• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Na IMT 539 ide akumulator od 97 ampera dal ce skoditi ako se stavi manji i koje jacine bi bio najslabiji koji treba staviti???I iz kog razloga ako traktor odstoji neko vreme a nisam skinuo kleme posle nece da upali.I sto je interesantno nekad odstoji duze i opet upali a nekad posle kraceg vremena i nece.Trenutno imam na njemu akumulator od 75 ampera.
Manji bu mu sigurno škodil (naročito po zimi).
Možda ti neko krade struju ili je alnaser u kur cu. Akumulator se može ispitati na startnu sposobnost i od tud bi trebalo krenuti, a onda kleme, mase, kontakt na alnaseru .......
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ako sumjas da ti nesto povlaci struju dok je sve iskljuceno, onda sa ampremtrom to isptas, ili odes kod autolektricra daa ti on spoji ampermetar u seriju i tad ces znati.
 
O

Odessa88

Guest
Ne razumem kako moze da povlaci struju kad je sve ugaseno i nema kontakt na bravi???Pa zar nije tako na svakoj masini i na kolima ako stoji akumulator a nisu skinute kleme pre ili kasnije ga izvuce.Kako da znam dal gubi struju??A onaj anlaser izgleda da puni posto vidim da kad dam kontakt upali se ona lampa i onda kad upalim radi jos dve tri sekunde i onda se ugasi.Ja i ovako vrlo slabo koristim traktor a pogotovu ne zimi bas ako zatreba pa zato pitam dal treba bas ovaj od 97 ili moz da posluzi i slabiji
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Ne razumem kako moze da povlaci struju kad je sve ugaseno i nema kontakt na bravi???Pa zar nije tako na svakoj masini i na kolima ako stoji akumulator a nisu skinute kleme pre ili kasnije ga izvuce.Kako da znam dal gubi struju??A onaj anlaser izgleda da puni posto vidim da kad dam kontakt upali se ona lampa i onda kad upalim radi jos dve tri sekunde i onda se ugasi.Ja i ovako vrlo slabo koristim traktor a pogotovu ne zimi bas ako zatreba pa zato pitam dal treba bas ovaj od 97 ili moz da posluzi i slabiji
Zaboravi sinko kaj sam ti napisal :madmana:
A da probaš pipu na rezervaru zatvoriti :lol:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ja samo kazxem da je moguce da crpi struju, sto nan traktoru nije cest slucaj, osim ako su diode u pitanju ili ako je neko nesto prckao po instalciji, ali je to prvi korak koji se radi, pa se ispita punjenje, pa se onda napuni akumultor na ispravljac i onda ako se opet sam isprazni onda ga treba mijenjti, sto je najcesci slucaj.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Da da lako je tebi da se zezas!!!!
Pa ne, ali mislim si ako neraspoznaješ alnaser (elektropokretač) od alternatora (dinama) onda bu to malo teže za riješiti.
A jel se zaiskri imalo kad vračaš klemu gore?
 
O

Odessa88

Guest
Nisam obratio paznju dal varnici kad skinem klemu.Juce ga skinuo napunio na punjac jedno dva sata i danas upalio iz prve.Al interesatno je da je pre ovog stajao jedno dve tri nedelje da ga nisam palio i upalio onda iz prve posle toga ga parkirao i pdstojao jedno cetiri dana i nije hteo da upali sto mi je interesantno jer bi trebalo da pali bez problema stim da je odstojao samo par dana.Alternator pretpostavljam da je onaj preko koga ide kajs a anlaser je isto sa desne strane tu negde ispod filtera vazduha????
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Nisam obratio paznju dal varnici kad skinem klemu.Juce ga skinuo napunio na punjac jedno dva sata i danas upalio iz prve.Al interesatno je da je pre ovog stajao jedno dve tri nedelje da ga nisam palio i upalio onda iz prve posle toga ga parkirao i pdstojao jedno cetiri dana i nije hteo da upali sto mi je interesantno jer bi trebalo da pali bez problema stim da je odstojao samo par dana.Alternator pretpostavljam da je onaj preko koga ide kajs a anlaser je isto sa desne strane tu negde ispod filtera vazduha????
Gradivo savladano :partyman:
A jel imaš sa čim izmjeriti napon akumulatora?
 
O

Odessa88

Guest
Sa cim bi trebao da izmerim jel sa onim ampermetrom -voltmetrom i kako to da uradim??Sta treba da pokazuje taj voltmetar i gde da izmerim???
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Sa cim bi trebao da izmerim jel sa onim ampermetrom -voltmetrom i kako to da uradim??Sta treba da pokazuje taj voltmetar i gde da izmerim???
Na instrumentu staviš područje u voltima, raspon do 20 volti. Spojiš pipalice crvenu na +, a crnu na - na kleme akumulatora s tim da ih prvo dobro ošistiš i stegneš (moreš i kontra ništ se ne događa), on bi trebal pokazivati 12 ili više volti, okreneš ključ u položaj opalenje očitaš rezultat kad hoče i rezultat kad neče i gas ovdje sa dobivenim podacima. Tu bumo probali utvrditi stanje akumulatora i onda pemo dalje ;)
 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Danas doneo od strugara ove umetke za grejače, planiram na fergu da stavim da izbacim onaj fabrički.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Danas doneo od strugara ove umetke za grejače, planiram na fergu da stavim da izbacim onaj fabrički.
Vidio več nekoliko puta, ali me se nisu dojmili, čak sam jednom prilikom tražil nove predkomore kad sam radil motor.
Uglavnom, moje je mišljenje da kod lošeg motora pomaže kod paljenja, ali dobrom motoru samo odmaže, kao i lošem nakon što upali.
 
O

Odessa88

Guest
Na instrumentu staviš područje u voltima, raspon do 20 volti. Spojiš pipalice crvenu na +, a crnu na - na kleme akumulatora s tim da ih prvo dobro ošistiš i stegneš (moreš i kontra ništ se ne događa), on bi trebal pokazivati 12 ili više volti, okreneš ključ u položaj opalenje očitaš rezultat kad hoče i rezultat kad neče i gas ovdje sa dobivenim podacima. Tu bumo probali utvrditi stanje akumulatora i onda pemo dalje ;)

Okrenem kljuc u polazaj za paljenje mislis pod tim da upalim traktor pa da ocitam tad???Svaka ti cast ti si bas aktivan na forumu
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
jos da je voltmetar sa kazaljkom, pa da vidi otklon kazaljke pri stratanju i kad upali u rezimu punjenja, malo teze ide sa digitalcem
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Okrenem kljuc u polazaj za paljenje mislis pod tim da upalim traktor pa da ocitam tad???Svaka ti cast ti si bas aktivan na forumu
Čitaš u onom trenutku kad alnasaš, a očitaj i kad traktor upali. Daj mu malo gasa da krene filati (puniti)


jos da je voltmetar sa kazaljkom, pa da vidi otklon kazaljke pri stratanju i kad upali u rezimu punjenja, malo teze ide sa digitalcem
Očital bu i digitalac dost ako je akumulator loš. Meni to sve nekak vleče na loše spojeve ili loše kablove :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh