• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Program ruralnog razvoja - 2014. do 2017.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ima i toga,a ima i stvari koje se mogu kupiti za keš direkt od proizvođača bez PDV-a,a postoji i treća varijanta za stvari koje se moraju knjižiti (uvozna roba),da se to radi na neku treću osobu,a ti ih dobiješ bez poreza...
U svakom slučaju je bolje tako,nego se zajebavat sa hrpom papira i sanjat novce koje ćeš možda jednog dana dobiti...
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
To kužim, ali to nije vezano za bespovratna sredstva. Ja samo računam da se nama koji nismo u pdv-u (hvala bogu) ne isplati tražiti tzv. bespovratna sredstva jer nakon svega (papirologija, živci, novci) ostaje pozitivna nula. Radije ću ulagati koliko imam.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,879
da li postoji negdje bilo kakva tablica ili nesto vezano koliko je IPARD projekata odobreno i koji od njih su uspjeli?
tj da nisu propali..
stvarno lijepo zvuci,to dobivanje love,bespovratna sredstva,a nakon nekog vremena kad euforija nestane,pa onda cijene nasih proizvoda padnu(neznam svijetli primjer necega da je poljoprivrednim proizvodima porasla drasticno cijena) onda ostaje blokada racuna,hrpa rata za kredit,i sto je najgore,rasprodaju se skupo placeni strojevi,zivotinje,mehanizacija..
znam da je svatko individualac za sebe,ali ako se sta moze uloziti bez velikih kreditnih zaduzenja,mislim da je to bolja solucija..
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Cijene ovise o kretanjima na tržištu, a poticaji bi trebali biti socijalna i strateška mjera svake države ili zajednice da proizvede dovoljno hrane. Ove godine su lješnjaci i orasi strašno poskupili. Nije ni grah baš bio jeftini. Strašno pojeftinio kukuruz, a ni pšenica nije baš nešto. E sad, koliko je bilo zarade u svemu tome, to je već druga stvar.
Kad se sve zbroji i oduzme, mislim da ću jednostavno podići krediti i kupit traktor, sredit neke svoje repove i polako otplaćivati. S ovakvim programima si striktno vezan uz pravila, nemaš mogućunosti odstupanja od zacrtanog i ako se nakon realizacije pokaže loše ili neisplativo. Hoće ovo li biti dobro ili neće, to će vrijeme pokazati. Naravno, svakome je kredit teret, ali ako se sve poklopi i ako se neke stvari naprave pametno i s računicom i kredit može biti pozitivna stavka u poslovanju. Samo, ove kamate kod nas ne da su prevelike nego nemaju veze sa zdravom pameti.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,879
ja iako nisam neki ekonomist ni računovodja,ali od svih tih poticaja,najbolje bi bilo da drzava preuzme kamatu,ili bilo kakav program od strane EU,pa ti koliko dignes kredita toliko i vratis,a oni neka preuzmu kamatu,i netreba mi poticaj,ni povrat ni nista drugo..
s druge strane,poticaje mogu dati i sjemenarama,gnojarama itd..a nama neka paket kukuruza sjemenskog kosta karikiram 120kn vrecica,i gnoj neka kosta 200 umjesto 400kn litra laudisa 80kn itd......i netreba mi kune poticaja...samim time ce podici gospodarstvo,oces od proizvodjaca sjemena,gnojiva,špriciva do nas poljoprivrednika.

eto to je samo moje misljenje,neka rizik snose VELIKI a ne mi krajnji korisnici koje ionako na kraju krajeva zaje*u.
oces od cijene otkupa,od visine vlage,i da dalje ne nabrajam..
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Evo što kažu ovi jebivjetri, stiglo danas mailo, valjda da se obradujemo za Božić:

HBOR uveo novi program kreditiranja EU projekata ruralnog razvoja, ribarstva i vinske omotnice

S ciljem poticanja korištenja dostupnih sredstava EU fondova HBOR je uveo novi Program kreditiranja EU projekata ruralnog razvoja, ribarstva i vinske omotnice. Zahtjev za odobrenje kreditnih sredstava po ovom programu mogu podnijeti svi subjekti koji zadovoljavaju uvjete natječaja u okviru kojeg podnose zahtjev. Sredstvima iz ovog kredita moći će se financirati troškovi provedbe projekta i to uz prihvatljive izdatke (dio projekta koji će se kandidirati za EU bespovratna sredstva ), i neprihvatljivi izdaci, odnosno izdaci koji čine dio projekta, a koje nije moguće kandidirati za bespovratna sredstva. Na ovaj način HBOR će omogućiti zatvaranje cjelokupne financijske konstrukcije potrebne za provedbu projekta.Krediti će se odobravati izravno i putem poslovnih banaka s rokom otplate do 14 godina uključujući do 3 godine počeka, odnosno do 5 godina počeka za podizanje i/ili restrukturiranje dugogodišnjih nasada. Krediti će moći biti odobreni uz kamatnu stopu od najmanje 3% za subjekte koji se uklapaju u propise intenziteta državnih potpora. Potencijalni korisnici kredita mogu podnijeti zahtjev za kredit HBOR-a odmah nakon predaje natječajne dokumentacije Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.U okviru programa kreditiranja predviđena je mogućnosti izdavanja bankarske garancije za povrat predujma iz EU bespovratnih sredstava, i to za investitore koji će podnositi izravni zahtjev za kredit u HBOR i koji će Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju podnositi zahtjev za isplatu predujma. HBOR može, na zahtjev takvih investitora, izdati bankarsku garanciju za povrat predujma u korist nadležne Agencije. Zahtjev za izdavanje bankarske garancije s pripadajućom dokumentacijom dostavlja se u HBOR zajedno sa zahtjevom za kredit.Novim programom kreditiranja bit će omogućeno kreditiranje projekata koji se kandidiraju za sufinanciranje sredstvima Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, Europskog garancijskog poljoprivrednog fonda te Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo, odnosno projekata koji se kandidiraju za natječaje temeljene na Programu ruralnog razvoja 2014. – 2020., Operativnom programu za pomorstvo i ribarstvo 2014.-2020., te Nacionalnom programu pomoći sektoru vina 2014. – 2018.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Ja nemam puno zemlje pa ne mislim ići. Ići će mi kum i tetak. Ja se nadam da bu tetak prošel, ak prođe evo njegovog starog :tractor: na mom dvoru :cool2:
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
Jel isel ko na ipard kaj se kod tog natjecaja najvise gledalo..financije?plan?ili planiram iti na ovoal jednostavno nemas koga pitati...moze odgovor i na pp
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Ja nemam puno zemlje pa ne mislim ići. Ići će mi kum i tetak. Ja se nadam da bu tetak prošel, ak prođe evo njegovog starog :tractor: na mom dvoru :cool2:

A kaj s Kumom.:(wasntme):

Ovo bi trebalo biti jednostavnije od IPARD-a,
Trazi ti se da poslujes u plusu,da si u sustavu PDV-a,
koliko sam ja shvatio ako si stocar pitaju te samo za broj stoke,ne koliko zemlje obradujes,kaj je bil slucaj kod IPARD-a,ovdje mozes podnijeti natjecaj sa nekim,kao oblik partnerstva(npr.ti izgradis farmu,a tvoj kolega bioplinsko postrojenje i sl.)
Placanje bi trebalo biti avansno,npr.kupujes traktor i ti odmah platis pola i oni pola,ne trebas ga sam platiti i onda cekati povrat,cijene se gledaju bez PDV-a,avansno placanje vrijedi za sve potpore.
Najbolje ti je pitati u ministarstvo,nek i oni nekaj rade.:(hi):
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Kumov mi je malo preskup.

Dodatni bodovi se dobivaju za mlade poljoprivrednike. Znači od 18-40 godina, ali je uvjet da nesmiješ duže od 5 godina biti nositelj gospodarstva, zato lepo tko god more nek prepiše na sina/kćer, unuka/unuku pa se bu koji euro više dobil. Tetak bude na tetu napisal, a kum ulazi u ovu kategoriju mladih.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Tak mi je kum rekel, on se već raspitival po agencijama i sa nekim konzultantima razgovaral. On i tetak bi traktore kupovali, cca 100- 115 ks sa prednjim utovarivačem bi uzeli nekaj, najvjerojatnije DF ili NH.
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
Ja imam opg vec 7 godina i mladi sam imam 28 godina pod kaj ja spadam?
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
Nema jos pravilnika..na tim sastancima če se sve znati,šta,kako i koji uvjeti..pa tko moze,neka ide...A ti prepisi,na sina,kcer,mi ne drze vodu.,al ko voli nek izvoli..
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Pitaj u agenciji, ali bojim se da nećeš moći.
Našao sam nešto na googlu, evo link: http://www.mps.hr/ipard/UserDocsImages/Postpristupno%20razdoblje%20%20EAFRD/objava%20mjere%20RR%20za%202014/MJERE%20RURALNOG%20RAZVOJA%202014.pdf

malo traži al u uvjetima na stranici 7 piše:

Navedeni intenziteti potpore mogu biti uvećani za dodatnih 20% u slijedećim slučajevima:
- za ulaganja koja provode mladi poljoprivrednici (do 40 godina) i mladi poljoprivrednici koji
su postali nositelji poljoprivrednih gospodarstava do 5 godina prije prijave na natječaj,
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh