• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
ne zamarajte se s praznim hodom prvo ispravno(tu mjera varira ,ne treba biti kak je u knjizi) poštelati-naštelati "capice"(tamo gdje pritišće potisni ležaj) pa tek onda prazni hod- potisni ležaj približiti njima kolko više manje treba ili netreba
ovo gore navedno vrijedi ako je sve OK s košarom kvačila
 

bega533

Novi član
Tu od
16 Velj 2010
Poruka
13
Bobo kaže:
Otvoris onaj poklopac odozdol, uzmes neki tanki lim koji ce ti sluziti kao mjera (mjerni lim - spijun, noz od skalpela ili nesto slicno...) odstupanja i sve "pracne" nastelas na tu, istu, udeljenost. Nakon ovoga, na pedali postelas prazni hod koji treba biti 1cm od gornjeg granicnika.

Tako bar mi to radimo i nikad s tim problema nije bilo.


Vjerujem da postoji i strucniji nacin da se ovo obavi, ali ovo moje se u praksi pokazalo kao dobro.


Ja na 539 imam problem poskakivanja samo u rikverc, (pogotovo sa zitnom sijacicom) i ovaj sistem mi nije pomogao nista, jer su "dosjedi" bili OK, al on i dalje skace. Meni je korpa pomotana, tak da od toga "nema kruha"...

Hvala na pomoci, probacu sutra, pa javljam kako je ispalo.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Do capica je odispod jako teško doči. Možeš praktički poštelati samo drugi stepen. Kad se sastavlja motor i getriba treba biti jako oprezan da se ne savine lamela jer onda isto zna tresti.
 

bega533

Novi član
Tu od
16 Velj 2010
Poruka
13
Jel se onda lamela mora menjati ili se to moze "opraviti", pa sklopiti kako treba?
 
B

Bobo

Guest
codexnox, dovoljno je da imas bilo kakvog lufta, onaj 1cm je odredjena mjera "za svaki slucaj". Ti bi trebao postelati obadvije lamele, i ne bi bilo problema s ukljucivanjem kardana cak i s vecim luftom od tog centimetra. al mozes i na svoj nacin prestelati kvacilo i nece biti problema, dok se lamela bas skroz ne potrosi.

Kolega je na svom 539 odozdol postelavao i prvi i drugi stupanj. Sve radi ok. Meni je to radio mehanicar usputno (mislim da smo puz volana mjenjali, nije bitno) i kad je zavirio unutra, rekao je da je sve u redu i da ne treba dostelavati nista, jer sve ravno nasjeda... Nisam se zavlacio dolje, a kasnije saznao da se zna dogoditi kad preopterecujes traktor da se korpa zna izvitoperiti, pa onda radi kako joj se da...

Ne dogadja mi se toliko cesto, pa se s time ne zamaram...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,110
Meni je kvacilo normalno radilo ,ali taj drugi stupanj za lamelu nije ,jer nisam mogao papucicu stisniti dalje.
Tako da sam malo ju podigao jer je gole bilo dosta lufta.
Sada sve radi ok,i nadam se da se lezaj nevrti.

Sto se tice korpe siguran sam da je u dobro stanju ,jer taj traktro samo ljencari....kosi,vozi cisternu,nekad pozubi nest...i tak.

Iako ga ove godine ceka malo veci posao.....morat ce frezat i malcirat,ali polako pa sigurno.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
i kaj da se okreče ?, okreče se još na desetke drugih ležajeva pa ostanu živi dugi niz godina
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
puknuti kaže:
i kaj da se okreče ?, okreče se još na desetke drugih ležajeva pa ostanu živi dugi niz godina

ali se troše capice ako je potisni pritisnut k njima i sigurno će se potrošit puno prije deset godina , razmisli i potvrdi :scratch
 
B

Bobo

Guest
A ono... dogodi se da se i potisni lezaj razleti, dok ostali ostanu citavi. Problem je taj sto su svi ostali lezajevi potopljeni u ulje, pa se mogu vrtjeti cjelu vjecnost u leru kao sto bi se vrtio i druk lezaj, ali on nema neko odlicno podmazivanje i prije il kasnije ce se raspasti.

Ako je napravljen da stoji, onda nek stoji.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
luft se ne ostavlja radi uspavljivanja ležaja :lol:
Luft mora biti radi trošenje lamele . Kako se lamela troši tako se luft smanjuje ..malo po malo bi dočli do trenutka situaciji kao da malo pritisnema kvacilo ..tada bi lamela proklizavala ..i tak -ode sve kVragu .
Svi sistemi samoštelanja imaju potisni ležaj naslonjen ..to je tak , jbg.
 

saskoplac

Novi član
Tu od
15 Ožu 2008
Poruka
14
kako promjeniti zadnji semering radilice imt 539

pozdrav svima na forumu,interesuje me posto na moj imt 539 curi ulje na spoju menjaca sa motorom koje su procedure za promjene zadnjeg semeringa na radilici,dali i kako da postavim azbesne polutke ili da ugradim zadnja silikonska dekla,sta sve da promjenim kada rasklapam traktor na pola i sve druge trikove oko lameli i korpa lamele.hvala na svim odgovorima.

evo slika zadnjeg semeringa
 
A

Ado

Guest
Pozzdrav svima .-Moram se prikljuciti ovoj temi jer me int vezano za lamelu ukljucenje freze na zadnjem prenosu koje nemogu ostvariti dok masina radi.-Na traktoru Ferguson 535 X . nedavno sam mjenjao pogonsku lamelu i druk lezaj koja je bila dotrajala .(Sve novo postavljeno lamela pogonska, druk lezaj)-Koliko sam upoznat od svog majstora koji odrzaje masinu daje korpa i hidraulicna lamela ok zato nisam mjenjao sve u kompletu .Sad me interesuje kad hocu da ukljucim frezac rad dok stiskam duplo kvacilo stalno mi bruji imam osjecaj dace sve eksplodirati .-Koliko sam primjetio kad nije postavljen kardan od freze a recimo masina radi nemam problema sa ukljucenjem radi bez problema.-Posto mi se zurilo da uhvatim vrijeme za polijevanje voca atomizerom zvao sam svog majstora i pitao sta da cinim isti mije odgovorio da treba nastelovati kvacilo.-Objasnio mije sistem da mogu na drugi nacin pokrenuti ,to jest da iskljucim motor te onda prebacim sklopku u rad kardana i zatim upalim motor .-Upalio sam bez problema kardan okrece normalno .-Sad me interesuje vas savjet dali mogu na ovakav nacin raditi da stalno iskljucujem masinu sta je problem jeli lamela hidraulicna kraju sta se desaje kad ode .-Nastelovat cu pokusat kvacilo da mogu bez problema ukljucivati kad mije potrebno. Dali steti cemu na masini recimo gasenje te ponovo paljenje znam da ja gubim na vremenu na ovakav nacin .-Molim za vas strucan savjet .-"Unaprijed vam se zahvaljujem "-Ado_
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
E moj ado ..a kako da te utješim .
-dereš akumulator
-dereš alnaser
-dereš bravu
-je*eš motor -motor je napravljen da radi a ne da se pali -gasi
..reci ti tom svom majsturu da nek on pali auta i dođe ti to naštelati čim prije
kad ode (ako ode od trošenja tarne površine) proklizava ..tj kardan se neće okretati ,traktor neće moći uz brijeg
 
A

Ado

Guest
Interesuje me dali pogonska lamela na traktoru sluzi samo za prenos mjenjaca naprijed i nazad ili ima veze sa kardanom.-Zasto mu sluzi onda ova druga lamela koji je njen princip u svemu tome .-Mozete li malo pojasniti sve .Sto se tice toga slazem se sa tobom treba nastelovati kvacilo sto prije.-Hvala jos jednom.-Ado_
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ima jedna lamela koja prenosi moment motora na (da preskočim teoriju ) kotače
drga lamela služi da prenosi moment motora na izlazno vratilo(kardan) + preko nje ima pumpa hidraulike pogon (kad pritisneš kvačilo do kraja hidraulika ne diže )
Kada npr .radiš atomizerom i trebaš promjeniti stupanj prijenosa (brzine ) stisneš kvačilo do pola i promjeniš brzinu -atomizer za vrijeme dok je kvačilo stisnuto do pola ne staje .
 
A

Ado

Guest
Znaci ova druga tako zvana hidraulicna lamela je povezana sa kardanom i preko nje ide prenos .-Ok hvala ti .-Ostaje mi samo stelovanje lamele ili zamjena nove .-Hvala jos jednom.-Ado_
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,110
Jel moze 533 vuci tanjuracu od 24 diska?Kako se on ponasa sa njom?
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
codexnox kaže:
Jel moze 533 vuci tanjuracu od 24 diska?Kako se on ponasa sa njom?
naravno da nemože!
20 diskova i tanjuraj ko čovjek!
Još nikog nisam vidio da sa 539 tera tanjuraču 24 diska a kamoli 533!!
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,110
e jebiga kasno si se sjetio napisati............

Ja mislim da nemoze ici u oranje,ali za tanjuranje vocnjaka mislim da nebi smjelo biti problema.....a 533 ce u penziju ,pa neka u zadnje dane malo stisne....
 

Najnoviji postovi

Na vrh