• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problemi s traktorskom prikolicom

gladhr2

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2019
Poruka
290
To samo govori da je prikolica loše konstruirana. Čak niti gume nisu toliki problem.
Kao, napravljena je za manji traktor, a da zapadne s takvom raspodjelom opterećenja taj manji ju nebi ni pomaknul. Dobra je samo za cestu.

Ovih dana gledam hrpu kamionskih šlepa prepravljenih u jednoosovinske prikolice (dodano im je rudo) i vučene traktorima od 200+ konja, s 20+ tona silaže u njima. Svi znate da one imaju osovine pri zadnjem kraju. Očito ne bez razloga.
Može možda neki link tako nečeg?


Pa iskreno nitko ne ocekuje da se sa 200+ konja vuce prikolica od 8 tona, ali tu se ne vodi rasprava oko drugih prikolica oko kamionskima nego o tome da se pomogne covijeku sa njegovom da ju moze bez straha koristit, nema smisla raspravljat ni o konstrukciji niti pljuvat po prikolici, treba stavit jace felge i gume, okrenut rudu i vozi...
idući pothvat je staviti ove kamionske gume i felge s nosivosti svaka cca 2000 kg, šarafe sam morao kupovati duže, a duži su stigli deblji, pa sam odlučio pokušati ih istokariti i to se nadam da će sutra biti gotovo...
I onda ću nakon toga okrenuti i rudu.. ni to sve nije malo posla ali šta se može moram to napraviti jer me ovo stvarno živcira opasno... danas sam tovario u stariju prikolicu od 5t stajski gnoj mokar curi voda iz njega i zbijao i preko 5 t bilo sigurno, gume ne osjete (na kraju prikolice je osovina)...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Nisko kvačenje je uvijek bolje, kad god je izvedivo. Probaj okrenuti kuku na traktoru.
Nemam link, jer su to doma ljudi prerađivati. Tam gdje je sedlo dolazi rudo koje izgleda slično onom na tvojoj prikolici. I uvijek su nisko zakvačene.
 
Posljednje uređivanje:

gladhr2

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2019
Poruka
290
Vjerojatno ću testirati okrenutu rudu a da prikolica bude niže postavljena..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Probaj za početak okrenuti kuku na traktoru, to mi izgleda jednostavnije.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako sam ja dobro sve povezal, kolega je već kupil 4 gume i planira udvojiti kotače. Ako je njegova informacija da 4 gume nose 8 t kod 120 km/h onda buju udvojene sigurno nosile 8 t kod 40 km/h. Jedino bu uvijek, kod utovara, moral imati na umu s kakvim problemima se suočaval i ne pretovarivati prikolicu. manja je šteta voziti 500 kg manje nego novi kvar. Ako se baš zalomi da mora natovariti malo više (da na vozi dva put polupraznu) onda postoji i sporija brzina na traktoru. Sigurno su neka ovdje spomenuta i nespomenuta rješenja (npr. tandem s još jednom osovinom iza ove) kvalitetnija, ali zahtjevaju veće ulaganje.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Redovito tovarim 30-40% vise na prikolicu od nosivosti i ne pokazuje nikakve znakove da bi joj bilo puno. Od guma, sasije, stranica. Tako da ni ova ne bi trebala posustajat od koje stotine kg vise.
 

gladhr2

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2019
Poruka
290
Ako sam ja dobro sve povezal, kolega je već kupil 4 gume i planira udvojiti kotače. Ako je njegova informacija da 4 gume nose 8 t kod 120 km/h onda buju udvojene sigurno nosile 8 t kod 40 km/h. Jedino bu uvijek, kod utovara, moral imati na umu s kakvim problemima se suočaval i ne pretovarivati prikolicu. manja je šteta voziti 500 kg manje nego novi kvar. Ako se baš zalomi da mora natovariti malo više (da na vozi dva put polupraznu) onda postoji i sporija brzina na traktoru. Sigurno su neka ovdje spomenuta i nespomenuta rješenja (npr. tandem s još jednom osovinom iza ove) kvalitetnija, ali zahtjevaju veće ulaganje.
A šta je s registracijom kad ima jednu osovinu vise 😂
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
A i ak postaviš druge gume, trebal bi atest.
Ak pomakneš osovinu, to ne treba atestirati :)
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,547
Ak treba izmjestiti osovinu (ako je ona uzrok problemu), onda to treba napraviti proizvođač ili trgovac kod kojeg je kupljena prikolica. Pošto je prikolica nova, kakva je situacija sa garancijom ?
 

gladhr2

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2019
Poruka
290
za registraciju ja lako vratim ove..

kazu da nikad još nisu s tim imali problema
 

gladhr2

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2019
Poruka
290
A gle i da su imali ti nebi rekli haha😂
A znam naravno...

upravo stavljene dvije gume na jednu stranu prikolice, sutra ostatak sve dobro izgleda pošaljem sliku kroz par minuta.

evo tu se vidi i ruda kako sad stoji, i bit će i ona spuštena kad se okrene.. 88FD8986-0612-41F9-B36A-AED85DD23DF7.jpeg B4B017B7-ED91-4BB1-8230-91B5B65D6DEC.jpeg 5BA233C7-0392-4C2C-A16E-96E704B24905.jpeg
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Gledal sam podatak za malu 4t Tehnostroj prikolicu (kakvu i sam imam) i njezino deklarirano opterećenje ruda je 1200kg.
Gume su 11,5/80-15,3 i tata je vozil 5100kg kamena na njoj nekih 20+km. Nit' je bilo problema s gumama, nit sa šasijom, a nit i s kipanjem.
Dakle, ipak je problem u geometriji te prikolice.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Nadam se da je čvrsta podloga. Nekak ne volim duple gume na mekom terenu.

A zakaj ne okreneš onu kuku na traktoru? Se ne može ili?
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Sve je to ok ali ja mislim da to oko okretanja rude i da li je prikolica nagnuta malo napred ili nazad nema nikakve velike veze sa opterećenjem na gumama, imalo bi da je to neka velika razlika ali 10-15 cm ne igra nikakvu ulogu jer na primer kad ide uzbrdo ili nizbrdo razlika bude još veća pa se to ni ne oseti
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
To ti mislis da se ne osjeti....malo fizike i matematike u ruke pa ces vidjet koliko to "malo" znaci.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Ima Laki praf, to je malo i brijeg ima puno veći utjecaj. Sreća je da čovjek ima teški traktor pa da to isti ne osjeti.
S malim traktorom (za kakve je ta prikolica namijenjena) bi u brijeg toliko rastertilo rudo da bi bilo sklizanja.
I dalje ostaje problem premalog opterećenja ruda na prikolici te ukupne mase.
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
To ti mislis da se ne osjeti....malo fizike i matematike u ruke pa ces vidjet koliko to "malo" znaci.
Prijatelju ja sam do sada dobro stajao sa fizikom i matematikom,ta mala razlika ne znači skoro ništa,značilo bi da je veća razlika jer tu treba mnogo veći nagib da bi teret osetno prevagnuo na jednu stranu jedan običan primer uzmi puna ručna kolica ili kako ih vi zovete tačke recimo peska i onda diži ručke gore dok ne osetiš da ti je manji teret u rukama pa ćeš videti koliko treba da podigneš dok ne počne da vaga prema napred,da bi on na ovoj prikolici postigao veći prenos težine na traktor jedini lek mu je da pomei osovinu prema nazad
 

Najnoviji postovi

Na vrh