• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Program ruralnog razvoja - 2014. do 2017.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Da naravno, jer s samo svojim novcima teško da ću uspjeti proširit farmu i baviti se time kako bih želio.
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Bavim se mljekarstvom, mislimo proširit na jedno 40-50 krava. (sljedeće godine na 20, pa tek iza te na 30-40). Trenutno se sitno bavimo, te sve prodajemo ovako. Većinom sir, vrhnje i mlijeko.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
Malo se raspitivao u HBOR-u,za ruralni razvoj,kamate i uvjeti,neznaju jos nista,,kad ce imati,objavit ce na svojim stranicama i oni su spremni,cuda,,:icon_hang:
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Bila sam na nekom info predavanju o mjerama ruralnog razvoja. Uglavnom ispada da nema računice tražiti manje od pola milijuna. E sad tko ima četvrtinu milijuna uložiti da bi dobio još toliko bespovratno u redu je. Ako uzimaš kredit za svojih 50%, imaš troškove kredita koji nisu mali, većini je upitna kreditna sposobnost, onda troškovi izrade projekta koji mora raditi neka agencija jer je tako napravljeno da oni zarade, pa troškovi prikupljanja papira. E neka mladi traže, imaju živaca, meni je dosta. A kad postavim matematički, ispada da mi je jeftinije kupiti rabljenu opremu (prerada povrća) i plastenike nego novu sa 50% povrata. Naravno nema sredstava za rabljenu opremu. Nova mora biti iz EU, a Kinez ju napravi u pola cijene. Opet ispada jeftinije i financijski, a o vremenu i živcima da ne pričam.
E da i ove mjere u nešto normalnije od IPARD-a. Postoji mogućnost avansne isplate. Ali tko zna kak će se to još zakomplicirati.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Mi sutra idemo na predavanje ocu znati kaj se nudi.Po meni se isplati uzeti traktore i mehanizaciju dok je farma veeelika investicija.
Ali koliko sam cul to je sve tek u dolasku do kraja druge godine nebude nis rijeseno jer su ti programi u dolasku.Jos i ove nase sramote neznaju napisati program tak da bude jos potrajalo.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Nisu programi u nikakvom dolasku,nego nam nisu odobreni zbog nesposobnosti uhljeba koji nemaju pojma o ničemu...
Isto tako se treba zapitati odakle ti novci dolaze?...pa nije EU "dobra vila" da dijeli novce šakom i kapom,nego će netko valjda te novce morati vratiti natrag u proračun...
Mi za sada više plaćamo,nego dobivamo...znači da nam ulazak u EU baš nije trebao i opet nas je prevarila politička bagra,koja vodi ovu državu...
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Mi sutra idemo na predavanje ocu znati kaj se nudi.Po meni se isplati uzeti traktore i mehanizaciju dok je farma veeelika investicija.
Ali koliko sam cul to je sve tek u dolasku do kraja druge godine nebude nis rijeseno jer su ti programi u dolasku.Jos i ove nase sramote neznaju napisati program tak da bude jos potrajalo.

Gdje i kak su ta predavanja ?
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Neznam ni ja kak su,sutra je prezentacija MF-a u Knegincu i u nju je ukljuceno predavenje neke grupe nesjecam se tocno kak se zove.
Ma idem samo pogledati,cuti i provozati.:(clap):
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Bavim se mljekarstvom, mislimo proširit na jedno 40-50 krava. (sljedeće godine na 20, pa tek iza te na 30-40). Trenutno se sitno bavimo, te sve prodajemo ovako. Većinom sir, vrhnje i mlijeko.


Šta reć na ovo a ne zaplakat mur::icon_question::confused:
 
Posljednje uređivanje:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ne kužim kaj ti @radul nije jasno? Čovek oče povečati, pa ako sad ima cca 10 komada a dovoljno zemlje za 50 ja ga podržavam. Garant na 10 komada možeš u preradi mjesečno zaraditi više nego na 30 prodajom mljeka u mljekaru.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Sve mi je čudno i ništa mi nije jasno!
Za početak kako misliš od trenutnih 5 kom. krava za 2 god. doć do 40 ???
Jel znaš kolko košta 30-40 kom krava ???
Jel imaš 40 ha zemljišta da bi mogo osigurat dovoljno hrane???
Jesi svjestan kolko je potrebno mehanizacije da bi to sve mogo odradit i kolko bi sva ta mehanizacija koštala???
Jesi svjestan kolko je to posla???
Nebi mi bilo čudno ako si dobio neke silne novce na nekim od igara na sreću il si u nasljedstvo dobio silna bogatstva pa imaš osigurane sredstva za taj projekt,al opet s druge strane nije mi jasno da neko ko barata milionima ide uložit u krave,prodavat mlijeko po 2kn,neimat slobodan dan u godini,i bit zabalegan od jutra do mraka...
Ili samo gajiš iluzije da ćeš mjerama programa ruralnog razvoja sve to postić???
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
@radul, tu se slažem sa tobom, neznamo sa čime raspolaže, jedna prava dojna krava košta i do 3000eura, o uvoznima nek niti ne pomišlja jer koliko su jeftine u statru toliko se i napušiš dok iz njihovog pomlatka napraviš kvalitetna grla. Ako ima krave vjerojatno ima i mehanizaciju potrebnu za iste. Mislim da realno ako neko ima 2-3 krave da se u početku nebi smio zaletavat preko 10 kom.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Bilo u poljoprivrednoj emisiji prije 2-3 tjedna da je covjek uvozne junice kupovao po 18 tisuca kuna,a prodavao ih u klaonicu po 2-3 tisuce,pa si kemijam,zasto nije prodao po 5-6 tisuca kn onima koji misle raditi taj posao i dalje,a ne opet uvaŽati visokoproduktivno govedo koje kosta ko 3 krave...
mi smo stvarno specijalan narod..
ako covjek ima volje,zelje i znanja neka radi sto god zeli,dao mu bog srece,zdravlja i para da nesto i zaradi..
postali smo prečangrizavi,svi se nesto bune da se nista ne isplati,nista se neisplati raditi,a ako prestanemo raditi,onda cemo i bit gladni..barem ja tako razmisljam i ja bih da imam love zagrizao dublje u poljoprivredu,samo u neki tov bikova ne mljekarstvo,ali opet nista na stotine komada..malo po malo!
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Šta se tiče zemlje, imam dovoljno, ako i treba, dovoljno mi je pitati. Ovdje će ti platiti samo da obrađujes. Mehanizacija je više manje sva tu, dogovor s privatnom mljekarom je dogovoren. Da mi se posao ne sviđa sigurno ga nebi radio, jer imam i puno bolja rešenja.
Šta se tiče krava, to je jedino malo upitno.
A osim toga, koji post prije sam napisao, da ću jedino ići u to ako dobim sredstva za staju. Jer u ovoj staroj ne mogu, a u novu neću ulagati sve svoje. I nisam dobio niti naslijedio nikakva bogastva.
Osim toga, ko je rekao da mislim odmah krenuti s 30-40 krava ?
I da, zbog čega je taj posao toliko težak, naspram nekih drugih ?
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Danas bilo predavanje za ruralni razvoj i culo se puno,moglo je i vise.Gospoda iz konzultantske firme je rekla da ima prezentaciju ali ju nam ne moze pokazati (u njoj je pisalo kak i koliko kome moze i uvijeti) jer nezna dali bude program koji je poslan(i vec dvaput odbijen) prihvacen pod tim uvjetima koje je ministarstvo navelo.
Novina je da za bilo koji projekt dobijete 50% sredstva avansno,bilo za traktor ili prikljucke ili pak farmu i druge objekte.To bi moglo biti jako dobro samo je pitanje kaj bude od svega toga.
Npr.Traktor kosta 50000e neto,PDV se ionako vraca pa je nebitan,i nama sad ne treba 50000e nego 25000 jer bude 25000 od sufinanciranja avansno,znaci ne treba odma dati 50000 pa cekati da se vrati pola.
Onih 10000e kaj je bilo spominjano za pocetak poljoprivredne proizvodnje je nemoguce dobiti iz razloga ako nemas neku zemlju ili stoku,nemres se prijaviti na natjecaj,isto tako treba biti u sustavu PDV-a.
Mozes se prijaviti na natjecaj sa bracom i sestrama ili prijateljima i to se onda zove integrirana proizvodnja.Npr Jedan brat preda projekt za staju,dok drugi brat ili kum ili sogor(opce nebitno) prijavi program za gnojnik ili kompostiste.Jedino rodbinska veza ne smije biti izmedu ulagaca(poljoprivrenika) i ponudaca(trgovca) tipa rođo prodaje traktore pa cu kod njega uzeti jer je povoljnije.Tu se naglasavaju rodbinske veze,ne kumstva ili prijateljstva.Investitor mora imati poljoprivrednu skolu,fakultet ili ako se time dugo bavi bar neki tecaj zavrsen(makar je rekla da to nije obavezno ali je plus)
Kad se podnosi zahtjev za mehanizaciju smije se donijeti samo jedna ponuda a ne vise kao kod IPARD-a.
Evo to je kaj sam uspio zapamtiti he he.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Težak je posao koji čovjek mrzi raditi...dakle sonnyy ako ti se posao sviđa, samo naprijed!
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh