• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Program ruralnog razvoja - 2017 do danas

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Stvarno ne bih htio Vas ili bilo koga uvrijediti, ali zar nije malo ishitreno prihvatiti neki natječaj, a bez da znate koje obaveze to nosi? Zato postoje konzultanti da Vas obavijeste o svemu i točno definiraju obaveze.
Evo ja sam radio sebi projekte, a odnedavno prijavljujem i druge na projekte kao konzultant pa ću na Vašem primjeru napisati točno stanje stvari, a vidim da i mnoge druge buni taj dio, pa možda malo razjasni:
  • Prijavom na natječaj za mjeru 6.1.1 (dio sa 50k eur poticaja) imate obavezu plaćanja doprinosa po osnovi poljoprivredne djelatnosti 5 godina nakon isplate druge rate. Prema tome ulazite u sustav poreza na dohodak, odnosno imate obavezu upisa u RPO (Registar poreznih obveznika). U RPO su se obavezni upisati svi poljoprivrednici čiji je iznos primitaka (uplate na račun) u kalendarskoj godini veći od 80.500 KN (u taj iznos ulaze i poticaji i EU potpore jer se radi o primicima na žiroračun).
  • U sustav PDV ulazite prisilno samo ako ste u kalendarskoj godini imali isporuku dobara i usluga u iznosu većim od 300.000 kn; znači izdanih računa u iznosu više od 300.000 kn (bez obzira da li su računi plaćeni ili ne). Kako se gledaju izdani računi (isporuke), u ovaj iznos se ne računa dobivena potpora od EU. Ako želite i ako Vam se isplati, možete dobrovoljno ući u sustav PDV-a. Nekad se to ljudima isplati jer si mogu odbiti PDV na nabavljenu opremu, materijal itd (recimo ja imam taj slučaj da smo dobrovoljno ušli u sustav PDV-a).
  • Ukoliko se niste odlučili za dobrovoljni ulazak u sustav PDV-a imate dvije opcije:
    1. Biti paušalist (sve dok je iznos primitaka manji od 300 000 kn) - pri čemu ne vodite poslovne knjige, osim evidenciju o prometu tj. obrazac KPR
    2. Biti obveznik poreza na dohodak, pri čemu se vodi jednostavno knjigovodstvo (knjiga primitaka i izdataka, popis dugotrajne imovine, knjiga prometa, evidencija o tražbinama i obvezama, ...).
    3. Biti obveznik poreza na dobit (ali to uglavnom nije isplativo osim za velike iznose pa neću detaljnije)
  • Ukoliko ulazite dobrovoljno u sustav PDV-a automatski ulazite pod točku 2 (obveznik poreza na dohodak).
U nastavku primjer poreza i dohodaka koje trebate plaćati ovisno o mogućem poreznom statusu. Uzeo sam za primjer izmišljeni iznos primitaka (prihoda) od 80 000 kn.

Primjer 1. Odabrali ste biti paušalist
Paušalno oporezivanje ide prema razredima primitaka, najniži razred je do 85.000 kn, pa za primjer uzmimo da imate godišne primitke (prihode) od OPG-a u iznosu od 80.000 kn. Vaše obaveze prema državi su:
Porez na dohodak: Godišnje 12% na osnovicu od 12.750 KN = 1.530 kn godišnje
Prirez: (ovisi o vašoj općini uzmimo da je 10%): 153 kn godišnje
Doprinosi: (20% mirovinsko + 16,5 % zdravstvo na fiksnu osnovicu 3.379,20): 1.233,41 kn mjesečno odn 14.800 kn godišnje.​
Sveukupno: minimalno 16.483 kn godišnje * 5 godina = 82.415 kn
Ovo je pod uvjetom da ste u najnižem razredu paušala, što vjerojatno nećete biti s obzirom na visinu prihoda i primitke od EU barem za ove dvije godine kada isplate EU potporu od 186000 kn. Ali maksimalno može biti +3000 na ovaj iznos gore, ako uđete u razred primitaka između 230 000 i 300 000 kn
Primjer 2. Obveznici ste poreza na dohodak i vodite jednostavno knjigovodstvo
U ovom slučaju plaća se porez na dohodak
po stopi od 24% na osnovicu do 360 000 kn, ili porez od 36% na iznos veći od 360 000 kn.
Uzmimo slučaj kao iznad da imate prihode od 80.000 kn, i izdatke (troškove) u poslovnim knjigama od 10.000 kn što znači da imate dohodak od 70.000 kn. Kako bi dobili osnovicu za obračun poreza na dohodak još umanjujete osobni odbitak od 3.800 kn mjesečno odn. 45.600 kn godišnje. Prema tome:
Porez na dohodak: Osnovica = dohodak (70.000) - osobni odbitak (45.600) = 24.400 kn​
24.400 * 24 % porez = 5.856 kn po godišnjem obračunu - (za gornji primjer, ovo može varirati ovisno o dohotku).​
Prirez: (ovisi o vašoj općini uzmimo da je 10%): 585 kn godišnje
Doprinosi: (20% mirovinsko + 16,5 % zdravstvo na fiksnu osnovicu 4.646,40): 1.695,94 kn mjesečno tj. 20.351 kn godišnje
Sveukupno za primjer: minimalno 26.792 kn godišnje * 5 godina = 133.960 kn

Nadam se da sam približio i detaljnije pojasnio sva davanja koja ste dužni prema državi.

P.S. ovo je informativni izračun na jednom primjeru za isporuke u iznosu od 80.000 kn, i ovisno o tome iznosi se mogu manje ili više mijenjati.
P.PS ovo je informativno i ne odgovaram za ne namjerno napisani krivi izračun :)

Nije problem u ljudima vjeruj mi, nego u radnicima koji rade i potpuno su neinformirani, a savjetodavna služba uopće ne zna o čemu se tu radi. Porezna isto lupeta. Znam to sve iz iskustva jer sam to sve prošao prije otprilike godinu dana. Na kraju sam otišao u dobar knjigovodstveni servis i sve mi je bilo objašnjeno u roku 5minuta.

Konkretno za mjeru 6.1.1. da potvrdim, imaš obvezu ući u RPO. ALI isto tako piše i da to moraš napraviti najkasnije do isplate 3 rate. ( zadnjih 10.000E).

Znači teoretski možeš primiti prvu ratu 2018. , pa drugu 2019., pa početkom 2020 ući u RPO i primiti zadnju ratu.

To znači, do 3.rate možeš plaćati samo 600-injak kuna mjesečno, a onda nekih 1700kn+knjige(200kn recimo).

Isto tako imaš obvezu biti zaposlen puno radno vrijeme na svojem opg-u do isplate treće rate i tako raditi 5 godina poslije isplate treće rate.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Znam kak ide obračun plaća, ali su mi ova Raptorova objašnjenja nerazumljiva, kak, uostalom svi pravilnici.
Ak je (teoretski) bruto u firmi 10t kn, koliko treba mjesečno uplaćivati doprinosa od poljoprivrede? Je se računa također isplata plaće na to?
Jasno mi je da se porez plaća na preostalu zaradu (dobit) nakom plaćanja svih troškova.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Sve je tu jasno ako uzmeš moraju te i oguliti s svime.
Pa sad ako krene neko ispočetka od tih poreza bude slabo živio
 

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
219
Sta je tocno nerazumljivo?
Ako je poljoprivreda glavna djelatnost onda su doprinosi fiksni kao sto sam napisao gore. U pausalu ovisno o razredu pausala, kod dohodasa fiksno osnovica puta 17,5%.
Porez na dohodak je odvojen od doprinosa i placa se opet u pausalu fiksni iznos ovisno o razredu primitaka, a kod dohodasa 24% + prirez na dohodak umanjen za osobni odbitak.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
ja sam zaposlen u firmi i u paušalu.
prve godine sam prešao 80500kn,ušao u paušal i platio sam oko 1600kn godišnje paušala i na temelju dohotka od 113 tisuća kn te godine od poljoprivrede i 70 tisuća kn plaće u firmi platio sam još oko 3500kn mirovisnkog i zdravstvenog za cijelu godinu jednokratno....
 

Baldo

Član
Tu od
9 Svi 2019
Poruka
47
Pozdrav ekipa, dali je ušao u obradu tko od ovih što su bili ispod crte pa sad upadaju zbog povećanja alokacije?
Jel se opće okvirno zna na kojem mjestu je trenutno obrada?
 

Oldman

Novi član
Tu od
26 Lis 2019
Poruka
4
Može pomoć vezano uz ulazak OPG-a u sustav paušala.
Konkretno, trenutno mi prihod po računu OPG-a ne prelazi prag od 80.500,00 HRK, pa bi samovoljno ušao u sustav zbog određenih pogodnosti. Naravno, jasno mi je da sve ima svoje pozitivne i negativne strane, pa me zanima koji su nedostaci (sa stajališta OPG-a) ulaska u ovaj sustav.
Trenutno sam zaposlen na OPG-u i plaćam si doprinose od nekih +/- 600,00 kn.
Unaprijed hvala na odgovoru!
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Ja sam u paušalu i zaposlen..
Plaćat ćeš svaka 3 mjeseca 400 tinjak kuna paušala jer si najniži razred i sljedeće godine nakon prijave PO-SD obrasca će ti na osnovu dohotka od OPGa izračunati mirovisnkoni zdravstveno..
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Krivo sam pročitao zaposlen;) mislio da si u firmi...
Za prijavu na bilo koji natječaj imaš uvjete jer si isključivo zaposlen u OPGu..
Plaćaš doprinose..
 

Nai

Aktivni član
Tu od
11 Pro 2019
Poruka
172
Neko upoznat sa ovim:

kaze mi brat ima neka mera za radionicu, 50,000eura, sto mi je van svake pameti.
Zna dve osobe koje su prosle, jedna je imala problema oko "radione" jel je brdo, pa plin prolazi ispod itd... tako da ne laze. Kaze za 10,000e uzeo taj covek alata, za ostale pare napravio radionu.

Sve u svemu, dobijes 50,000eura za radionu, nije definisana velicina dimenzije radione, tako da ljudi naprave halu, i uzmu nesto od alata i to je to. Normalno, nema ono da ti pera, mika, zika rade radionu, nego firma- i sve po p.s-u mora. (logicno).
 

Nai

Aktivni član
Tu od
11 Pro 2019
Poruka
172

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Neko upoznat sa ovim:

kaze mi brat ima neka mera za radionicu, 50,000eura, sto mi je van svake pameti.
Zna dve osobe koje su prosle, jedna je imala problema oko "radione" jel je brdo, pa plin prolazi ispod itd... tako da ne laze. Kaze za 10,000e uzeo taj covek alata, za ostale pare napravio radionu.

Sve u svemu, dobijes 50,000eura za radionu, nije definisana velicina dimenzije radione, tako da ljudi naprave halu, i uzmu nesto od alata i to je to. Normalno, nema ono da ti pera, mika, zika rade radionu, nego firma- i sve po p.s-u mora. (logicno).

Da ima ali za radionu u kojoj ćeš biti zaposlen na puno radno vrijeme ne radiona za osobne potrebe.
 

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
219
Ljudi di ste nabavljali table i naljepnice sa oznakama da se radi o projektima sufinanciranim EU fondovima?
 

Najnoviji postovi

Na vrh