• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

haris

Član
Tu od
25 Ožu 2010
Poruka
119
pozz raja ev ovak odavno nisam imao probelma sa imt 539 ali mi se jucer ukazao problem,poceo mi je da gubi pritisak ulja na mjeracu ajd reko mozda je zastopao ili neradi dok nisam pogledao ispod traktora,ulje je kapalo izmedu mjenjaca i motora 99%sam siguran da je otishao semering na izlazu iz radilice, koliko kosta taj semering i da li bi trebao jos sta mjenjati kad ga vec otvorim jer je to procedura hvala
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Drava ..pa kad veliš kad je mokro onda ne koči?
Ne širi se samo jedna ..druga se širi preko prve ..a to je sve tak ..za silu .
Pretpostavljam da nisu masne?

Ne siri se jedna preko druge. Kad sam rastavil sistem vidio sam da ona poluga (koja je u obliku slova T na kraju koja bi trebala širiti pakne) na ulazu u bubanj ima lufta, i onda kad sam pritisnul pedalu kocnice i ona se uprla u jednu paknu i onda se pocela micati po tom luftu i tak siri samo drugu paknu. A ja mislim da bi trebala ta poluga jednako siriti obje pakne. Muci me ogromna rupa u kojoj poluga ulazi u bubanj jer kad sam je uhvatil rukom ona se micala po tom luftu a mislim da to nebi trebalo. Pa me ispravite ako mislim pogresno da znam onda kaj dalje raditi.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Taj luft što te muči mora biti.Kolega puknuti ti je sve objasnio.Samo taj sistem da se širi jedna preko druge nemožeš vidjeti ako na tu što se širi kad skineš doboš nema otpora.Znači kad staviš doboš tad se širi jedna preko druge.Taj luft služi da bi se pakne kad stisneš kočnicu mogle prilagoditi obliku doboša i da bi se jednako trošile.Tačnije obrada doboša +prenitavanje pakni.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
pozz raja ev ovak odavno nisam imao probelma sa imt 539 ali mi se jucer ukazao problem,poceo mi je da gubi pritisak ulja na mjeracu ajd reko mozda je zastopao ili neradi dok nisam pogledao ispod traktora,ulje je kapalo izmedu mjenjaca i motora 99%sam siguran da je otishao semering na izlazu iz radilice, koliko kosta taj semering i da li bi trebao jos sta mjenjati kad ga vec otvorim jer je to procedura hvala

Najskuplji dio a ima ih više vrsta kod mene košta 15eura.Znači azbesna snjira 3eura.Gumeni semering 15eura ovisno o proizvođaču.Usput nebi bilo loše pregledati druk ležaj,centralni ležaj u zamajcu,malo renovirati potisnu ploču.Sve ovo dodatno ovisi kako ti odvaja kvačilo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Taj luft što te muči mora biti.Kolega puknuti ti je sve objasnio.Samo taj sistem da se širi jedna preko druge nemožeš vidjeti ako na tu što se širi kad skineš doboš nema otpora.Znači kad staviš doboš tad se širi jedna preko druge.Taj luft služi da bi se pakne kad stisneš kočnicu mogle prilagoditi obliku doboša i da bi se jednako trošile.Tačnije obrada doboša +prenitavanje pakni.

Aha tako znaci, nisam znao to.. Onda u redu... Samo jos jedno pitanje, kad sam pokusavao stelati kocnice podigao sam jedan kotac u zrak da se mogao slobodno vrtjeti prema napred i kad sam pritisnul kocnicu on je stao al se vratio i par centimetara unazad. To pretpostavljam nije u redu. a kad se to dogodi onda se ona osovina koja ulazi u bubanj i razdvaja pakne, sva pomakne. Htio bi te kocnice srediti pa trebam pomoc..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
pozz raja ev ovak odavno nisam imao probelma sa imt 539 ali mi se jucer ukazao problem,poceo mi je da gubi pritisak ulja na mjeracu ajd reko mozda je zastopao ili neradi dok nisam pogledao ispod traktora,ulje je kapalo izmedu mjenjaca i motora 99%sam siguran da je otishao semering na izlazu iz radilice, koliko kosta taj semering i da li bi trebao jos sta mjenjati kad ga vec otvorim jer je to procedura hvala
Znači ute pušča tute.



Uploaded with ImageShack.us

Grafitna špaga nekakvih 50-tak kn
Semering ne preporučujem nikako (naročito početnicima), ma ustvari uopče ga ne preporučujem.
Kvačilo od 100-tinjak kn pa do 1 000 kn (ovisi kaj buš nutra našel)

Ali pad pritiska na manometru nema nikakve veze sa tim puštanjem.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Aha tako znaci, nisam znao to.. Onda u redu... Samo jos jedno pitanje, kad sam pokusavao stelati kocnice podigao sam jedan kotac u zrak da se mogao slobodno vrtjeti prema napred i kad sam pritisnul kocnicu on je stao al se vratio i par centimetara unazad. To pretpostavljam nije u redu. a kad se to dogodi onda se ona osovina koja ulazi u bubanj i razdvaja pakne, sva pomakne. Htio bi te kocnice srediti pa trebam pomoc..
Taj luft je normalan kao i to vračanje kotača i ne zamaraj se sa tim.
Debljina novih pakni ima različitih, a standard je čini mi se 5,5 mm

A kak se tebi uopče pakne namoče u radu?
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Taj luft je normalan kao i to vračanje kotača i ne zamaraj se sa tim.
Debljina novih pakni ima različitih, a standard je čini mi se 5,5 mm

A kak se tebi uopče pakne namoče u radu?

Ma to je bilo par put ekstremni rad po kisi.. i onda zurba po cesti i onda kad treba stati gazi gazi gazi gazi po kocnici.. :-D
Ali da, primjetio sam, kocnice rade u redu kad pocnem raditi z njim nesto, ali na kraju rada po normalnom vremenu vise ne koce ko i na pocetku, ko da se ugriju ili ne znam, jednostavno ne sljakaju kak bi trebale..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Čudno, inače kad se malo navlaže koče bolje :scratch
Promijeni pakne i problem riješen. To je investicija od 100-tinjak kn.
 

haris

Član
Tu od
25 Ožu 2010
Poruka
119
danas sam sve raspakovao i sutra cu malo da ga brisem i operem prljavstinu onda prekosutra idem da to pokupujem a sto se tice kavacila sve je uredu koliko sam mogao da vidim i nisam imao problema sa njim,a manometar je moguce da je se zastopao jer je i prija znao nekada da zasteka ispocetka ali skoci nakon sto mu malo dam gasa :D pozzz
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
danas sam sve raspakovao i sutra cu malo da ga brisem i operem prljavstinu onda prekosutra idem da to pokupujem a sto se tice kavacila sve je uredu koliko sam mogao da vidim i nisam imao problema sa njim,a manometar je moguce da je se zastopao jer je i prija znao nekada da zasteka ispocetka ali skoci nakon sto mu malo dam gasa :D pozzz
Samo provjeri da ti možda ne curi na brtvi kartera pa da nebu, ponovi radnju ;)

Manometar nebi bilo loše da zamjeniš.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Aha tako znaci, nisam znao to.. Onda u redu... Samo jos jedno pitanje, kad sam pokusavao stelati kocnice podigao sam jedan kotac u zrak da se mogao slobodno vrtjeti prema napred i kad sam pritisnul kocnicu on je stao al se vratio i par centimetara unazad. To pretpostavljam nije u redu. a kad se to dogodi onda se ona osovina koja ulazi u bubanj i razdvaja pakne, sva pomakne. Htio bi te kocnice srediti pa trebam pomoc..

To je sve normalno.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Znači ute pušča tute.



Uploaded with ImageShack.us

Grafitna špaga nekakvih 50-tak kn
Semering ne preporučujem nikako (naročito početnicima), ma ustvari uopče ga ne preporučujem.
Kvačilo od 100-tinjak kn pa do 1 000 kn (ovisi kaj buš nutra našel)

Ali pad pritiska na manometru nema nikakve veze sa tim puštanjem.

Neznam kakve vi semeringe imate kod nas dihtaju bez greške.Špaga nikako.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Neznam kakve vi semeringe imate kod nas dihtaju bez greške.Špaga nikako.
Iste kakve i vi i ko god ga je zmislil treba mu ga navuči na glavu i zakopčati obadva federa umjesto kravate :evil:
Probal sam ugrađivati plavu, crnu, svijetlo i tamno crvenu gumu i da ti budem iskren najzadovoljniji sam bil sa onima sa crvenom gumom i IMT naljepnicom koji su ispočetka dolazili, ali naši poduzetnici su počeli lijevati poklopce, gumenih majstora imamo koliko hočeš, a naljepnice več proizvode stolječima i dobili smo nedovršeni poluproizvod.
Problem je u aluminijskim poklopcima koji previše stisnu semering na odbacivač ulja i on ga podrapa. Pojedine gume se od ulja jednostavno raspadnu, ali zato naljepnice na pakiranjima drže ko lude.

Grafitna špaga se ugrađuje odavno na Mercedesove motore, Perkins ju također ima pa ne pušta. Neznam zakej onda nebi brtvila i na IMT-u. Ako koja kap i prejde to je zanemarivo.
A i na radilici su utokareni kontra kanali po kojima klizi semering kad se ugradi ........
to je moje razmišljanje, a možda ga ja i neznam ugraditi :scratch
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Jbg ponekad sam i ja imao problema sa crvenim.Sad kupujem zeleni sa jednim zaptivanjem i nemam nikakvih problema.Ima samo zaptivanje sa jednom oprugom.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Zeleni :scratch Takvoga još nisam videl.
Da ti iskreno velim možda bi i probal ga ugraditi, ali mi se ta proba ne sviđa radi onih kanala po radilici i onda mi je ta proba nakraju obično preskupa. Materijal, izgubljeno vrijeme, dupli posel ........
Raspuhanog nebu zabrtvila ni sa zlatnim rubom, a to znaš i sam ;)
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Ja obično kad postavim semering i zamajac palim traktror prije sastavljanja.Ako pusta vidi se odmah.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Odmah nebu puštal sigurno, ali nakon par sati ga sjebe.
Kak ti se samo da spajati gorivo i struju, samo da bi ga upalil?
 

haris

Član
Tu od
25 Ožu 2010
Poruka
119
jucer sam isao kupovati djelove kupio sam grafitnu spagu 9 km,semering tamno crveni 17,55 km ,dihtung glave 17 km i dihtung poklopca onog na vrhu 9 km,grafitnu spagu sam danas ugradio i skolpio mjenjac sa motorom sutra cu odraditi struju i ostale zafrkancije semering nisam stavio jer nisam imao nacina kak da ga postavim jedno da ga rastegnem nekak ali sam poslusao muhanicarev savjet pa sam stavio spagu semering je ostao na cekanju ;),dihtunge sam samo kupio radi reda jer kontam kad zima dode malo ga osvjeziti jer mi malo kvasi ulje ispod dihtunga a nikada ga nisam ni otavarao heh pozzz

usput sta mislite o ovome traktoru
http://www.pik.ba/artikal/1274638/imt-539-80-ks/#sta=pitanja
 

Najnoviji postovi

Na vrh