• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Koji sistemik sada koristiti da pokušam izlječiti paradajz?

Ja koristim ridomil, antracol combi, melody duo, acrobat mz, equation pro od jačih preparata (svi su manje ili više kurativni). Većina ima duže karence tak da nisu baš za prskanje kad krene berba. Od preparata s kraćom karencom odličan je quadris, a koristim i daconil. Svi su oni i za plamenjaču i za pjegavosti, ali kod jačih napada pjegavosti (alternaria, septoria) uz jedan od gore navedenih fungicida stavljam i score ili domark. Ako imaš paradajz u plasteniku važno je redovito provjetravanje jer alternariji za razvoj pogoduje vlažan zrak (i većini drugih gljivičnih bolesti) i nešto niža temperatura oko 25C. . Većina bolesti ima period inkubacije. To znači da je zaraza prisutna, ali simptomi nisu vidljivi na van. To je otprilike nekih 5-7 dana. Puno je lakše preventivno se boriti s bolestima, jer kad se bolest pojavi često zna biti kasno. U nepovoljnim uvjetima na otvorenom ja prskam u razmaku 5-7 dana, a kad je suho svakih 10ak dana.

PS: želio bi čuti s čime još vi ostali suzbijate plamenjaču i pjegavosti? Koji su još učinkoviti preparati?

Zaboravio sam napisati da je obavezno rotiranje fungicida zbog sprečavanja rezistentnosti, nikako 2 puta zaredom ići s istim sredstvom.
 
Posljednje uređivanje:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ja koristim ridomil, antracol combi, melody duo, acrobat mz, equation pro od jačih preparata (svi su manje ili više kurativni). Većina ima duže karence tak da nisu baš za prskanje kad krene berba. Od preparata s kraćom karencom odličan je quadris, a koristim i daconil. Svi su oni i za plamenjaču i za pjegavosti, ali kod jačih napada pjegavosti
Zaboravio sam napisati da je obavezno rotiranje fungicida zbog sprečavanja rezistentnosti, nikako 2 puta zaredom ići s istim sredstvom.

Puno hvala na pomoči probat ću s dr. preparatom ako šta pomogne.
Pozdrav.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ja koristim ridomil, antracol combi, melody duo, acrobat mz, equation pro od jačih preparata (svi su manje ili više kurativni). Većina ima duže karence tak da nisu baš za prskanje kad krene berba. Od preparata s kraćom karencom odličan je quadris, a koristim i daconil.

Naveo si skoro sve preparate koji se upotrebljavaju ja ih i ne koristim sve samo neke iz razloga što gledam da što manje tih preparata stavljam na biljku. Glavni su mi Ridomil Antrakol i Daconil.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Nikad nisam ovako rano počeo brati paradajz kao ove godine,ne znam da li se veselit ili plakat?
Jučer mu je u Zagrebu na hladnjači cijena bila 1,50kn/kg na paletu,naravno iz uvoza...
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Nikad nisam ovako rano počeo brati paradajz kao ove godine,ne znam da li se veselit ili plakat?
Jučer mu je u Zagrebu na hladnjači cijena bila 1,50kn/kg na paletu,naravno iz uvoza...

Jučer i danas na Zelenoj u ZG paradajz 1 kl po 3, i 3,5 kune za 1kg, na gajbe.Općenito živa katastrofa sa cijenama.Nikad u mojih 30 god. proizvodnje u ovo vrijeme nije bila ovako niska cijena paradajzu.Na zapadu se riješavaju robe zbog propagande o bakteriji što naši mašetari znaju koristiti i dovlače tu robu te pune skladišta, pa se zbog prenatrpanosti i velike ponude nemože prodat domači proizvod.Pa sad je potreba da se traži od ministarstva poljoprivrede za zaštitu domaće proizvodnje,odnosno grubo rečeno zabrani uvoz,inače suđena nam je propast(jedan za drugim)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
nemo neta i nemo tami

Plevak ajde molim te reci mi kako si zadovoljan sa ova dva paradajza.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Plevak ajde molim te reci mi kako si zadovoljan sa ova dva paradajza.

Koja dva, ....?
Predpostavljam da misliš na Niritove nemo netta i nemo tammi.
E mogu reći da je nemo netta sasvim dobar paradajz. Debljina je solidna i na klasteru ima 5 - 10 komada. Vrlo snažna biljka, otvorena, izrazito tamno zelena i zdrava do 8 etaže (toliko sam ga pustio). Na listovima nema nikakvih znakova bilo kakvih promjena od najdonjeg do najgornjeg. Solidna crvena boja. Okus ne mogu reći jer ga još nisam probao, ali je tvrdoća OK. Nemo tami je sasvim isti po habitusu ali su paradajzi nešto sitniji. Mislim da nemo netta nije loš izbor. Neda mi se slikati, ali ak poslikam šalljem sliku. Što se tiče Queen-a ne mogu za sada ništa reći jer je vani pa još ništa konkretnije, ali vrlo je bujna biljka (imam ga samo dolje na foliji bez potpore) Plodovi imaju izražena rebra (za sada). I na klasteru 5-9 komada oplođenih. Inače vani još imam hector i sultan od Bejo Z. prvi puta za probu i koliko za sada vidim sultan je definitivno pobjednik i šiša razvikanog hectora za duplo. Super oplodnja, (najmanje 90%) bujan i cvjetova ko u priči. Ako još bude i debljina i okus zadovoljavali sultan će mi biti NO.1 na otvorenm ubuduće. Budem si dao truda pa koji dan pošaljem slike.
pozz.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Koja dva, ....?
Predpostavljam da misliš na Niritove nemo netta i nemo tammi.
.
Upravo tako i piše u naslovu nemo neta i nemo tami odi na poljoinfo i pogledaj što je Monter napravio nemo netu. A reci mi čiji je sultan.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Koja dva, ....?
Predpostavljam da misliš na Niritove nemo netta i nemo tammi.
E mogu reći da je nemo netta sasvim dobar paradajz. Debljina je solidna i na klasteru ima 5 - 10 komada. Vrlo snažna biljka, otvorena, izrazito tamno zelena i zdrava do 8 etaže (toliko sam ga pustio). Na listovima nema nikakvih znakova bilo kakvih promjena od najdonjeg do najgornjeg. Solidna crvena boja. Okus ne mogu reći jer ga još nisam probao, ali je tvrdoća OK. Nemo tami je sasvim isti po habitusu ali su paradajzi nešto sitniji. Mislim da nemo netta nije loš izbor. Neda mi se slikati, ali ak poslikam šalljem sliku. Što se tiče Queen-a ne mogu za sada ništa reći jer je vani pa još ništa konkretnije, ali vrlo je bujna biljka (imam ga samo dolje na foliji bez potpore) Plodovi imaju izražena rebra (za sada). I na klasteru 5-9 komada oplođenih. Inače vani još imam hector i sultan od Bejo Z. prvi puta za probu i koliko za sada vidim sultan je definitivno pobjednik i šiša razvikanog hectora za duplo. Super oplodnja, (najmanje 90%) bujan i cvjetova ko u priči. Ako još bude i debljina i okus zadovoljavali sultan će mi biti NO.1 na otvorenm ubuduće. Budem si dao truda pa koji dan pošaljem slike.
pozz.
Ja sam posadio Sultana za probu u plastenik,to je koma od paradajza,dobar jedino za izbjegavanje...Sultan dobro izgleda dok je manji,ali kad počne gurati plodove,totalno razočaranje,okus bez veze i još ima onaj žuto zeleni pojas s gornje strane ploda...
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Upravo tako i piše u naslovu nemo neta i nemo tami odi na poljoinfo i pogledaj što je Monter napravio nemo netu. A reci mi čiji je sultan.
Sultan, > Bejo zaden

Eh, nikad ne gledam naslov hi!!!
evo od malo prije u plasteniku, a vanjske slike za koji dan.

http://www.levak.net/testfiles/logistica2011.jpg tvd i ukusan
http://www.levak.net/testfiles/nemonetta2011.jpg
http://www.levak.net/testfiles/nemotammy2011.jpg
http://www.levak.net/testfiles/rally2011.jpg
http://www.levak.net/testfiles/tamaris2011.jpg srednje tvrd i ukusan

Logistica je dobar izbor, ali budući da ja prodajem na tržnici nije mi toliko interesantan jer je pretvrd pa mi je tamaris najbolje rješenje.
TEMPTATION, sad si me zabrinuo zbog Sultana, ali ipak meni su drugačiji uzgojni uvjeti pa ću se svakako javiti sa rezultatima.
 
Posljednje uređivanje:

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
Surfajuci po internetu,naletio sam slucajno na temu o uzgoju rajcice u plastenicima ! Iako vec zaposlen i sa vrlo malo slobodnog vremena,odlucio sam se na mini experiment.U dvoristu sam imao naslaganu hrpu gradjevinskog materijala koji sam spremio za gradnju kuce.Bilo je to 15 Ozujka 2011 ! Uzeo sam 2 armaturne mreze (6x2,2 m) presavio ih u parabolu i dobio nekih 12 m2.te pokrio sa obicnom gradjevinskom folijom i tako napravio ko bajagi neki plastenik.
Napravio sam 2 gredice sa strane i u sredini stazu.Dodao otprilike nekih 100 kg stajskog djubriva.Po povratku sa posla , u jednom velikom rasadniku sam kupio rasadu rajcice "Melody xF1" i to samo 15 komada ,cisto iz znatizelje da vidim kako ce to sve ici.,i 15 struka rasade paprike "Babye xF1!
Sve to sam posadio 20 Ozujka 2011 god.Informirajuci se na internetu,posle sam kupio i crijevo za navodnjavanje po sistemu "kap po kap" te to sve usteko na jedno burence zapremine 200 l,koje sam podigao na visinu od 1 m .
I da skratim :) ,nakon 60 dana ,rajcica je rodila samo tako,sto bi se kod nas reklo"masala",na jednom strukuima otprilike 5-6 kg zelene rajcice.
Ali evo sad,gledam ja tu rajcicu vec 20 dana i nikako da pocne da crveni????
Ne znam u cemu je fazon,Mislio sam da joj ispricam koji bezobrazan vic pa da od stida pocreveni :) ,salim se malo.
Nego,mozel mi neko reci u cemu sam pogrijesio pa rajcica nikako da pocrveni a vec je po velicini "zrela" za berbu,a od dana sadnje pa do dan danas je proslo 80 dana ???
Hvala svima unaprijed !
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Surfajuci po internetu,naletio sam slucajno na temu o uzgoju rajcice u plastenicima ! Iako vec zaposlen i sa vrlo malo slobodnog vremena,odlucio sam se na mini experiment.U dvoristu sam imao naslaganu hrpu gradjevinskog materijala koji sam spremio za gradnju kuce.Bilo je to 15 Ozujka 2011 ! Uzeo sam 2 armaturne mreze (6x2,2 m) presavio ih u parabolu i dobio nekih 12 m2.te pokrio sa obicnom gradjevinskom folijom i tako napravio ko bajagi neki plastenik.
Napravio sam 2 gredice sa strane i u sredini stazu.Dodao otprilike nekih 100 kg stajskog djubriva.Po povratku sa posla , u jednom velikom rasadniku sam kupio rasadu rajcice "Melody xF1" i to samo 15 komada ,cisto iz znatizelje da vidim kako ce to sve ici.,i 15 struka rasade paprike "Babye xF1!
Sve to sam posadio 20 Ozujka 2011 god.Informirajuci se na internetu,posle sam kupio i crijevo za navodnjavanje po sistemu "kap po kap" te to sve usteko na jedno burence zapremine 200 l,koje sam podigao na visinu od 1 m .
I da skratim :) ,nakon 60 dana ,rajcica je rodila samo tako,sto bi se kod nas reklo"masala",na jednom strukuima otprilike 5-6 kg zelene rajcice.
Ali evo sad,gledam ja tu rajcicu vec 20 dana i nikako da pocne da crveni????
Ne znam u cemu je fazon,Mislio sam da joj ispricam koji bezobrazan vic pa da od stida pocreveni :) ,salim se malo.
Nego,mozel mi neko reci u cemu sam pogrijesio pa rajcica nikako da pocrveni a vec je po velicini "zrela" za berbu,a od dana sadnje pa do dan danas je proslo 80 dana ???
Hvala svima unaprijed !

Strpljenja, već će ona pocrveniti kad joj dođe vrijeme, nećeš ti to stić pojesti.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ali evo sad,gledam ja tu rajcicu vec 20 dana i nikako da pocne da crveni????
Ne znam u cemu je fazon,Mislio sam da joj ispricam koji bezobrazan vic pa da od stida pocreveni :) ,salim se malo.
Nego,mozel mi neko reci u cemu sam pogrijesio pa rajcica nikako da pocrveni a vec je po velicini "zrela" za berbu,a od dana sadnje pa do dan danas je proslo 80 dana ??? !

Prvo trebaš znati kopju si rajčicu posadio ranu ili kasnu ako je kasna onda ćeš maloduže čekati ako je rana onda opet čekaj ali malo kraće mora da pocrveni jedna prije jedna poslije.
 

Skal

Član
Tu od
15 Lip 2011
Poruka
31
evo i mog paradajza rasaden početkom maja uhvatio ga i mali mraz al dobro je sve prošlo postaviću i slike kako izgleda sad ,za jedno 10dana počeće i prva berba

Uploaded with ImageShack.us:weedman:a ovako muje bilo u plasteniku

Uploaded with ImageShack.us ima više sorti 1.Bobcet,2.Ghania,3.Olga, 4.Alians,5.Vizard dve su rane sorte ostalo kasnije
 
Posljednje uređivanje:
J

Joplin

Guest
evo i mog paradajza rasaden početkom maja uhvatio ga i mali mraz al dobro je sve prošlo postaviću i slike kako izgleda sad ,za jedno 10dana počeće i prva berba

Uploaded with ImageShack.us:weedman:a ovako muje bilo u plasteniku

Uploaded with ImageShack.us ima više sorti 1.Bobcet,2.Ghania,3.Olga, 4.Alians,5.Vizard dve su rane sorte ostalo kasnije
Zašto stavljate jedan red na foliju?
 

Skal

Član
Tu od
15 Lip 2011
Poruka
31
kad postavim nove slike sveće vam biti jasno tolko se razgrana da jedva prolazim izmedu da stavim dva reda nebi mogo prolazit bila bi prava dzungla i ovo je sve hibrid tako da gušćim sklopom nebi dobio ništa samo veći trošak
 

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
SKAL svaka cast,ne znam sta drugo da kazem.Jos ako Bog da da nadjes plasman na trziste i neces zaliti ni jednu kap znoja!
Reci mi samo o kojoj sorti rajcice je rijec i koje si vrste gnojiva koristio?
 

Skal

Član
Tu od
15 Lip 2011
Poruka
31
SKAL svaka cast,ne znam sta drugo da kazem.Jos ako Bog da da nadjes plasman na trziste i neces zaliti ni jednu kap znoja!
Reci mi samo o kojoj sorti rajcice je rijec i koje si vrste gnojiva koristio?

To sve spremam za cedenje da prodajem kući,sad pravim neke mašine za pranje i cedenje,štose tiče sorti toje od vilmorina Olga,Ghanija, onda id Clause Alians i Wizard,i Bobcet neznam čija semenska kuća,a štose tiče prihrane toje površine nekih 50ari ili 0.5Hektara,predsetveno 300kg 3*16 ruska i 50kg urea,a sad kroz kap po kap koristim 3*20,dubrivo scott,totije otprilike to ako te nešto još interesira slobodno pitaj :gitarist:
 

Najnoviji postovi

Na vrh