika verovatnoca da "kolo" pukne prilikom skidanja. Gus koga na osovini drzi konus, dakle bez ikakvih zavrtnjeva.
Ako je kuciste pumpe u redu, moj ti je savet da kupis novu osovinu i novi semering jer jedino ces biti siguran da nece ponovo proci voda i ponovo unistiti lezajeve.

Kad skidas pumpu skini kais i creva pa kad donje matice dodirnu do remenice ti pomeri celu pumpu unapred i tako ces dobiti prostora da ih odvijes do kraja i skines.

Hvala Lanjski! Staru pumpu budem definitivno pokušao rastaviti, a s vremenom možda i reparirati međutim već sam odlučio kupiti novu pumpu proizvođača:
http://www.vin-prom.hr Jer daju i 24 mjeseca garanciju i svi ih smatraju pouzdanima rade kvalitetno i profesionalno. Vjerojatno sutra idem u dućan pa onda dalje na slaganje.
A ovo da sam trebao prvo crijeva skinuti mi je jasno već sam lani to radio ali sad sam htio nekak na brzinu pa kad sam shvatio da i dovod zraka sa kompresora mora dolje onda je bilo i ružnih riječi i tak:vragek:
 
L

lovac00

Guest
A kakva bi to pumpa bila koja nebi regulacijski ventil imala?
Samo kaj je to sve skupa u karteru, pa treba skidati prednji trap, itd.

To znadem da treba skidat karter,dali mogu taj regulacijski ventil poštelat da dobijem veći pritisak,na koji način je poštelat??????:partyman:
 
L

lanjski

Guest
Staru pumpu budem definitivno pokušao rastaviti, a s vremenom možda i reparirati

Ma ako pokusas uspeces sigurno.
Nikakva mudrost.
Skines remenicu, drzi je onaj sraf, vidi se.
Zatim izbijes osovinu na suprotnu stranu, dakle potiskujuci je necim (il udarajuci ali tako da ne ostetis navoj na njoj) uradas u onaj kraj gde je stajala remenica. na njoj ce ostati kolo i semering.
Zatim skines zeger osigurac koji drzi lezajeve, izbijes njih (izmedju njih ima odstojnik, pazi da ga ne izgubis) i to je sva mudrost.

Kolo pokusaj da skines tako sto ces ga prvo zagrejati ali tesko ga je skinuti bez odgovarajuceg alata a da ne pukne. Kad skines kolo, semering ide na tu istu stranu vrlo lako i to je to.

i jos jedan detalj.
Kod nekih traktora (533 ) iza pumpe se nalazi lim koji sprecava da voda prodre u ulje. Kad se duze vozi sa losim lezajima pa osovina ima luft, znaci klati se, kolo moze da osteti taj lim (539 nema otvor iza pumpe pa samim tim ni taj problem ne postoji). Ako kod tebe postoji taj lim, kada budes menjao pumpu pogledaj da li je ostecen jer ako jeste nije lose da ga zamenis. On cak moze i da se napravi, nista strasno, parce lima sa 4 rupe, ali ako se probusi moze mnogo velike probleme da napravi.

I nema potrebe za zahvaljivanjem jbt, tu smo da pricamo, d arazmenjujemo iskustva a meni je zaista drago ako nekome mogu da pomognem.
Ziveo.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
I nema potrebe za zahvaljivanjem jbt, tu smo da pricamo, d arazmenjujemo iskustva a meni je zaista drago ako nekome mogu da pomognem.
Ziveo.
Idi na temu tomo vinković ili prima pa budeš shvatio pravo znaćenje rijeći zahvaljivanje :rolfer::rolfer:
 
L

lanjski

Guest
Idi na temu tomo vinković ili prima pa budeš shvatio pravo znaćenje rijeći zahvaljivanje :rolfer::rolfer:

Uh, pokusah da odgonetnem, potrazih tamo, al ogromne teme, nema sanse da skontam.
Sta li sam lupio? :)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Nije to razlog propadanja lezajeva.
Oni najcesce propadaju kad voda dopre do njih a dopire onda kada propadne semering ili povrsina na koju on naleze a to je zapravo kolo. To se vidi tako sto voda kaplje na donjoj stani pumpe (tu postoji otvor)
Semering naleze na prosirenje koje se nalazi na osovini pumpe i semering je dosta tesko zameniti jer bi se prethodno moralo skinuti kolo. Tako se ovde zove ona ploca koja pokrece vodu.
Moguce je semering staviti i sa druge strane uz neke "majstorije" jer je vrlo velika verovatnoca da "kolo" pukne prilikom skidanja. Gus koga na osovini drzi konus, dakle bez ikakvih zavrtnjeva.
Ako je kuciste pumpe u redu, moj ti je savet da kupis novu osovinu i novi semering jer jedino ces biti siguran da nece ponovo proci voda i ponovo unistiti lezajeve.

Kad skidas pumpu skini kais i creva pa kad donje matice dodirnu do remenice ti pomeri celu pumpu unapred i tako ces dobiti prostora da ih odvijes do kraja i skines.
Nema tu nikakvog konusa, kao ni na remenici ;)
Pumpa ima svoj redosljed rastavljanja, kao i sastavljanja i istina je da se može sastaviti da se peraja (kolo) ne vadi, ali nju treba poravnati čime se automatski smanjuje rastojanje između ležaja, pa onda ...........
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Nova pumpa kupljena, stara rastepena i spremna za reciklažu (ne reparaturu). Previše je to zjeb... i nemaš nikakve garancije da bu sve štimalo poslje. Npr. nitko ne spominje onaj dio s gumom na opruzi ta se guma raspala, a čini mi se da nije predviđeno za zamjenu :scratch
nego se mijenja samo onaj na osovini?
Također unutra je neki mesingani prsten uprešani u kučište koji sam ja dobrano pofrkal dok sam bukovim sukom izbijao lagere8) (bil je suk malo širi od rupe:blackeye)
 
L

lanjski

Guest
Nema tu nikakvog konusa, kao ni na remenici ;)

A sta onda drzi kolo na osovini?
Vruce/hladno?
Mozda i nema konus. ja sam mislio da postoji neki blag, nikada nisam premeravao, ali znam da nema nikakav nacin pricvrscivanja.

Npr. nitko ne spominje onaj dio s gumom na opruzi ta se guma raspala, a čini mi se da nije predviđeno za zamjenu
nego se mijenja samo onaj na osovini?
Također unutra je neki mesingani prsten uprešani u kučište
To je semering.
Ta "guma na opruzi" dodiruje povrsinu "kola", opruga vrsi pritisak na nju i ako su povrsine idealno ravne onda voda ne moze da prodje.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Nova pumpa kupljena, stara rastepena i spremna za reciklažu (ne reparaturu). Previše je to zjeb... i nemaš nikakve garancije da bu sve štimalo poslje. Npr. nitko ne spominje onaj dio s gumom na opruzi ta se guma raspala, a čini mi se da nije predviđeno za zamjenu :scratch
nego se mijenja samo onaj na osovini?
Također unutra je neki mesingani prsten uprešani u kučište koji sam ja dobrano pofrkal dok sam bukovim sukom izbijao lagere8) (bil je suk malo širi od rupe:blackeye)
:prayer::prayer::prayer:
A sta onda drzi kolo na osovini?
Vruce/hladno?
Mozda i nema konus. ja sam mislio da postoji neki blag, nikada nisam premeravao, ali znam da nema nikakav nacin pricvrscivanja.
Vruče hladno ;)

To je semering.
Ta "guma na opruzi" dodiruje povrsinu "kola", opruga vrsi pritisak na nju i ako su povrsine idealno ravne onda voda ne moze da prodje.
Nije baš guma, ali princip je ispravan.
Vruče hladno ga drži ;)
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Ali to na opruzi nije predviđeno za zamjenu? Kak je ta guma spojena na mesing izgleda ko zaljepljeno:?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
E sad :)
Nema veze, crno je, a i znamo na sta mislimo:)
Naravno da nije guma.

Uspevas li da skines a da ne pukne? :)
Pa sa pumpe koja je radila se može skinuti da se ne strga, samo neznam koja je korist od toga :scratch
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ali to na opruzi nije predviđeno za zamjenu? Kak je ta guma spojena na mesing izgleda ko zaljepljeno:?
Zamjeni se cjeli taj set " na mesingu" .

Obažavam ovake majstorluke , nagore kaj poslje ovoga on govori kako je "majstor od pumpe " .
Oprosto stric uzet si kao primjer .
Ja volim entuzijaste , poštivam ih ..i s užitkom im pomažem .
Krenuti u rastavljanje diname a ne oćistiti kolekotor jer je to zajebano ...
Kreneš u raparaciju pumpe a ne znaš kako i zašto mora brtviti .
To je isto kad ga klinac gurne (napokon) u picu i govori kako je on jebač ..halo?!
 
L

lanjski

Guest
Ali to na opruzi nije predviđeno za zamjenu? Kak je ta guma spojena na mesing izgleda ko zaljepljeno:?

Kad je novo, kad u prodavnici kupis "semering vodene pumpe" ili kako se vec to zove kod vas u trgovinama, to je sve skupa. I onaj zuti lim koji si ti nasao u onoj "solji", udubljenju u kucistu, ta opruga i "guma" sve je to skupa i samo stavis u to udublenje zatim na osovinu stavis kolo i to je sve.
Sad je bar jasno da su ti lezaji stradali zbog vode koja je dosla do njih.
Morala je da kaplje na donjoj strani pumpe, sliva se niz remenicu sa zadnje strane, do motora, ne do ventilatora. Proveri kad stavis novu, ako i tad kaplje - ne valja :)
Ma nece naravno salim se.

Pa sa pumpe koja je radila se može skinuti da se ne strga, samo neznam koja je korist od toga
Obradis pa iskoristis.
Ma jeftino je to da bi se zezao, znam ali eto, izazov :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh