• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Program ruralnog razvoja - 2014. do 2017.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Podržavam sve projekte, volio bih da ih bude što više i koliko god se može. Jedino sam skeptičan oko onog dijela koji naša birokracija treba odraditi. Pisao sam već o projektu samozapošljavanja, dodjeljuje se 25 000 kn za otvaranje obrta. To su također novci od EU-a. Ja sam do sada napravio dva gospodarska programa, prvi nije valjao jer je sadržavao i poljoprivrednu proizvodnju i mlinarstvo, iako su mi rekli ovi ovdje da može. Ali, nakon toga su mi se javili iz Osijeka i rekli što treba napraviti da bi ga oni odobrili. Ok, u drugom programu sam sve napravio kako su rekli i pošaljem im to. Kažu, što se njih tiče, sve ok, ali moraju i ovi iz Zagreba odobriti. I nakon mjesec dana, stiže mi odgovor da po zaključku njihovog stručnog tima nemam dovoljno relevantog radnog iskustva u struci i da se program odbija. Ti ljudi nisu bili u stanju niti poslat mail, niti me nazvati na telefon, ni na koji način me nisu pokušali pitati o tome s čime raspolažem i koje su mi mogućnosti. Inače, bila je riječ o servisu, izradi i konstruiranju strojeva i alata za poljoprivredu, građevinu, komunalne i ostale djelatnosti. Po struci sam inženjer brodostrojarstva, imam kovačku i bravarsku radionicu. Inače, danas sam dogovorio nekoliko lemeša za otkivanje, radim konstrukcije od svi profila, sve što mogu... S tim sredstvima sam si mislio kupiti tokarski stroj i riješiti doprinose za pola godine. Ali, eto, ne daju. Kažu mi da se žalim, samo mi nije jasno kome i kako.
Nitko u obitelji nema prihoda, a kako mi je umro djed, sad imam obavezu preuzeti OPG i plaćati doprinose državi koja je je tom mom pokojnom djedu prošle godine odbila dati poticaje jer nije prijavio pretprošle godine, a ta je bila referentna. Isto tako, prije koju godinu mu je neki jebivjetar uzeo karticu za plavi i rekao: ma dida to vama ne treba. Naravno, uza sve to, još su mu dužni za 17 t pšenice iz silosa bivše Đakovštine. Stari čovjek, pa su mu mogli reć što su htjeli.
Moja vizija je, nakon što se riješim ovih sranja oko bolesti, dići kredit 10-15 000 eura, kupiti solidan traktor, sve ostalo imam, otići na brod i raditi ovo kad stignem, a ostatak godine nek se stari igra s time, koliko zaradim na brodu bit će dovoljno da mu ja pomognem, jer ako budem čekao išta od države, proći ću ko i djed. Stupio sam u kontakt s nekim firmama vani, konkretno u Sloveniji i nadam se da ću većinu pšenice plasirati tamo, a za ostalo (radim i kukuruz, ječam, zob, heljdu, grah, grašak, češnjak...) imam planove unutar Hrvatske, ali za to će trebati barem još nekoliko proizvođača.
To sve govorim jer mislim da jednostavno treba i živjeti od nečega dok naša birokratska g.ovna maknu g,uzicom ili dok dođeš na red od rodijaka i kumova. I iskreno se ndadati da će EU napraviti reviziju svih tih projekata i oduzet im sve što su pokrali.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
To je i ova gospoda rekla,najveci je problem kaj RH nema novaca i jos gore nema sposobnih vođa.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ima novca, da znaš da će ti sve biti onako kako se predstavlja, onda bi čovjek bez problema digao krediti i s tim novcima pokrenuo proizvodnju. Ali ovdje nešto pokretati je otprilike na nivo igara na sreću. Možda bude, možda ne bude, ali 99,9 % da neće. I tu leži sva srž problema. Sustav je pokvaren, korumpiran i lijen. Sve ostalo se može riješiti, ali to ne ide bez temeljitih promjena.
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
nino 6110 bil sam i ja na tom predavanju...i sad kad sam cul definitivno sam odustal za sad...iskreno moje mišljenej je da oni svi nemaju pojima o tom projekru pocevsi od poljoprivredne agencije pa do ovih konzultanata...znaci za miljun kuna trebas imati 500 svojih ili ti treba banka dati kredit a koja banka ti bu dala u današnje vrijeme toliki kredit bez da nekaj založis..a i sam zenska je rekla da se neisplati ispod miljun kuna iti u projekte...
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Neznam meni se svidjelo to kaj je rekla(ako bude kaj od toga,kak si i sam cul) i ne bih za nista drugo uzimao nego za mehanizaciju.
Kaj se tice stale,to si bum rade sam rijesil bez milijunskih projekata,jer ti milijunski projekti su da se napune đepovi svih ostalih i građevinara i konzultanata i drzave i jos puno parazita,uzmu ti milju a staja ne kosta vise od 300000tis.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Moj ruralni razvoj će i dalje teći uz vraćanje od 25% u moj proračun...
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
Novosti u Programu ruralnog razvoja BILTEN BROJ 11 PROSINAC 2014. MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE UPRAVA ZA UPRAVLJANJE EU FONDOM ZA RURALNI RAZVOJ , EU I MEĐUNARODNU SURADNJU Sukladno komentarima Europske Komisije, R. Hrvatska je započela proces pregovaranja oko svih dijelova Programa. EK predlaže sljedeće izmjene u Mjeri 4 „Ulaganja u fizičku imovinu“, Podmjeri 4.1. „Potpora za ulaganja u poljoprivredna gospodarstva i Podmjeri 4.2. „Potpora za ulaganja u preradu, marketing i/ili razvoj poljoprivrednih proizvoda“: - Korisnici Podmjere 4.1 su fizičke i pravne osobe upisane u Upisnik PG sukladno Zakonu o poljoprivredi osim fizičkih i pravnih osoba čija je ekonomska veličina manja od 8.000 eura, sukladno Uredbi Komisije (EZ) br. 1242/2008, te proizvođačke organizacije priznate sukladno Zakonu o zajedničkoj organizaciji tržišta poljoprivrednih proizvoda i posebnim mjerama i pravilima vezanim za tržište poljoprivrednih proizvoda. Proizvođačke organizacije nisu korisnici u Operaciji 4.1.3.; Korisnik je dužan izraditi poslovni plan ukoliko vrijednost ukupno prihvatljivih troškova iznosi više od 200.000,00 kuna te za sve integrirane i zajedničke projekte. - najviša vrijednost javne potpore po projektu iznosi 2 milijuna eura; - za ulaganja u kupnju nove poljoprivredne mehanizacije, radnih strojeva i opreme za primarnu proizvodnju i gospodarskih vozila najviša vrijednost javne potpore po projektu iznosi 1 milijun eura; - za ulaganja u građenje i/ili opremanje objekata za držanje muznih krava i za tov junadi i/ili tov svinja i repro centara i/ili građenje i/ili opremanje valionica i/ili za ulaganja u zatvorene/zaštićene prostore najviša vrijednost javne potpore po projektu iznosi 3 milijuna eura.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
To znaci da ti godisninji promet mora biti iznad 60000tis.kn.Jel tak?
Moras biti u PDV-u.
A i ova gospoda je rekla da oni koji hoce poceti iz nule na EU ne mogu racunati.
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Ovo je meni potpuno glupo i bezsmisleno. Kako misle privuč mlade, pa i starije da se počnu baviti poljoprivredom (a ko se do sad nije bavio, ili se bavio samo za vlastite potrebe), ako ne mogu dobiti ništa pošto su tek počeli. Pa k vrapcu, od čega će početi ? Pa ja mislim da netko ko se ne bavi poljoprivredom, sigurno neće ulazit u taj posao da mora sve sam financirati. Pa kako će netko postići taj godišnji promet ako tek misli krenuti ? Opet se pogoduje velikima.
Ili ja sam to nešto krivo shvatio tu?
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Pa ne pogoduje se samo velikima,vec i malima i srednjima.
Jedino se zanemaruju pocetnici.:(
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Ne znam baš. Nekako se nebi složio. Jer mali ne stoje baš dobro, da bi dizali kredite i zaduživali se.
Nekako se trebaju potaknuti nove ljude(koji možda imaju želje i motivacije ratiti to), da se počnu baviti. Jer trenutno nema dovoljno stočara, a niti poljoprivrednika općenito koliko bi hrvatska trebala. A kakvo je stanje, bez nečije pomoći sumnjam da će krenuti u takve vode.
Sve više sumnjam da ću se i ja upuštati u takvo nešto. :( Što više se informiram i čitam, to mi se sve više čini da ću ostati praznih ruku.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Za one koji bi krenuli ispočetka nema nigdje ništa. Ne mogu dobiti kredit jer nisu kreditno sposobni. Bez kredita nema novaca za pokretanje proizvodnje. Čak ni mjere samozapošljavanja ne pale za OPG. Ove mjere su većini nedostupne. Postavimo matematički isplativost. Čak i konzultanti kažu da je ispod 500.000 kn neisplativo zbog popratnih troškova. I koliko znam nije uvjet biti u PDV-sustavu (granica za pdv je 230.000,00 kn godišnjeg prometa), ali oni koji nisu u PDV-u imaju peh da moraju platiti PDV kod kupnje mehanizacije ili opreme, građ. materijala, usluga, a ne mogu ga odbiti jer nisu u sustava. Isto tak taj PDV im se ne računa u postotak bespovratnih sredstava.

500.000,00 kn vrijednost investicije sa pdv-om
- 100.000,00 kn pdv
= 400.000,00 kn

200.000,00 kn - bespovratna sredstva
300.000,00 kn vlastita sredstva
Znači moraš imati svojih 300.000,00 kn da bi mogao dobiti 200.000,00. Ok, 200.000,00 kn nije malo za nas male, ali izrada projekta košta puno, rekoše do 100.000,00 kn, pa sva ostala dokumentacija koju treba skupiti i svugdje platiti. A ako nemaš svoja sredstva, a slučajno si kreditno sposoban u troškove dodaj kamatu i ostale terete kredita pa vidi kako od 200.000,00 brzo nastane 20.000,00
pa ko voli nek izvoli. Hvala im lijepa. Ako netko uspije nek se pohvali, bit će mi od srca drago.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,093
Jel moguće sam izraditi dokumentaciju za jednostavne investicije tipa mehanizacije ?
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
Moguce je..razgovaro telefonom sa predavacem u zupaniji..kaze da jos valja pricekat,poslije Nove godine,neznaju se jos svi uvjeti...pa cemó vidjet.Imam pravo na 70posto,povrata..necu to pustit..a necu se ni zaletavati.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Za one koji bi krenuli ispočetka nema nigdje ništa. Ne mogu dobiti kredit jer nisu kreditno sposobni. Bez kredita nema novaca za pokretanje proizvodnje. Čak ni mjere samozapošljavanja ne pale za OPG. Ove mjere su većini nedostupne. Postavimo matematički isplativost. Čak i konzultanti kažu da je ispod 500.000 kn neisplativo zbog popratnih troškova. I koliko znam nije uvjet biti u PDV-sustavu (granica za pdv je 230.000,00 kn godišnjeg prometa), ali oni koji nisu u PDV-u imaju peh da moraju platiti PDV kod kupnje mehanizacije ili opreme, građ. materijala, usluga, a ne mogu ga odbiti jer nisu u sustava. Isto tak taj PDV im se ne računa u postotak bespovratnih sredstava.
To je sistem da se što više ljudi opet navuče u dužničko ropstvo...jer kako će prerađivači,otkupljivači i veletrgovci mlatit lovu ako nitko ništa ne proizvodi?
Dakle,treba opet ljude navući da ulažu u poljoprivredu,da bi država i tajkuni imali koristi...
Ovo što se tiče PDV-a,on se uopće ne mora platit na ništa u što ulažeš,samo ako si dovoljno pametan...
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
To je sistem da se što više ljudi opet navuče u dužničko ropstvo...jer kako će prerađivači,otkupljivači i veletrgovci mlatit lovu ako nitko ništa ne proizvodi?
Dakle,treba opet ljude navući da ulažu u poljoprivredu,da bi država i tajkuni imali koristi...
Ovo što se tiče PDV-a,on se uopće ne mora platit na ništa u što ulažeš,samo ako si dovoljno pametan...
Ne kužim kako, znači nisam
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,551
pokaži keš i dobiješ 25 posto rabata na neto cijenu....:eek::
to ti je i više od PDV-a...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh