• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
koliko se sjecam kod 539 je o25 hladno i 028 vruc
Pover, zagrijavanjem motora se razmak između podizača ventila i klackalice smanjuje tak da nije dobro tak. A i sa čim bi te fine mjere izmjeril 0,28 :scratch
A i krivo se sječaš. 0,30 na hladno, a 0,25 na toplo ;)

edit
Krivo sam napisal :madmana:
Razmak između ventila i klackalice se smanjuje (poneslo me mjesto korigiranja razmaka), mada u konačnici to izađe na isto
 
Posljednje uređivanje:
L

lanjski

Guest
Između potisnog ležaja i capica 12 mm
Glava 7,6 - 8,3 kpm.
Leteči 5,5 - 6 kpm. (bez osigurača), 7,5 - 8 kpm. (sa osiguračom)
Glavni 15,5 - 16 kpm.
Radilica: standard leteči 57,124/57,112. 2 spec. - 0,51
Radilica: standard glavni 69,824/69,812. 2 spec, - 0,51
Hrapavost: max. 0,4 mikrona.

Ove zadnje mjere ti ionak najvjerojatnije ništ ne znače jedino ako doma imaš strojnu obradu.
Ako te još kaj zanima samo pitaj ;)

E bas ti hvala

i kad vec znas a i hoces da odgovoris (hvala jos jednom) znas li i da li postoje lezaji cetvrte specijale, neki kazu da za imt 533 de luxe postoje a za starije tipove ne?
 
L

lanjski

Guest
0,30 na hladno, a 0,25 na toplo ;)
Tako pise i uputstvu za rukovanje i odrzavanje,
Gume 0,8k zadnje i 1,8 prednje.

Ima jos zanimljivosti u tom uputstvu:

Prilikom startovanja rucica gas do povucena kraja (pun gas?)
Remen vetilatora 19 mm ulegnuce (ne 20, ni slucajno :) )
Prazan hod papuce kvacila, pazi sad! 9,5 mm! (kako da ga izmerim samo)

ima i jedan koristan podatak, ne mogu da opisem moram sliku.
Radi se o tome kako ograniciti dizanje poluga, dokle treba da idu.
30 cm od onog klina koji se "lomi" ispod mesta gde se kaci toplink do sredine bolcna u ramenu.
hidraulik.png
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
E bas ti hvala

i kad vec znas a i hoces da odgovoris (hvala jos jednom) znas li i da li postoje lezaji cetvrte specijale, neki kazu da za imt 533 de luxe postoje a za starije tipove ne?
Samo kaj toga nebuš našel u prodaji za kupiti, a i ta radilica koja se mora brusiti na prekomjeru je za otpis.
Inače sam naletel na 533 de luxe sa starim tipom radilice tak da godine i tip nemoraju biti mjerilo onoga kaj je ugrađeno.
 
L

lanjski

Guest
Ma...
Rasturio sam motor jer je dosta "duvao", nasao sam neke pukle karike, sad da li su pukle kad sam ih skidao ili su ranije popucale pojma nemam. Nema mnogo "anzeca" ali ga ipak ima i nameravam da ipak uradim stubline i naravno nove karike pa se bojim kako ce izdzati na radilici ako gore ojacam a dole sve vratim straro.
Radilica nije bas losa, nije prolupao, lezaji nisu pocrveneli ali nisu ni novi, vidi se, nisam mogao da premerim koja je specijala, sutra nosim kod majstora pa ako bude vec na trecoj ne znam sta da radim.
Da kupujem drugu radilicu mi je prilicno skupo kad ova nije bas skroz losa a sad kazes da ne valja preko trece to raditi.

Sta bi ti uradio da si na mom mestu? :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Tako pise i uputstvu za rukovanje i odrzavanje,
Gume 0,8k zadnje i 1,8 prednje.

Ima jos zanimljivosti u tom uputstvu:

Prilikom startovanja rucica gas do povucena kraja (pun gas?)
Remen vetilatora 19 mm ulegnuce (ne 20, ni slucajno :) )
Prazan hod papuce kvacila, pazi sad! 9,5 mm! (kako da ga izmerim samo)

ima i jedan koristan podatak, ne mogu da opisem moram sliku.
Radi se o tome kako ograniciti dizanje poluga, dokle treba da idu.
30 cm od onog klina koji se "lomi" ispod mesta gde se kaci toplink do sredine bolcna u ramenu.
hidraulik.png
Kad več čitaš (a očito neznaš pročitati) onda čitaj do kraja.
Ti si tražil razmak između potisnog ležaja i capica, a tih 9,5 mm se mjeri između nogostupa i pedale (ustvari kaj da ti pišem čitaj sam)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Ma...
Rasturio sam motor jer je dosta "duvao", nasao sam neke pukle karike, sad da li su pukle kad sam ih skidao ili su ranije popucale pojma nemam. Nema mnogo "anzeca" ali ga ipak ima i nameravam da ipak uradim stubline i naravno nove karike pa se bojim kako ce izdzati na radilici ako gore ojacam a dole sve vratim straro.
Radilica nije bas losa, nije prolupao, lezaji nisu pocrveneli ali nisu ni novi, vidi se, nisam mogao da premerim koja je specijala, sutra nosim kod majstora pa ako bude vec na trecoj ne znam sta da radim.
Da kupujem drugu radilicu mi je prilicno skupo kad ova nije bas skroz losa a sad kazes da ne valja preko trece to raditi.

Sta bi ti uradio da si na mom mestu? :)
Ako radiš gore sve novo onda treba obavezno i dole urediti.
Radilicu na strojnu obradu da izmjere kaj bu izašlo, a ako traktor misliš ostaviti za sebe nejdi dalje od treče.

Mislim da imam doma još jednu koju treba brusiti i ide na drugu, samo moram pogledati jel stari ili novi tip. Nije preskupa ;)
 
L

lanjski

Guest
Ako radiš gore sve novo onda treba obavezno i dole urediti.
Radilicu na strojnu obradu da izmjere kaj bu izašlo, a ako traktor misliš ostaviti za sebe nejdi dalje od treče.

Mislim da imam doma još jednu koju treba brusiti i ide na drugu, samo moram pogledati jel stari ili novi tip. Nije preskupa ;)

Uh dobro je, kad sam procitao onaj prvi post pomislih da si se naljutio a samo se nismo razumeli. Tacno, tih 9,5 mm je ta mera, pedala-nogostup.
U tom knjizici iz koje ja citam nema onih mera za koje sam pitao.
Ne bih valjda pitao nesto sto znam?
I znas sta, ti si taj koji je odlucio sta ce biti sa radilicom :)
Ako bude isla dalje od trece, bacam je!

Trazicu neku polovnu, valjda ih ima u okolini.
Ti si mi predaleko :)
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
727
Ej ljudi...
Imam problem sa IMT 539.
Danas sve normalno stavio plug, i napravim dve brazde, i pri kraju mi se poluge hidraulike dignu za sve u gornji položaj, ne pomaže ni ručica za dizanje i spuštanje.
Kada ugasim traktor, počinje se pomalo spuštati za dolje, opet nema veze u kojem je položaju ručica.
Kada upalim traktor, opet diže poluge u gornji max položaj...
U čemu bi mogao bit problem, prije nego pozovem majstora?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Ej ljudi...
Imam problem sa IMT 539.
Danas sve normalno stavio plug, i napravim dve brazde, i pri kraju mi se poluge hidraulike dignu za sve u gornji položaj, ne pomaže ni ručica za dizanje i spuštanje.
Kada ugasim traktor, počinje se pomalo spuštati za dolje, opet nema veze u kojem je položaju ručica.
Kada upalim traktor, opet diže poluge u gornji max položaj...
U čemu bi mogao bit problem, prije nego pozovem majstora?
Najvjerojatnije zaštekal razvodnik :scratch
Jel ima lufta na balansnoj opruzi (tam gde kopčaš top link)?
Ti si na svojega ugrađival onu dodatnu hidrauliku?
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
727
ovo sa oprugom nisam probao...
Najviše me je strah da sve ne polomi kad je upaljen, dignu se te poluge gore sve puca...
dodatna hidraulika nije na mome traktoru.
znači razvodnik, se može popravit ili potreban novi dio...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
ovo sa oprugom nisam probao...
Najviše me je strah da sve ne polomi kad je upaljen, dignu se te poluge gore sve puca...
dodatna hidraulika nije na mome traktoru.
znači razvodnik, se može popravit ili potreban novi dio...
Onda sam ja nekaj pobrkal oko dodatne hidraulike, nema veze.

Razvodnik se može razraditi, ali novi je 100 kn i nema računice jer treba pumpu vaditi van da bi se došlo do njega.Pošto do sad nije pukel poklopac najvjerojatnije je sigurnosni ispravan, ali moja preporuka je da i njega zamjeniš.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Ako nije zastekao razvodnik onda je zastekala polugica na balansnoj opruzi.Uglavnom se to desava u jesen kad dojdu vlazni dani.Posebno ako je slaba mandzetna na balansnoj opruzi.Imas dva nacina da to rijesis:laksi je da udaris par puta tezim cekicem na mjesto gdje kacis topling.Ako neuspije odblokirati onda moras skidati poklopac hidraulike i razraditi polugu.Mora da lako se pomjera rukom.

page0003.jpg
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
727
hvala...probat cu ovo, ako ne uspije zovem majstora pa nek popravlja..
 
S

staffmen

Guest
poz
imam jedno pitanje na kojeg nikak da dobijem odgovor.
moj deda ima imt 533 i kaze da mu se cini da mu trosi vise nego inace.

pa sad mene zanima kak se kod vas krece potrosnja po satu kod
1 oranja
2 kosenja
3 transporta.
4. razno (okretanje sijena, tanjuranje, sijanje..........)

malo po internetu citam i pise da je minimalna specificna potrosnja 255g po kwh a to ispadne oko 8l po satu??
od bratica SAME LEOPARD 85 (85ks) trosi 6-7l po satu dok ore pa mi se to cini previse za tak mali traktor...:roll:
 

Najnoviji postovi

Na vrh